Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10822 replies to this topic

#55
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Bine spus. Deocamdata nu se inghesuie instalatorii la AFM, iar cei care se inghesuie o sa faca mai mult pe la cunostinte si preteni...pentru ca baga bani din buzunarul lor ca sa faca instalatiile la persoane fizice, iar apoi asteapta decontarea.

O sa fie clar favorizate instalatiile unde clientul o sa achite o diferenta mai mare, dar ramane de vazut si care va fi profitul pe cele standard.
Invertoarele trebuie sa fie de minim 3500 VA cu anumiti parametrii acceptati, PV-urile la fel, sa fie cu anumite standarde. (ceea ce este normal, ca sa nu se puna in functiune orice rahaturi facute pe vapor)

Birocratia din domeniu determina > 90% din operatorii economici, sa renunte ca sa intre in hora...din pacate.
Promovati va rog aici ofertele de la firme care efectueaza in prezent demersuri pentru a fi instalator acreditat A.F.M, indiferent de judet.

Vrem sa vedem solutii tehnice, componente, preturi la echipamente, la instalare si PIF, garantii oferite, etc.
Sunt impuse prin regulamentul din link anumite garantii la echipamente, ceea ce este bine pentru prosumeri.

Edited by gry2000, 08 February 2019 - 18:19.


#56
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006

View Postanaki, on 08 februarie 2019 - 00:29, said:

NU are nici o legatura cu Programul AFM. Este doar un contract de prosumator.
Parerea mea este ca mai devreme de 1 iunie 2019 nu se va putea incepe montajul daca tinem cont de procedura legala:(publicare lista instalatori autorizati, incarcare dosare pe site, contestatii, solutionare contestatii, lista dosare aprobate, etc) coroborat cu termenii de solutionare si implementare

#57
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Daca se va vrea montarea ulterioara a unor panouri pe o sarpanta a unei terase, ce/cate trasee trebuiesc avute in vedere spre tablou principal, bmp sau alte locatii?

E cam ambiguu din toate punctele de vedere (cel putin pt mine) acest program in ceea ce privesc asa zisii prosumatori.

Ce implica instalarea unor panouri fotovoltaice?

Cu alte cuvinte, constructia e la rosu si as vrea sa trec de aceasta etapa dar totodata as vrea sa las loc, ceva copex, martori sau alte trasee deoarece, mai mult ca sigur fenomenul va lua amploare mai devreme sau mai tarziu.


#58
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Ai bransament si ATR facut?
Fara ele nu poti demara nimic.

Cat despre instalatii prima data sa ai casa finalizata si apoi te gandesti la dotari. Poti lasa din start tevi de PVC sau copex pe unde sa intri cu cablurile de la PV-uri...dar asta nu e o problema sa se faca ulterior.

#59
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Vesti noi prieteni, au inceput la cateva firme preinscrieri pentru programul AFM voltaic 2019.

Unele din firmele de pe piata au introdus si kit-uri pentru prosumeri in oferta, atentie insa: Exista firme care incearca sa va ofere sisteme care nu sunt compatibile cu programul AFM. Ma refer aici la kituri trifazice fara smart meter care sa dea feedback de consum la invertor. Aceste sisteme (mai ieftine) sunt neconforme cu programul si le montati aproape degeaba, caci nu vor sti sa directioneze productia obtinuta din panourile voltaice, cu prioritate pe consumatorii casnici, iar eventualul surplus sa-l injecteze in retea.

Pentru sistemele monofazice nu este necesar smart meter si invertor inteligent cu feedback de consum.
Atentie si la garantiile oferite, care trebuie sa fie de minim 6 ani la invertoare. In prezent SMA ofera 5 ani, iar Fronius 8-10 ani.
Pentru extragarantie clientul achita bani suplimentari.

#60
ghostdlr

ghostdlr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.10.2015
Poti sa pui niste link-uri sa vedem ofertele ?

#61
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
O informatie nou primita de la un amic, care la randul lui a primit-o de la o firma din domeniu aflata in Sibiu, este ca AFM-ul a impus zonarea pe regiuni ale tarii pentru instalatorii aflati in proces de validare.  
De ex o firma din capitala, nu poate face lucrari in Brasov. Deci orice link de la o anumita firma este irelevant atata vreme cat nu este posibil a fi instalat acel sistem in orasul vostru. Inca nu e confirmata informatia, deci rugam ca un reprezentant al unei firme de profil sa confirme sau sa infirme informatia.

Ofertele de sisteme vor fi axate pe cerintele AFM, iar in prezent exista doi producatori mari care se pot incadra cu echipamentele de retea: Fronius cu modele de la Symo 3.7 kVA si SMA cu modele de la 4 kVA. La tensiuni cc si ca se incadreaza, ramane de vazut cum se incadreaza si la frecvente. A spus cineva la un moment dat de anumite standarde in care functionau modelele vechi. Deoarece aceste informatii nu sunt publice, ar fi util sa le aflam pentru modelele noi.

Este o prostie sa ceri in documentatie asa ceva din punctul meu de vedere: să rămână conectate la reţea şi să funcţioneze continuu, fără limită de timp, în domeniul de frecvenţă 47,5 ÷ 52 Hz, atata timp cat SEN-ul nostru este conectat la cel european cu standard clar de frecventa 50 Hz +/- 0,1 Hz.

#62
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Citeste aici la pag 14  si vei vedea ca stadardul de deconectare la englesi este de 47, 5 Hz---51,5
http://www.energynet...tion 160518.pdf

la nemti este ca la noi 47,5 52,5 asa ca nu mai spune prostii..
Iar referitor la invertoarele trifazate iar e o aberatie... ele produc trifazat tu consumi  pe una din faza , pe doua faza sau chiar pe 3 faze dupa cum iti imparti consumatorii.. deci in rtea pleca restul... contorul va inregistra diferenta,,,

#63
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
...........
Eu nu am afirmat nimic aiurea, la noi standardul cerut pentru invertoare nu este 47,5-52,5 ci 47,5-52 Hz.
Am pus mai in spate link documentatie. Daca ale nemtilor sunt in gama respectiva inseamna ca sunt conforme cu cerintele noastre, deci e subject closed.

Acum referitor la sistemele de productie trifazice, ele trebuiesc instalate OBLIGATORIU cu feedback de consum, adica smart meter.
Prin acel smart meter denumit in continuare SM (instalat in casa langa TGD) vor trece toti consumatorii casnici. In timp real SM transmite la invertor cerinta de energie pe L1,L2,L3 prin MODBUS, iar in acest mod invertorul inteligent (caci sunt si neinteligente) directioneaza energia produsa de voltaice pe faza unde ai consum, eventualul surplus fiind introdus echilibrat in retea.

Alta solutie tehnica este cea prin care consumatorii sunt trecuti prin invertor cu SM intern. S-a mai discutat dar cred ca ai lipsit de la lectie...

Edited by ggelu, 17 February 2019 - 12:03.
zau asa!


#64
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postgry2000, on 17 februarie 2019 - 10:10, said:

...........
Eu nu am afirmat nimic aiurea, la noi standardul cerut pentru invertoare nu este 47,5-52,5 ci 47,5-52 Hz.
Am pus mai in spate link documentatie. Daca ale nemtilor sunt in gama respectiva inseamna ca sunt conforme cu cerintele noastre, deci e subject closed.

Acum referitor la sistemele de productie trifazice, ele trebuiesc instalate OBLIGATORIU cu feedback de consum, adica smart meter.
Prin acel smart meter denumit in continuare SM (instalat in casa langa TGD) vor trece toti consumatorii casnici. In timp real SM transmite la invertor cerinta de energie pe L1,L2,L3 prin MODBUS, iar in acest mod invertorul inteligent (caci sunt si neinteligente) directioneaza energia produsa de voltaice pe faza unde ai consum, eventualul surplus fiind introdus echilibrat in retea.

Alta solutie tehnica este cea prin care consumatorii sunt trecuti prin invertor cu SM intern. S-a mai discutat dar cred ca ai lipsit de la lectie...
ZI-mi si mie cum directioneaza invetorul energia nuamai pe o faza.de consum iar restul o echilibreaza si o injecteaza uniform , echilibrat

#65
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Atatat timp  cat instalatorul autorizat face investitia pe banii lui pe nine nu ma intereseaza ca pune sau nu un sistem tifazat care nu ii va fi decontat.. e riscul lui, trebuie sa stie meserie si sa stie lucrul asta cand se apuca de montat sisteme  care sa fie pentru autocunsum..

Si acum hai sa te combat putin
CE spune  fabricantul fronius despre invertoarele echipate  cu SMART GRID READY.
Ca daca ele observa ca o faza pe care debiteaza este subtensionata ele for micosra injectia pe acea faza pentru a incerca o echilibrare..
CUm se traduce asta ca sa ne fie clar.. sa zicem ca noi avem 3 faze   cnad sunt echilibrate avem 230 pe fiecare faza in mod egal. Daca de exmplu avem 225 pe una 231 pe alta si  240 pe a treia inseama ca retea respectiva este dezechilibrata datorita faptuui ca sunt conectati consumatori mai muti pa faza care este 225.. DA?? deci pana aici ne este destul de clar.
PRIn insari constructia un Fronius SYMO cu SMART GRID REAdy el va  masura tensiunea pe fiecara faza si va stii cat sa reduca sau sa mareasca injectia pe fiecare faza ca sa dea echilibrat  in retea... OK sau nu??
acum sa revenim la oaia nostra!! tu inssati prin consumatrii tai care sunt sa zicem conectati pe o singura faza din trifazat introduci un dezechlibru.... deci invertorul va stii ca pe acea faza va trebui sa injecteze mai mult..iar pe cellelatte doua mai putin.  INacest caz.. contorul va inregista energia cumulata pe cele 3 faze.. care este practic mai mica ca valoare cu suma consumului tau intern...... SPER  ca m.am facut inteles..  si sa stii ca nu am lipsit la cursuri
Fraza urmatoare  de la FRONIUS iti va spune ce am explicat eu mai devreme. Trebuie doar sa stii engleza
.................Should the voltage be too high in just one phase, Fronius inverters can reduce the power in this phase while feeding more energy into the grid in the other two phases. This targeted asymmetrical feed means there is no loss of energy and the grid voltage is improved....................
Mai studiaza te rog.. NU ai nevoie de smart meter pentru FRONIs SYMO..decat in cazu in care vrei sa faci feed in zero... aici e alta treaba..
https://www.solar-el..._Grid_Ready.pdf

iar in linck ul urmator ai toate invertoarele de la Fronius cu SMART GRID READY citeste te rog si nu mai lipsiide la cursuri
https://www.fronius....mart-grid-ready

DECI raspuns  NU TREBUIE INSTALATE OBIGATORIU CU cu feedback de consum, adica smart meter.. fiinca nu este necesar... au intern sistem de masura al dezechilibrari reletei.  .. DRAGI cititori nu va luati dupa ce spune omul ca nu a studiat indeajuns si va induce in eroare...
Da este adevarat ca sunt invertoare Fronius care nu au asta dar in linkul de mai sus veti gasii codurile la acele invertoare  Fronius care au asta integrat.........

Edited by sorinmircea, 17 February 2019 - 14:30.


#66
davivi

davivi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.12.2013
Din cate inteleg, invertorul tinde sa echilibreze reteaua,deci va injecta mai mult pe fazele cu tensiune mai mica.Bun, deci daca eu am trifazic si consumul il am pe o singura faza, mi-am ales faza cu tensiunea cea mai mare,  dar in urma consumului meu daca pe faza respectiva tensiunea va fi tot mai mare decat celelalte, avand o retea dezechilibrata, atunci ce se intampla ? Cred ca   invertorul va injecta pe celelalte faze.Acum nu stiu algoritmul de citire al contorului, dar daca de exemplu consum 2kw pe o faza si injectez 3kw in acelasi timp pe celelalte doua, contorul ce va inregistra ?
Daca va inregistra injectie 1kw e ok, dar daca inregistreaza injectie 3kw si consum 2kw, n-am facut nici o smecherie, practic am vandut curentul mai ieftin si in acelas timp l-am cumparat mai scump, bine, am incercat sa echilibrez reteaua .
Nu stiu ce sa cred daca merge sau nu fara smart meter, poate nu inteleg eu bine, atunci scuze.

#67
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
SA stabilim  nu tu alegi  ci e aleatoriu.. dar sa zicem ca esti pe faza  cu tensiunea cea mai mare deci esti pe faza cu consumul cel mai mic.. acolo unde e tensiunea mare nu ai consum , acolo unde e tensiunea mica este consum peste puterea transformatorului...Si acum logic.. sa presupunem ca  esti pe faza cu tensiune cea mai mare el va injecta pe aceasta faza mai putin  decat pe celellate doua, Nu va echilibra el tensiunea cu cei 3 sau 4 kw injectati ai tai dar o va face intr-o oarecare proportie, , procent,. Contoarele trifazate inregistreaza suma consumului pe cele 3 faza. In exemplu dat de tine nu se va intampal niciodata  caci nu ai cum.
in Exemplul dat de tine trebui sa spui asa... eu produc X Kw si consum  Y kw pe o faza...... nu ai spus cat produci ci doar cat consumi si cat vei injecta. mai trebui sa spui cat produci ca sa intelegi..

Dar hai sa zicem ca voi spune eu in locul tau..
Sistemul produce sa zicem 3 kwh   , tu consumi 1 kwh pe o singura faza.. acum sa zicem ca esti pe faza cea mai defavorabila invertorul va injecta diferneta de 2 kwh dar in momentul cand ii va injecta va tine cont de asta si va incerca ca cei 2 kwh ce trebuei sa ai injecteze sa ii distribuie astfel incat sa echilibreze faza respectiva... deci cei 2 kwh vor pleca in retea dar cum ii va directiona el.. sa zicem 0,8 pe faza pe care esti tu acum  0,7 pe alta faza si 0,5 pe cea mai echilibrata   0.8+0.7+0,5 = total 2, ai inteles... contorul va inregistra total doar  cei 2 kw plecati in retea cu sumele pe care le-am spus mai inainte.. Acel  1 Kwh care tu l-ai luat din propria productie nu va fi evidentiat nicaieri.. caci e luat din propria productie...
Cand va inregistra consum???? .. pai doar atunci cand  tu produci doar 3 si consumi 4.pentru casa. nu conteaza pe ce faze ii consumi tu pe cei 4. . tu produci 3. si ai consumi pe toti cei 3 pe o singura faza... invertorul nu mai are ce debita in retea  . dar in schimb vei mai lua 1 kw din retea pentru consumul tau pe  singura faza  caci ai zis ca ai consumatoriii pe o singura faza.. contorul va  inregistra acel kw chiar daca e trifazat..
incearca sa gandesti intr-un sistem macro. Ia inecarca sa ganesti ca nu ai productie si doar vei consuma dupa exemplul urmator
Tu consumi 1 kw pe o faza  ,, iar peste o ora consumi 1 kw pe alta faza,, si peste inca o ora  tu vei consuma 2 kw numai pe faza 3. contorul tau va inregistra 1+ 1+2 tolat 4 chiar daca  contorul era trifazat iar tu ai consumat numai monofazat  dar suucesiv pe cele 3 faze.... intelegi???.. contorul aduna consumurile .facute pe cele 3 faze in parte...

Vizionati asta..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fX8LHywyEms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sorinmircea, 17 February 2019 - 19:42.


#68
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Este indicat ca sa usuram calculele elaborate ale acestui Smart Grid Ready . cum facem asta.. punand echilibrat consumatrii pe cele 3 faze.pe cat posibil.

Edited by sorinmircea, 17 February 2019 - 19:48.


#69
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
frecvente admise in EUROPA  NORMA 2017  ACUM S-A MAI MODIFICAT PUTIN
https://books.google...z-52 hz&f=false

Pentru gry2000
CITESTE ASTA te vei lamurii cu fecventele

http://www.transelec...60-7b9d75d390a6

Edited by sorinmircea, 17 February 2019 - 20:48.


#70
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Nu încerca să păcălești pe nimeni căci nu s-a întâmplat în ultimii 40 de ani să avem la SEN sub 49,9 Hz, sau peste 50,1 Hz. Standardele sunt cele europene, deci nu mai discutăm aiurea.

Cât despre electrică, nu o reinventezi tu acum. La o producție scăzută de zi noroasă, de 300 W din panouri voltaice, cum poți să afirmi prostia că invertorul știe pe ce faza ai tu frigiderul ca să-i dea energia produsă, atât timp cât el nu măsoară diferența de potențial IN-OUT?

Sunt chestii elementare învățate la liceu pe care nu le cunoști, dar vii să ne dai lecții?

Si de unde ai scos faptul că un contor bidirecțional AEM Timișoara, măsoară diferența IN-OUT pe cele 3 faze ADUNATE la import vs export în rețea?

Vino cu documentația tehnică.

Vizualizare mesajdavivi, pe 17 februarie 2019 - 18:29, a scris:

Din cate inteleg, invertorul tinde sa echilibreze reteaua,deci va injecta mai mult pe fazele cu tensiune mai mica.Bun, deci daca eu am trifazic si consumul il am pe o singura faza, mi-am ales faza cu tensiunea cea mai mare,  dar in urma consumului meu daca pe faza respectiva tensiunea va fi tot mai mare decat celelalte, avand o retea dezechilibrata, atunci ce se intampla ? Cred ca   invertorul va injecta pe celelalte faze.Acum nu stiu algoritmul de citire al contorului, dar daca de exemplu consum 2kw pe o faza si injectez 3kw in acelasi timp pe celelalte doua, contorul ce va inregistra ?
Daca va inregistra injectie 1kw e ok, dar daca inregistreaza injectie 3kw si consum 2kw, n-am facut nici o smecherie, practic am vandut curentul mai ieftin si in acelas timp l-am cumparat mai scump, bine, am incercat sa echilibrez reteaua .
Nu stiu ce sa cred daca merge sau nu fara smart meter, poate nu inteleg eu bine, atunci scuze.

Ai înțeles perfect. Nota 10.
Contorul AEM bidirecțional produs la Timișoara, cu care suntem dotați aproape toți care avem bransamentele trifazate după 2005, înregistrează dublu sens în același timp atât import cât și export in rețea. So, importi 100 W pe L1 si exporti ca fraierul 100 W pe L2, el va înregistra ca atare.

Nu știu de ce se chinuie Sorin să demonstreze contrariul, căci un Smart meter nu costă mult, dar este ESENȚIAL pentru că să nu instalați degeaba sistemul.


#71
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Si ce  vrei sa spui cu asta ca SMart meterul e pus pe consumatori si ca el iti va spune tie pe ce faza e frigiderul.???? Sau ca  sa zicem ca luam exemplul tau ca importi 100 w pe o faza si exporti 100 w pe cealalta...  Ce va face smart meterul in cazul asta... Va limita importul tau de 100 w pe faza respectiva..  hai explica-ne continuarea..

Edited by sorinmircea, 17 February 2019 - 22:03.


#72
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
.cum inregistreaza contoarele inteligente trifazate.. ele dau o raportare la fiecare 15 minute,, si daca raportarea este pe consum ele  inregistreaza consum  , daca raportarea este pe injectie ele raporteaza injectie.. eu asa am intels din codul de masuare ANRE
Si aum explic cum am inteles..
Sa zicem ca  producem pe o zi innorata 300wh si consumam 500wh. Acei 500 wh sunt consumati pe o faza..
ce face invertorul  trifazat... el produce cei 300 w impartindu-i echilibrat pe fiecare faza pentru a fi injectati.
PE faza 1 avem asa... 100 wh produsi si consum 500wh. deci contorul va inregistra 400wh consumati din retea,,,ok pana aici
pe faza 2 avem 100 injectie
pe faza 3 avem iar 100 injectati in retea..
la fiecare 15 minute se inchide raportarea,.. dar noi presupume ca nu s-a schimbat nimic inntr-o ora si raportarea va fi cam asa
intr-o ora .
Noi am consumat 400 pe o faza si am injectat 200 pe alte doua faza
Total raportare in registri de consum sau injectie dupa o ora va fi  200 pe consum...
deci ;Concluzie  am produs 300 si am consumat 500 wh chiar daca numai pe o faza. Avem de plata diferenta de 200...la pretul  mare.
Asta fiinca  contorul nu are  3 regsitri de consum  cate 1 pentru fiecare faza si 3 registri de injectie adica cate unul pentru fiecare faza.. total 6 registri ci doar 2 .. unul pe consum si unul pe injectie,, in care se inregistreaza doar  raportarile la fiecare 15 minute... ai inteles...
.
Daca ar fi asa cum spui tu ar fi urmatorul scenariu
Am avea de plata 400 wh la pret mare si am primii bani pe 200 injectati..
Registri de productie si injectie  ar fi cititi doar la  sfarsitul fiecarei luni, in situatie cum o sustii tu dar nu e asa,,..
Ordinul pentru aprobarea de masurare a energiei electrice din  2015 spune ca raportarea se face la 15 minute..si atunci e ca mine..
daca raportarea se face la luna va fi ca tine..si

Si inca ceva.  Aici nu e vorba de inventat electricitatea ci de modul cum se fac citirile si decontarile intre consum si injectie..
ELCTRICITATEA E una singura si nu am constestat nimic din ce ai afirmat tu..
dar pacat ca nu vrei sa vezi adevarul... poti intreba , te poti documenta.
Daca ai dreptatea jos palaria.. inseamna ca statul ne insala.. daca nu !, insemna ca am dreptate si nu ne insala nimeni
Eu am sustinut teoria mea , acum sustine-o si tu pe a ta si paba in teorie si SMARTMETERUL cu tot cu functionerea lui si ce face el cu invertorul.. Si unde pui smartul.  inaintea de contorul trifazat sau pe consumatori..

PS cunosc situatie cand omul injecteaza prin contor trifazat cu 3 invertoare monofazate.. !!!!!!!!!!!!!!
NU o sa te mai combat caci ma dor buricele degetelor.. dar fa o experienta   debiteaza trifazat si monteaza ca martori 3 contori monofazati inaintea celor trifazati sa vezi ce spune practica.. si care sunt diferentele.. si apoi bate-te cu  Anre ul

Edited by sorinmircea, 17 February 2019 - 23:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate