Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri licee de top Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Aia e conditia "pe hartie", in realitate iti pot spune ca au deja prea multi elevi. Adica asa spun de obicei, daca nu esti olimpic sau nu vii cu recomandare. Nota la EN nu-i impresioneaza, pe motiv ca subiectele sunt prea usoare.
Ce inseamna "olimpica" in cazul tau? Ai fost la vreo nationala? Nu premiu, macar participare.
Ti-am zis ca la Vianu se invata dupa-amiaza primii 2 ani, deci clar nu corespunde conditiilor.

#20
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
parerea mea e sa alegi liceul cel mai aproape de locul unde vei locui.evident cu profil mate info. si incepand cu clasa a 10-a toti baietii care vor sa te cheme la suc vor defapt altceva, deci sa fi cu ochii in patru:P

#21
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 raycenx, on 05 ianuarie 2019 - 17:46, said:

Multi inca o fac la modul fortat, fiind santajati cu cresterea mediei generale pentru intrare la liceu/facultate.
Nu e mare ponderea in medie, acum e 20% media pe 5-8 , in care media la religie e doar unul din cele 15-16 materii sau cate or mai fi. Iar la facultate, cele serioase dau admitere sau nu tin cont de media 9-12, eventual BAC sau una din materiile lor de baza. Anul asta a avut noroc, e ultima ora. Si daca ar fi in mijlocul zilei, isi face tema la altceva, n-am probleme ca sta in clasa si asista la ora. Scuteste timp acasa.

 zile_san, on 05 ianuarie 2019 - 18:07, said:

parerea mea e sa alegi liceul cel mai aproape de locul unde vei locui.evident cu profil mate info. si incepand cu clasa a 10-a toti baietii care vor sa te cheme la suc vor defapt altceva, deci sa fi cu ochii in patru:P
Buna observatie, poti sa pierzi si peste 2 ore pe zi dus-intors. Si nu cred ca merita in mod special niciun liceu deranjul.

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Hahaha, este exact problema de asteptati a generatiei actuale vs mersul rigid al societatii romanesti.

Generatia actuala vrea sa rezolve totul cu smartphone si email, iar in realitate se loveste de copii legalizate, semnatura pe stampila, dosar cu sina si raspuns in minim 30 de zile, de preferinta cu ridicare personala.

Invatamantul romanesc e un car cu boi, iar ce visezi tu (profesori interesati, debate, activitati extracuriculare, teme putine, flexibilitate etc..) e o utopie dureroasa.

In realitate, tragi tare la ce te intereseaza (de dorit sa si iti placa) si ignori in grade diferite restul materiilor.

#23
Pianistul75

Pianistul75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2018

 ptap, on 05 ianuarie 2019 - 18:04, said:

Aia e conditia "pe hartie", in realitate iti pot spune ca au deja prea multi elevi. Adica asa spun de obicei, daca nu esti olimpic sau nu vii cu recomandare. Nota la EN nu-i impresioneaza, pe motiv ca subiectele sunt prea usoare.
Ce inseamna "olimpica" in cazul tau? Ai fost la vreo nationala? Nu premiu, macar participare.
Ti-am zis ca la Vianu se invata dupa-amiaza primii 2 ani, deci clar nu corespunde conditiilor.
Da, la nationala.

 Adm, on 05 ianuarie 2019 - 18:13, said:

Hahaha, este exact problema de asteptati a generatiei actuale vs mersul rigid al societatii romanesti.

Generatia actuala vrea sa rezolve totul cu smartphone si email, iar in realitate se loveste de copii legalizate, semnatura pe stampila, dosar cu sina si raspuns in minim 30 de zile, de preferinta cu ridicare personala.

Invatamantul romanesc e un car cu boi, iar ce visezi tu (profesori interesati, debate, activitati extracuriculare, teme putine, flexibilitate etc..) e o utopie dureroasa.

In realitate, tragi tare la ce te intereseaza (de dorit sa si iti placa) si ignori in grade diferite restul materiilor.
Adm, multumesc! :)

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Pianistul75, on 05 ianuarie 2019 - 17:51, said:


Din cate m-am documentat, singura conditie pentru efectuarea unui trasfer este ca media EN sa fie cel putin egala cu a ultimului intrat la liceul si profilul vizat (cel putin teoretic, ca practic inca nu stiu)



Mai e o conditie...sa fie loc in clasa..daca sunt deja 30 de elevi, nu stiu daca poti sa te transferi :)

Un sfat...nimeni nu te intreaba ce liceu ai terminat ;)

#25
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 Pianistul75, on 05 ianuarie 2019 - 18:21, said:

Da, la nationala.


Adm, multumesc! Posted Image
Inseamna ca erai cea mai buna din judet la mate sau fizica. Asa sa fie? Atunci inseamna ca ai lucrat suplimentar serios. Curios ca acum te sperie "lucratul excesiv".

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 cipri2bau, on 05 ianuarie 2019 - 17:33, said:

Care desen si muzică la liceu?

Sper să le scoată odată cu reducerea nr de ore.
S-a anulat reducerea de ore, era o idiotenie, retrimisa legea.
Desen si muzica la liceul de arte desigur, Tonita si Dinu Lipatti.

Edited by andreic, 05 January 2019 - 18:34.


#27
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
@Pianistul75.....
asa cum a scris @zile_san intr-un post de mai sus....drumul zilnic casa-liceu-casa poate fi de 2 ore,chiar mai mult....este un aspect de luat in calcul.
La inceput o sa-ti fie poate mai greu pana te vei obisnui cu acest balamuc de oras...dar cu timpul....
Apoi trebuia sa ne spui ce ai de gand dupa terminarea celor 12 clase....ce vrei sa urmezi???

Legat de colegiile enumerate de tine mai sus...Vianu/lazar....chiar si mihai vitezul.....eu zic sa te abtii.
Mai repede te duci la un liceu ca  Alexandru Ioan Cuza fostum MF3.

#28
Pianistul75

Pianistul75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2018

 valecris16, on 06 ianuarie 2019 - 12:49, said:

@Pianistul75.....
asa cum a scris @zile_san intr-un post de mai sus....drumul zilnic casa-liceu-casa poate fi de 2 ore,chiar mai mult....este un aspect de luat in calcul.
La inceput o sa-ti fie poate mai greu pana te vei obisnui cu acest balamuc de oras...dar cu timpul....
Apoi trebuia sa ne spui ce ai de gand dupa terminarea celor 12 clase....ce vrei sa urmezi???

Legat de colegiile enumerate de tine mai sus...Vianu/lazar....chiar si mihai vitezul.....eu zic sa te abtii.
Mai repede te duci la un liceu ca  Alexandru Ioan Cuza fostum MF3.
Evident, voi urma stiintele exacte. Nu stiu, Politehnica, poate matematica....In ce sens sa ma abtin? Profesori naspa, cerinte mari, program incarcat?

#29
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 Pianistul75, on 07 ianuarie 2019 - 09:45, said:

Evident, voi urma stiintele exacte. Nu stiu, Politehnica, poate matematica....In ce sens sa ma abtin? Profesori naspa, cerinte mari, program incarcat?

Pana in clipa de fata era indicat sa ai deja o tinta mai precisa ,legat de facultate....
Am intrebat de facultatea pe care te-ai gandit sa o urmezi si datorita faptului ca sunt din ce in ce mai multi elevi care vor sa intre la un liceu bun de profil mate-info....mate-fizica....iar dupa bacalaureat, acestia dau admitere la medicina....prietenii stiu de ce se procedeaza asa...
Daca printr-o intamplare,parintii or sa aiba domiciliul in Buc. prin sector 2-3, ramane viabil liceul Cuza.

Mai sus spuneam ceva de abtinere....iar raspunsul la intrebarea ta este  Da...

#30
Pianistul75

Pianistul75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2018

 valecris16, on 07 ianuarie 2019 - 10:10, said:


Pana in clipa de fata era indicat sa ai deja o tinta mai precisa ,legat de facultate....
Am intrebat de facultatea pe care te-ai gandit sa o urmezi si datorita faptului ca sunt din ce in ce mai multi elevi care vor sa intre la un liceu bun de profil mate-info....mate-fizica....iar dupa bacalaureat, acestia dau admitere la medicina....prietenii stiu de ce se procedeaza asa...
Daca printr-o intamplare,parintii or sa aiba domiciliul in Buc. prin sector 2-3, ramane viabil liceul Cuza.

Mai sus spuneam ceva de abtinere....iar raspunsul la intrebarea ta este  Da...
Multumesc, valecris16!

#31
Anna25

Anna25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2019

View Postvalecris16, on 07 ianuarie 2019 - 10:10, said:



Pana in clipa de fata era indicat sa ai deja o tinta mai precisa ,legat de facultate....
Am intrebat de facultatea pe care te-ai gandit sa o urmezi si datorita faptului ca sunt din ce in ce mai multi elevi care vor sa intre la un liceu bun de profil mate-info....mate-fizica....iar dupa bacalaureat, acestia dau admitere la medicina....prietenii stiu de ce se procedeaza asa...
Daca printr-o intamplare,parintii or sa aiba domiciliul in Buc. prin sector 2-3, ramane viabil liceul Cuza.

Mai sus spuneam ceva de abtinere....iar raspunsul la intrebarea ta este  Da...

De ce se procedează asa?

#32
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019

 Anna25, on 23 martie 2019 - 16:33, said:

De ce se procedează asa?
Nu cred ca sunt multi tineri care au traseul deja hotarat, chiar inainte sa intre la liceu, ca sa poata fi siguri ca in urma unui profil de stiinte ale naturii, vor urma mediciana samd. Sunt multi care dau la mate-info pt ca este cea mai viabila optiune si deschide cele mai multe usi catre facultate, intrucat se fac cam toate materile importante de la uman sau stiintele naturii, si se hotarasc in timpul liceului ca vor la medicina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate