Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Programul Prima Casa 2019

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#109
Florys88

Florys88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.05.2019
Heyyy... Noutati? La mine inca nimic.

#110
boghy89

boghy89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.08.2007
La mine a fost depus pe 24 Aprilie si analizat pe data de 7 Mai, acum este spre reanaliza de atunci, cu telefoanele nu am rezolvat nimic, se dau loviti, ca nu stiu, ca nu fac....ca ei nu sunt institutie publica, ca nu ofera informatii, pe scurt nu dau doi bani pe noi.

Stiu ca timpul legal de raspuns este de 5 zile.

Vreau sa stiu si eu unde le pot face sesizare pe mail? In fata carei institutii publice raspund?

Un alt lucru, cine vrea sa ne strangem in fata institutiiei(Bucuresti), as vrea sa facem putina galagie acolo daca altfel nu ne facem auziti.

Multumesc anticipat!

#111
andreiht

andreiht

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 08.07.2014
Cum spunea cineva "cea mai eficienta forma de protest este cu pașaportul in mana pe aeroport" , cam asta ne-a mai rămas , sa plecăm să nu mai dam taxe la acest stat de lumea a-3-a.

#112
TndDana

TndDana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.05.2019
Buna tuturor !
Suntem la prima incercare de a ne lua casuta noastra prin programul P.c
Am fost la banca ne.a spus ca suntem in regula cu simularea ,ne.am dus sa cautam apartament , am gasit , am dus actele la banca asta in interval de 3-4 zile  , ne.a trimis evaluatorul vineri si au trecut  4 zile azi fiind marti si niciun raspuns .

Intrebarea mea este cat dureaza pana aflu in rsp ?Sa vad daca e ok evaluarea ?
Lucram cu Brd .

#113
halleiad86

halleiad86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.03.2019

View PostTndDana, on 14 mai 2019 - 07:24, said:

Buna tuturor !
Suntem la prima incercare de a ne lua casuta noastra prin programul P.c
Am fost la banca ne.a spus ca suntem in regula cu simularea ,ne.am dus sa cautam apartament , am gasit , am dus actele la banca asta in interval de 3-4 zile  , ne.a trimis evaluatorul vineri si au trecut  4 zile azi fiind marti si niciun raspuns .

Intrebarea mea este cat dureaza pana aflu in rsp ?Sa vad daca e ok evaluarea ?
Lucram cu Brd .

Ai avut noroc, eu am depus actele pe 17 aprilie până astăzi nu mi-a venit evaluatorul, tot cu BRD lucrez.

#114
TndDana

TndDana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.05.2019
Incearca sa mai vb odata cu cei de la banca noua imd dupa ce am dus actele ne.a trm evaluatorul .
Si eu care ma gandeam ca dureaza prea mult .:))

#115
mariadanaa

mariadanaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.08.2018
Noi ca sa putem semnam am facut o cerere catre CEC Bank in care am specificat ca vrem sa semnam cu robor pentru ca exista presiuni din partea vanzatorului.
Se pare ca altfel ar fi durat 1 luna de zile pana se hotarau ei ce se face cu acest IRCC.
Asteptam raspuns si sper ca saptamana aceasta sa pot semna.

#116
remaerdevol

remaerdevol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.04.2006
Vanzatorul astepta pana la expirarea antecontractului, oricum. Graba deseori strica treaba.

#117
mariadanaa

mariadanaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.08.2018
Pai expira precontractul in aceasta perioada.

#118
maxu008

maxu008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.05.2019

View Postremaerdevol, on 14 mai 2019 - 09:03, said:

Vanzatorul astepta pana la expirarea antecontractului, oricum. Graba deseori strica treaba.

Da, dar cand esti pe cale sa fi dat afara de catre chirias ,ca ma ai zis si tu ca in 2 luni scapi cu totul, si vanzatorul este deja satul de tine sa nu stii sa ii spui o data relativ exacta in care sa programezi contractul de VC si esti pe cale sa iti expire antecontractul si sa pierzi cateva sute de euro doar ca statul nu stie cum sa mai prosteasca lumea si da legi si ordonante de pe wc fara sa faca o analiza inainte, si dupa ce o aplica sa isi dea seama ca ceva nu merge, si sa mai treaca cateva luni pana se deci ce vor sa faca exact, crede-ma ca atunci graba chiar nu strica treaba ci este o necesitate. Oare in momentul in care trebuie sa platim taxe catre stat merge si la noi sa ii amanam pe motiv ca suntem aglomerati????Nu prea, ca pe noi ne taxeaza aspru. Traim intr-o tara minunata, dar din pacate este condusa de hoti si populata de puturosi, daca pe mine personal nu ma afecteaza las-o asa

#119
boghy89

boghy89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.08.2007
Eu chiar nu glumeam, cineva dispus sa ne intalnim la sediul Fondului din Bucuresti? Vad ca altfel nu ne facem auziti.

Edited by boghy89, 14 May 2019 - 10:11.


#120
maxu008

maxu008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.05.2019

View Postboghy89, on 14 mai 2019 - 10:11, said:

Eu chiar nu glumeam, cineva dispus sa ne intalnim la sediul Fondului din Bucuresti? Vad ca altfel nu ne facem auziti.

Nu stiu daca se rezolva ceva. S-au facut atatea proteste si degeaba au devenit imuni la asa ceva, probabil ca stau in birou la caldurica si rad de prostii care vin si stau in frig si ploaie cu orele pt a primi o portie de bataie si gaze lacrimogene. Dar astai romanul, ne-am impuscat omult care isi iubea tara pt a avea libertatea de a saliva la probusele din vitrina pt ca nu avem putere sa le cumparam, si asteptam cu lunile sa ne indatoram pe 30 de ani.

#121
Viomircea

Viomircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2019
Am sunat la Fond...a raspuns un nenica plictisit, probabil de atatea telefoane pe care le primeste, care efectiv nu mi-a dat niciun raspuns la intrebarile mele. Din cate am înțeles ei nu s-ar fi apucat de solutionarea niciunui dosar ajuns la ei la sfarsitul lui aprilie si ulterior din cauza ordonantei cu modificarea indicelui. Ei asteapta de la Guvern, iar noi ii asteptam pe ei.

Edited by Viomircea, 14 May 2019 - 10:36.


#122
maxu008

maxu008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.05.2019
Cat despre timpul de asteptare daca urmariti stirile, joi ar avea loc o adunare unde s-ar discuta de noul indice daca se aplica sau nu si la prima casa si sa scoata taxele de refinantare. Deci parerea mea este ca saptamana aceasta nu o sa se intample absolut nimic si probabil ca nici urmatoarea. Pana nu se va clasifica totul sunt sigur ca totul se va sista

#123
Viomircea

Viomircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2019
Incercati sa dati un mesaj pe pagina de fb a Ministerului Finanțelor Publice in care va spuneti problemele intampinate, sa simta si ei frustrarea noastra. Si daca au loc intalniri au nevoie de 2 săptămâni sa se odihnească dupa?

#124
Viomircea

Viomircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2019

View PostViomircea, on 14 mai 2019 - 10:50, said:

Incercati sa dati un mesaj pe pagina de fb a Ministerului Finanțelor Publice in care va spuneti problemele intampinate, sa simta si ei frustrarea noastra. Si daca au loc intalniri au nevoie de 2 săptămâni sa se odihnească dupa?
Bineînțeles, daca dati mesaje, sa fie intr-un mod civilizat in care doar semnalati intarzierile aparute

#125
maxu008

maxu008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.05.2019

View PostViomircea, on 14 mai 2019 - 10:50, said:

Incercati sa dati un mesaj pe pagina de fb a Ministerului Finanțelor Publice in care va spuneti problemele intampinate, sa simta si ei frustrarea noastra. Si daca au loc intalniri au nevoie de 2 săptămâni sa se odihnească dupa?

Nu cred ca se va rezolva ceva. Probabil raspunsul clasic ca ei fac tot ce se poate dar nu au raspuns de la guvern, si guvernul nu este el de vina , banca nu isi asuma nimic, si tot asa se plimba vina de la unul la altul, pt ca nici o institutie nu va recunoaste ca exista o problema, tot timpul altul este de vina.Eu unul sper doar ca toata asteptarea sa fie in favoarea noastra.

Nu ma pricep la politica si nici la economie, eu unul cred ca, guvernul a asuat in controlarea roborului si au inteles ca nu mai au cum sa il aduca in jos si sa nu ii linseze lumea au gasit ca o cale de scapre introducerea noului indice care in momentul de fata inca nu indica realitatea ci doar ce vrem noi sa auzim, un indice mai scazut. Dar pana cand? Asa se vb si despre robor cu ani in urma ca nu va vreste si .... iata ca a scapat de sub control. Probabil asa va fi si cu noul indice. Dintr-o tara de producatori am ajuns o tara de importatori, deci suntem la mana strainilor ei dicteaza pt noi

I-mi cer scuze daca am deviat de la subiect. Am sa astept ca un cetatean model raspunsul celor de fond si am sa ma rog sa nu i-mi expire antecontractul pana atunci
Asa ca multa bafta si rabdare tuturor

#126
boghy89

boghy89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.08.2007

View Postmaxu008, on 14 mai 2019 - 10:33, said:



Nu stiu daca se rezolva ceva. S-au facut atatea proteste si degeaba au devenit imuni la asa ceva, probabil ca stau in birou la caldurica si rad de prostii care vin si stau in frig si ploaie cu orele pt a primi o portie de bataie si gaze lacrimogene. Dar astai romanul, ne-am impuscat omult care isi iubea tara pt a avea libertatea de a saliva la probusele din vitrina pt ca nu avem putere sa le cumparam, si asteptam cu lunile sa ne indatoram pe 30 de ani.

Daca nu facem nimic nu se va schimba nimic. Probabil o sa vedeti un singur nebun care protesteaza in fata institutie. Atat mi-a mai ramas de facut. Eu pierd 3000 de euro daca nu se grabesc cu procesul asta. Cine ar sta in casa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate