Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

A fost Romania un stat agresor/cuceritor?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 Woltaire87, on 06 ianuarie 2019 - 20:36, said:

  • Moldovenii
  • Transilvanenii
  • Sasii si Secuii
Toate cucerite de munteni aka walahi aka romani. Posted Image

Patru popoare supuse autoritatilor guvernamentale de la Bucuresti.

unde locuiesti?covasna?harghita?

#20
Woltaire87

Woltaire87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.11.2018

 adicontakt, on 06 ianuarie 2019 - 20:56, said:

unde locuiesti?covasna?harghita?
Acolo  unde locuiesc, teoretic le "stapanesc" eu pe ele. =)))))

Edited by Woltaire87, 06 January 2019 - 20:57.


#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Woltaire87, on 06 ianuarie 2019 - 20:54, said:


Din momentul "Marii Uniri"  din 1918, de cand Transilvania a trecut sub controlul autoritatilor guvernamentale  de la Bucuresti.


Da, i-am supus si pe aia de prin evul mediu, dar fiindca au venit la noi de bunavoie.  

Acum, mai degraba ne supun ei pe noi. Posted Image
Si sasii tot de bunavoie au ajuns prin Transilvania?
Ce cautau acolo?
Daca maine Elvetia cucereste Italia, putem spune ca Italia a cucerit poporul roman? Stim ca in Italia traiesc vreo 2 milioane de romani.


Edited by dan1980_25, 06 January 2019 - 21:08.


#22
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 george_alexandru, on 06 ianuarie 2019 - 20:36, said:

De-alungul existentei sale Romania a fost asociata cu diverse puteri europene in razboaiele pe care acestea le-au purtat. Deci, prin asociere, poate fi considerat agresor daca acele razboaie erau de cucerire. Insasi asocierea cu Germania in WWII face ca Romania sa fie considerat agresor in acel razboi.
Pai in Evul Mediu functiona sistemul feudal, cu seniori si vasali. Mi-e greu sa cred ca tarile romane faceau exceptie. Iar cind seniorul isi cheama vasalul la razboi, vasalul nu prea poate refuza fara un risc mare, anume sa vina seniorul cu ceilalti vasali peste el si sa-i dea tara altui vasal. Insa tarile romane au avut si situatii neutre, cind voievodul isi cauta singur seniorul sau avea chiar 2, unul otoman si unul ungur sau poate polonez. Au fost si situatii ambigue de genul asta.

 Woltaire87, on 06 ianuarie 2019 - 20:36, said:

  • Moldovenii
  • Transilvanenii
  • Sasii si Secuii
Toate cucerite de munteni aka walahi aka romani. Posted Image

Patru popoare etnice  diferite supuse autoritatilor guvernamentale de la Bucuresti.

Aia a fost altceva. A fost facuta cu proclamatie din Transilvania.

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mediasick, on 06 ianuarie 2019 - 20:23, said:

cand a fost?
Eu nu-s istoric, ba chiar am probleme cu memoria pe termen scurt (adică măine nu mai știu), dar parcă pe vremea lui Carol 1 i-am atacat și cucerit pe bulgari.
Chiar dacă a fost pentru câteva zile, dar am trecut Dunărea.

#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Aldulescu, on 06 ianuarie 2019 - 20:36, said:

Ne-am dus la bulgari si le-am luat Cadrilaterul in 1913, iar in 1919 ne-am dus la Budapesta si i-am batut pe unguri sa le intre mintile in cap.
L-am dat jos de la putere pe Bela Kun cu acceptare din partea marilor puteri.

#25
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
bela kur

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, are importanta cine-a semnat ordinul de bataie? Ne-am dus si le-am dat la popou in propria lor ograda. Carevasazica eram agresori.

Edited by myshyk, 06 January 2019 - 21:23.


#27
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
A fost Romania un stat agresor/cuceritor?

Din pacate Romania n-a fost stat cuceritor doar am fost incercati de-a lungul secolelor.Altii au incercat sa ne cucereasca... vezi intreaga istorie.
Tot din pacate... Romania "a stat tot timpul capra" iar altii "ne-au tras-o" si "ne-o trag" si in ziua de azi... cu orgasme incluse!

Edited by Tehnicianul090370, 06 January 2019 - 21:25.


#28
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 Tehnicianul090370, on 06 ianuarie 2019 - 21:23, said:

"ne-o trag" si in ziua de azi... cu orgasme incluse!
problema mare e ca ne-o trag tot de ai nostri

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
gasiti aici evolutia granitelor europei de la 400 IEN incoace: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UY9P0QSxlnI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
in mare statul roman a fost destul de linistit, a avut doar conflicte minore cu vecinii directi.

#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Tehnicianul090370, on 06 ianuarie 2019 - 21:23, said:

    A fost Romania un stat agresor/cuceritor?

Din pacate, Romania n-a fost stat cuceritor doar am fost incercati de-a lungul secolelor.Altii au incercat sa ne cucereasca... vezi intreaga istorie.
Tot din pacate... Romania "a stat tot timpul capra" iar altii "ne-au tras-o" si "ne-o trag" si in ziua de azi... cu orgasme incluse!
Mai studiaza.
Am fost si noi agresori smardoi.
Ce crezi ca facea armata romana la cotul Donului? Erau acolo doar la un gratar sau in excursie?

#31
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
am vrut sa fim , n=a fost sa fie

#32
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 dan1980_25, on 06 ianuarie 2019 - 21:26, said:

Am fost si noi agresori smardoi.
Ce crezi ca facea armata romana la cotul Donului? Erau acolo doar la un gratar sau in excursie?
Da rusii ce au cautat in Basarabia in primul rand?
Ai intrat in tara mea, omori si jefuiesti, intru si eu atunci in a ta si fac ce vrea muschiul meu. Eu nu sunt pentru principiul "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", ci "doi ochi pentru un ochi". Pentru fiecare teritoriu pe care mi-l iei, dupa ce il recuperez eu iti iau de zece ori mai mult inapoi teritoriu, asta ca sa te inveti minte!

#33
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Aldulescu, on 06 ianuarie 2019 - 21:31, said:


Da rusii ce au cautat in Basarabia in primul rand?
Ai intrat in tara mea, omori si jefuiesti, intru si eu atunci in a ta si fac ce vrea muschiul meu. Eu nu sunt pentru principiul "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", ci "doi ochi pentru un ochi". Pentru fiecare teritoriu pe care mi-l iei, dupa ce il recuperez eu iti iau de zece ori mai mult inapoi teritoriu, asta ca sa te inveti minte!
Nu despre asta e vorba. E corect ce spui.
Am fost sau nu agresori? Nu vorbim aici de motive.

 adicontakt, on 06 ianuarie 2019 - 21:27, said:

am vrut sa fim , n=a fost sa fie
Nu e vorba daca am cucerit sau nu ceva anume ci ca am incercat prin forta.

#34
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Sigur ca a fost . Asa cum au fost toate statele mai mari. Adică Andora nu ar putea niciodată să fie un stat agresor.

Chiar exista o carte cu titlul România de la voievodat la imperiu , scrisă de un istoric pe nume Raffai Erno

#35
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 dan1980_25, on 06 ianuarie 2019 - 21:26, said:

Mai studiaza.
Am fost si noi agresori smardoi.
Ce crezi ca facea armata romana la cotul Donului? Erau acolo doar la un gratar sau in excursie?

Cf tratatelor semnate si de URSS ultimatumul eraq un act de agresiune.

La data de 26 iunie 1940 URSS da urmatorul ultimatum :

Quote

„În anul 1918 România folosindu-se de slăbiciunea militară a Rusiei a desfăcut de la Uniunea Sovietică (Rusia) o parte din teritoriul ei, Basarabia, călcând prin aceasta unitatea seculară a Basarabiei, populată în principal cu ucraineni, cu Republica sovietică ucraineană.
    Uniunea sovietică nu s-a împăcat niciodată cu faptul luării cu forța a Basarabiei, ceea ce guvernul sovietic a declarat nu o singură dată și deschis în fața întregii lumi. Acum când slăbiciunea militară a URSS este de domeniul trecutului iar situația internațională care s-a creat cere rezolvarea rapidă a chestiunilor moștenite din trecut pentru a pune în fine bazele unei păci solide între țări, URSS consideră necesar și oportun ca în interesul restabilirii adevărului să pășească împreună cu România la rezolvarea imediată a chestiunii înapoierii Basarabiei la Uniunea sovietică.
    Guvernul sovietic consideră că chestiunea întoarcerii Basarabiei este legată în mod organic de chestiunea transmiterii către URSS a acelei părți a Bucovinei a cărei populație este legată în marea sa majoritate de Ucraina sovietică prin comunitatea sorții istorice cât și prin comunitatea de limbă și compoziție națională. Un astfel de act ar fi cu atât mai just cu cât transmiterea părții de nord a Bucovinei către URSS ar putea reprezenta, este drept că numai într-o măsură neînsemnată, un mijloc de despăgubire a acelei mari pierderi care a fost pricinuită URSS-ului și populației Basarabiei prin dominația de 22 de ani a României în Basarabia.
    Guvernul URSS propune Guvernului Regal al României:
    1. Să înapoieze cu orice preț Uniunii sovietice Basarabia;
    2. Să transmită Uniunii sovietice partea de nord a Bucovinei cu frontierele potrivit cu harta alăturată.
    Guvernul sovietic își exprimă speranța că Guvernul român va primi propunerile de față ale URSS și că aceasta va da posibilitatea a se rezolva pe cale pașnică conflictul prelungit dintre URSS și România.
    Guvernul sovietic așteaptă răspunsul Guvernului Regal al României în decursul zilei de 27 iunie curent.”
A se observa pretentia asupra Bucovinei de Nord ....
A se observa acapararea tinutului Herta , care era si la 1877 pamant al Romaniei.

A se mentiona debarcarea si ocuparea a 2 grinduri din Delta . Actiune clar  de agresiune.
A nu se uita avioanele de recunosatere care se "rataceau" prin Romania (1941) ba mia opuau si cate o bomba (act de agreisune)

Deci, dacaRomaniaa trecut Prutul a trecut numai fiindca era agresata constatnt de Bastionul Pacii . Se numeste legitima aparare.

A se pune in relatie si cu "pasnicele" activitati politice ale URSS care a
- a agresat, in colaborare cu Germania nazista,  Polonia
- ocupat Estonia, Letonia, Lituania
- adus unrazboi contra Finlandei , rapindu-i teritoriu

#36
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 dan1980_25, on 06 ianuarie 2019 - 21:36, said:

Nu despre asta e vorba. E corect ce spui.
Am fost sau nu agresori? Nu vorbim aici de motive.
Pai toti au fost agresori atunci in WW2, ca au intrat pe teritoriul altor state: si rusii, si nemtii, si americanii, si englezii, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate