Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

WiFi cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
am un prieten care locuieste la casa intr-un oras mai mic.
are net de la RDS (fibra) teoretic gigabit, practic pe cablu am vazut pe PC undeva la 350 Mbps. arhisuficient.

dar pe wifi vitezele sunt mai mici, si chiar daca sunt teoretic destul (pe unul din routere am vazut 100Mbps) practic netu merge incet pana si in browsing.

ce echipamente sunt:
- un media converter (sau cum ii zice) de la RDS in care intra fibra. de la ala nu aveam asteptari la wifi asa ca l-am cam abandonat (si-asa e in garaj).
- un TPLink 1043 ND care se afla intr-un foisor (inchis) la 10m de casa.
- un TPLink mai vechi, cu o singura antena care se afla la etaj, in partea opusa de foisor.

cand e pe cablu, toate merg bine.
cand trec pe wifi (oricare din cele 3), speedtest da valori "normale" dar practic simti cum merge prost.
alte retele nu sunt in zona - vecinii sunt suficient de departe cat sa nu vad nici o alta retea wifi
nu conteaza locul in care ma aflu fata de router - pot fi si in aceiasi incapere, tot prost merge
odata cu reconfigurarea fiecarui router (reset, setat DHCP, wifi ssid & pwd) am setat si separat canale pe fiecare router (cred ca 1, 5-7 si 11)
eu am "testat" cu telefonu (Nokia 8) si cu laptopu (HP Elitebook 840)
device-urile lui sunt 2 aifoane si un Elitebook mai vechi putin. + ceva telefoane de la prieteni cand mai vin in vizita.

ceva idei ce ar putea cauza in practica sa mearga prost netul prin wifi?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
La prima vedere asa, ochiometric, de vina sunt routerele
TPLink 1043 ND (ala pus la 10 metri) are top speed up to 450Mbps - ce vrei de la el ? Face si el ce poate
Cat despre ala mai vechi - se cam cere schimbat

Edited by Naijax, 14 January 2019 - 16:42.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
speedtest da valori "normale" dar practic simti cum merge prost.
Dar intr-un limbaj tehnic, ca e problema de tehnica, se poate ?!
"normal" pentru tine inseamna x mb/s, pentru altii inseamna yz.

Simti cum merge prost.... asa, e ca atunci cind te indragostesti, simti niste fluturasi in .... mai jos....
Asta cam sce inseamna, ca simti wireles' ?!

PS: e cam in gluma, da' vorbesc serios, incearca sa explici precis si detaliat, nu pe feelings.

Edited by buyonevideo, 14 January 2019 - 16:55.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postshmu, on 14 ianuarie 2019 - 16:32, said:

ceva idei ce ar putea cauza in practica sa mearga prost netul prin wifi?
Daca dispozitivul stie 40MHz si 2 purtatoare sau mai multe si tot merge prost scaneaza si vezi ce semnale sunt, daca stai la bloc interferentele sunt mari de la vecini.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
CE vecini si ce bloc daca omul a zis clar ca nu se vad alte retele wifi in zona si are casa cu etaj si foisor ?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
NJ-am fost atent, inseamna ca terminalul nu opereaza la eficienta maxima ca de regula routerele gigabit au wifi-ul calumea.

#7
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View Postshmu, on 14 ianuarie 2019 - 16:32, said:

am un prieten care locuieste la casa intr-un oras mai mic.
are net de la RDS (fibra) teoretic gigabit, practic pe cablu am vazut pe PC undeva la 350 Mbps. arhisuficient.

dar pe wifi vitezele sunt mai mici, si chiar daca sunt teoretic destul (pe unul din routere am vazut 100Mbps) practic netu merge incet pana si in browsing.

ce echipamente sunt:
- un media converter (sau cum ii zice) de la RDS in care intra fibra. de la ala nu aveam asteptari la wifi asa ca l-am cam abandonat (si-asa e in garaj).
- un TPLink 1043 ND care se afla intr-un foisor (inchis) la 10m de casa.
- un TPLink mai vechi, cu o singura antena care se afla la etaj, in partea opusa de foisor.

odata cu reconfigurarea fiecarui router (reset, setat DHCP, wifi ssid & pwd) am setat si separat canale pe fiecare router (cred ca 1, 5-7 si 11)


ceva idei ce ar putea cauza in practica sa mearga prost netul prin wifi?

Din ce spui pare ca faci dublu NAT ceea ce ar avea ca efect o latenta crescuta in accesarea initiala a net-ului ( latimea de banda odata stabilita conexiunea ar fi ok dar pana se stabileste conexiunea dureaza mai mult decat normal ) .
Acele routere ar trebui sa fie in mod AP nu mod router  si in toata reteaua sa fie un singur DHCP ( pe ONT/PON-ul RDS pt. ca din cate inteleg acesta inca e in mod router nu in mod transparent).
Pt. inca putin de performanta/latenta scazuta pe routerul principal cu DHCP activ poti folosi DNS-urile Cloudflare care ar trebui sa fie usor mai rapide ca cele RDS in rezolutia DNS .

Edited by me_iauras, 14 January 2019 - 17:48.


#8
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019
Pe WiFi ai tot timpul pierderi mari de semnal. Eu am abonament de 500 fiberlink de la RCSRDS si pe WiFi am viteza de download in jur de 50. Unde-i diferenta pana la 500 cat platesc?

#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
ai in jur de 50 de ce anume? Mb, mbit?
ce router ai? poate sa duca 500 pe wireless? celalalt dispozitiv poate sa duca 500?
daca te conectezi cu cablu o sa ai aia 500mbit, altfel tine de routerul wifi.

Edited by _-livio-_, 14 January 2019 - 19:18.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
me_iauras are dreptate. acu cateva intrebari ca sa vedem daca ce banuieste el e adevarat:
1. media converter-ul e pus in mod bridge sau router?
2. la routerul 2, cablul care vine dinspre media converter e bagat intr-un port wan sau lan?
3. idem la routerul 3: cablul care vinde dinspre routerul 2 e bagat intr-un port wan sau lan?

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
media converter e pus in mod router.
din el sunt cabluri care merg direct catre cele 2 routere tp link in care am infipt cablul in portul wan (doh).
tot din media converter ajunge si un cablu in pc.

aici la bucuresti am oarecum acelasi "setup": din media converteru RDS se duce tot intr-un TP link 1043 ND, ala are DHCP-u lui activ, dupa cum iti poti imagina aici sunt muuuult mai multe retele wifi care pot crea interferente (bloc 8 etaje) si totusi "merge bine".

prin "merge prost" ma refer ca uneori si can incerci sa accesezi un site se incarca greu. daca trec pe 4G merge mult mai bine.

si NU, nu am asteptari de sute de mbps, nu am asteptari de download (ce rahat sa descarci pe telefoane?).

am asteptari sa mearga ok cand faci browsing. si nu merge.

#12
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
doh! Tot setup-ul e prost! Douh!


#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
esti un geniu!

acum, ceva raspuns la subiect?

ce ar putea afecta doar semnalul wifi?

si REFUZ sa cred ca un router pe care il am acasa si a suportat destule device-uri simultan si functioneaza bine in al oras nu mai e in stare sa suporte un telefon in browsing.

exista ceva soft cu care as putea face o monitorizare a "performantei"?

#14
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View Postshmu, on 15 ianuarie 2019 - 11:54, said:

media converter e pus in mod router.
din el sunt cabluri care merg direct catre cele 2 routere tp link in care am infipt cablul in portul wan (doh).
tot din media converter ajunge si un cablu in pc.

aici la bucuresti am oarecum acelasi "setup": din media converteru RDS se duce tot intr-un TP link 1043 ND, ala are DHCP-u lui activ, dupa cum iti poti imagina aici sunt muuuult mai multe retele wifi care pot crea interferente (bloc 8 etaje) si totusi "merge bine".

prin "merge prost" ma refer ca uneori si can incerci sa accesezi un site se incarca greu. daca trec pe 4G merge mult mai bine.

si NU, nu am asteptari de sute de mbps, nu am asteptari de download (ce rahat sa descarci pe telefoane?).

am asteptari sa mearga ok cand faci browsing. si nu merge.

Mda pare exact situatia pe care am banuit-o .
Trebuie sa transformi cele 2 routere TP-Link in AP-uri TP-Link ; ai aici instructiuni cum sa faci schimbarea pe niste device-uri care nu au suport oficial de "AP mode" .
In al 2-lea rand trebuie sa ai grija sa nu interfereze AP-urile unele cu celelalte ; fiindca vb. de 3 device-uri wireless in banda de 2,4 GHz ai 2 optiuni :
  • alegi pt. fiecare ( PON RDS , 2 routere TP-Link ) sa emita in canale de 20 MHz only ( nu auto 40-20 MHz) si selectezi manual pe fiecare cate unul din canlale 1,6,11 de emisie  (singurele 3 canale care nu se suprapun unele cu celelalte)

  • daca nu e nevoie de wireless la subsol sau unde e pus PON_ul RDS opreste wireless-ul pe acest device si poti selecta pe unul din routerele TP-Link canal de 40 MHz cu 2 din canalele de mai sus ( 1+6 sau 6+11 ) >> iti asigura o latime de banda mai mare deci ideal sa fie router-ul care deserveste device-urile cu nevoi mai mari de banda (aici ar fi indicat sa folosesti 1043 ND ca e un router 3x3 si banuiesc ca e mai competent ca celalalt)

Edited by me_iauras, 15 January 2019 - 15:42.


#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mersi de raspuns.
canalele sunt deja setate 1 si 11 , cred ca si 6 (oricum 5,6 sau 7).

ce nu inteleg eu, e cum de la el afecteaza 1 DHCP in plus in halu asta (apropo, nici pe wifi-u de la media converter nu e mai grozav) si la altcineva, care are 3 routere puse in "cascada" dupa cel RDS nu sunt probleme.
si in plus la mine de 5 ani am un tp link legat dupa media converteru rds si nu am avut probleme (DHCP activ pe tplink), nici macar atunci cand erau 6-7 device-uri conectate simultan pe wifi (4 telefoane, 2 laptop si cred ca era si o tableta la un momentdat).

cand o sa mai ajung o sa le configurez ca AP, DAR, in caz ca nu e aia problema (si suspectez ca nu e), ce altceva ar putea fi?

View Postme_iauras, on 15 ianuarie 2019 - 15:39, said:

ai aici instructiuni cum sa faci schimbarea pe niste device-uri care nu au suport oficial de "AP mode" .
fix asa era "inainte" sa le resetez si sa le configurez pe fiecare cu DHCP-u lui. mergea si mai prost.
deci nu.

Edited by shmu, 15 January 2019 - 15:51.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
delete

Edited by MembruAnonim, 15 January 2019 - 16:39.


#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

voi cititi inainte sa postati?

am scris clar ca au fost configurate inainte ca AP si MERGEA SI MAI PROST.

am scris clar ca am configurat canalele masii si tot MERGE PROST.

am scris clar ca la altcineva functioneaza fara probleme 3 (TREI) routere 1043 ND in cascada (adica de la ultimu wifi mai trece prin celelalte 2 routere pana sa ajunga la mediaconverteru RDS) si MERGE BINE. acelasi "setup" cu mediaconverter RDS si 1 router il am si acasa si MERGE BINE.

asadar, poate cineva sa-mi dea si ALTE idei despre care ar putea fi problema?

Edited by shmu, 15 January 2019 - 16:30.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu inteleg: de ce mai ceri sfaturi daca deja cunosti rezolvarea?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate