Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

WiFi cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 ogo, on 16 ianuarie 2019 - 11:25, said:

poti trece mai departe la analizarea comportamentului specific al clientilor in retea (wifi si cablu): latenta/throughput/acoperire/"agatare" (cu tot ce ar putea insemna "agatarea" asta).
si tu poti sa spui direct, presupunand ca prima parte e facuta, ca atunci cand ajung acolo si fac prima parte in juma de ora, sa nu mai stau dupa alte raspunsuri pe aci?

ce o fi asa greu sa treci peste prima parte, si sa explici direct a 2a?

singura chestie care nu era configurata erau canalele 1 6 si 11. in rest au fost configurate fix cum ai spus.

Edited by shmu, 16 January 2019 - 11:44.


#38
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009

 shmu, on 16 ianuarie 2019 - 10:50, said:

cum ti-am mai spus de 2-3 ori pana acum, a fost configurat in mare parte cum spui tu (cele 2 TPLink ca AP cu cablu in portu LAN si nu WAN). timp de cateva luni. timp in care a mers tot prost.
nu inteleg de ce o tot tii pe asta... probabil doar ca sa ma enervezi ...


EXACT, am mai spus si asta. dar vad ca toata lumea ignora acest lucru.


daca te uitai pe schema observai ca routerul din foisor (1043ND) e la 6-7m de living care are niste geamuri mari si largi. dincolo de living la parter e bucataria si nu ii intereseaza foarte mult ca nu petrec mult timp acolo.
in schimb in foisor petrece destul de mult timp (mai ales cand vin prietenii pe la el - laptop + videoproiector) si in atelier iarasi petrece mult timp pentru ca lucreaza acasa, pe CNC (aflat in aterlier).
deci routerul TPLink 1043 ND care are probabil wifi-ul ce mai "potent" se afla fix in mijlocul zonei de interes.
si nu inteleg de ce zici de acoperire. nu m-am plans de acoperire.

Acoperire nu inseamna doar sa vezi semnalul efectiv ; inseamna cat de utilizabil este ( in functie de reflexii de exemplu )  ; vezi masoara RSSI/SNR in zonele cu probleme .
Pot fi firmware-urile cu probleme ( desi m-as mira ca toate 3 sa fie cu probleme ) dar poti pune de ex pe 1043 ND unn DDWRT sa vezi daca e vreo ameliorare ; motoarele electrice (CNC-ul si celelalte scule reprezinta si ele zgomot RF daca nu sunt ecranate corect )

#39
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai nu mi-ai raspuns daca merge bine wireless-ul cand te duci cu device-ul langa R1 sau R2.

 shmu, on 16 ianuarie 2019 - 11:44, said:

singura chestie care nu era configurata erau canalele 1 6 si 11. in rest au fost configurate fix cum ai spus.
Pai daca nu ai setate canalele calumea de aici e problema.
Tu trebuie sa refaci totul cum a spus ogo si apoi mai vedem ce si cum agata.
Iar inainte de asta dai factory reset la R1 si R2.
Pe langa asta vad ca nu vrei sa tii cont ca WiFi e bidirectional si poti sa emiti tu cu puteterea lui Noe cata vreme amaratul de telefon cu antena interna abia casca gura.Apoi penetrarea prin pereti,reflexii etc.....
In locatiile importante ar trebui sa ai AP direct acolo,nu la un perete doi distanta.
De asta te intreb daca iti merge bine langa AP.
In alta ordine de idei televizoare,desktop si alte device-uri fixe trebuie puse pe cablu.Inafara de telefoane si laptop tot pe cablu.
Tie acolo iti trebuie AP-uri in foisor,livingul cu steluta,atelier si etaj.

#40
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 geo123, on 16 ianuarie 2019 - 14:32, said:

Pai nu mi-ai raspuns daca merge bine wireless-ul cand te duci cu device-ul langa R1 sau R2.
nu stiu, cand am testat cu speed test erau viteze la care ma asteptam.
Pai daca nu ai setate canalele calumea de aici e problema.
deci asta e singura problema pe care o poti intalni la wifi. gata. am inteles.:|
Tu trebuie sa refaci totul cum a spus ogo si apoi mai vedem ce si cum agata.
Iar inainte de asta dai factory reset la R1 si R2.
am mai dat odata. o sa mai dau.
Pe langa asta vad ca nu vrei sa tii cont ca WiFi e bidirectional si poti sa emiti tu cu puteterea lui Noe cata vreme amaratul de telefon cu antena interna abia casca gura.Apoi penetrarea prin pereti,reflexii etc.....
am impresia ca nu citesti deloc. am spus ca e vorba de 2 aifoane (6s si ceva mai nou) + un laptop HP elitebook cu procesor I5 ivy. pereti cum spuneam este 1 perete cu 2 ferestre mari intre foisor si living. foisorul are folie de plastic (cum vezi pe la terase). nu vad cum 1 perete cu ferestre mari poate fi o problema. in plus, sunt probleme si pe laptopul HP cand este langa 1043ND (la sub 1m) in foisor. cand il conectez pe cablu merge perfect.
In locatiile importante ar trebui sa ai AP direct acolo,nu la un perete doi distanta.
De asta te intreb daca iti merge bine langa AP.
nu, nu prea merge bine nici langa 1043ND
In alta ordine de idei televizoare,desktop si alte device-uri fixe trebuie puse pe cablu.Inafara de telefoane si laptop tot pe cablu.
Tie acolo iti trebuie AP-uri in foisor,livingul cu steluta,atelier si etaj.
intre foisor si atelier e un singur perete de BCA cu 2 ferestre. 1043ND-u e pun in dreptul uneia din ferestre. deci "acces direct". cat despre living, cum spuneam, un perete cu 2 ferestre mari.
asa... repet pt a nush cata oara:
problema  se afla in ALT ORAS. nu am cum sa verific / configurez acum

si din motivul asta as fi dorit sa MENTIONATI ce alte probleme AR PUTEA FI, astfel incat atunci cand ajung la locatie sa mai verific si alte chestii.

#41
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006
Verifică si frigideru cât ești acolo, berea sa fie rece.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate