Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

prajitura Alba ca Zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016

 Puferiu_, on 10 ianuarie 2019 - 00:06, said:

Pe vremea copiilor mei, era o prajitura delicioasa (din punctul meu de vedere). Prajitura aia buna, care te ungea pe suflet.

Cum se prepara? Neaparat cu produse din casa.

N-ai si tu parinti? Se face si acum.
E multa munca insa. Multe ore.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 January 2019 - 01:31.


#20
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Nu e prea mult de munca. E o prajitura simplu de facut.

#21
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

 A10Warthog, on 10 ianuarie 2019 - 00:59, said:

P.S: Nu mai pot cu ăștia care folosesc linguri pentru a măsura cantități.

Chiar asa. Astia se fac ca nu pricep ca  lingurile, cestile, canile sunt de diferite marimi. Cantarul e sfant.

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016

 AlinE, on 10 ianuarie 2019 - 02:00, said:

Nu e prea mult de munca. E o prajitura simplu de facut.

Nu mi se pare, soacra-mea sta o multime in bucatarie.
Am auzit ca e si o varianta mai simpla dar nu cred ca e la fel.

 FreeThinker, on 10 ianuarie 2019 - 02:32, said:


Chiar asa. Astia se fac ca nu pricep ca  lingurile, cestile, canile sunt de diferite marimi. Cantarul e sfant.

Lingurile si canile din retete sint stadard. Gasesti seturi de masuri la magazin.

#23
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Asa o fi, dar eu prefer sa evit retetele cu linguri si cani. Prefer sa stiu cantitatea exacta: atatea grame de zahar sau faina etc. La oua ar mai fi o problema, dar cred ca pot aprecia daca un ou e mic, mediu sau mare.

#24
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
cred ca toate aceste minunatii culinare, erau deosebit de gustoase deoarece se mancau de 2-3 ori pe an.
cotidianul a omorat farmecul.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 cris_ncs, on 10 ianuarie 2019 - 01:13, said:


Da-o naibii de treaba, nu era chiar asa. Posted Image
Erau multe lipsuri, recunosc, dar nu vad ce era special la prajitura asta, ma refer la compozitie. Ca doar nu era facuta din trufe.
Buna prajitura, imi aduc aminte cu placere.

P.S. Nu am nici cea mai mica intentie de a lauda jegul comunist, dar mergem prea departe cateodata.

Gaseai unt? Lapte?, Zahar?
Unde?
Ori n-ai trait atunci ori ai Alzheimer

Zaharul era pe cartela. In Bucuresti in restul tarii, mai greu, laptele indoit bine cu apa il cumparai dimineata, pe la 6 se termina
Untul era bun dar era margarina.
Nu mai vorbiti daca nu ati trait atunci

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Unde am trait eu gatitul in sine pentru o familie mai mare era o aventura. Nu era gaz, numai butelii, si buteliile se dadeau cu cartela. Una pe luna.

#27
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Prajituri se gaseau in cofetarii gata facute. Acum te uiti la ele ca la poze ca frisca e vegetala, ultima oar cand am luat prajituri le-am aruncat. In rest, multi mor de foame cu ochii pe bunataturi, ca s-au ingrasat de nici cantarele nu vor sa-i mai vada.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Si mor de foame grasi asa? nesimtire.

#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Iti dai seama ?

#30
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

 gavinremigton, on 10 ianuarie 2019 - 00:56, said:

..
.................
Eu sunt nascut dupa revolutie, insa stiu sigur ca nu mi-as dori sa traiesc asemenea vremuri din povestile parintilor.
.............


daca taceai filozof ramaneai...vorba aia...numa prostii ai spus acolo.

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 FreeThinker, on 10 ianuarie 2019 - 02:32, said:

Chiar asa. Astia se fac ca nu pricep ca  lingurile, cestile, canile sunt de diferite marimi. Cantarul e sfant.

Nu, nu sunt de diferite marimi, pentru c anu folosesti cana de apa/ceai si nici lingura cu care mananci ciorba. Cele de bucatarie sunt standard. Am si eu un set si nu am avut probleme sa nu iasa prajiturile.
E ca si cum ai zice ca preferi kilometri si temperaturi in Celsius fata de mile si Fahrenheit. Evident ca preferi sistemul cu care esti obisnuit.

Exista conversie intre cani/linguri/lingurite si grame/litri.
Ai aici toate conversiile: https://www.explorat...asurements.html

Edited by AlexEn, 10 January 2019 - 09:13.


#32
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 cris_ncs, on 10 ianuarie 2019 - 01:19, said:

Dobos! Daaaa! Imi storceam creierii sa-mi aduc aminte cum se numeste.
Multumesc HUNore.  Posted Image

The layered pastry is named after its inventor, Hungarian chef József C. Dobos, a delicatessen owner in Budapest.[2]In the late 1800s, he decided to create a cake that would last longer than other pastries in an age when cooling techniques were limited. The round sides of the cake are coated with ground hazelnuts, chestnuts, walnuts, or almonds, and the hardened caramel top helps to prevent drying out, for a longer shelf life.[1][3]

Dobos torte was first introduced at the National General Exhibition of Budapest in 1885; King Franz Joseph I and Queen Elisabeth were among the first to taste it. The cake soon became popular throughout Europe, both for its durability through shipping and for its unique appearance. With its flat, shiny, caramel glazed top, it was simple but elegant, as opposed to the more intricate cakes of the age.[1] It was notable for its use of fine chocolate buttercream, which was very little known at the time; cake fillings and frostings were usually made with cooked pastry cream or whipped cream. Dobos had discovered buttercream while traveling in France[4] but he invented the batter of the cake.
Notably, the cream incorporated cocoa butter for extra smoothness. During his lifetime, the cake was often imitated, but never reproduced. Dobos traveled to other countries in Europe to introduce his cake, and soon began exporting the product in specially designed wooden boxes. Near the end of his career, in 1906, Dobos donated his recipe to the Pastry and Honey-Makers' Guild.[1]
The history of the Dobos torte is illustrated at the Dobos Chocolate Museum in Szentendre, a town 20 kilometers northwest of Budapest.

:)

#33
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
esti incorigibil, politizezi pana si aria de gastronomie

#34
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Paz, on 10 ianuarie 2019 - 01:27, said:

Tata avea o sanda din piele cu care se incalta dimineata cand mergea la munca. Odata mi-a fost asa de foame ca i-am mancat sandaua si nu a mai avut cu ce sa mearga la munca.
:D

Stii, e bancul ala cu un rus si o rusoaica care se iau la bataie in fata ambasadei americane din Moscova.
Si imediat cum incepe scandalul, ies din ambasada niste atasati de presa sa le ia interviu.
Si barbatul declara ca el vrea sa sara gardul la ambasada, sa ceara azil politic, si ca nevasta-sa nu-l lasa.
Imediat sosesc si doua masini de la KGB care iau pe aia doi pe sus si-i duc la Militie.

"Ce s-o intamplat, de ce v-ati luat la bataie ???"
"Stiti, eu si sotia mea lucram in ture diferite, ea in tura 1 si eu in tura 2."
"Bun, si ???"
"Pai stiti, de azi dimineata ne-or mutat pe amandoi in tura 1."
"Si ???"
"Pai da, ca ea mi-o luat pufoaica mea si eu n-am mai avut cu ce sa ma duc la munca...
De-aia ne-am luat la bataie..."

 iladi, on 10 ianuarie 2019 - 09:27, said:

esti incorigibil, politizezi pana si aria de gastronomie
Matale, cu cine vorbeai ?

 pasilla, on 10 ianuarie 2019 - 01:29, said:

Eu cand mergeam prin vestul tarii, imi placea sa mananc galuste cu prune, placinta cu mac si cremsnit. Astea nu se prea gaseau in B.
Si apfelstrudel. Posted Image

 AlinE, on 10 ianuarie 2019 - 02:00, said:

Nu e prea mult de munca. E o prajitura simplu de facut.
Simpla, dar dureaza mult, ca trebuie coapte separat toate foile alea.

 Cornel_P, on 10 ianuarie 2019 - 00:44, said:

Aratã foarte bine . Încã nu am mâncat  si nici nu  am auzit.
Ba, cred ca ai mancat.

E o prajitura cu crema de lamaie, un fel de citromos.

Attached File  crop_201606250838_citromtorta.jpg   38.43K   4 downloads

#35
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
De curand am descoperit ca si prajiturile cu iaurt sunt foarte bune. Sunt cremoase dar nu gretoase.

Nu cunosc retete.

#36
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

 gavinremigton, on 10 ianuarie 2019 - 00:56, said:

Stiu....avand in vedere ca si zaharul era un produs de "lux" prin anii 80'.  

Situatia era insa mult mai deprimanta decat idealizeaza multi.  
Prajiturile alea se serveau doar de Anul Nou. O vad pe bunica si pe celelalte femei de varsta ei cum le prepara numai in ajunul sarbatoriilor de iarna de zici ca le-a ramas in minte, de zici ca sunt teleghidate sa prepare prajiturile alea la foc automat.

Ca in restul anului, romanii pe vremea comunismului  se indulceau prin  a uda o felie de paine cu apa si presarandu-i zahar. Ala era DESERTUL!
Cine avea noroc si parinti mai cu bani sau bunici la tara isi putea  intinde  pe paine  gem sau dulceata cu unt cu mare  zgarcenie ca sa aiba pentru 1-2 luni.  Iar mierea...aoleu, era sarbatoare ziua cand un roman apuca sa o guste.
Acum un borcan de gem sau de miere  se termina in cateva zile si daca stai la tara si esti gospodina pusa pe preparat prajituri.  

Vara cel mult romanii isi permiteau sa se indulceasca cu inghetata pe vafa sau ciocolata ieftina, fiind un produs de lux si rar.  
Cine avea pile pe la PCR putea macar de Paste sa coace niste cozonac care era de fapt un chec saracacios.

Din cauza regimului astuia odios multi romani s-au apucat sa manance pe nesaturate cantitati enorme de grasimi si dulciuri  si sa bea cantitati enorme de alcool si de aia avem cazuri multiple de obezitate, cancer  si diabet.  
Foamea de care au suferit multi romani care au copilarit in anii 80' s-a transmis genetic si la copii acestora de au ajuns acum obezi imbuibati cu preparate fast-food.
E foarte nasol pentru un popor cand exista o perioada de ratie alimentara sau foamete, urmata de o perioada de obezitate si exces alimentar.  


Eu sunt nascut dupa revolutie, insa stiu sigur ca nu mi-as dori sa traiesc asemenea vremuri din povestile parintilor.
Pentru mine  care mananc cam mult,  mi s-ar parea horror sa am regim alimentar ceausist si sa stau la coada, eu care nici  cozile de la Mega Image nu le suport.
Esti nascut dupa Revoluitie dar dai verdicte despre cum era inainte sa te nasti!
Ba nene, era greu, dar nu cum spui tu, ca nu aveai cu ce sa te dedulcesti --- cel putin in Bucuresti era gem si in alimentara, mai erau si dulciuri, in cofetarii gaseai prajituri --- deci mai lasa-ma cu painea ta cu zahar, ca eu in copilarie nu mancam asa ceva decat foarte rar. O fi facut bunica-ta prajitura din asta numai de Craciun, dar altii nu faceau atat de rar. Mai intreaba si tu pe altii, sa vezi cum era cu adevarat --- era foarte greu, de acord, dar nu chiar la modul sa mananci ca desert doar paine cu zahar!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate