Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CarrefourPay - acum am aflat si eu...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Eu zic sa nu ne miscam deloc, sa stam in casa, in pat, totul sa o faca altii pentru noi. Sa vina careva sa ne mestece mancarea si sa ne stearga la fund :)).
Si la magazin sa mergem doar in fata lui si sa asteptam sa ni le aduca un Gigel, in plasa, doar sa mergem acasa.

#38
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postdexterash, on 04 ianuarie 2019 - 10:22, said:

Cam care e valoarea medie a unui produs din coșul Carrefour vs Decath..
Alt magazin cu adaosuri mai mari ca afara, cand ma uit pe siteurile din Fr/ Uk de multe ori au preturi mai mici ca aici.

Cand mai intru acolo mereu ma minunez de cei care umplu cosuri cu prostii lucruri. Posted Image
Sunt si unele lucruri care merita, dar majoritatea produselor 'ieftine' sunt de calitate mediocra imo, ma refer la imbracaminte si incaltaminte in special.

Edited by sirgoofy, 04 January 2019 - 11:09.


#39
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postbobitad, on 04 ianuarie 2019 - 00:58, said:

am platit odata la kaufland asa. mi s-a parut la fel de lung procesul. era ceva sarbatoare cred. da stiu ca si acolo se facuse coada.
daca fac o chestie gen, trec cu carutu si se scaneaza toate, atunci sunt fan. iar voi ati devenit prea sensibili si prea stresati de orice.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eob532iEpqk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Dupa 7 ani cand vor invata ce preferinte alimentare ai, iar sistemul va fi implementat 100% iti vor oferi preturi "personalizate".
Binenteles mai mari pentru produsele preferate.

Argumentul cu rapiditatea pica.La Decathlon toate produsele au RFID .  100 de produse daca ai, le scaneaza simultan intr-o secunda , platesti si pa.
Dureaza mult mai putin decat sa scaneze clientul cu telefonul fiecare produs in parte , insa nu asta isi doresc ca nu ar mai stii ce mananca fiecare.

Edited by mihai!, 04 January 2019 - 11:33.


#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbai3tzash, on 04 ianuarie 2019 - 10:15, said:

Asa ca nu vad decat castig, ca stau mai putin. Ete fleosc!
Te pregateste bine sistemul sa faci munca altora si sa te simti si multumit in sinea ta, e super Posted Image
Iti inoculeaza un avantaj minor sau o iluzie iar ei beneficiaza de reducerea salariatilor. Maine trebuie sa dirijezi circulatia cand vrei sa traversezi.

View Postmihai!, on 04 ianuarie 2019 - 11:11, said:

Argumentul cu rapiditatea pica.La Decathlon toate produsele au RFID .  100 de produse daca ai le scaneaza simultan intr-o secunda , platesti si pa.
Dureaza mult mai putin decat sa scaneze clientul cu telefonul fiecare produs in parte , insa nu asta isi doresc ca nu ar mai stii ce mananca fiecare.
Intotdeauna pica.

Edited by andreic, 04 January 2019 - 11:35.


#42
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006

View Postandreic, on 04 ianuarie 2019 - 11:30, said:

Te pregateste bine sistemul sa faci munca altora si sa te simti si multumit in sinea ta, e super Posted Image
Maine trebuie sa dirijezi circulatia cand vrei sa traversezi.
Fiecare cu placerile lui. Eu prefer sa stau mai putin la coada, sa scanez eu, altii prefera sa ii fie scanate produsele de catre altcineva si sa stea mai mult. Fiecare cu fetisurile lui Posted Image).

Edited by bai3tzash, 04 January 2019 - 11:34.


#43
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postdexterash, on 04 ianuarie 2019 - 00:24, said:

Și, până la urmă, esti plătit că faci treabă casierelor? Sau măcar se "simte" la preturi/discount fata de sistemul "clasic"?

Că mie'mi pare că faci treaba altora pe banii tai...


Am fost si eu la o casa din asta, si ce sa vezi, era un tip in fata mea cu un cos imens IMENS si a stat taranul asta pana a scanat toate alea de la un moment dat i-am propus sa il ajut, ca deja aveam o ora, ba nu intra codul, ba stai sa intind partea cu codul, RESPECT CASIERELOR CARE LUCREAZA ACOLO PE MINIM PE ECONOMIE, MA INCHIN IN FATA LOR, si daca magazinele fac asta cer ca produsele sa fie mai ieftine cu minim 20%, ca nu sunt prost sa fac eu munca acelor casiere

View Postandreic, on 04 ianuarie 2019 - 11:33, said:

Te pregateste bine sistemul sa faci munca altora si sa te simti si multumit in sinea ta, e super Posted Image
Maine trebuie sa dirijezi circulatia cand vrei sa traversezi.


Intotdeauna pica.


RESPECT pentru replica, asta e noul om, ala care face munca altora si i se pare ca e chiar misto

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Teoretic daca magazinul e cinstit ar trebui sa-ti faca reducere de cateva procente la factura macar, daca faci pe casierul... dar n-ai sa vezi asa ceva :)

#45
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
As vrea sa te vad pe tine dupa investitia facuta ca sa schimbi tot sistemul de plata. Posted Image  :)

#46
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostAdm, on 04 ianuarie 2019 - 00:21, said:

Aparent poti avea si cardul in telefon, dar eu instalasem aplicatia in magazin si nu am avut chef sa introduc cardul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G4qvuA8JmnY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca fapt divers, in Baneasa extind casele self-pay, deci mai putini casieri (platiti cu minimul pe economie).
Cand vor fi atat de avansati si cei de la "Stat degeaba" vom "naviga" si noi la clasa I.
Este atat de simplu ca si in filmuletul de prezentare?

#47
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Eu astept ziua cand o sa mergem in depozit direct, sa cautam marfa, sa o dam jos cu stivuitorul, apropo, vedeti ca trebuie sa faceti cursuri si sa fiti autorizati de iscir ca sa folositi dracia, si apoi dam paletul jos, ne luam ce ne trebuie, punem paletul la loc, si folosim minunea de pay, wow, astept ziua cand o sa stam ca in desenul ala animat, cu grasii aia care stateau pe scaune cu ochii in tablete, sau ce dracu erau, si erau hraniti de roboti cu surogate

#48
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

View PostPaz, on 04 ianuarie 2019 - 02:07, said:

Securistu... te descoase voalat. Posted Image
In lumea reala iti facea intrebarea asta in timp ce te imbia sa mai tragi o dușcă. Posted Image

Hodorogii Seniorii s-au mirosit intre ei.  Posted Image

Mie mi se pare cool sistemul.
Stiti de ce? Ca pot trece in viteza pe langa coada celor cu cosuri pe fata.Posted Image

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmoftware, on 04 ianuarie 2019 - 06:53, said:

Apropo, hipermarketurile mai au niste angajati pe care nu-i vedem, fiindca nu trebuie sa-i vedem, anume cei care fac monitorizare video permanenta.

Chiar nu-mi doresc in aceasta viata sa fiu monitorizat permanent cand cumpar mancare... Cand o sa ma duc sa-mi cumpar masina de lux, atunci da.

View Postbai3tzash, on 04 ianuarie 2019 - 10:15, said:

Cate nemultumire Posted Image). Nici daca va da magazinul mai multe optiuni, tot nu e bine.

Mai, e bine ca magazinul sa aiba astfle de optiuni dar aia vor sa desfiinteze cu totul casele clasice... sau sa lase doua-trei care sa aiba o coada maxima, descurajanta la ele, ca sa merite sa astepti... asta e ideea.  Nu ca s-a introdus o varianta in plus. Am fost odata in Auchan si era o singura casa deschisa la care puteam plati cu tichete de masa (mai era o casa dar se inchisese ca nu stiu ce drku nu functiona sau se preda tura).  Restul erau case in care iti scanai singur si plateai cu cardul.  Nu am stat foarte mult, dar idea ca ditai hania de Auchan lucreaza cu un singur casier  la ora 14, mi s-a parut de toata jena.

Nu e vorba ca facem munca altora.. (cat iti ia sa scanezi 20 de produse) ci ca, pentru hipermarketuri suntem "nimeni cu card".. nu-i intereseaza decat banii, daca un produs iti curge din punga sau te razgandesti si vrei retur.. sau nu are codul corect... te descurci... i se rupe cuiva ca te-ai complicat.

Edited by rosix, 04 January 2019 - 13:32.


#50
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsirgoofy, on 04 ianuarie 2019 - 06:13, said:


Stai cu telefonul in mana (ca pitzi)...

Tot aia esti, si cind stai pe facebuc, pe strada, prin magazin, etc.
Ieri, la Ikea, era unul care era gata gata sa isi rupă picioarele.
Benocla in telefon, cind cobora scarile.
Da, unul tinerel.

#51
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcrisstonne, on 04 ianuarie 2019 - 00:58, said:

@dexterash
Fug dintre rafturi.
Flancat, spate/față, cu marfa deja pusa pe bandă, mai greu, rămîn fara mincare/băutură, daca fug.
Am incercat si cu tinutul respiratiei, nu am antrenament Posted Image
schimba mediul in care te invirti draguta! Daca traiesti prin cine stie ce tari de mina a cincea, afla ca e mirosul lor natural. Sau iti place sa te spargi in figuri pe aici  ca ai nasul fin?esti sigur ca tu nu mirosi neplacut pentru altul?

View Postcrisstonne, on 04 ianuarie 2019 - 01:02, said:

Mă scuzi, ca nu suport candeala, de haine, de guri, de cururi nespălate Posted Image
se pare ca gresesc eu si intradevar ai un miros fin si poti distige cine a ce miroase, probabil ca te antrenezi!
P.S. Te iei prea in serios jignind pe toti cei din jurul tau!

#52
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostPaz, on 04 ianuarie 2019 - 02:43, said:

... munca doctorilor.

A legiștilor :D

View Posttytysor, on 04 ianuarie 2019 - 13:50, said:

... draguta!
...........
P.S. Te iei prea in serios jignind pe toti cei din jurul tau!

:scratchchin:

Este un atac la persoană, ce faci aici ?

#53
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
nu draguta, tu ataci pe toti cei care stau la cozi precum ca i-ai mirosit la fund si sint nespalati! poate ai ceva statistici, citi miros si a ce, asa poate te credem!
nu am nimic cu omul, combat doar ideea ca la cozi in magazine pute a cururi nespalate!

Edited by tytysor, 04 January 2019 - 14:22.


#54
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Continui cu atacul la persoană ?! :scratchchin:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate