Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10809 replies to this topic

#73
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postgry2000, on 17 februarie 2019 - 21:30, said:

Nu încerca să păcălești pe nimeni căci nu s-a întâmplat în ultimii 40 de ani să avem la SEN sub 49,9 Hz, sau peste 50,1 Hz. Standardele sunt cele europene, deci nu mai discutăm aiurea.

Aici e o mica eroare . Inainte de 1990 ( epoca de aur),adica acum nici 30 de ani ,   n-aveam noi treaba cu frecventa retelelor europene .  Cat putea sa ridice SEN atat era-de frecventa e vorba.  Uzual era pe la 48,5 Hz, cand ajungea la 49,5 Hz era sarbatoare . Sau era nasol Posted Image - insemna ca un mare consumator iar a avut o avarie . Am incercat de cateva ori sa importam de la rusi energie electrica dar n-am reusit sa tinem frecventa si ne-au decuplat .

#74
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postsorinmircea, on 17 februarie 2019 - 22:00, said:

Si ce  vrei sa spui cu asta ca SMart meterul e pus pe consumatori si ca el iti va spune tie pe ce faza e frigiderul.???? Sau ca  sa zicem ca luam exemplul tau ca importi 100 w pe o faza si exporti 100 w pe cealalta...  Ce va face smart meterul in cazul asta... Va limita importul tau de 100 w pe faza respectiva..  hai explica-ne continuarea..

Man, nu cred ca trebuie sa te invat pe tine, noi purtam o discutie tehnica aici, cu argumente, ca sa inteleaga alti useri care nu sunt de specialitate.

SM-ul se monteaza in casa langa TGD intercalat intre cablurile care iti vin de la contorul de decontare si siguranta generala a TGD. In acest fel el masoara orice watt in ambele directii, caci toti consumatorii din casa vor trece prin el, cat si injectia in retea. Informatia pleaca in timp real la invertor prin magistrala de date, care in cazul nostru de mai sus, nu va trimite aiurea 300 W egal 3 x 100 pe fiecare faza, ci iti va injecta 300 W pe faza unde ai consum. In acest fel contorul de bransament va inregistra doar 200 W consumati pe faza respectiva si niciunul exportat pe restul de doua faze.

Acum referitor la contoare, eu am contorul acesta: https://aem.ro/wp-co...EM_CST_0410.pdf

Nu confunda inregistrarea cu raportarea. Inregistrarea se face in timp real pe fiecare faza in parte la energia activa importata vs exportata, iar registrii de consum iti vor arata suma lor pe fiecare cadran in parte, de export sau de import. Sunt doua cadrane diferite!
Asa e la mine si la toate contoarele bidirectionale. Contorul nu iti calculeaza diferenta intre import vs export si o inregistreaza doar pe un cadran, sau altul.
El simte sensul energiei pe fiecare faza, iar apoi inregistreaza in timp real si la secunda. Raportarea este altceva.

Ca sa exemplificam acum un sistem: https://www.e-solare...mo-37-3-m-3700w
SM-ul este 233 de euro fara TVA pret de revanzator, caci firma din Pitesti nu este distribuitor Fronius.
Eu personal le recomand tuturor celor care au si boiler, sa achizitioneze si un ohmpilot pentru ca sa utilizeze energia produsa in scopul casnic 100% in perioada septembrie-mai. O transforma in caldura fie pentru ACM, fie pentru incalzire.

#75
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postggelu, on 18 februarie 2019 - 02:30, said:

Aici e o mica eroare . Inainte de 1990 ( epoca de aur),adica acum nici 30 de ani ,   n-aveam noi treaba cu frecventa retelelor europene .  Cat putea sa ridice SEN atat era-de frecventa e vorba.  Uzual era pe la 48,5 Hz, cand ajungea la 49,5 Hz era sarbatoare . Sau era nasol Posted Image - insemna ca un mare consumator iar a avut o avarie . Am incercat de cateva ori sa importam de la rusi energie electrica dar n-am reusit sa tinem frecventa si ne-au decuplat .

Asta e o legenda. Nu am pana azi confirmarea de la nimeni ca a masurat personal cu un frecventmetru/osciloscop (caci pe vremea de atunci MAVO nu masura frecvente...) valorile respective. Daca ai masurat tu si poti confirma personal, chiar te rog.

Eu stiu un lucru clar: agregatele energetice au fost proiectate sa functioneze la 50,00 Hz pe vremea respectiva, iar multe din ele merg si azi, deci putin probabil sa dea altceva. In 1977 pe 10 mai a fost o cadere a SEN cu pagube uriase pentru tara, deci acum 42 de ani.

#76
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Din pacate e o legenda adevarata .  Se putea masura si cu altceva decat cu MAVO 35 pe vremea aia . De exemplu cu frecventmetre cu lamele ( le gasesti pe usa TD din mai toate statiile de trasformare IT sau MT ) , iar AEM Timisoara producea unul electronic cu 3 digit si rezolutie de 0,1 Hz.
Exista chiar si o fabrica ( Electrotehnica Buc.)  care producea grupuri redresoare/invertoare  ( parca max. 20 kVA) care asta faceau : redresau reteaua si o  converteau inapoi la 50 Hz.  Si astia sunt probabil tot o legenda si faceau productie doar sa se afle in treaba. Unii mai prevazatori aveau chiar grupuri generatoare rotative care faceau conversia de la retea/cc/50 Hz.
Si sa-ti raspund la intrebare : da, am lucrat in domeniu in anii amintiti si  masuram frecventa mai des decat mancam. N-am facut printscreenuri  dar daca e nevoie caut inca 3-4 colegi din epoca si facem proba cu martori .
Vad ca stii  foarte multe lucruri clare  si de la ele ajungi la concluzii si mai clare . Doar ca de la teorie la practia e oleca de diferenta . Sper ca celelalte afirmatii ale tale sa fie mai bine documentate.

#77
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Gry 2000 am studiat problema si modul de inregistrare al conotrului trifazat.....  este sa cum spui tu... Trebuie SM dar mai exista o chestie.. Acest SM nu poate distribui decat 30% din puterea invertorului pe o singfura faza ceeace este f important de retinut. Si ca sa ma fac inteles voi exemplifica..
Cazuistica: 1. panourile produc 3,3 kwh
  2. cu o eficineta dfe 96 % invertorul transforma acesta energie din CC in CA deci invertorul produce 3 kwh
  3 invertorul trifzata ce stie sa faca.. pai face cate 1 kw pe fiecare faza
  4. Noi avem consum de 2 kw sa zicem pe o faza..
A.. cum se face inregsitrarea fara SM..
pe doua faze pleca in retea cate 1 kw
pe a treia faza eu consum 2 kwh din care 1 este din productie proprie deci mai ramene sa trag din retea inca 1 Kwh.
Concluzie PRODUC 3 kwh consum doua 2 kwhpe o faza  dar la final calculele sunt cam astea  injectez 2 kw cu pret mic si pe deasupra mai si  1 kw pe faza a 3-a.cumpar
total neeconomic pentrru  cei ce au sistem trifazat..
Aici intervine SM care poate  distribui  productia pe o anume faza dar doar in limita a  30% din puterea invertorului pe o singura faza..in special pe faza cu consumatorii monofazati.
Si vom avea.. urmatorul scenariu
produc  3 kwh consum pe o faza 1 kw  plus 30 % din puterea invertoruluii care sa zicem ca am montat un invertor de 5 kw.. 30% din 5 kw este  1, 6 kw
deci SM poate spune invertorului sa imi suplimenteze  inca 1, 6 kw in plus fata de 1 kwh cat  facea el initial pe fiecare faza..
Deci cu SM montat vom avea urmatorul caz... : pot consuma monofazat pe una din faze pana la 2,6 kw.. sper ca se intelege ce am vrut sa spun.
Din cazuisitica initiala vom avea acum urmatoarea situatie de inregistrare:
Produc 3 kwh si consum pe o faza 2kw care este sub valoarea de 2,6 ce o suporta invertorul pe o faza
consumand 2 kwh din 3 produsi invertorul da in retea 1 kwh impartit ca injectie de 0,5 kw pe faza 1  " , 5 kwh pe faza 2 si  0 kwh pe faza 3...
ehehe.  alta viata...
Acolo unde ai dreptate ai dreptate... Dar mare ATENTIE..  daca consumul pe faza cu consumatori monofazati depasette 2,6 kw cat duce invertorul ,acesta va trage din retea..

Deci vom avea situatia.. sa zicem  producem 3 kwh consumam 2,7 kw ... diferenta de 0,3 o imparte in injectie pe doua faza cate 0,15 pe fiecare faza   iar pe faza 3 unde a distribuit 2, 6 dar noi avem nevoie de 2,7 deci mai importam  0,1 pentru necesarul consumatorilor monofazati
concluzia 2.. cu toate ca  vom consumam 2,7 care este mai mic decat ce  producem (3) , totusi vom lua din retea 0,1kwh  si vom exporta 0,3 distribuitie pe doua faze.....Ca pret final pe factura zero caci am exportat in exemplut dat de 3 ori mai mult decat am importat.. dar sa s-a nimerit..
IMPORTANT Daca avem consumatori monofazati mari si vrem ca lucrurile sa iasa bine trebuie sa avem un invertor trifazat cam de 2 ori cat sistemul de panouri..
Si tu GRy2000 poti sa dormi linistit.. acolo unde ai dreptate jos palaria.....
ce ma nemultumeste este ca producatorii de contoare ar putea sa prevada aceasta problema si sa o rezolve intr-o oarecare masura

Edited by sorinmircea, 18 February 2019 - 10:57.


#78
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postggelu, on 18 februarie 2019 - 10:04, said:

Din pacate e o legenda adevarata .  Se putea masura si cu altceva decat cu MAVO 35 pe vremea aia . De exemplu cu frecventmetre cu lamele ( le gasesti pe usa TD din mai toate statiile de trasformare IT sau MT ) , iar AEM Timisoara producea unul electronic cu 3 digit si rezolutie de 0,1 Hz.
Exista chiar si o fabrica ( Electrotehnica Buc.)  care producea grupuri redresoare/invertoare  ( parca max. 20 kVA) care asta faceau : redresau reteaua si o  converteau inapoi la 50 Hz.  Si astia sunt probabil tot o legenda si faceau productie doar sa se afle in treaba. Unii mai prevazatori aveau chiar grupuri generatoare rotative care faceau conversia de la retea/cc/50 Hz.
Si sa-ti raspund la intrebare : da, am lucrat in domeniu in anii amintiti si  masuram frecventa mai des decat mancam. N-am facut printscreenuri  dar daca e nevoie caut inca 3-4 colegi din epoca si facem proba cu martori .
Vad ca stii  foarte multe lucruri clare  si de la ele ajungi la concluzii si mai clare . Doar ca de la teorie la practia e oleca de diferenta . Sper ca celelalte afirmatii ale tale sa fie mai bine documentate.

Nu e nevoie de probe cu martori, am incredere in ce spui, dar cum explici dpdv tehnic deviatia de 3% a frecventei SEN in anii respectivi?
Si sa stii ca eu jucam fotbal cu baietii in curtea gradinitei de langa Electrotehnica Lujerului. Doar ca prin 1987 am inceput electronica, tu poate ai prins ceva mai mult din anii 80 in domeniu decat mine.
Este putin offtopic subiectul dar merita sa stim ce era in anii 80.

Acum revenind, mersi frumos Sorin de confirmare si de explicatii. Iti dau si eu dreptate, deci recomandat este sa ai invertor mai mare decat capacitatea de productie a panourilor voltaice, pentru ca sa poti injecta 2 kW pe faza de care spui si sa nu importi. Pentru 2 kW consum monofazic trebuie un invertor de 6 KVA trifazat cu pf 1. Ideal ar fi la un sistem de 3 kwp PV, un invertor trifazat de 9 KVA, dar si aici sunt anumite limite tehnice avansate pe care le putem dezvolta in topic.

To be continued.

#79
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postgry2000, on 18 februarie 2019 - 12:28, said:


Nu e nevoie de probe cu martori, am incredere in ce spui, dar cum explici dpdv tehnic deviatia de 3% a frecventei SEN in anii respectivi?
Si sa stii ca eu jucam fotbal cu baietii in curtea gradinitei de langa Electrotehnica Lujerului. Doar ca prin 1987 am inceput electronica, tu poate ai prins ceva mai mult din anii 80 in domeniu decat mine.
Este putin offtopic subiectul dar merita sa stim ce era in anii 80.


Se consuma la limita puterii generatoarelor si , pentru a nu  iesi  aleator din sincronism , se prefera coboarea frecventei. De aici si  intreruperile programatePosted Image ...in sfarsit, bucuriile vremurilor respective.  
Dpdv al fenomenului fizic ,  dar asta stii deja  ,  puterea consumata e  Q= UI sau functie de inductanta Q=ZI**2, care Z e proportional cu frecventa .  Scaderea urmarita cu 3% a frecventei scadea si consumul sarcinilor inductive ( motoare electrice in special ) cu 3% dar din pacate si puterea la ax a acestora. Pentru consumatorii rezistivi nu era mare pierdere - eventual pentru siderurgie /  metalurgie .

#80
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Hm...e ceva de neconceput in energetica sa ai consumul la maximul generat sau chiar peste, caci daca vorbim de o cadere cu 3% a frecventei generatoarelor inseamna ca sarcina totala in SEN era peste limita de productie cu minim 3%...!
Adica mai pe romaneste produceam in agregate sa spunem 10.000. MWh si consumul era 10.300. MWh a.i. consumatorii opreau viteza nominala a tuturor turbinelor cu 3% ?
Incredibil pentru un inginer asa ceva!!!

SEN-ul nefiind conectat cu alte tari probabil, eram independenti total si industria care exista la acea vreme (caci acum nu mai este din cauza ca a fost distrusa) era mare consumatoare de energie. Pe de alta parte nu inteleg prostia de a lasa SEN-ul sa functioneze peste limita rosie. Daca stii ca nu poti produce peste 100 Wh, limitezi consumul la maxim 90 Wh (10 Wh stand-by reserve ready fo use) ca sa nu intri in overload never...se invata la scoala.

In orice moment trebuie sa ai agregate in stand-by pregatite sa intervina cu cel putin 10% putere de rezerva, pentru cazurile neprevazute in care ti se opreste un grup sau mai multe, din cauza unor avarii accidentale. Mda, astazi ne minunam de traznaile acestea, dar din pacate in 2019 nu mai producem atata energie cat in 1989, din cauza lipsei retehnologizarii si investitiilor in agregate energetice.

Norocul nostru este interconectarea cu vecinii si eolienele care ne scot din kk de multe ori, altfel consumul este si cu >20%  mai mare uneori decat productia interna.
Acum nu se simte nimic sub 49,9 Hz, masurat de mine personal in ultimii 20 de ani.

#81
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu e nimic de inteles , sunt realitati din epoca respectiva. Realizari si raportari false , consumuri adeseori aberante .Nu ca acum am fi mai breji - vezi multimea de strategii implementate in ultimii 30 de ani si te lamuresti.  Cand mi le amintesc si le compar cu realitatile cotidiene uneori imi spun ca s-a schimbat doar zugraveala .  Dar asta e doar impresia mea dupa o zi de luni Posted Image .

#82
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
din ciclul "meandrele concretului"
https://www.facebook...6330556463/?t=4

Edited by wormel, 18 February 2019 - 20:31.


#83
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posteditielimitata, on 09 ianuarie 2019 - 22:05, said:

Cateva miliarde de ani energia acestei planete a venit de la Soare.
Mai nou de cand avem frigidere si ne spalam pe dinti, energia umanitatii este atomo-electrica.
Sunt on-grid fotovoltaic, cu o putere instalata de 3,8 kW din 2006 .

Cat a costat instalatia ? Si daca ne poti spune ce consum de varf ai,sunt interesat de chestia asta foarte mult

#84
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011
http://www.bursa.ro/...matori-63114638

#85
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Instalatorii prezenţi, ieri, la evenimentul de profil au subliniat că nu există în ghid niciun termen de decontare a cererilor de plată şi că, probabil, acesta este motivul pentru care s-au înscris atât de puţini. Referitor la acest aspect, Andrei Iorgulescu a arătat că cererile de decontare vor fi plătite în două-trei săptămâni şi că îşi asumă această afirmaţie, chiar dacă nu este precizat explicit în ghid.

Pe cine vrea sa pacaleasca acest individ?
Adica sa-l creada fraierii pe vorbe goale avand in vedere faptul ca poate dura 8 luni pana obtii acel certificat de racordare din momentul finalizarii lucrarii?
8 luni in care instalatorul are banii blocati fara sa poata deconta la AFM cei 20000 lei adica.

Sistemul este facut fara cap, de niste comunisti ramasi prin acea institutie, care nu au habar de cum merge economia in tara asta.

Este un numar foarte mare de firme inscrise, nu si validate!
La conditiile draconice impuse de ei, ma asteptam sa fie maxim 6-7 firme dispuse sa faca sisteme in acest program.

Daca vor sa schimbe ceva este REGULAMENTUL. Odata ce ai ATR, trebuie ca sa obtii inainte acel CR (un rahat de hartie prin care distribuitorul iti confirma faptul ca ai grup de masurare bidirectional) si apoi instalatorul sa inceapa lucrarea. In felul acesta nu asteapta pana la anul si la multi ani ca sa iti faca electrica distributie zile negre cu birocratia interna.

Si ce se intampla daca dupa ce instalatorul ti-a instalat sistemul, iti da electrica hartie dupa 7 luni jumate cum ca in zona ta nu se poate face export de energie in retea, din cauza ca e varza si o dezechilibrezi si mai rau?
Vine instalatorul si isi ia panourile de pe casa ta ca nu le poate deconta?

Niste imbecili cei care au gandit prostia de regulament si asa-zis ghid...

Edited by gry2000, 19 February 2019 - 16:39.


#86
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@gry2000
Ma Bucur ca ai revenit la realitate.
Romania a pierdut trenul de mult la fotovoltaice.
Tarile europene au legislatie, mecanism Si regulamente de implementare de ani buni de zile.
In Ro, legea  ce sa stabilit anul trecut e praf in ochi. Nu are nimic de aface cu cetateanul voitor.
Este o porcarie murdara stil mafiota sa nominalizezi firme de unde sa cumperi componentele, Si instalatorul sa finanteaze intalatiile. Ma mir cum Romanii ramasi in Ro inghit rahatul mafiot zi de zi.
RUSINE.

Edited by RaulPV, 19 February 2019 - 19:26.


#87
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Inteleg ca pt panourile montate pe casa trebuie autorizatie de construire. Cand se obtine asta, ca dureaza 6 luni! Se obtine INAINTE de depunere dosar sau dupa confirmarea AFM?

#88
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
NE asteptam sa nu mai trebuiasca acea autorizatie de constructie la cele montate pe acoperis,La cele montate pe sol pe suporti  de sustinere la sol trebuie neaparat luata autorizatia de constructie.. 1< trebuie sa ai CARTE FUNCIARA, (cadastru la casa si teren)  .. scoti de la cadastru Extras de carte funciara . cu el si cu cartea de cadastru ce o ai acasa mergi la primarie.. acestia iti elibereaza contra cost  , vreo 26 lei certicat de urbanism..//  apoi   cu certificatul  de urbanism mergi la un proiectant sa iti faca un proiect de montare panouri fotovoltaice pe casa..  .Iti face omul proiectul. Tot primaria o sa iti mai ceara cel putin un acod de mediu..  Mergi la MEDIU Si cer acest acoerd de mediu pentru priectul tau.  Costa vreo 100 lei. In mod normal ar fi bine ca acest proiect sa fie facut de firma agreata anre care sigur are si un proiectand de constuctii civile  sau care daca nu are atunci colaboreqaza cu unul... Proiectul poate fi comun.. atat constructie efectiava cu montaj fizic pe casa a panourilor cat si proiect electric  cu scheme de realizare pe partea de CURENT continuu si partea de curent alternativ.
Acum cu proiectul facut, cu acordul de mediu  cu certicatul de urbanism   te intorci la primarie si ceri autorizatie de constructie pentru montare paniouri fotovoltaice pe casa..
Platesti o taxa si ti se va da  acea AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE VALABILA 2 ani....  ce spune acea autorizatie... ca tu ai doi ani la dispozitie sa montezi pe casa panourilie..
Daca le ai monatate e ok.. daca nu atunci ti le va montaFirma agreata ANRE pentru AFM...
DAca esti iute de picioare in maxim  45 de zile ai acesta autorizatie de constructie... apoi urmezi calea din programul AFM

Edited by sorinmircea, 20 February 2019 - 14:34.


#89
ladybird29

ladybird29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.01.2019

View Postgodaro, on 20 februarie 2019 - 00:08, said:

Inteleg ca pt panourile montate pe casa trebuie autorizatie de construire. Cand se obtine asta, ca dureaza 6 luni! Se obtine INAINTE de depunere dosar sau dupa confirmarea AFM?


Am si eu o intrebare. Eu am casa ridicata dar inca nu am reusit sa fac receptia la ea. Se poate sa aplic pentru acest proiect?

#90
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View PostRaulPV, on 19 februarie 2019 - 19:25, said:

@gry2000
Ma Bucur ca ai revenit la realitate.

Eram si inainte dar poate nu m-am facut bine inteles...
Stim cu cine avem de-a face, dar poate va merge cumva pus pe picioare programul.
Am citit ca Brezuica a confirmat instalarea pe 7 zone ale tarii, de catre cei din acele zone.
Asteptam lista.

View Postgodaro, on 20 februarie 2019 - 00:08, said:

Inteleg ca pt panourile montate pe casa trebuie autorizatie de construire. Cand se obtine asta, ca dureaza 6 luni! Se obtine INAINTE de depunere dosar sau dupa confirmarea AFM?

De unde ai scos treaba asta domnule?
E scrisa in vreun document oficial?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

mnmlover, dmitza

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate