Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Participare curs festiv facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Ciocolata10

Ciocolata10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.01.2019
Nu stiu daca e o gluma sau nu comentariul cu participarea la mai multe cursuri festive :))

E materie cu examinare pe parcursul semestrului. Daca nu promovezi, pici și o reiei anul viitor în același semestru. De aceea nu pot da din nou nici un partial la ea, și tot de asta sunt atât de speriată de cursul festiv.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Ciocolata10
in bucuresti se dau restantele si cu cateva zile inainte de licenta....
acu daca au restente cat 2 ani de facultate o sa fie mai greu dar nu imposibil... iar daca ai doar una eu zic ca ai mari sanse sa promovezi examenul chiar daca e de genul conditionat de prezenta la laboratoare... o cerere la decan, vorbit frumos... bla bla bla.

View PostCiocolata10, on 14 ianuarie 2019 - 14:19, said:

....E materie cu examinare pe parcursul semestrului. Daca nu promovezi, pici și o reiei anul viitor în același semestru. De aceea nu pot da din nou nici un partial la ea, și tot de asta sunt atât de speriată de cursul festiv.
teoretic, dar practic e cum zice dany

View PostDany_Darke, on 14 ianuarie 2019 - 14:18, said:

nu a zis nimeni ca te plangi, insa mi se pare aiurea sa nu repete examenul de partial. e drept ca nu e obligat sa-l repete acum, insa daca sunteti mai multi, aveti o sansa in plus.

la fel de bine se poate face si o cerere la decan pt reexaminare. daca se aproba, va da examenul din nou.
...

Edited by arg, 14 January 2019 - 14:24.


#21
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postwaterman, on 14 ianuarie 2019 - 13:54, said:

Mirele Mirele


Cum dracu să te cheme să îți dea diplomă DACĂ NU AI PROMOVAT  ???????
O diplomă de participare!Posted Image Posted Image

#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Trebuie sa fie perioada de numita "sesiune de  lichidari" prin iunie parca. E exact pentru examenele din orice an, care nu au fost luate de studentii din an terminal.
Cauta si tu un grup al facultatii, mergi la secretariat si intreaba. Mai ales daca e singurul examen neluat.

Diploma aia de la festivitate nu e diploma oficiala, e un carton care face ca toata lumea sa fie fericita, indiferent daca ai luat sau nu toate examenele :))

#23
Ciocolata10

Ciocolata10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.01.2019
Nu, chiar nu pot. Așa cum am și spus, au fost două parțiale, condiția era de medie 5 între cele două. Nu am reușit să obțin media asta, am abia 4,7.
După examen am încercat să vorbesc cu domnul profesor și mi-a spus că materia era clară, cerințele erau și ele la fel de clare.

Din păcate nu am cum să refac testul, însă îmi va fi învățare de minte.

Tot ce vreau să știu este dacă voi participa la festivitate sau nu. Poate are cineva un răspuns

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
subcriu la partea cu grupu....
eu m-am dus sa fac prezenta numai ca sa ma inscriu in cat mai multe grupuri...
si ajunsesem sa stiu tot ce misca, fara sa dau pe la cursuri...

Edited by arg, 14 January 2019 - 14:26.


#25
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018
Repet, doar cei implicati in organizarea cursului festiv iti pot raspunde"avizat"
Altfel s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta chiar in momentul inmanarii diplomelor.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCiocolata10, on 14 ianuarie 2019 - 14:24, said:

...
După examen am încercat să vorbesc cu domnul profesor și mi-a spus că materia era clară, cerințele erau și ele la fel de clare.
...
nu te invatam de rau, cauta-i pe cei in aceasi situatie... si mergeti la decan altfel se duc ei fara tine si pierzi sansa...

ce pisici crezi ca vorbim din povesti? am trecut prin asta....

eu ma faceam prezenta si aia nu ma gaseau in catalog, iar la finalul semetrului la examenem: "iar tu? unde sa-ti trec nota?", "pai in catalogul cu restantieri?", "pai nu ai prezneta!", "ba am, seria A grupa 5"...

Edited by arg, 14 January 2019 - 14:35.


#27
Ciocolata10

Ciocolata10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.01.2019
Sunt alti studenti care au repetat de 5 ori materia, din auzitele mele. Nu vor schimba nimic anul asta, nu sunt eu mai special, si nici altii... nu prea ii intereseaza

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View PostCiocolata10, on 14 ianuarie 2019 - 14:24, said:

Așa cum am și spus, au fost două parțiale, condiția era de medie 5 între cele două.
Astea au fost in semestrul I din anul 3? (de acum)
Sau au fost din anul 1 sau 2?

Sesiune de Restante NU exista? O fi asa de autonome facultatile incat au facut niste reguli aiurea?
De demult (cand am facut eu), daca intr-un an picai un examen si in Re-uri si in Re-Re-uri, ramaneai reptent. Faceai TOT anul inca o data, cu toate examenele. Nu echivalai niciunul.
Acum am vazut un student din anul 4 ce il implora pe un profesor sa il treaca la un examen din anul 2 ca avea peste 2 ore licenta. (si el avea restanta de 2 ani).
Ce ziceti de asta?

#29
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostCiocolata10, on 14 ianuarie 2019 - 14:03, said:

Păi de la începutul anului s-a discutat acest lucru și deja s-a stabilit data evenimentului chiar înainte de sesiunea din acest semestru...


Nu inteleg dar poate varsta e de vina ... Daca evenimentul este inainte de sesiune ..inainte de a se inchide anul! ... sunt sigur ca participa toti care sunt in acel an, cu bune si cu rele. Nu poti sa stii daca vor lua toti examenele din ultima sesiune si nici daca din cei care au vreo restanta nu o iau in acea sesiune ... Deci de ce ar scoate studenti de pe lista daca nu se stie cine va intra in licenta?
Un pic ciudata discutia dar poate nu am inteles eu ceva.
In plus "partialele" se dadeau sa mai scapi de materie la examenul final, in caz ca nu luai "partialul" dadeai toata materia la final. Nu prea cred ca este voie sa nu il lasi sa intre in examen pe un student pe baza de partiale dar cine stie cum o mai fi. Erau (poate mai sunt ) profesori care cereau prezenta, lucrari, laboratoare, partiale si multe altele dar la examen iti dadeau oricum posibilitatea sa iei 5 si in lipsa multora. Laboratoarele/proiectele erau obligatorii dar se puteau recupera. Acum cred ca depinde de facultate si profesor dar tot nu mi se pare ok sa nu fi primit in examenul final la materia respectiva si sa nu ai nici posibilitatea de a recupra sau a fi reexaminat pana in licenta ...e ceva ciudat Posted Image

***si mai ciudat mi se pare ca e mai importanta "festivitatea" decat licenta ...adica mai important e "sa fac ceva sa para ca am terminat scoala" decat "sa fac ceva sa termin scoala" ?!

Edited by superm, 14 January 2019 - 14:39.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdorin_2k, on 14 ianuarie 2019 - 14:34, said:

....
de pe al 3-lea re-re-re, platesti creditele si tot te lasa sa dai examenul...

#31
Ciocolata10

Ciocolata10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.01.2019
Nu vreau să mă milogesc de nimeni. E o disciplină din anul 3, semestrul 1.

Vreau doar să îmi promovez celelalte materii pentru a putea prezenta licența în februarie, anul viitor, să nu o lungesc prea mult.

Nu trebuie să reiau toate materiile dacă am picat asta.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCiocolata10, on 14 ianuarie 2019 - 14:36, said:

Nu vreau să mă milogesc de nimeni. E o disciplină din anul 3, semestrul 1.
....
sistemul actual e pe credite... nu se mai repeta anul.
si sigur se mai da si o "sexisiune" si in toamna...

p.s. nu e de milogeala, lasa ca se milogesc altii, tu doar sa stii ce fac ei si cand se organizeaza examenul sa percutezi.

Edited by arg, 14 January 2019 - 14:40.


#33
Ciocolata10

Ciocolata10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.01.2019
Nu am încercat pentru că știu că nu acceptă. Și e destul de rău, nu aș vrea să risc să mă acuze de alte chestii el.

În caz că se va reda testul, voi afla cu siguranță, dar v-am spus, sunt alții care încearcă de câțiva ani, îi văd după numerele matricole pe liste.
Mă gândesc că dacă s-ar fi putut trece așa ușor cu bani, ar fi făcut asta deja ei, și am fi aflat și noi.

Edited by Ciocolata10, 14 January 2019 - 14:47.


#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postarg, on 14 ianuarie 2019 - 14:36, said:

de pe al 3-lea re-re-re, platesti creditele si tot te lasa sa dai examenul...
Eu am inceput facultatea inainte de 1989. Nu se platea nika atunci.
Raaneai repetent daca nu treceai chiar si la un VP.
Dar puteai sa il dai de 2 ori in re-uri

Edited by dorin_2k, 14 January 2019 - 14:51.


#35
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

View PostCiocolata10, on 14 ianuarie 2019 - 14:10, said:

... mai aveam nevoie de 0,3 sutimi ca sa trec si sa intru in licenta.

View PostCiocolata10, on 14 ianuarie 2019 - 14:24, said:

... Nu am reușit să obțin media asta, am abia 4,7...

De curiozitate, în ce domeniu e facultatea asta aproape terminată ? Te pomeni că e ceva cu cifre ...

#36
Ciocolata10

Ciocolata10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.01.2019
Nu e aproape terminată, dar în momentul asta e singura materie la care am probleme Daca nu o promovez, cum intru eu la vara in licentă?

Informatică

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate