Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

prajitura Alba ca Zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Pe vremea copiilor mei, era o prajitura delicioasa (din punctul meu de vedere). Prajitura aia buna, care te ungea pe suflet.

Cum se prepara? Neaparat cu produse din casa.

#2
gavinremigton

gavinremigton

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2019
Parca e un fel de Cremsnit.

Chiar nu stiam ce este fiindca  imi mai trimite   bunica periodic portii din astea.  
[ https://savoriurbane.com/wp-content/uploads/2016/01/Prajitura-Alba-ca-zapada-reteta-clasica-Savori-Urbane-1-1024x679.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gavinremigton, 10 January 2019 - 00:40.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
E o prajitura buna, mai ales avand in vedere ce lipsuri erau pe atunci, adica trebuia sa faci minuni cu ingrediente putine + "esentie".

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Unde gasim si noi o reteta ?  Posted ImagePosted Image

#5
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Nevasta-mea a facut dupa reteta asta: https://pofta-buna.c...-reteta-veche/a iesit foarte buna.
Chiar ca e desertul copilariei Posted Image Ce chin si munca era pe bunica-mea sa coaca vreo 20 de foi pe fundul tavii.

Edit: daca nu e voie cu link rog un moderator sa-l stearga.

Edited by AlinE, 10 January 2019 - 00:44.


#6
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Aratã foarte bine . Încã nu am mâncat  si nici nu  am auzit.

#7
gavinremigton

gavinremigton

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2019
In realitate, asa ar trebui sa arate prajitura pe rit european  , cu crema sau cocos deasupra. Praful de cocos mi se pare mult mai indicat si mai dietetic   decat tot zaharul ala ieftin si parca  rasturnat  in cantitate mare cu scarba   ca pentru saraci.  



Attached File  www_mancare_ro_6334.jpg   472.46K   14 downloadsAttached File  Prajitura-Alba-ca-Zapada-cu-crema-de-cocos-2.jpg   699.73K   14 downloads

View PostCornel_P, on 10 ianuarie 2019 - 00:44, said:

Arată foarte bine . Încă nu am mâncat  si nici nu  am auzit.

Pentru ca  la voi se manca numai din astea  Posted Image



[ https://previews.123rf.com/images/emicristea/emicristea1303/emicristea130300001/18213592-kurtos-kalacs-is-traditional-hungarian-cake-baked-with-sugar-honey-and-nuts.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





















Glumesc...de fapt, sunt chiar curios cu ce se indulceau ungurii si ardelenii   pe vremuri.

Edited by gavinremigton, 10 January 2019 - 00:52.


#8
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Initiatorul a cerut o reteta ca in copilarie. Pe vremuri era pudrata cu zahar. Fulgii de cocos poate nu plac tuturor.

#9
gavinremigton

gavinremigton

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2019

View PostAlinE, on 10 ianuarie 2019 - 00:52, said:

Initiatorul a cerut o reteta ca in copilarie. Pe vremuri era pudrata cu zahar. Fulgii de cocos poate nu plac tuturor.
Stiu....avand in vedere ca si zaharul era un produs de "lux" prin anii 80'.  

Situatia era insa mult mai deprimanta decat idealizeaza multi.  
Prajiturile alea se serveau doar de Anul Nou. O vad pe bunica si pe celelalte femei de varsta ei cum le prepara numai in ajunul sarbatoriilor de iarna de zici ca le-a ramas in minte, de zici ca sunt teleghidate sa prepare prajiturile alea la foc automat.

Ca in restul anului, romanii pe vremea comunismului  se indulceau prin  a uda o felie de paine cu apa si presarandu-i zahar. Ala era DESERTUL!
Cine avea noroc si parinti mai cu bani sau bunici la tara isi putea  intinde  pe paine  gem sau dulceata cu unt cu mare  zgarcenie ca sa aiba pentru 1-2 luni.  Iar mierea...aoleu, era sarbatoare ziua cand un roman apuca sa o guste.
Acum un borcan de gem sau de miere  se termina in cateva zile si daca stai la tara si esti gospodina pusa pe preparat prajituri.  

Vara cel mult romanii isi permiteau sa se indulceasca cu inghetata pe vafa sau ciocolata ieftina, fiind un produs de lux si rar.  
Cine avea pile pe la PCR putea macar de Paste sa coace niste cozonac care era de fapt un chec saracacios.

Din cauza regimului astuia odios multi romani s-au apucat sa manance pe nesaturate cantitati enorme de grasimi si dulciuri  si sa bea cantitati enorme de alcool si de aia avem cazuri multiple de obezitate, cancer  si diabet.  
Foamea de care au suferit multi romani care au copilarit in anii 80' s-a transmis genetic si la copii acestora de au ajuns acum obezi imbuibati cu preparate fast-food.
E foarte nasol pentru un popor cand exista o perioada de ratie alimentara sau foamete, urmata de o perioada de obezitate si exces alimentar.  


Eu sunt nascut dupa revolutie, insa stiu sigur ca nu mi-as dori sa traiesc asemenea vremuri din povestile parintilor.
Pentru mine  care mananc cam mult,  mi s-ar parea horror sa am regim alimentar ceausist si sa stau la coada, eu care nici  cozile de la Mega Image nu le suport.

Edited by gavinremigton, 10 January 2019 - 01:05.


#10
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostPaz, on 10 ianuarie 2019 - 00:42, said:

Unde gasim si noi o reteta ?  Posted ImagePosted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3l1Ht_BGwCI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iată. Am căutat prin video și pare ce trebuie.

P.S: Nu mai pot cu ăștia care folosesc linguri pentru a măsura cantități.

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostA10Warthog, on 10 ianuarie 2019 - 00:59, said:


Iată. Am căutat prin video și pare ce trebuie.

P.S: Nu mai pot cu ăștia care folosesc linguri pentru a măsura cantități.
:D
Am gasit-o si eu cu ajutorul lui Alin putin mai sus, am salvat deja linkul. :)

#12
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postgavinremigton, on 10 ianuarie 2019 - 00:56, said:

Stiu....avand in vedere ca si zaharul era un produs de "lux" prin anii 80'.  

Situatia era insa mult mai deprimanta decat idealizeaza multi.  
Prajiturile alea se serveau doar de Anul Nou. O vad pe bunica si pe celelalte femei de varsta ei cum le prepara numai in ajunul sarbatoriilor de iarna de zici ca le-a ramas in minte, de zici ca sunt teleghidate sa prepare prajiturile alea la foc automat.

Ca in restul anului, romanii pe vremea comunismului  se indulceau prin  a uda o felie de paine cu apa si presarandu-i zahar.  Cine avea noroc si parinti mai cu bani sau bunici la tara isi putea  intinde  pe paine  gem sau dulceata cu unt cu mare  zgarcenie ca sa aiba pentru 1-2 luni.  Iar mierea...aoleu, era sarbatoare ziua cand un roman apuca sa o guste.
Acum un borcan de gem sau de miere  se termina in cateva zile si daca stai la tara si esti gospodina pusa pe preparat prajituri.  

Vara cel mult romanii isi permiteau sa se indulceasca cu inghetata pe vafa sau ciocolata ieftina, fiind un produs de lux si rar.  
Cine avea pile pe la PCR putea macar de Paste sa coace niste cozonac care era de fapt un chec saracacios.



Eu sunt nascut dupa revolutie, insa stiu sigur ca nu mi-as dori sa traiesc asemenea vremuri din povestile parintilor.
Pentru mine  care mananc cam mult,  mi s-ar parea horror sa am regim alimentar ceausist si sa stau la coada, eu care nici  cozile de la Mega Image nu le suport.

Da-o naibii de treaba, nu era chiar asa. Posted Image
Erau multe lipsuri, recunosc, dar nu vad ce era special la prajitura asta, ma refer la compozitie. Ca doar nu era facuta din trufe.
Buna prajitura, imi aduc aminte cu placere.

P.S. Nu am nici cea mai mica intentie de a lauda jegul comunist, dar mergem prea departe cateodata.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta e mai Ok.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jfdjiXYZFr8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postgavinremigton, on 10 ianuarie 2019 - 00:49, said:

Glumesc...de fapt, sunt chiar curios cu ce se indulceau ungurii si ardelenii   pe vremuri.
Cu dobos...
Attached File  Dobostorta.JPG   166.65K   19 downloads

Cu kremes...
Attached File  10898_nosztalgia-kremes_n-201510170222.jpg   35.17K   19 downloads

Bine, astea erau de sarbatori.

Bunica-mea facea aproape zilnic clatite (palacsinta) si chiftele din cartofi (dulci) (burgonyás galuska).

#15
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Dobos! Daaaa! Imi storceam creierii sa-mi aduc aminte cum se numeste.
Multumesc HUNore.  Posted Image

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgavinremigton, on 10 ianuarie 2019 - 00:56, said:

Eu sunt nascut dupa revolutie, insa stiu sigur ca nu mi-as dori sa traiesc asemenea vremuri din povestile parintilor.
Si ai informatii destul de distorsionate.
Nu era lapte si miere, dar nici cum spui tu.

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Tata avea o sanda din piele cu care se incalta dimineata cand mergea la munca. Odata mi-a fost asa de foame ca i-am mancat sandaua si nu a mai avut cu ce sa mearga la munca. Asa a devenit somer si a trebuit sa vanda un rinichi ca sa plateasca abonamentul la internet. Cateodata mergeam la gunoaiele PCR si lingeam ambalajele de la bunatatile lor.
Ce bine ca acum avem si noi capitalism, in gunoaiele capitaliste sunt mult mai multe ambalaje de lins. Posted Image

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostHunor_66, on 10 ianuarie 2019 - 01:15, said:

Bunica-mea facea aproape zilnic clatite (palacsinta) si chiftele din cartofi (dulci) (burgonyás galuska).
Eu cand mergeam prin vestul tarii, imi placea sa mananc galuste cu prune, placinta cu mac si cremsnit. Astea nu se prea gaseau in B.

Edited by pasilla, 10 January 2019 - 01:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate