Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pareri licee de top Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Pianistul75

Pianistul75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2018
Buna, tuturor!

Sunt interesata de alegerea unui liceu bun in Bucuresti, profilul mate-info, pentru a ma transfera (intersemenstrial) de la un liceu din provincie.
Oscilez intre Tudor Vianu, Mihai Viteazul, Gheorghe Lazar. Din cate am aflat din targ, la Vianu sunt profesori naspa, cu pretentii exagerate, iar liceul nu ofera activitati extrascolare (sunt o tipa activa, imi place sa ma implic in activitati dincolo de binecunoscuta ”toceala”).
In principiu ma intereseaza:
- profesorii sa fie apropiati de elevi si sa predea bine, iar cursurile sa se desfasoare, pe cat posibil, interactiv;
- raportul dintre calitatea predarii si cerintele profesorilor sa fie unul de bun simt (adica sa nu ni se predea in dorul lelii, iar noi sa fim obligati sa recuperam prin temele de acasa, munca in exces, etc);
- ma intereseaza, in mod special, cum sunt predate disciplinele matematica, fizica si informatica;
- sa nu fim cocosati cu teme, astfel incat sa-mi ramana timp si pentru mine.
Sper ca am fost concisa si, mai ales, neplictisitoare.
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde!

#2
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Nici n-ai pretentii mici. Dar ei te vor? Esti olimpica macar la nivel participare nationala? La Vianu au trupa de teatru foarte activa, dar se fac preselectii.
Nu-s toti elevii olimpici, nici pe departe, dar daca tot accepta pe cineva au si ei pretentii. Asta daca nu cunosti pe cineva si presupun ca nu mai conteaza.
Ce clasa esti? La Vianu se invata dupa-amiaza clasele a 9-a si a 10-a. Adica nu e pentru cineva care vrea timp.  La CNVM e doar dimineata, la Lazar nu stiu sigur. La Sava si Caragiale tot intr-un singur schimb.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
poti sa te transferi ? ma indoiesc....ai nevoie de relatii la astfel de licee :)....adica, trebuie sa ai loc la o astfel de clasa ;)...si cum e bataie pe aceste profile (mate-info)..ma indoiesc ca poti...

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Pianistul75, on 05 ianuarie 2019 - 16:51, said:

Sunt interesata de alegerea unui liceu bun in Bucuresti, profilul mate-info, pentru a ma transfera (intersemenstrial) de la un liceu din provincie.
:death:
Ce iti pasa de cum e liceul si profesorii si alte alea daca oricum ai de gand sa zbori de acolo "intertremestrial"?

#5
raycenx

raycenx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.01.2019
Initiator: pretentiile enumerate de tine acolo sunt demne de licee din Germania sau Regatul Unit.
Nici "liceele asa zise de top" din Bucuresti nu-ti vor indeplini asteptarile.
Peste tot e la fel, o sa gasesti cam aceiasi profesori si elevi, si cateva persoane bune de la care ai ce sa inveti  si scursuri.  


1.si acum in 2019 aud ca se mai preda cursul  dupa dictare si se toceste lectia papagaliceste pentru ascultare
2.da, adica te pune la munca individuala gen "copiati fragmentele de la pagina 13 si paragraful de la pagina 69 si memorati-le, iar cand vin de la cafeluta cu secretara din cancelarie,  o sa va ascult , in special pe astia mai rai care fac zgomot. Maria, sa le  scrii numele colegilor galagiosi pe  lista ."
3. se preda si acum  la nivel de 1980-1990 toamna, niste teoreme dictate acolo, iesit la tabla pentru ceva problemele in care mai mult profesorul  dezinteresat iti spune rezultatul cu ochii pe telefon,  amenintari cu corijenta  daca nu faceti meditatii cu el, va panicheaza  la ascultare sau la vreun test, dar pana la urma trec toti chiar daca unii nici tabla inmultirii de clasa a II-a  nu mai stiu  
4. ba da, oriunde o sa fiti  cocosati cu teme, inclusiv la desen , muzica, religie  si latina ca profesorii respectivi sa-si justifice salariile primite

Edited by raycenx, 05 January 2019 - 17:36.


#6
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Băi eu aş alege un liceu din străinătate, anglia franţa belgia germania

#7
raycenx

raycenx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.01.2019

 cipri2bau, on 05 ianuarie 2019 - 17:31, said:

Băi eu aş alege un liceu din străinătate, anglia franţa belgia germania
Si cu bursa lunara de 1000 euro, dar in realitate e de 400-500.

#8
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Care desen si muzică la liceu?

Sper să le scoată odată cu reducerea nr de ore.

Băi dar ăsta e pianist, ce vrea cu mate info fiz?

#9
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Tema la religie? De unde le scoateti? Oricum poti sa faci cerere sa nu mai faci. Copiati fragmente de la .. la? La Vianu/Lazar/Viteazu? Ma indoiesc.

 cipri2bau, on 05 ianuarie 2019 - 17:33, said:

Care desen si muzică la liceu?


Se face desen si muzica la liceu, alternativ, 1 sapt una/1 sapt ailalta.

Ce e curios e ca eu sigur n-am facut muzica in liceu si am terminat tot info. Desen am facut, dar cred ca doar cls a 9a.

#10
raycenx

raycenx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.01.2019

 ptap, on 05 ianuarie 2019 - 17:36, said:

Tema la religie? De unde le scoateti? Oricum poti sa faci cerere sa nu mai faci. Copiati fragmente de la .. la? La Vianu/Lazar/Viteazu? Ma indoiesc.


Da, se poate!
Eu am fost la un colegiu din asta de top prin 2010 si ne puneau sa cumparam manuale de religie, sa copiem fragmente, sa invatam rugaciuni ca sa ne asculte.  
Prin clasa a XII-a, cand eram in febra Bacalaureatului, profa se criza ca de ce nu-i acordam atentie temelor si incepea sa ameninte cu corijente.
Pana la urma, s-a linistit dupa cateva discutii la sedinta cu parintii.

Liceele romanesti sunt pline de profesori de religie fanatici.

#11
Pianistul75

Pianistul75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2018

 cipri2bau, on 05 ianuarie 2019 - 17:33, said:

Care desen si muzică la liceu?

Sper să le scoată odată cu reducerea nr de ore.

Băi dar ăsta e pianist, ce vrea cu mate info fiz?
E contul lui tata, el e cu pianul. Eu trag spre stiintele exacte :)

#12
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 raycenx, on 05 ianuarie 2019 - 17:39, said:

Da, se poate!
Eu am fost la un colegiu din asta de top prin 2010 si ne puneau sa cumparam manuale de religie, sa copiem fragmente, sa invatam rugaciuni ca sa ne asculte.  

Liceele romanesti sunt pline de profesori de religie fanatici.
Suntem in 2019 si religia este optionala. De cand au facut religia optionala nu cred ca-i mai streseaza nimeni pe elevi. Eu am scos copilul in ideea sa mai salveze o ora, si-asa au o gramada. In rest, chiar n-am ce le reprosa, astia mici mai mult colorau si desenau.

#13
raycenx

raycenx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.01.2019

 cipri2bau, on 05 ianuarie 2019 - 17:33, said:

Care desen si muzică la liceu?


Da, uite ca se poate, indiferent de profil, ca esti la filo, uman, mate-info, sportiv, cel putin pana in clasa a X-a ca elev faci o ora de desen si o ora de muzica, la fel cum si orele de sport sunt obligatorii.
Ora de desen zic ca imi placea, ma mai relaxam dupa atata matematica si literatura, aveam un profesor de gasca care ne explica chestii interesante despre arta senzualitatii.
La muzica aveam insa o alta tacanita care ne punea sa copiem note muzicale din manual in caietul special cumparat (da, bani aruncati)  si sa memoram versuri ca la gradinita, in rest ascultam melodii clasice la casetofon, timp in care imi faceam din teme.

Din clasa a XI-a intr-o saptamana aveam  o ora de desen, in cealalta saptamana aveam  o ora de muzica....si tot asa.
Ora saptamanala  de religie era insa musai unde o idioata fanatica ne umplea capul cu baliverne despre ce rele sunt vaccinurile, despre telefoanele diavolesti,  despre liturghii si arhitectura bisericeasca, vestimentatia preotului,despre cat de necesara e construirea Catedralei Mantuirii Neamului,   pedepsele divine, despre imbracamintea fetelor sau cum contrazicea teoria evolutionismului, ca fosilele gasite sanchi apartin gigantilor si nu dinozaurilor si hominizilor,  si ca lumea are 6000 de ani!
Era horror ca in 2010-2012  sa stai sa inveti rugaciuni si liturghii intr-un colegiu la profil socio-uman/mate-info cand altii invatau limbaj de programare prin vest avand mai mult timp liber.
Ne mai si santaja ca ne da puncte in plus la nota daca mergem la biserica.....noroc ca religia era ultima ora si ne "pierdeam"  sa ajungem mai repede acasa ca sa rescriem "caligrafic"  cursurile de la literatura romana ca mai aveam inca o profa tacanita.


Colegiu national  de top....in **** ***

Edited by raycenx, 05 January 2019 - 17:52.


#14
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 Pianistul75, on 05 ianuarie 2019 - 17:39, said:

E contul lui tata, el e cu pianul. Eu trag spre stiintele exacte Posted Image
Nu ne-ai zis, ai pile sau esti olimpica la stiinte exacte?

#15
raycenx

raycenx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.01.2019

 ptap, on 05 ianuarie 2019 - 17:44, said:

Suntem in 2019 si religia este optionala. De cand au facut religia optionala nu cred ca-i mai streseaza nimeni pe elevi. Eu am scos copilul in ideea sa mai salveze o ora, si-asa au o gramada. In rest, chiar n-am ce le reprosa, astia mici mai mult colorau si desenau.
Multi inca o fac la modul fortat, fiind santajati cu cresterea mediei generale pentru intrare la liceu/facultate.

#16
Pianistul75

Pianistul75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2018

 ptap, on 05 ianuarie 2019 - 17:13, said:

Nici n-ai pretentii mici. Dar ei te vor? Esti olimpica macar la nivel participare nationala? La Vianu au trupa de teatru foarte activa, dar se fac preselectii.
Nu-s toti elevii olimpici, nici pe departe, dar daca tot accepta pe cineva au si ei pretentii. Asta daca nu cunosti pe cineva si presupun ca nu mai conteaza.
Ce clasa esti? La Vianu se invata dupa-amiaza clasele a 9-a si a 10-a. Adica nu e pentru cineva care vrea timp.  La CNVM e doar dimineata, la Lazar nu stiu sigur. La Sava si Caragiale tot intr-un singur schimb.
Nu i-am intrebat daca ma vor. Asta era si ideea: sa ma documentez foarte bine inainte de a ma prezenta, indiferent unde. Am avut media EN 9,95 (cu participari la diverse olimpiade). Sunt in clasa a 9-a, la un liceu din provincie, de la care va trebui sa ma mut, deoarece parintii s-au mutat cu job-ul si domiciliul in Bucuresti.

 jimi91, on 05 ianuarie 2019 - 17:28, said:

poti sa te transferi ? ma indoiesc....ai nevoie de relatii la astfel de licee Posted Image....adica, trebuie sa ai loc la o astfel de clasa Posted Image...si cum e bataie pe aceste profile (mate-info)..ma indoiesc ca poti...
Din cate m-am documentat, singura conditie pentru efectuarea unui trasfer este ca media EN sa fie cel putin egala cu a ultimului intrat la liceul si profilul vizat (cel putin teoretic, ca practic inca nu stiu)

 ptap, on 05 ianuarie 2019 - 17:45, said:

Nu ne-ai zis, ai pile sau esti olimpica la stiinte exacte?
Sunt olimpica la una dintre stiintele exacte, in speta mate. Daca aveam pile nu mai intram aici.

#17
EquinuS

EquinuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.01.2019
Nu mai stiu care este top 3-ul liceelor din Bucuresti,am terminat liceul cu multi ani in urma,insa daca doresti un liceu de renume unde intr-adevar ai ce invata,recomandarea mea ar fi unul din astea trei : Colegiul National Sfantul Sava,Colegiul National Gheorghe Lazar sau Colegiul National Gheorghe Sincai.

#18
Pianistul75

Pianistul75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2018

 Friskey, on 05 ianuarie 2019 - 17:28, said:

Posted Image
Ce iti pasa de cum e liceul si profesorii si alte alea daca oricum ai de gand sa zbori de acolo "intertremestrial"?
Tocmai pentru ca am de gand sa ”zbor ” de acolo intersemestrial (vezi ca ai festelit-o cu greseala: ai detectat-o, dar cu redarea stai mai prost) ma intereseaza unde  voi ajunge.

 EquinuS, on 05 ianuarie 2019 - 17:54, said:

Nu mai stiu care este top 3-ul liceelor din Bucuresti,am terminat liceul cu multi ani in urma,insa daca doresti un liceu de renume unde intr-adevar ai ce invata,recomandarea mea ar fi unul din astea trei : Colegiul National Sfantul Sava,Colegiul National Gheorghe Lazar sau Colegiul National Gheorghe Sincai.
Ma batea gandul si la Mihai Viteazul, ce zici?

 cipri2bau, on 05 ianuarie 2019 - 17:31, said:

Băi eu aş alege un liceu din străinătate, anglia franţa belgia germania
Bai, cred ca ai dreptate!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate