Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10710 replies to this topic

#91
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Deja ma doare capul la cati termeni tehnici sint vehiculati pe aici. Adaugand la asta birocratia obtinerii unei autorizatii de constructie, asta i-ar descuraja pana si pe potentialii consumatori.
Eu stiu prin ce am trecut eu sa obtin AC la spagarii din satul in care stau, cate drumuri am facut dupa toate actele si cate luni am asteptat sa iasa AC. Stiti cum e, depui o hartie undeva = 30 de zile raspuns, mai depui alta undeva = alte 30 de zile, lipseste o virgula in toata documentatia, dupa 30 de zile primesti de la primarie instiintare pt completare dosar si circul/cercul se repeta. Cine ma asteapta
pe mine cu autorizatia????

In alta ordine de idei, nevoia mea e urmatoarea. Iarna ma incalzesc exclusiv electric, consumul e pe la 1600-2000kw pentru ianuarie/februarie (800-1100 lei), restul lunilor fiind mai "suportabile" (adica sub 700). Cum se face regularizarea consumului/injectarii, lunar, semestrial, anual? E clar ca iarna nu voi produce/injecta mai nimic in retea, dar daca pe timp de vara as baga destul in retea, cat sa am iarna facturile la jumatate, ar fi totusi un progres. Ma gandesc la niste panouri nici de 3 dar nici de 9kw n-am bani. Poate undeva pe la 5-6kw.

Caz concret al vreunui detinator de panouri care poate sa zica, da domne, am atatea panouri, atat consum, atat livrez, am reusit sa-mi scot banii investiti pe durata de viata a panourilor?
La fel ca si la trecerea pe gaz, daca aleg sa trec acum pe gaz, pot spune ca imi scot banii peste 7 ani daca raman preturile actuale. Nu vreau gaz, imi place curentul. Dar nici sa ingrop o gramada de bani in panouri, doar de dragul de "a fi verde", nu mi-ar conveni.

#92
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Caz concret... am facut o casa pe care nu o sa-mi scot banii in vecii  vecilor... Am luat apoi o masina pe care nu imi scot banii nicodata..Mi-am montat un sistem on grid pe care iar nu o sa-mi scot banii... Toate astea nu le-am facut ca sa fiu verde ci din placerea de a face ceva si a nu sta degeaba.In fiecare moment trebuie sa mesteresc cate ceva , sa vad ca realizez la sfarsit de an ceva.  Daca stateam sa gandesc ca tine nu mai facem nimic in viata. Acum platesc curent maxim 20 lei pe luna iar vara chiar nu am ce  face cu el.. Cu cat dai pe curent ai fi facut un sistem serios   cu care puteai alimenta o pompa de caldura...

#93
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Ai facut o casa nu platesti chirie ai cumparat o masina nu platesti taxi, bani in tinp se amortizeaza si pe casa si pe masinaPosted Image

#94
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
@sorin, cat te-a costat sistemul on-grid?
Multumesc!

#95
Astromega

Astromega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.10.2011
“Autorizația de construire – nu vă ascund că am avut discuții aprinse timp de două  luni până am clarificat următorul aspect. În legislația actuală dacă punem pe imobil panouri cu agent termic nu-ţi trebuie autorizaţie de construie, dacă pui fotovoltaic trebuie”, a spus preşedintele AFM, Cornel Brezuică.
“Pe aceste aspecte am convenit- și ministerul Dezvoltării ne-a fost aproape, a venit cu o clarificare către toate autoritățile publice locale-și am spus că pentru fiecare imobil se poate realiza o expertiză de specialitate și dacă expertul spune că nu e nevoie de autorizație, autoritatea locală va da negație, și atunci nu va trebui autorizație. Acea informare o trimite Minsterul Dezvoltării către toate autoritățile locale din România”, a mai spus Brezuică


https://www.economic...tat_165131.html

 ladybird29, on 20 februarie 2019 - 14:38, said:

Am si eu o intrebare. Eu am casa ridicata dar inca nu am reusit sa fac receptia la ea. Se poate sa aplic pentru acest proiect?


Trebuie sa ai bransamentul facut ca sa poti aplica

#96
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Poti face bransamnetul odata cu ap[licarea dar bransamentul nu e eligibil la plata.. simpplu..
@@ Ministerul dezvoaltarii nu a trimis UAT urilor acesta notificare.. inca..  Sunt numia vorbe goale.
si ca o observatie .  pentru panourile mixte  ca acestea  trebuie sa nu... zic si eu...
http://www.termomag....pvt-240/62-949/

#97
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
PRET INVERTOR 500 Euro FRONIUS PRIMO cu garantie inca 6 ani.. luat din SPANIA. Ebay. , Pret panouri.. 50 euro bucata. 50 buc de  250 watii. aduse acasa(omul a plecat  Canada si a vandut casa si panourile... s-a suparat pe sistem. nici nu mai vrea sa auda de Romania...   Profile  AL. din TURCIA.. 120  lei buc de .6 m  luate de pe OLX . total 10 buc...manopera montare , eu cu un prieten.. o luna  de zile ( costuri, gratare si bere la greu  in fiecare seara). cabluri de coborare,vreo 300 lei.. protectii 100 Euro pe partea de CC  si 100 euro pe partea de Ac.. fa si tu un calcul.
.

#98
conpressgroup

conpressgroup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2010
Productia energie electrica din fotovoltaice Corbeanca Ilfov - 2018 25,5kw (102 panouri de 250w)                


Luna    Productia /Kw - faza R    Productia /Kw - faza S    Productia /Kw - faza T    Productia trifazat/Kw

Ianuarie             258.75                 246.45                   251.13                    756.34
Februarie            286.17                 268.01                   284.81                    838.99
Martie               481.02                 437.39                   445.19                  1,363.60
Aprilie            1,018.64                 983.73                 1,048.35                  3,050.73
Mai                1,128.40               1,090.05                 1,170.68                  3,389.13
Iunie                955.11                 919.20                   983.32                  2,857.63
Iulie              1,069.37               1,040.67                 1,099.64                  3,209.68
August             1,131.79               1,096.47                 1,176.13                  3,404.40
Septembrie           808.70                 789.69                   821.07                  2,419.46
Octombrie            607.55                 601.44                   605.16                  1,814.15
Noiembrie            204.23                 212.50                   218.44                    635.17
Decembrie            179.75                 189.01                   186.46                    555.23

Total General      8,129.48               7,874.62                 8,290.39                 24,294.49

Panourile sunt orientate jumatate SE si jumatate SV, 30 grade inclinare, neintretinute nici iarna, nici vara.

Edited by conpressgroup, 21 February 2019 - 14:39.


#99
lorangelo

lorangelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.09.2011
Va salut! Am si eu o intrebare la care sper sa gasesc un raspuns  de la cineva care cunoaste. Am un teren intravilant, propietate, are stalpul de curent la coltul terenului,pe terenul meu. inca nu sunt racordat la curent dar o voi face curand.
Acum terenul este gol, voi face o casuta in curand acolo.
Intrebarea este , pot aplica pentru acest program de 20000 lei pentru fotovoltaice, in cazul in care vreau sa montez panourile pe teren, nu pe acoperis?

Edited by lorangelo, 21 February 2019 - 15:16.


#100
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

 sorinmircea, on 21 februarie 2019 - 11:12, said:

Caz concret... am facut o casa pe care nu o sa-mi scot banii in vecii  vecilor... Am luat apoi o masina pe care nu imi scot banii nicodata..Mi-am montat un sistem on grid pe care iar nu o sa-mi scot banii... Toate astea nu le-am facut ca sa fiu verde ci din placerea de a face ceva si a nu sta degeaba.In fiecare moment trebuie sa mesteresc cate ceva , sa vad ca realizez la sfarsit de an ceva.  Daca stateam sa gandesc ca tine nu mai facem nimic in viata. Acum platesc curent maxim 20 lei pe luna iar vara chiar nu am ce  face cu el.. Cu cat dai pe curent ai fi facut un sistem serios   cu care puteai alimenta o pompa de caldura...

Sorine, acum imi dau seama ca avem un lucru mare amandoi: placerea de a face ceva si a nu sta degeaba.
Si nu lucram la Hornbach...:)

 Astromega, on 21 februarie 2019 - 12:43, said:

“Autorizația de construire – nu vă ascund că am avut discuții aprinse timp de două  luni până am clarificat următorul aspect. În legislația actuală dacă punem pe imobil panouri cu agent termic nu-ți trebuie autorizație de construie, dacă pui fotovoltaic trebuie”, a spus președintele AFM, Cornel Brezuică.
“Pe aceste aspecte am convenit- și ministerul Dezvoltării ne-a fost aproape, a venit cu o clarificare către toate autoritățile publice locale-și am spus că pentru fiecare imobil se poate realiza o expertiză de specialitate și dacă expertul spune că nu e nevoie de autorizație, autoritatea locală va da negație, și atunci nu va trebui autorizație. Acea informare o trimite Minsterul Dezvoltării către toate autoritățile locale din România”, a mai spus Brezuică


https://www.economic...tat_165131.html


"pentru fiecare imobil se poate realiza o expertiză de specialitate și dacă expertul spune că nu e nevoie de autorizație, autoritatea locală va da negație.

Asta e bomboana pe coliva voltaicelor si a programului AFM. Nu spun ca nu trebuie facuta expertiza, pentru siguranta proprietarilor (caci sunt multe case cu acoperis putred si vechi) dar:
- Cine o achita expertiza?
- Cine o executa?
- Cat timp ia procedura? (ca poate dura luni de zile ping-pong cu primaria locala, etc)
- Cand se face? (in ce moment al procedurii dupa ce te-ai inscris la un instalator validat si ti-a confirmat inscrierea la AFM)


 lorangelo, on 21 februarie 2019 - 15:14, said:

Va salut! Am si eu o intrebare la care sper sa gasesc un raspuns  de la cineva care cunoaste. Am un teren intravilant, propietate, are stalpul de curent la coltul terenului,pe terenul meu. inca nu sunt racordat la curent dar o voi face curand.
Acum terenul este gol, voi face o casuta in curand acolo.
Intrebarea este , pot aplica pentru acest program de 20000 lei pentru fotovoltaice, in cazul in care vreau sa montez panourile pe teren, nu pe acoperis?

Raspunsul a mai fost dat: NU SE POATE FARA BRANSAMENT DEFINITIV SI ATR.
Mai cititi si voi in spate caci nu sunt sute de pagini in topic.

#101
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

 lorangelo, on 21 februarie 2019 - 15:14, said:

Va salut! Am si eu o intrebare la care sper sa gasesc un raspuns  de la cineva care cunoaste. Am un teren intravilant, propietate, are stalpul de curent la coltul terenului,pe terenul meu. inca nu sunt racordat la curent dar o voi face curand.
Acum terenul este gol, voi face o casuta in curand acolo.
Intrebarea este , pot aplica pentru acest program de 20000 lei pentru fotovoltaice, in cazul in care vreau sa montez panourile pe teren, nu pe acoperis?
NU se poate din mai multe motive.. CITESTE definitia prosumatorului... Tu trebuie sa fii in primul rand consumator si dai in retea doar surplusul.. deci nu ai casa , nu ai consum   momentan nu poti avea decat  productie... poti face pe sol si sa injectezi in retea  dar pe banii tai nu cu banii din program,... programul este pentru cei ce ai acopera o parte din consum prin acea montare de panouri.....legea e clara nu mai puneti intrebari aiurea.. citii ve rog ORD ANRE 59./ 2013 ART 7 aliniat 1  LIT a... si apoi ART 7 aliniat 2..Acela se referea inca din 2013 la prosumatori... Faptul ca cei carora se adresa ordinul nu au vrut sa il puna in aplicare inca din 2013 ci abia acum au inceput timid ca faca ceva  asta trebuie sa ne dea de gandit  cat de mult se ocupa guvernatii de aplicarea unor legi... Cine ne guverneaza din 2013 in cooace... Pai EI..  adica tot EI.. doar ca acum ii cam trag de urechi altii si ca sa dea bine  In ochii Uniunii pe care o conducem in acest moment e bine sa aratam ca punem in aplicare o cerinta a Uniunii.CERINTA pe care o legiferaseram inca din 2013..

Edited by sorinmircea, 21 February 2019 - 19:13.


#102
Astromega

Astromega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.10.2011

 lorangelo, on 21 februarie 2019 - 15:14, said:

Va salut! Am si eu o intrebare la care sper sa gasesc un raspuns  de la cineva care cunoaste. Am un teren intravilant, propietate, are stalpul de curent la coltul terenului,pe terenul meu. inca nu sunt racordat la curent dar o voi face curand.
Acum terenul este gol, voi face o casuta in curand acolo.
Intrebarea este , pot aplica pentru acest program de 20000 lei pentru fotovoltaice, in cazul in care vreau sa montez panourile pe teren, nu pe acoperis?

Conform ghidului de mai jos  panourile pot fi montate si pe teren , nu numai pe acoperis,,,

https://media.rtv.ne...ce_38968700.pdf

#103
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

 Astromega, on 21 februarie 2019 - 19:44, said:

Conform ghidului de mai jos  panourile pot fi montate si pe teren , nu numai pe acoperis,,,

https://media.rtv.ne...ce_38968700.pdf
nimeni nu spune ca nu pot fi montate la sol   dar trebuie sa ai ATr de consumator.. in primul rand..
Eu  de exemplu am si la sol si am si pe casa.. Mai pot pune atat pe casa cat si pe sol.
In prima faza e simplu.. nu va trebuie decat extras de carte funciara,  o copie de buletin , o cerere si impozitele platite la zi... apoi vdeti daca suntei eleigibili sau nu in functie de extrasul de carte funciara.... poate avti o casa de  2 camere pe  al carui acooeris nu incap 12 panouri..   atunci le puneti la sol. si alte chestiii..
CITITI ART 19
Aici scrie ca sitemul trebuie sa edserveasca un imobil, o constructie.... DECI NU SE POATE PE TEREN GOL...
CITITI ART 19 si va lamuriti.. de conditii
https://www.afm.ro/m...-05_12_2018.pdf

Edited by sorinmircea, 21 February 2019 - 20:09.


#104
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
N-am apucat sa epuizez primul forum de on-grid dar mi-a ramas in minte primul post care preciza costurile pt bransare on-grid: cam 3000 de euro!!! Asta prin 2013.
Vreun update mai recent in privinta asta?

O alta chestie care ma preocupa ar fi sistemul de prindere, care pentru cate panouri vreau eu, ar costa si 10.000 de lei daca ar fi sa-l iau prin intermediul instalatorului.
Mi se pare mult fata de varianta lui sorinmircea, plus ca ma gandeam sa las si un loc de extindere, in caz ca vreau sa suplimentez in viitorul apropiat.
Trebuie inclus totul in factura sau as putea realiza eu acest sistem de prindere in regie proprie?

#105
ionutbulzan90

ionutbulzan90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.01.2019
De ce se ezita inscrierea instalatorilor autorizati in prigramul acesta?

#106
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
La sfârșitul lunii martie, românii vor putea beneficia de fonduri europene de 100 de milioane de euro pentru montarea de panouri fotovoltaice. Administrația Fondului pentru Mediu a anunțat vineri că s-a prelungit termenul de depunere a dosarelor pentru instalatori, pentru că foarte mulți nu au apucat să facă acest lucru, iar interesul este ridicat. Procedura prin care oamenii pot primi până la 90% din valoarea totală a unui sistem fotovoltaic este una foarte simplă.

Statul subvenționează cu 20.000 de lei persoanele fizice care doresc să își monteze panouri fotovoltaice acasă. Reprezintă până la 90% din valoarea totală a unui astfel de sistem, iar restul de 10% trebuie plătit de către beneficiarul sistemului.


„Se pot bucura undeva la 30.000 de proprietari de imobile, 30.000-35.000, depinde de valoare solicitată la nivel național în cadrul programului”, spune Cornel Brezuică, președintele Administrației Fondului pentru Mediu.

Pentru obținerea celor 20.000 lei de la stat beneficiarul trebuie să meargă la un instalator validat de Administrația Fondului de Mediu, pentru înscriere, cu următoarele documente: cerere de finanțare tehnoredactată, copia actului de identitate, extrasul de Carte Funciară nu mai vechi de 30 zile, rezultat pentru dreptul de proprietate, și dovezi că nu are restanțe la taxe și impozite.

Apoi mai trebuie făcut un singur pas.

Cornel Brezuică, președinte Administrația Fondului pentru Mediu: „În termen de 90 de zile trebuie să obțină un acord de la furnizorul-distribuitorul de energie electrică, după aceea urmeză montajul”.

Montarea este destul de ușoară pentru cei care au experiență în domeniu. Sistemul furnizează energia necesară consumului instant pentru o gospodărie normală, spune Cristian Sanda, reprezentant al unei firme de instalări.

Energia produsă de panourile fotovoltaice poate fi monitorizate foarte ușor cu ajutorul unei aplicații.

Cristian Sanda: „Aici practic arată instant energia produsă, în situația de față 110 kilowatts/h, dar nu e soare”,

Ce se întâmplă cu surplusul de energie?

Cristian Sanda: „Îl liverzi în rețeaua națională, de unde poți primi și bani. Va fi plătit de către furnizorul de energie electrică”.

Lista instalatorilor aprobați de Administrația Fondului pentru Mediu va fi publicată pe site-ul AFM pe 15 martie, iar la sfârșitul lunii cei care vor să primească bani pentru panouri vor putea să depună cererile la firmele de specialitate.

Zic ăștia de la Digi 24.
Unde vad lista cu firmele din zona Suceava?
M-aș duce la primărie pt explicații , dar știu că nu știu cât știu eu.
Am citit tot topicul cu toate că am ieșit din tura de noapte.
Am băgat o cana de cafea și am sorbit topicul asta.
Nu prea am bani , dar 2000 de lei tot fac rost.
Casa e pe părinții, eu am îmbunătățit locul plus o anexă.
Chiar vreau sa fac un generator de curent electric pe un pârâuaș de unde bag apa la un iaz de păstrăvi.
Nu cunosc mare lucru despre tehnica dar nu sunt nici pe lângă.
Poate cineva să traducă pt muritorul de rând pașii in care trebuie făcut dosarul?
Poate sa explicat , dar cum am mai spus , abia am ieșit din tura de noapte 12 ore.

#107
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
@redbotos: mai mult ca sigur ca partea pe care va trebui sa o platim noi nu se va rezuma la cei 2000 de lei nici pe departe. Nu m-ar deranja nici costul actelor, al avizelor, chiar si ATR-ul acela care pare a fi cel mai scump aviz (cateva sute de lei). Dar lista este lunga, si "ne-exhaustiva", adica de la primarie si pana la furnizorul de curent, te poti trezi cu tot felul de surprize (in special cea numita autorizatie de construire si plan urbanistic zonal). Daca printr-o minune scapi si de astea, sigur la enel mai primesti o factura cu toate muncile executate de ei, inclusiv inlocuire sau montare contor special pt asa ceva. Eu cand am pus trifazic 15kw m-a costat bransamentul vreo 5000 de lei, cu stalpul la 20m de mine (proiect, avize, deviz, verificare instalatie etc). Nu vad de ce acum ar fi mai ieftin. Nu mai spun daca trebuie facut proiect de catre arhitect/structurist cu care tre sa ma duc la primarie in speranta ca o sa-mi dea negatia de care se vorbea mai sus, ca sa nu mai trec prin calvarul autorizatiei de construire...

O alta chestie care n-am inteles-o din prezentarea programului pentru sisteme fotovoltaice, daca eu pe parcurs ma impotmolesc in hatisul birocratiei si constat ca pe langa cei 20.000 (+2000) pentru mine mai iau nastere costuri de 10.000 de lei pe care nu am de unde sa-i scot si renunt la program, platesc vreo despagubire/penalizare?

Eu citesc de 2 zile intr-una la vechiul forum si deja ma debusoleaza multe chestii. Eu cand mi-am pus casa pe 3 faze am impartit consumatorii in functie de centrala de 12kw, sa mearga si ea, sa mearga si restul. Acum daca cu 1 inverter legat la o faza nu prea fac nimic in privinta asta, va trebui sa trag noi prize catre consumatorii cei mai mari. Sau poate n-am ajuns la postul cu invertorul care merge pe 3 faze...

Edited by Meister, 23 February 2019 - 12:22.


#108
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Uite aici din postul vechi pe cineva acum 3 ani care da niste preturi. Exceptand numarul de panouri, tarifele la Enel si metodologia nu cred ca au suferit vreo modificare:

https://forum.softpe...0#entry22852146

In documentatia acestui program scrie ceva de sistemul de monitorizare/citire la distanta, o chestie cu abonament GSM/WAN/LAN. Sper ca nu trebuie musai
GSM ca sa trimita sistemul sms-uri cu consumul, si ca ajunge si orice conexiune proprie la internet.

Inca o intrebare, paratrasnetul am inteles bine ca e obligatoriu la un astfel de sistem?

Edited by Meister, 23 February 2019 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate