Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

A fost Romania un stat agresor/cuceritor?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Nu statele sunt agresori. Oamenii.

#38
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Istoria României este una de mare succes în ceea ce privește cuceririle teritoriale.

În 1859 sau unit Valahia si Moldova și să născut în mic stat european .

În 1877 România încheie un schimb teritorial avantajos cu Rusia de la care primește mare parte din Dobrogea.

În 1913 anexeaza Cadrilaterul desăvârșind cucerirea Dobrogei .

Între anii 1916 - 1919 reușește datorită unei diplomații abile si datorita conservării forței armate  

sa ocupe militar Basarabia în ianuarie 1918 și să primească acordul tacit al germanilor.

Sa ocupe militar Bucovina in momentul destramarii puterii austriece .

Sa ocupe militar Transilvania , mare parte din Banat si Partium.

Adică în trei ani a ajuns de la vreo 150.000 km 2 la aproape 300.000

Din care a pierdut în condiții nefavorabile în si dupa ww2 doar vreo 60.000 de km 2

Plus a ramas intactă și după 90 când fac unele ei gen Iugoslavia si Cehoslovacia au dispărut.

Edited by Cornel_P, 06 January 2019 - 22:06.


#39
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
România NU a dus niciodată război de cucerire.
Agresiuni s-au purtat din cauza 1- a "aliatului" mai puternic care a forțat Romania sa intre in război
2- din cauza adversarului care a inițiat atacuri împotriva României.
Firește că dacă tu vii la mine și-mi dai un pumn , eu îți dau 2 și apoi te calc și pe cap.
Dacă ești Ungaria și subjugi românii timp de secole, logic că în 1919 ți-o iei in bot!
Războiul de cucerire este atunci când un stat începe o campanie militară din voință proprie împotriva altui stat , cu singurul scop de a își mari patrimoniul.
Și nu, Romania nu a făcut asta.


#40
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

 clasique, on 06 ianuarie 2019 - 22:09, said:

România NU a dus niciodată război de cucerire.
Agresiuni s-au purtat din cauza 1- a "aliatului" mai puternic care a forțat Romania sa intre in război
2- din cauza adversarului care a inițiat atacuri împotriva României.
Firește că dacă tu vii la mine și-mi dai un pumn , eu îți dau 2 și apoi te calc și pe cap.
Dacă ești Ungaria și subjugi românii timp de secole, logic că în 1919 ți-o iei in bot!
Războiul de cucerire este atunci când un stat începe o campanie militară din voință proprie împotriva altui stat , cu singurul scop de a își mari patrimoniul.
Și nu, Romania nu a făcut asta.

Faine glume ai scris în postul de mai sus 😄

#41
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

 Cornel_P, on 06 ianuarie 2019 - 22:12, said:



Faine glume ai scris în postul de mai sus 😄
O replică cu sens???

#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 clasique, on 06 ianuarie 2019 - 22:09, said:

România NU a dus niciodată război de cucerire.
Agresiuni s-au purtat din cauza 1- a "aliatului" mai puternic care a forțat Romania sa intre in război
2- din cauza adversarului care a inițiat atacuri împotriva României.
Firește că dacă tu vii la mine și-mi dai un pumn , eu îți dau 2 și apoi te calc și pe cap.
Dacă ești Ungaria și subjugi românii timp de secole, logic că în 1919 ți-o iei in bot!
Războiul de cucerire este atunci când un stat începe o campanie militară din voință proprie împotriva altui stat , cu singurul scop de a își mari patrimoniul.
Și nu, Romania nu a făcut asta.
Deci tu ești pe lângă până și la minciună?

#43
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

 ericmario, on 06 ianuarie 2019 - 22:14, said:


Deci tu ești pe lĂąngă pĂąnă și la minciună?
E tarziu si-s obosit.
Zi ceva la locul lui sau evită să mă citezi.

#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
trec in lumea viselor.
nu mai zic nimic.
nb.

#45
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

 clasique, on 06 ianuarie 2019 - 22:13, said:


O replică cu sens???

Păi ce pot scrie când tu scrii chestii de genu ,, România nu a dus războaie de cuceriri. ,, Asa ar putea sa spuna si arabii ca ei nu au dus războaie de cucerire doar erau filantropi si voiau să mantuiasca pe toți cu adevarata credință...

Edited by Cornel_P, 06 January 2019 - 22:22.


#46
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 clasique, on 06 ianuarie 2019 - 22:09, said:

România NU a dus niciodată război de cucerire.
Agresiuni s-au purtat din cauza 1- a "aliatului" mai puternic care a forțat Romania sa intre in război
2- din cauza adversarului care a inițiat atacuri împotriva României.
Firește că dacă tu vii la mine și-mi dai un pumn , eu îți dau 2 și apoi te calc și pe cap.
Dacă ești Ungaria și subjugi românii timp de secole, logic că în 1919 ți-o iei in bot!
Războiul de cucerire este atunci când un stat începe o campanie militară din voință proprie împotriva altui stat , cu singurul scop de a își mari patrimoniul.
Și nu, Romania nu a făcut asta.
Cum l-a fortzat pe boul de Antonescu sa intre in Rusia?
De ce pe Mannerheim, Franco.... nu a reusit sa-i fortzeze?
Romanii in timpul Ungariei medievale(ininte de Mohacs) emigrau in Ungaria pe motive economice, mai mult aveau scutiri de taxe, erau incurajati sa emigreze. Tata lui Iancu de Hunedoara, banul Voicu a venit Ungaria pe motive economice.
Clar a fost Romania agresoare in WW2, ce a cautat la Stalingrad cu ditai armata de sute de mii de oameni?

 ericmario, on 06 ianuarie 2019 - 22:21, said:

trec in lumea viselor.
nu mai zic nimic.
nb.
Good idea! Am sa-ti urmez sfatul.

#47
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

 Cornel_P, on 06 ianuarie 2019 - 22:22, said:



Păi ce pot scrie când tu scrii chestii de genu ,, România nu a dus războaie de cuceriri. ,, Asa ar putea sa spuna si arabii ca ei nu au dus războaie de cucerire doar erau filantropi si voiau să mantuiasca pe toți cu adevarata credință...
Aha. Și cine i-au forțat pe arabi sa se ducă până în Maroc?
Incepi sa o dai in bărci și nu-mi place modul asta subtil in care mă iei la mișto.
Tu compari năvălirea arabilor în teritorii total străine de ei dpdv geografic și etnic, cu războiul român de unificare cu alti români?
Să mai zic că atunci când Valahia s-au unit cu Transilvania, se numea Valahia și nu Romania?
Parca vorbeam de războaiele de cucerire ale României!
Vezi tu, faci mult cherrypicking.
Pe alte topicuri spui că România are mai puțin de 200 de ani.
Pe topicul asta, atribui României un război din 1400 (de altfel legitim) purtat de Valahia/ Țara Românească.
Pai nu merge bro asat, da fuga și minte copii la Budapesta. Ai șanse!

#48
Woltaire87

Woltaire87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.11.2018

 Dihorul Razboinic, on 06 ianuarie 2019 - 21:18, said:

Aia a fost altceva. A fost facuta cu proclamatie din Transilvania.
Sau mai degraba, Congresul Nationalitatilor  al Austro-Ungariei   organizat la  Roma din martie 1918 fiindca Antanta si mai ales Woodrow Wilson au decis sa penalizeze Austria si Ungaria prin a le lua Transilvania ca s-o cedeze Romaniei, stiind ca romanii nu sunt in stare sa o valorifice asa cum pot ungurii.  
Noi aia ar fi  trebui sa comemoram.  

Proclamatia si adunarea din Alba Iulia au fost doar de forma, o propaganda "nationalista" prin care romanii isi atribuau nemeritat victoria  si nimic altceva. Posted Image

 adicontakt, on 06 ianuarie 2019 - 20:58, said:

pentru mine deja mi-ai raspuns
hai te rog discuta pe topicuri bozgoresti , aici nu ai nicio credibilitate
Poate tu nu ai nicio credibilitate fiindca inca mai sustii o istorie falsa scrisa de comunisti patriotarzi.
E treaba ta daca vrei sa traiesti in ignoranta, dar iti spun clar:  istoria in care crezi e una falsa.

Mai consulta si tu alte carti scrise de autori straini, nu doar cele scrise de autori nationalisti cu probleme la cap.

Edited by Woltaire87, 06 January 2019 - 23:05.


#49
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Doar cand au anexat Cadrilaterul, dar tinand cont ca era al dacilor si ala ....
Nu, Dacii / romanii nu au fost expansionisti, insa au fost asezati in drumul tuturor hoardelor infecte orientale si rusesti.

#50
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Turnatoriu_de_orza, on 06 ianuarie 2019 - 20:04, said:

Un bun istoric critica aici,

Am fost candva stapanii lumii,pe vremea lui Cezar,Traian,Constantin.De vreo 2000 de ani incoace de cand ne-a cantonat Traian aici n-am mai facut mare lucru,ne-am amestecat cu taranii astia daci,1000 de ani am disparut din istorie apoi a urmat o perioada de glorie in secolele 14 16 iar de atunci si pana acum am incercat prin diplomatie si numai cand ne-a ars buza rau de tot am mai intrat si noi in niste razboaie de aparare.

#51
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

 clasique, on 06 ianuarie 2019 - 22:35, said:


Aha. Și cine i-au forțat pe arabi sa se ducă până în Maroc?
Incepi sa o dai in bărci și nu-mi place modul asta subtil in care mă iei la mișto.
Tu compari năvălirea arabilor în teritorii total străine de ei dpdv geografic și etnic, cu războiul român de unificare cu alti români?
Să mai zic că atunci când Valahia s-au unit cu Transilvania, se numea Valahia și nu Romania?
Parca vorbeam de războaiele de cucerire ale României!
Vezi tu, faci mult cherrypicking.
Pe alte topicuri spui că România are mai puțin de 200 de ani.
Pe topicul asta, atribui României un război din 1400 (de altfel legitim) purtat de Valahia/ Țara Românească.
Pai nu merge bro asat, da fuga și minte copii la Budapesta. Ai șanse!

Cred ca ai inteles ceva gresit eu am vorbit de strict de secolul 19-20 . Nu am zis de Valahia care sa unit cu Transilvania ( mai ales că nu a existat asa ceva . )

#52
Woltaire87

Woltaire87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.11.2018
Mda, chiar am uitat sa mentionez de   dacii care praduiau provinciile de la sud de Dunare de i-a enervat pe romani sa intervina.

Burebista iarasi a fost un alt agresor.

Dar propaganda comunista il arata ca fiind nu stiu ce "aparator al patriei dacice" de romanii imperialisti si cum incearca el sa protejeze meleagurile dacice si cum dacii sunt cei mai tari din istorie.
Mi-e sila!   Posted Image

Chiar imi amintesc de grasu'  ala de concurent la Eurovision cum se lafaia in public cu mesaje dacopatice acum ceva ani cand a fost nominalizat....chiar ma bucur ca TVR a avut atunci datorii si nu a fost la Eurovision sa ne faca de ras.

Si asta cand au fost descalificati concurenti mai talentati.

Edited by Woltaire87, 07 January 2019 - 00:09.


#53
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Esti la clona cu numarul 1000, mai vrei ?

#54
Woltaire87

Woltaire87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.11.2018
Unii se impaca greu cu adevarata istorie.

In loc sa facem ceva sa avem un viitor mai bun, tot ne lamentam in prezentul jalnic si nu avem nimic mai bun decat sa ne mintim singuri prin "glorificarea trecutului".

Ce e asa de greu in a recunoaste ca am avut un trecut de rahat?
Si alte natiuni    au avut, dar pana la urma au ajuns bine.

Poate o sa avem si noi un viitor stralucit daca nu mai dam crezare in primul rand patriotarzilor scolarizati in scolile comuniste.

Edited by Woltaire87, 07 January 2019 - 00:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate