Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Participare curs festiv facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Ciocolata10

Ciocolata10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.01.2019
Bună ziua!

Sunt student al anului 3 a unei facultăți din cadrulUniversității ”AL.I. Cuza” Iași.
Anul terminal vine totodată cu examenul de licență dar și cu formalitățile necesare, curs festiv, banchet, etc.
Din păcate nu am reușit să promovez o materie și va trebui să o reiau anul viitor, însă am o întrebare, poate sunt printre noi foști studenți care au fost în aceeași situație sau care știu câteva informații care mă pot ajuta.

Pot participa la cursul festiv? Mă va chema pe scenă? Voi primi diplomă?

Nu aș vrea ca părinții mei să afle despre acest lucru, și aș vrea să știu dacă voi fi strigată, dacă mi se va da diploma aceea provizorie sau nu.


Mulțumesc!

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Diploma aia e un kkt, e o hartie fara valoare...
Cu siguranta o sa te strige si o sa ti-o dea. Am avut colegi care au fost in aceeas situatie cu tine si au primit acea hartie fara valoare.

Ai grija la colegi sa nu ii scape gura despre problemele tale scolare.

Bafta la anul!

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mirele Mirele


Cum dracu să te cheme să îți dea diplomă DACĂ NU AI PROMOVAT  ???????

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Aia nu e diploma e pur si simplu o hartie. Nu are nici stampila nimic pe ea...
E diploma de la cursul festiv.. e doar pentru poze

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
nu e mai simplu sa iti asumi nereusita si sa le spui alor tai adevarul? nu e nicio rusine, doar un lucru asumat. Posted Image

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
DACĂ NU AI PROMOVAT LA CE NAIBA SĂ TE CHEME MĂI OMULE ?

#7
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018
Salut!

Nu prea pricep.. de ce trebuie sa astepti pana la anul ( adica 2020) ca sa susti acel examen?S-a terminat cumva ultima sesiune?

#8
Ciocolata10

Ciocolata10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.01.2019
Păi de la începutul anului s-a discutat acest lucru și deja s-a stabilit data evenimentului chiar înainte de sesiunea din acest semestru, iar toți studenții au plătit pentru asta.

Diploma este fără valoare, așa cum spunea si domnul Mirel.

Nu vreau să le recunosc asta alor mei, prefer să mă chinui încă un semestru și să termin cu totul.


E o evaluare pe parcurs, nu pot relua nimic pana in primul semestru din anul viitor, ca daca aș fi avut sesiune ar fi fost mai ușor, dar nu exostă la această materie.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
adica un partial la care nu ai participat? de ce nu vb cu profesorul sa dai examenul intreg la urmatoarea tura? crezi ca toti care au dat deja examenul au promovat? poate mai sunt persoane ce nu au promovat si mergi si tu cu ele.

fiind si an terminal, ai sesiunea R si RR. profita de ele.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
cu profesorul care te-a picat ce ai vorbit?cu el trebuie început

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
@waterman

Oricum cursul festiv are loc inainte sa apuci sa iti dai toate examenele(sau cel putin la mine asa a fost in 2010 cand am terminat eu).
"Diploma" aia care ti-o inmaneaza dupa cum am zis nu are nici cea mai mica valoare, e doar pentru poze.

#12
Ciocolata10

Ciocolata10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.01.2019
Nu, nu pot face asa ceva, nu pot relua nimic
Am incercat sa vorbesc cu domnul profesor dar mi-a zis ca partialul nu se repeta, indiferent de cate persoane au picat. Si nici nu-i pasa ca mai aveam nevoie de 0,3 sutimi ca sa trec si sa intru in licenta.

Dar nu vreau sa ma plang, sunt constienta ca e vina mea si vreau sa tratez situatia ca atare.
Insa nu vreau sa imi dezamagesc parintii, nu as vrea sa afle. Si ei vor veni la cursul meu festiv, si as vrea sa nu am surpriza de a nu fi chemata pe scena.

#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Din ce stiu eu, te cheama pe scena.
Vezi ca poate poti da in perioada restantelor examenul respectiv. Si mai exista o perioada cu lichidari, speciala pentru studenti cu astfel de probleme. Asa cred :)

#14
Ciocolata10

Ciocolata10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.01.2019
Multumesc, Bai3tzash pentru raspuns. O sa ma interesez, dar nu cred ca e posibil, o sa ma interesez totusi!

#15
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018
Presupun ca e foarte posibil sa participi la cursul festiv, dar doar cei care vor organiza cursul festiv si vor pregati listele iti pot spune daca vei fi chemata pentru inmanarea "diplomei"sau nu.

Ai intrebat seful de grupa/an?

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Cursul festiv e in ianuarie?

Cred ca poti participa la 2 cursuri festive. Si anul asta, si anul viitor (in caz de pici partialul iar).
Sau chiar mai multe. Posted Image

Materia aia la care ai picat, in ce an a fost?De ce nu exista inca un RE la ea in acest an?

Edited by dorin_2k, 14 January 2019 - 14:17.


#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Stiu ca la Poli Timisoara era in felul urmator acum 9 ani... atentie acum 9 ani

Prima si a doua sesiune erau gratis, a treia sesiune trebuia sa platesti 25 ron sa poti sa isi dai examenul, iar cu 1-2 saptamani inainte de licenta daca mai aveai un singur examen aveai dreptul sa il dai cu conditia sa platesti o taxa de 100 ron.

Atentie asa era acum 9 ani la Poli Timisoara, nu stiu cum e la alte facultati.

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu a zis nimeni ca te plangi, insa mi se pare aiurea sa nu repete examenul de partial. e drept ca nu e obligat sa-l repete acum, insa daca sunteti mai multi, aveti o sansa in plus.

la fel de bine se poate face si o cerere la decan pt reexaminare. daca se aproba, va da examenul din nou.

partea de care sigur nu poti scapa, ar fi aceea in care nu mai vii acasa cu hartia ce tine loc de diploma pana la eliberarea acesteia. mai exact, se va sti ca nu ai terminat cum trebuie facultatea, ca nu ai terminat-o mai exact.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate