Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

Instalatori Autorizati ISCIR - Centrale pe combustibil solid

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cred ca asigurarea este pt cind se intampla buba din cauza firmei care a efectuat lucrarea, asa mi se pare corect

#20
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
E un fel de asigurare de malpraxis ca la medici, la fel e și în Germania, asigurarea aia acoperă eventuale pagube cauzate de firma respectivă care are asigurare, la privați poți să te duci și fără să ai asigurare (nu la nemți mai mult la turci) la firme este obligatoriu, deci doar pentru lucrările la negru nu este obligatorie Posted Image , nu știu dacă o să se reglementeze curând în România treaba asta dar gândește cum ar fi fost în cazul Colectiv dacă firma care a efectuat izolarea avea asigurare că plătea asiguratorul pagubele.

#21
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Posibil.

Da ce treaba are firma cu buba ?
In Ro, firma ISCIR instaleaza centrala si o racordeaza la apa rece/calda si tur/retur. La gaz o leaga altcineva (firma autorizata ANRE). Daca apare buba, raspunde cel care a legat centrala la gaz (ala ANRE). Iar daca buba este cumva de la centrala si nu de la instalatia de gaz (cam imposibil), atunci ar trebui sa raspunda fabricantul centralei si nu instalatorul.
Daca exista si un montator, era altceva. Dar el nu exista, deoarece montatorul este fabricantul.
Montare = cind vine centrala facuta pe bucati si o firma din Ro o aduna ca sa faca un intreg.
Instalat = cind vine centrala gata asamblata si tu o atirni pe perete si o racoredezi la utilitati.

#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Păi nu este neapărat nevoie să explodeze dar poate să fie o neetanșeitate și să curgă și strică zugrăveala vecinului de dedesubt, cine plătește ? Constructorul sigur nu, că nu a curs din centrală, și nici ăla de a legat gazul că iar nu era treaba lui să verifice cum sau montat caloriferele.

Edited by eugeniusro, 11 January 2019 - 18:38.


#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In Romania instalatia de incalzire o poate face Dorel, pentru ca nu-i reglementata. Eu ca si firma autorizata ISCIR, trebuie sa vin sa-ti dau gaura de cos, sa bat in cuie centrala pe perete si sa o racordez la cos si dupaia sa o racordez la instalatia facuta de cine vrei tu. (adica la instalatia de incalzire facuta de Dorel).
Pentru inundatii, (in Ro) asigurarea o face proprietarul apartamentului si nu "firma" Dorel care a executat o lucrare pentru care nu are nevoie de autorizatie. Ori daca nu-i trebuie autorizatie, nici nu poate fi tras la raspundere si nici nu-si poate face asigurare pentru ceva ce nu intra in domeniul lui de competenta. Complicat in Ro cu cine raspunde pentru o lucrare facuta de minim 3 firme.

Edited by florin71_skoda, 11 January 2019 - 18:48.


#24
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 florin71_skoda, on 11 ianuarie 2019 - 17:41, said:

Aha. Deci nu-i destul ca platesc tot la doi ani o gramada de bani ca sa fie autorizat personalul plus firma, plus o gramada de bani pentru omologat scule si analizoare, ca mai trebuie sa dau bani si la hoti din asigurari (tu ai amintit de hoti Posted Image)
Ce anume acoperea asigurarea celor din UK ? Intreb pentru ca eu nu cred ca-ti acoperea tie personal ceva. Eu nu cred ca sigurarea aia avea legatura cu centrala ta. Garantat era pentru firma respectiva si eu cred ca tu nu ai nici un beneficiu din treaba asta.
Cum sa nu am beneficiu? Ba am si avut.Am plecat in concediu si cand am venit acasa inundatie,tavanul de rigips inmoiat...instalatie de incalzire facuta de juma de an. Am sunat firma mea de asigurare,au trimis inspector, a evaluat paguba si a constatat ca e de la instalatia de incalzire...o tzeava a fost adaugata si era in tavanul de rigips...au spus clar ca ne despagubesc pentru tot,inclusiv sa stam la hotel pe perioada cand se fac reparatii.Au platit cam 30k £. Fii sigur ca au scos dublu de la firma de asigurari a companiei ce a facut lucrarea,asta a fost si intrebarea inspectorui: numele firmei,factura si numarul autorizatiei. Sau tu crezi ca aici merge Nea Gheorghe la Dedeman sa cumpere materiale si sa-si faca el instalatia ca e mai ieftin? Da,o poate face,dar face pe barba lui. E treaba firmei sa aduca toate marerialele si alea sa fie de caliate.De ce crezi ca costa totul de 4-5 ori comparativ cu Ro? Sau aici crezi ca electricianul cumpara cablu din Obor ca e mai ieftin?

#25
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 eireman, on 11 ianuarie 2019 - 19:41, said:

Cum sa nu am beneficiu?

Simplu. Nu ai.

Tie ti sa spart o teava si ai avut inundatie. Daca tu personal nu ai fi avut asigurare pe apartament, suportai totul. Deci nu te avantaja cu absolut nimic asigurarea "instalatorului"
Penrtru ca ai avut asigurare, ai chemat firma la care erai tu asigurat. Astia au vazut teava si au intrebat cine a montat teava. Daca spuneai ca este montata cu Nea Gheorghe, nu beneficiai de absolut nimic. Pentru ca a fost facuta de o firma autorizata, te-au despagubit. Aici pentru tine totul sa incheiat. Mai departe nu-i treaba ta.
Firma la care aveai tu personal asigurare, te-a intrebat cum se numeste instalatorul si nu daca are asigurare sau nu. Cum o sa-si recupereze el bani de la instalator, nu-i treaba ta si nici beneficiul tau. Ca instalatorul scoate bani din buzunarul propriu, sau apeleaza la asigurarea lui, nu-i treaba ta si indiferent de metoda, pe tine nu te avantajeaza cu absolut nimic.
Pe tine tea avantajat faptul ca aveai asigurare si ca ai facut lucrarile cu o firma autorizata.

#26
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Nu e asa! Daca nu aveam asigurare imi platea asigurarea firmei de instalatii,insa acolo dura mai mult decat decontarea directa cu asiguratorul meu.Cauta sa vezi ce presupune pentru o companie public liability insurance.Fara asa ceva nici nu se concepe sa iei lucrari.

#27
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 eireman, on 12 ianuarie 2019 - 11:52, said:

Nu e asa! Daca nu aveam asigurare imi platea asigurarea firmei de instalatii,insa acolo dura mai mult decat decontarea directa cu asiguratorul meu.Cauta sa vezi ce presupune pentru o companie public liability insurance.Fara asa ceva nici nu se concepe sa iei lucrari.

De acord dar asta e valabil în UK sau în Germania, Florin lucrează în România și atât timp cât nu e obligat să aibe asigurare pe firmă nu o să își facă, pe de altă parte nici oamenii nu or să îi ceară fiindcă toți vor "ieftin și bun". În România încă mai sunt propietari de case fără asigurare iar pe de altă parte și asiguratorii sunt javre, dacă stai pe vârful dealului te asigură de inundații iar dacă stai pe malul apei te asigură de incendiu sau de căderi de meteoriți.

#28
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Nu e doar in UK sau Germania...si nu e obligatoriu sa o ai.Insa clientii au incredere doar in firmele sau persoanele asigurate.
E normal ca o companie sa fie asigurata,daca nu la un eventual claim proprietarul firmei isi poate piede inclusiv averea personala,ceea ce nu e de dorit...

#29
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 eireman, on 12 ianuarie 2019 - 11:52, said:

Nu e asa! Daca nu aveam asigurare imi platea asigurarea firmei de instalatii,insa acolo dura mai mult decat decontarea directa cu asiguratorul meu.Cauta sa vezi ce presupune pentru o companie public liability insurance.Fara asa ceva nici nu se concepe sa iei lucrari.
Iti platea firma numai dupa sau la amenintarea cu un proces, .
Fi sigur ca firma ta  de asigurari a recuperat paguba de la ei (firma lor de asigurari) , asa se intampla de obicei
Asa e toata lumea fericita si societatea merge mai departe, paguba materiala nu ar trebui sa fie o problema , face economia sa mearga , paguba umana e buba.
Decit sa-mi impuna mie autorizare iscir , in care tot eu sunt de vina , mai bine  de banii aceia mi-ar impune asigurare.

Edited by ciine, 12 January 2019 - 14:57.


#30
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 eireman, on 12 ianuarie 2019 - 14:22, said:

Nu e doar in UK sau Germania...si nu e obligatoriu sa o ai.Insa clientii au incredere doar in firmele sau persoanele asigurate.
E normal ca o companie sa fie asigurata,daca nu la un eventual claim proprietarul firmei isi poate piede inclusiv averea personala,ceea ce nu e de dorit...

SRL vine de la societate cu răspundere limitată iar asta înseamnă că răspunderea firmei se limitează la valoarea bunurilor firmei nu se poate cere să răspundă lucrătorii cu bunurile personale. Pe de altă parte daca e vorba de un asigurator de rahat din România iar e problemă, parcă acum un an a fost un accident în Germania între un camion înmatriculat și asigurat în România și un tren, și când a fost de plată vre-o 3 sau 4 milioane € asiguratorul sa dat lovit și a intrat în faliment.

#31
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 eugeniusro, on 12 ianuarie 2019 - 14:59, said:


SRL vine de la societate cu răspundere limitată iar asta înseamnă că răspunderea firmei se limitează la valoarea bunurilor firmei nu se poate cere să răspundă lucrătorii cu bunurile personale. Pe de altă parte daca e vorba de un asigurator de rahat din România iar e problemă, parcă acum un an a fost un accident în Germania între un camion înmatriculat și asigurat în România și un tren, și când a fost de plată vre-o 3 sau 4 milioane € asiguratorul sa dat lovit și a intrat în faliment.
Stai putin , ca nu e asa , orice asigurare are o valoare acoperita  nu e fara numar. Problema apare cind este un cataclism si valoare se insumeaza la n asigurati.
Nu contest ca asiguratorii din Romanie sunt niste glume proaste  , care platesc daunele din contract  cind ajungi in proces si asta daca esti atent la ce ai semnat

#32
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 eugeniusro, on 12 ianuarie 2019 - 14:59, said:



SRL vine de la societate cu răspundere limitată iar asta ĂŽnseamnă că răspunderea firmei se limitează la valoarea bunurilor firmei nu se poate cere să răspundă lucrătorii cu bunurile personale. Pe de altă parte daca e vorba de un asigurator de rahat din România iar e problemă, parcă acum un an a fost un accident ĂŽn Germania ĂŽntre un camion ĂŽnmatriculat și asigurat ĂŽn România și un tren, și când a fost de plată vre-o 3 sau 4 milioane â‚Ź asiguratorul sa dat lovit și a intrat ĂŽn faliment.
Administratorul firmei poate raspunde si cu averea personala.Oricum,aici nu prea exista firme sau persoane autorizate care sa nu aiba asigurare.Pentru ca asa cere piata nu legea. Fiul meu avea aici companie de instalatii electrice,la fel,primul pas asigurare. Daca o casa ia foc din cauza instalatiei electrice cine crezi ca plateste? Sau,in cazul in care se produc daune unei persoane sau proprietati in timpul in care compania lucreaza acolo...dupa ce lucrarea e gata datorita calitatii lucrarii...astia nubse joaca..de aceea si tarifele sunt pe masura.Da,poti apela la Dorel sa iesi mai ieftin insa dupa nu ai nici o garantie.

#33
silviu_irofte

silviu_irofte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2011
Buna seara. Cu scuzele de rigoare, adresez o intrebare celor ce au conostinte despre autorizatiile ISCIR. Dacă o societate comerciala are ca și ancajati permanenți persoane fizice sau subcontractanti ce detin aceasta autorizatie, societatea comerciala in sine ca și persoana juridică, devine la randul ei autorizată? Multumesc.

Edited by silviu_irofte, 21 January 2019 - 20:12.


#34
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu. Firma este cea care trebuie sa se autorizeze. In functie de autorizatia pe care o doreste, pregateste un dosar care contine dovezile tehnico-materiale si dovezile ca are angajati autorizati ce pot presta activitatea respectiva si solicita autorizarea firme. Sucontractanti ies din discutie, ca nu ai voie sa subctractezi.

Edited by florin71_skoda, 22 January 2019 - 08:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate