Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

Instalatori Autorizati ISCIR - Centrale pe combustibil solid

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
deserto

deserto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.07.2007
Buna,

Caut niste recomandari si recenzii, pareri (..) pentru firme care sunt autorizate de catre ISCIR sa monteze si sa puna in functiune centrale de incalzire pe lemne pentru zona judetelor Timis / Arad.

Va Multumesc

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Crezi ca te scapa iscir-ul de explozie, sau care e gluma , ca nu ma prind ???
Iscir-ul ca orice agentie de stat nu stie decit sa incaseze taxe, el nu are  absolut nici o raspundere , tot tu esti de vina cind se sparge teava.

Edited by ciine, 11 January 2019 - 14:49.


#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 26.02.2008
Găsiți pe site-ul ISCIR.IT. Acolo sunt enumerate toate persoanele juridice autorizate să facă PIF-ul din zona dvs   Daca am retinut bine Arad-ul face parte din ISCIR-IT Oradea.

Edited by orlandobarbulescu, 11 January 2019 - 14:57.


#4
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu zic sa cauti un instalator bun,nu autorizarea aia pe spaga sa te incante.Nefiind pe gaz nu ai treaba cu proiecte si povesti.

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 26.02.2008
Lg 64/2008  ART. 2
În scopul funcþionãrii în condiþii de siguranþã, instalaþiile sub presiune ºi instalaþiile
de ridicat clasice, aparatele consumatoare de combustibil ºi componentele acestora,
prevãzute în anexa nr. 2, , se supun regimului de autorizare ºi de verificare tehnicã,
potrivit prevederilor prezentei legi




ANEXA 2
Instalaþii sub presiune ºi instalaþii de ridicat clasice, aparate consumatoare de
combustibil ºi componente ale acestora
1. Cazane pentru abur, pentru apã caldã sau fierbinte
2. Echipamente sub presiune mai mare de 0,5 bari
3. Recipiente simple sub presiune mai mare de 0,5 bari
4. Macarale, ascensoare, elevatoare, instalaþii de transport pe cablu, instalaþii de
ridicat pe plan înclinat, poduri rulante ºi alte mecanisme de ridicat
5. Aparate de încãlzit alimentate cu combustibil solid, lichid sau gazos
6. Arzãtoare cu combustibil lichid sau gazos
7. Accesorii de securitate pentru instalaþiile, echipamentele ºi aparatele prevãzute la
pct. 1 ºi 3 - 6
8. Aparaturã ºi instalaþii de automatizare aferente instalaþiilor ºi echipamentelor
prevãzute la pct. 1 - 7
9. Instalaþii ºi echipamente destinate, montate ºi utilizate în cadrul parcurilor de
distracþii

Ce putere vor avea cazanele pe care doriți sã le instalați?  Sub 70 kwatt nu e nevoie sã le înregistrați la ISCIR dar PIF-ul trebuie fãcut cu o persoanã juridicã atestatã ISCIR

Edited by orlandobarbulescu, 11 January 2019 - 15:43.


#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 orlandobarbulescu, on 11 ianuarie 2019 - 15:22, said:

Lg 64/2008  ART. 2
În scopul funcţionării în condiţii de siguranţă, instalaţiile sub presiune şi instalaţiile
de ridicat clasice, aparatele consumatoare de combustibil şi componentele acestora,
prevăzute în anexa nr. 2, , se supun regimului de autorizare şi de verificare tehnică,
potrivit prevederilor prezentei legi




ANEXA 2
Instalaţii sub presiune şi instalaţii de ridicat clasice, aparate consumatoare de
combustibil şi componente ale acestora
1. Cazane pentru abur, pentru apă caldă sau fierbinte
2. Echipamente sub presiune mai mare de 0,5 bari
3. Recipiente simple sub presiune mai mare de 0,5 bari
4. Macarale, ascensoare, elevatoare, instalaţii de transport pe cablu, instalaţii de
ridicat pe plan înclinat, poduri rulante şi alte mecanisme de ridicat
5. Aparate de încălzit alimentate cu combustibil solid, lichid sau gazos
6. Arzătoare cu combustibil lichid sau gazos
7. Accesorii de securitate pentru instalaţiile, echipamentele şi aparatele prevăzute la
pct. 1 şi 3 - 6
8. Aparatură şi instalaţii de automatizare aferente instalaţiilor şi echipamentelor
prevăzute la pct. 1 - 7
9. Instalaţii şi echipamente destinate, montate şi utilizate în cadrul parcurilor de
distracţii

Ce putere vor avea cazanele pe care doriți să le instalați?
Da prietene nu a scapat nimic  fara ca  tu cetateanu fraier sa cotizezi .
Montezi cazanu cu iscir-ul si  se intampla de bubuie , intrebarea mea e :
-cu ce raspunde iscir-ul , face el puscarie , plateste despagubiri  ,isi face harachrii, pt ca tu in naivitatea ta l-ai platit periodic cu varf si indesat ca sa nu se intample astfel de eveniment?
- cit de prost sa fiu eu ca sa cer autorizatie iscir la o soba pe lemne , conform prostiei din lege?
-care e deosebirea intre combustibilul gazos, solid, lichid  si electricitate ?

O centrala pe lemne este o soba   nimic altceva , iar daca te legi de cazan sub presiune , o faci pur si simplu in termosifon cu vas de expansiune  deschis si dai mumu la iscir

Edited by ciine, 11 January 2019 - 15:49.


#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 26.02.2008
Nu am obiceiul să răspund persoanelor ne avizate, și pe lângă subiect. Este lege. Dacă tu o respecți sau nu te privește. Nu învăța și pe alții să o încalce. Inițiatorul a întrebat ceva concret. Tu ești pe lângă subiect.

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Toate firmele care sint autorizate ISCIR sa instaleze centrale pe gaz, pot instala si centrale pe lemne. Din 2010 nu mai exista autorizatie separata. Cine este autorizat PTA1 (prescriptia tehnica A1), poate sa instaleze ori ce centrala, indiferent de combustibil, cu conditia sa fie pina in 400kW
( Montarea inseamna cu totul altceva. Corect este instalare si nu montare.)

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

 ciine, on 11 ianuarie 2019 - 14:30, said:

Crezi ca te scapa iscir-ul de explozie, sau care e gluma , ca nu ma prind ???
tu ai citit macar intrebarea? unde ai vazut tu ca vrea pe cineva sa-l scape de explozie? cauta pe cineva autorizat care sa-i faca punerea in functiune, nu sa-l apere de bau-bau.

tu esti din ala care merge fara itp, ca oricum nu-ti repara rar-ul masina, daca se strica?    :huh:     sper sa te prinda cat de curand, ca sa intelegi si tu de ce e mai bine sa fii cu verificarile la zi. si sa ne apere pe noi prostii de destepti ca tine...

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Poate ca omul este reprezentantul unei firme de interes public, sau poate ca lucreaza la o institutie de stat, sau poate ca la Inspectoratul Scolar, caz in care nu poate sa incalce legea si sa-si instaleze centralele cu vecinul Dorel. Are el motivele lui daca a intrebat.

#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 born2lose, on 11 ianuarie 2019 - 15:50, said:

tu ai citit macar intrebarea? unde ai vazut tu ca vrea pe cineva sa-l scape de explozie? cauta pe cineva autorizat care sa-i faca punerea in functiune, nu sa-l apere de bau-bau.

tu esti din ala care merge fara itp, ca oricum nu-ti repara rar-ul masina, daca se strica? Posted Image sper sa te prinda cat de curand, ca sa intelegi si tu de ce e mai bine sa fii cu verificarile la zi. si sa ne apere pe noi prostii de destepti ca tine...
Omule  , spatiul privat nu are aceasi regula cu spatiul public , pt linistea ta fac un denunt public , nu am cazanul autorizat iscir,
Esti multumit, te simti mai in siguranta , te simti mai destept ???

Edited by ciine, 11 January 2019 - 16:01.


#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004
legea nu face diferenta intre spatiul public si spatiul privat in cazul asta. si e foarte posibil ca explozia unui boiler sa afecteze si vecinii, daca stai la bloc. pe de alta parte, ma tem ca iar gresesti, denunturile nu se fac pe forum, ci la autoritatile competente, daca chiar vrei sa rezolvi ceva.

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 born2lose, on 11 ianuarie 2019 - 16:05, said:

legea nu face diferenta intre spatiul public si spatiul privat in cazul asta. si e foarte posibil ca explozia unui boiler sa afecteze si vecinii, daca stai la bloc. pe de alta parte, ma tem ca iar gresesti, denunturile nu se fac pe forum, ci la autoritatile competente, daca chiar vrei sa rezolvi ceva.
Da ai dreptate , imi pun centrala pe lemne la bloc Posted Image
Eu nu contest autoritatea , eu contest competenta . Ce idiot a formulat o astfel de lege??? sau mai degraba in cazul de fata o asfel de interpretare.

Asta elucideaza problema

Quote

Toate firmele care sint autorizate ISCIR sa instaleze centrale pe gaz, pot instala si centrale pe lemne. Din 2010 nu mai exista autorizatie separata. Cine este autorizat PTA1 (prescriptia tehnica A1), poate sa instaleze ori ce centrala, indiferent de combustibil, cu conditia sa fie pina in 400kW
Pt ca produsul are inca de la vanzare autorizare iscir , pt ca asfel nu ar putea fi comercializatPosted Image

Edited by ciine, 11 January 2019 - 16:15.


#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 ciine, on 11 ianuarie 2019 - 16:14, said:

Pt ca produsul are inca de la vanzare autorizare iscir , pt ca asfel nu ar putea fi comercializatPosted Image
Produsul nu are nici o autorizare. Sa terminat de mult cu treaba asta. Pentru ca treim in UE, produsul trebuie sa aiba Declaratie de Conformitate.
Daca eu miine sudez in garaj  2 tevi  oblice si zic ca este o centrala, o pot vinde oricarui "fraier", cu conditia sa-i dau Declaratie de Conformitate si Garantie. Mai departe daca tevile alea 2 nu le instaleaza cu o firma autorizata ISCIR si nu-si face VTP-ul (la 2 tevi), nu are garantie. Asa ca omul ramine doar cu Declaratia de Conformitate, pe post de hirtie igienica.

Edited by florin71_skoda, 11 January 2019 - 16:38.


#15
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu contest tu esti mult mai in tema , eu asa stiam ceva vreme  dar vad ca s-a schimbat.
Intrebare pt tine :
La boilerul electric  cum se pune problema , ala cind face poc iese urat de tot????

Edited by ciine, 11 January 2019 - 16:43.


#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Boilerul electric si centralele electrice, nu intra sub incidenta ISCIR. Sint la liber. Scapa cine poate Posted Image

Citat

 orlandobarbulescu, on 11 ianuarie 2019 - 15:22, said:

5. Aparate de încălzit, alimentate cu combustibil solid, lichid sau gazos

Curentul nu este combustibil care "arde". Asa ca tot ce-i pe curent scapa. Doar ce "arde" cu flacara deschis intr sub incidenta ISCIR.

LE
Am uitat sa precizez. Daca utilajul pe combustibil solid, lichid, sau gazos, functioneaza la o presiune mai mica de 0,5bar si sub 110grd, nu intra sub incidenta ISCIR.
Asa ca orice termosemineu sau centrala pe lemne care functioneaza cu vas de expansiune deschis si mai ales la cele la care producatorul specifica in manualul de instalare ca trebuie instalate obligatoriu cu vas de expansiune deschis, nu intra sub incidenta ISCIR.

Edited by florin71_skoda, 11 January 2019 - 17:35.


#17
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Legislatia din Romania,facuta de hoti pentru fraieri. As fi interesat daca legea prevede ceva legat de responsabilitatea celor autorizati. In sensul daca-i obliga sa aiba asigurare si alte cele.Eu de ex mi-am schimbat centrala pe gaz in UK si firma avea asigurare ce acopera 6 milioane de £.

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Aha. Deci nu-i destul ca platesc tot la doi ani o gramada de bani ca sa fie autorizat personalul plus firma, plus o gramada de bani pentru omologat scule si analizoare, ca mai trebuie sa dau bani si la hoti din asigurari (tu ai amintit de hoti Posted Image)
Ce anume acoperea asigurarea celor din UK ? Intreb pentru ca eu nu cred ca-ti acoperea tie personal ceva. Eu nu cred ca sigurarea aia avea legatura cu centrala ta. Garantat era pentru firma respectiva si eu cred ca tu nu ai nici un beneficiu din treaba asta.

Edited by florin71_skoda, 11 January 2019 - 17:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate