Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Programul Prima Casa 2019

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#91
maxu008

maxu008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.05.2019
Eu si inca nu au trimis contractul de garantare catre banca. Nu stiu ce se intampla exact dar cred ca urmeaza o mare perioada de asteptare si prosteala cu noul lor indice. Prea se pune accent pe el, si cand vreodata in tara asta au facut politicieni ceva in favoarea si binele cetateanului. Tare i-mi este frica ca o sa ne trezim cu ratele triplate cu noul lor indice

Numar Solicitare: Data: Starea: Se afla la:
508063 2019-04-24 11:51:56 Solicitare în completare la banca BANCA
508063 2019-04-24 13:41:51 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
508063 2019-04-25 15:10:07 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
508063 2019-05-06 13:15:32 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
508063 2019-05-06 13:15:43 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM

#92
andreiht

andreiht

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 08.07.2014
Deci mai am vreo 300-400 dosare in fata ...
La ce vești nea dat doamna mai înainte cu indicele , nici nu îmi mai fac speranțe că terminam luna asta .... #fortzapsd

#93
mariadanaa

mariadanaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.08.2018
Revin cu un update la sitautia mea.

Am discutat cu o cunostinta care lucreaza la CEC dar in alta localitate. In prima faza nu stia ce se intampla si de ce nu se poate semna contractul, pentru ca la ei se facea lucrul acesta. S-a interesat, a discutat prin centrala si se pare ca in Bucuresti au fost sistate semnarile de contract din cauza incertitudinii legate de IRCC. Probabil pe saptamana viitoare sa aflu ceva informatii noi, am vazut ca pe la alte banci se semneaza in continuare...
Nici nu stiu ce sa cred, daca cei din CEC fac o alegere buna, nefiind nevoie dupa aceea, daca intervin schimbari, sa isi cheme toti clientii pentru refacerea contractelor, sau pur si simplu pleaca urechea la toate zvonurile, nimic concret si ne amana degeaba.

#94
maxu008

maxu008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.05.2019
Tipic romanesc , nimeni nu stie nimic, haos si dezinformare totala

#95
mirage321456

mirage321456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.11.2018

View Postandreiht, on 10 mai 2019 - 10:24, said:

Deci mai am vreo 300-400 dosare in fata ...
La ce vești nea dat doamna mai înainte cu indicele , nici nu îmi mai fac speranțe că terminam luna asta .... #fortzapsd

Din cate am citit pe net, ar fi mai multe criterii in functie de care se stabileste ordinea analizării dosarelor: ex: data expirarii antecontractului. Deci nu e asa de relevant numărul pe care l-a primit solicitarea.

#96
maxu008

maxu008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.05.2019

View Postandreiht, on 10 mai 2019 - 10:24, said:

Deci mai am vreo 300-400 dosare in fata ...
La ce vești nea dat doamna mai înainte cu indicele , nici nu îmi mai fac speranțe că terminam luna asta .... #fortzapsd

"Dosarele Prima Casa se iau in analiza in functie de data trimiterii dosarului de la banca la FNGCIMM, acordandu-se atentie si datei de expirare a antecontractelor de vanzare-cumparare. Trebuie subliniat ca numarul solicitarii este generat automat in momentul in care aceasta este incarcata in aplicatia programului de catre Banca (prima salvare), iar acesta NU are absolut nicio legatura cu ordinea in care sunt ele procesate si nici cu momentul trimiterii de la banca."

Treaba romaneasca, daca esti precaut si i-ti faci antecontractul pe un termen cat mai lung sa nu ai surprize, s-ar putea sa astepti mult mai mult decat unul care depune actele  mai tarziu ca tine doar prin simplul fapt ca ii expira antecontactul mai repede. Si daca nu se tine deloc cont de nr dosarului si de data depuneri lui nu vi se pare ca au lasat mult loc de "atentie" ?

#97
alinacucuteanu

alinacucuteanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.05.2019
Buna tuturor,

In decembrie 2017 am facut antecontractul, februarie 2018 cererea la BCR. A trebuit sa astept pana acum sa fie finalizat blocul. Azi m-am dus la banca pentru a plati evaluatorul si am avut parte de o situatie extrem de neplacuta...nu din cauza bancii, ci din cauza angajatorului. Acesta a facut transfer de business in Ianuarie 2019, fara sa fim anuntati, iar la ANAF aveam declarate jumatate din venituri pe un CUI, si cealalta pe alt CUI. Plus ca mi s-a parut extrem de ciudat ca nu se vedeau raportate veniturile pe Februarie si Martie, desi ar fi trebuit ca D112 s-a depus pentru martie pe 25 Aprilie.

Ofiterul meu de credite m-a linistit ca ma incadrez si o sa faca tot posibilul sa se poata analiza dosarul asa si ca o sa explice in centrala situatia si peste o saptamana sa am Aprobarea ca sa plece dosarul la Fond, iar daca nu..va trebui sa refacem dosarul si sa mai astept aproximativ 2 luni.

Este atat e frustranta situatia pentru ca primisem oferta de munca in alta companie care oferea salariu dublu si eu trebuie sa stau legata de firma la care lucrez pana se solutioneaza dosarul.

#98
AlexFCP

AlexFCP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 03.06.2013
Pe data de 7 a fost trimis contractul de la fond catre bancă.
Cei de la Bancă spun ca înca nu a ajuns la ei. La voi dupa cate zile v-a ajuns contractul la banca ?

#99
DanielDsv

DanielDsv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.05.2019
Tot asteptam o veste, 508132, cineva cu un numar apropiat cu noutati?

#100
Viomircea

Viomircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2019
Banca la care am facut creditul prima casa, ING, a primit un mail de la fond prin care i-a anuntat ca, din cauza numărului mare de solicitari din ultimul timp, sunt intarzieri de 3 săptămâni. Nu stiu ce reprezintă exact aceste 3 săptămâni, peste timpul normal de soluționare...eu am 508206 din 25.04

#101
DanielDsv

DanielDsv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.05.2019
Eu am la BCR, din 24 04, sa inteleg ca mai avem de asteptat.

#102
andreiht

andreiht

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 08.07.2014

View PostViomircea, on 13 mai 2019 - 12:38, said:

Banca la care am facut creditul prima casa, ING, a primit un mail de la fond prin care i-a anuntat ca, din cauza numărului mare de solicitari din ultimul timp, sunt intarzieri de 3 săptămâni. Nu stiu ce reprezintă exact aceste 3 săptămâni, peste timpul normal de soluționare...eu am 508206 din 25.04

Noi avem 508400 cam asa ceva , sunt de o nesimtire crunta astia la Fond , ce perioada aglomerata , cam in afara de faptul ca si-au luat ei liber inca 1 saptamana peste ce a fost de paste , au probabil multi dintre ei concediu , ce le pasa ca asteapta prostii , leam facut si o sesizare , ar merita sa le facem toti , eu astept sa se miste dosarul la ei de pe 30 aprilie cam asa , se fac 2 saptamani , inainte de paste mergea in ritmul a 3-4 zile lucratoare . Bataie de batjocura.

#103
maxu008

maxu008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.05.2019
Eu am sunat azi la fond si mi-au raspuns ca sunt aglomerati dar a fost si treaba cu schimbarea de indice si au sistat analiza dosarelor. Macar eu unul am linistea ca este aprobat dosarul, dar cand o sa vad totul finalizat nu stiu, poate prin 2090

#104
andreiht

andreiht

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 08.07.2014

View Postmaxu008, on 13 mai 2019 - 13:32, said:

Eu am sunat azi la fond si mi-au raspuns ca sunt aglomerati dar a fost si treaba cu schimbarea de indice si au sistat analiza dosarelor. Macar eu unul am linistea ca este aprobat dosarul, dar cand o sa vad totul finalizat nu stiu, poate prin 2090

Era greu de imaginat pentru ei ca daca sistezi analiza exista varianta sa se aglomereze .... Mda , greseala noastra oricum , ca am ramas paici , dar cine stie , poate ne motiveaza chestia asta si ne vedem si noi de drum.

#105
Viomircea

Viomircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2019

View Postmaxu008, on 13 mai 2019 - 13:32, said:

Eu am sunat azi la fond si mi-au raspuns ca sunt aglomerati dar a fost si treaba cu schimbarea de indice si au sistat analiza dosarelor. Macar eu unul am linistea ca este aprobat dosarul, dar cand o sa vad totul finalizat nu stiu, poate prin 2090
Au sistat analiza dosarelor, dar au reinceput-o sau au ramas la acelasi stadiu? Nu au oferit niciun detaliu cu privire la asta?

#106
maxu008

maxu008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.05.2019
Ar fi reinceput de astazi, dar in cazul meu nu a stiu sa zica daca ajunge saptamana aceasta contractul de garantare la banca (parca a ras putin de mine cand le-am intrebat daca am sanse sa ajunga saptamana aceasta, reamintesc ca dosarul este deja aprobat din data de 06/05/2019)

#107
andreiht

andreiht

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 08.07.2014

View Postmaxu008, on 13 mai 2019 - 14:00, said:

Ar fi reinceput de astazi, dar in cazul meu nu a stiu sa zica daca ajunge saptamana aceasta contractul de garantare la banca (parca a ras putin de mine cand le-am intrebat daca am sanse sa ajunga saptamana aceasta, reamintesc ca dosarul este deja aprobat din data de 06/05/2019)

Ce gunoaie umane avem in functii prin aparatul de stat , frate deci asa ceva , sa nu ai pic de empatie cu omul , ca poate omul a aruncat si el niste bani ( deloc putini ) pe care risca sa ii piarda daca tu ii pui bete in roate .

#108
AlexFCP

AlexFCP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 03.06.2013
Cum e posibil ca un contract trimis către banca pe 7  sa nu ajunga ? Banca unde am facut disarul spune ca e trimis, dar nu a ajuns la ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate