Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Chinezii cumpără compania suedeză ce deține fostul Saab: grupul Evergrande va prelua 51% din acțiunile NEVS

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttehnics, on 17 ianuarie 2019 - 15:14, said:

Si eu tind sa cred ca Volvo le-a cam rupt gura la design si celor de la MB si celor de la BMW cu ultimele modele aparute.
Deja Volvo a scos Polestar hibrid....deci se vede directia in care se indreapta..
din pacate au cam ramas in urma la capitolul hibrid si electric, modelul  plug in hybrid nu prea a convins, nu vad nimic deosebit, o improvizatie, sper sa recupereze, probabil ca aveau nevoie de o infuzie de capital pentru asta

View PostAldulescu, on 17 ianuarie 2019 - 15:37, said:

in timp ce vestul a renuntat de mult la sclavagism
n-a renuntat deloc, este doar o iluzie, suntem sclavi in veci ... sclavi ai banilor, bancilor, chiriei, bilurilor, masinii etc

#20
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Posttehnics, on 17 ianuarie 2019 - 16:24, said:

Sa stii ca si Saab au avut masini bune cand erau facute de Saab. Doar ca nu erau recunoscute atat de bine....
Daca chinezii stiu unde si cum sa pompeze banii, anticipez ca Saab o sa fie o masina buna. Oricum design-ul si proiectarea tot prin Suedia se va face.
Unii zic ca Saabul a fost superior lui Volvo, din punct de vedere calitativ.
Dupa cum se misca, chinezii ar sti ce au de facut.Cu spionajul si plagiatul tehnologic+inovatiile facute de ei au recuperat enorm, din punct de vedere tehnologic.

#21
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 09.12.2015
China nu are de ales, la fel ca si "sandniggeri" (dependenti de rezervele de petrol si comertul aferent lui) din zona "semilunara" a Golfului Persic, asadar, si ei "galbejitii" , trebuie sa investeasca in lucruri si afaceri cu adevarat fezabile!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 17 January 2019 - 18:07.


#22
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostPlatonX, on 17 ianuarie 2019 - 15:27, said:

Ma intreb de unde au chinezii asa de multi bani...
Din economia lor super-puternica. China este un Megapolis.

Quote

Ca sa nu mai vorbesc de spionajul tehnologic: de unde stiu chinezii sa faca telefoane ?
Au spioni destepti.

#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Din cate stiu eu chinezii au cumparat Saab inca de prin 2011-2012 si tot de atunci se tot produce Saab  9-3.
Daca o sa o dea pe electrice sigur nu o sa aiba succes, Saab sunt renumite pentru motoare pe benzina turbo.
Nu e bai, Saab oricum e campion la faliment. Dar macar vor incasa subventii pentru ca sunt "eco".
Iar chinezii fie ca cumpara IBM (Lenovo), Volvo, Saab si altele ei nu fac nimic, nici macar un surub. Sunt doar cu banii si atat. Oamenii cu capul sunt tot aia vechi.

Edited by Friskey, 17 January 2019 - 20:08.


#24
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostBraviaAmpero, on 17 ianuarie 2019 - 19:46, said:

Din economia lor super-puternica. China este un Megapolis.
Daca stau sa ma gandesc bine, in fanteziile mele erotice vad Romania lui Ceauescu facand la fel: Imi imaginez o Romanie comunista cu Ceausescu si urmasii lui la putere, fara datorie externa si cu depozite de miliarde de dolari, sclavii muncitorii romani producand pentru export in timp ce in Romania se construiesc drumuri, blocuri si tot Occidentul lauda Romania ca nu are datorie externa si construieste infrastructura, fabrici, exporta energie, produse la preturi mici, are rezerve de miliarde. Imi imaginez o China mai mica in estul Europei.

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmax_01, on 17 ianuarie 2019 - 17:57, said:

Unii zic ca Saabul a fost superior lui Volvo, din punct de vedere calitativ.
Dupa cum se misca, chinezii ar sti ce au de facut.Cu spionajul si plagiatul tehnologic+inovatiile facute de ei au recuperat enorm, din punct de vedere tehnologic.
Da, cam asa asa si a fost. Saab-ul este o masina foarte apreciata in Norvegia. Multi au spus ca a fost una din masinile care se tineau bine si care foarte rar aveau probleme. Un prieten a avut un Saab si am condus-o de cateva ori. Din pacate estetic au fost cam praf.

View PostFriskey, on 17 ianuarie 2019 - 20:04, said:

Iar chinezii fie ca cumpara IBM (Lenovo), Volvo, Saab si altele ei nu fac nimic, nici macar un surub. Sunt doar cu banii si atat. Oamenii cu capul sunt tot aia vechi.
Da asa e. Chinezii sunt cu banii...dar in schimb mai au ceva aparte fata de nordici: sunt si cu biciul. Nordicii sunt cam delasatori si foarte putini dau in trap sau sunt constiinciosi. Daca nu e cineva care sa ii struneasca bine, sa aiba un management bun, nu faci nimic cu ei.

#26
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Posttehnics, on 17 ianuarie 2019 - 21:46, said:

Da asa e. Chinezii sunt cu banii...dar in schimb mai au ceva aparte fata de nordici: sunt si cu biciul. Nordicii sunt cam delasatori si foarte putini dau in trap sau sunt constiinciosi. Daca nu e cineva care sa ii struneasca bine, sa aiba un management bun, nu faci nimic cu ei.
Acuma la fel de constiinciosi ca asiaticii si mai ales japonezii, chinezii, coreenii, nu stiu sa existe un popor european sau occidental.Ca sa nu mai vorbim de arabi, afgani, africani, latino.
Ce zici tu este valabil la firma.Ai admnistrare buna, totul merge asa cum trebuie.Nu esti bun organizator, se alege praful de firma ta.

#27
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
se duce suedia la chinezi...

de cand au cumparat chinezii volvo  , nici nu le mai iau in considerare ca fiind masini.

ce ma enerveaza cel mai mult e ca noi ca europeni nu suntem in stare sa ne tinem brandurile. le vindem ca fraierii in asia.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostvapeClouds, on 20 ianuarie 2019 - 21:57, said:

de cand au cumparat chinezii volvo  , nici nu le mai iau in considerare ca fiind masini.

ce ma enerveaza cel mai mult e ca noi ca europeni nu suntem in stare sa ne tinem brandurile. le vindem ca fraierii in asia.
E ceva rău că au pus Volvo din nou pe picioare? Că oferă mașini premium? Că mașinile Volvo arată bestial?


Noi europenii??? Posted Image

#29
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

View Postericmario, on 20 ianuarie 2019 - 22:12, said:

E ceva rău că au pus Volvo din nou pe picioare? Că oferă mașini premium? Că mașinile Volvo arată bestial?


Noi europenii??? Posted Image

da man , europeni inseamna tarile de pe continentul european.

toyota de ce nu e vanduta la chinezi? sau general motors de la americani?

NU judec volvo pt altcineva. poate sa se vanda ca painea calda. pt mine , personal , volvo nu mai exista. si de 1 an 2 , nici divizia lor de tiruri , care acum e la chinezi. pot sa fie si cele mai bune masini din lume , din momentul in care e cumparata de china , nu mai are valoare in ochii mei.

#30
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017

View PostvapeClouds, on 20 ianuarie 2019 - 21:57, said:

se duce suedia la chinezi...

de cand au cumparat chinezii volvo  , nici nu le mai iau in considerare ca fiind masini.

ce ma enerveaza cel mai mult e ca noi ca europeni nu suntem in stare sa ne tinem brandurile. le vindem ca fraierii in asia.

Tu-le muma lor de sorosisti, chinezi astia. Eu zic sa cumperi de acum numai Dacia. Upss ca si asta nu mai e romaneasca. Nenorocitii dracului ne-au furat astia marca si au dus-o de rapa ! Nu mai vedem noi masina frumoasa ca 1310 de acum incolo Posted Image !

View PostvapeClouds, on 20 ianuarie 2019 - 22:22, said:

pot sa fie si cele mai bune masini din lume , din momentul in care e cumparata de china , nu mai are valoare in ochii mei.

Asta da gandire sanatoasa tovarase.

#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostvapeClouds, on 20 ianuarie 2019 - 22:22, said:


da man , europeni inseamna tarile de pe continentul european.

toyota de ce nu e vanduta la chinezi? sau general motors de la americani?

NU judec Volvo pt altcineva. poate sa se vanda ca painea calda. pt mine , personal , volvo nu mai exista. si de 1 an 2 , nici divizia lor de tiruri , care acum e la chinezi. pot sa fie si cele mai bune masini din lume , din momentul in care e cumparata de china , nu mai are valoare in ochii mei.
Bine "man", dar te întreb și eu, tu cine ești? Sau cine crezi că ești?

#32
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
va ambalati de pomana. e parerea mea.

#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostvapeClouds, on 20 ianuarie 2019 - 22:38, said:

va ambalati de pomana. e parerea mea.
Mai zi-ne cum "noi, europenii" ne vindem brandurile.
E potențial aici. Posted Image

#34
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017
Pe mine ma distreaza ca noi romanii ne simtim mai europeni decat francezii :) ! Am trecut de faza nationalismului, am ajuns la europenism. Sper ca n-ai de gand sa-ti mai repari Mazda tradatorule :) !

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Deocamdată aștept ziua de vineri, să-mi iau 2008-ul, iar prin vară trimit Mazda în țară și o bag în spital.
Deci clar că o voi repara, a fost incredibilă mașina aia, cât totul a fost bine.

#36
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016

View PostvapeClouds, on 20 ianuarie 2019 - 22:22, said:



da man , europeni inseamna tarile de pe continentul european.

toyota de ce nu e vanduta la chinezi? sau general motors de la americani?

NU judec Volvo pt altcineva. poate sa se vanda ca painea calda. pt mine , personal , volvo nu mai exista. si de 1 an 2 , nici divizia lor de tiruri , care acum e la chinezi. pot sa fie si cele mai bune masini din lume , din momentul in care e cumparata de china , nu mai are valoare in ochii mei.
Vezi ca Geely are aproape 10% din Daimler :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate