Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Credinta logica si credinta nebuna

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#73
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostDorel666, on 11 ianuarie 2019 - 12:47, said:

Romani 1:20 În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi,
Da, se vede existenta lui Dumnezeu, cu trasaturile Sale unice, dar nimic mai mult.

"se vad" nu inseamna neaparat "se deduc logic", deci echivalenta logica (dubla implicatie logica) intre "a vedea" si "a deduce logic" este o propozitie falsa.

Mai departe, pentru transmiterea poruncilor Sale, Scriptura apeleaza si la logica, dar numai in cazuri particulare, fara a putea fi modelata formal in intregimea sa. Daca vrei sa dovedesti contrarul, te invit inca o data sa prezinti macar o singura modelare formala a Scripturii.

#74
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmoftware, on 11 ianuarie 2019 - 13:13, said:

Da, se vede existenta lui Dumnezeu, cu trasaturile Sale unice, dar nimic mai mult.

"se vad" nu inseamna neaparat "se deduc logic", deci echivalenta logica (dubla implicatie logica) intre "a vedea" si "a deduce logic" este o propozitie falsa.

Mai departe, pentru transmiterea poruncilor Sale, Scriptura apeleaza si la logica, dar numai in cazuri particulare, fara a putea fi modelata formal in intregimea sa. Daca vrei sa dovedesti contrarul, te invit inca o data sa prezinti macar o singura modelare formala a Scripturii.

In afara de ”existenta lui Dumnezeu”, nu exista nimic  mai mult. Deci, daca vezi ”existenta lui Dumnezeu”, vezi totul. Dar n-am chef sa ma cert cu dumneata. Urmeaza mai departe calea  nebuniei si lasa-ma pe mine sa urmez mai departe calea gandirii corecte. De cate ori sa-ti spun ca nu avem cum sa ne intelegem! Cu nebunii nu te poti certa pentru ca, oricate argumente le vei prezenta, la urma vor zice ca ei, pentru ca ”asa simt ei”. M-am mai contrazis o data cu unul ca dumneata si, dupa ce i-am demonstrat, cu Scriptura, ca se inseala, cand a vazut ca nu mai are loc de intors, mi-a zis ca ”Scriptura minte”. Deci, daca si pentru dumneata Scriptura minte, lasa-ma in pacea mea! Si sa nu-mi vii nici cu varianta ca dumneata esti ”alesul” care intelege bine, iar eu nu inteleg pentru ca nu vreau sa ma las calauzit de ”duhul” din mintea dumitale care doar dumitale iti aduce ”revelatia” cea adevarata.

#75
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostDorel666, on 11 ianuarie 2019 - 13:50, said:

M-am mai contrazis o data cu unul ca dumneata si, dupa ce i-am demonstrat, cu Scriptura, ca se inseala, cand a vazut ca nu mai are loc de intors, mi-a zis ca ”Scriptura minte”. Deci, daca si pentru dumneata Scriptura minte,
Iti dai seama ca, tragand concluzia bolduita de mine, ai contrazis si logica?
Nu poate sustine "credinta logica" unul care emite judecati lipsite de logica la adresa interlocutorilor Posted Image

#76
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmoftware, on 11 ianuarie 2019 - 14:19, said:

Iti dai seama ca, tragand concluzia bolduita de mine, ai contrazis si logica?
Nu poate sustine "credinta logica" unul care emite judecati lipsite de logica la adresa interlocutorilor Posted Image

Si care-i judecata lipsita de logica pe care am emis-o?

#77
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 11 ianuarie 2019 - 14:40, said:



Si care-i judecata lipsita de logica pe care am emis-o?
Faptul ca te crezi Dumnezeu si refuzi in continuare ajutorul psihiatric soecializat.
In rest esti ok, cred.

#78
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Orice fanatic religios respinge logica si isi bazeaza credinta si faptele pe ”revelatie”.

#79
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Unii cred ca, mergand la biserica, se inchina lui Dumnezeu. Acestia sunt ”fariseii”. Altii cred ca, facand fapte bune, se inchina lui Dumnezeu. Acestia sunt ”carturarii”. Dar ambele categorii, daca nu-l cunosc pe Dumnezeu, degeaba se inchina! Pentru ca, a te inchina lui Dumnezeu, inseamna a-l cunoaste pe Dumnezeu si a te inchina, astfel, la ceea ce cunosti. Pentru ca de aceea este scris:

Ioan 4:22 Voi vă închinaţi la ce nu cunoaşteţi, noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci mântuirea vine de la iudei.

Si numai atunci cand ajungi sa-l cunosti pe Dumnezeu, 100% logic, abia atunci duhul tau se inchina lui Dumnezeu si adevarul tau se inchina adevarului lui Dumnezeu si atunci implinesti Scriptura care zice:

23 Dar vine ceasul, şi acum a şi venit, când închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh* şi** în adevăr, fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl.
24 Dumnezeu* este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.” (Ioan, 4)


#80
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 15 ianuarie 2019 - 21:34, said:

Unii cred ca, mergand la biserica, se inchina lui Dumnezeu. Acestia sunt ”fariseii”. Altii cred ca, facand fapte bune, se inchina lui Dumnezeu. Acestia sunt ”carturarii”. Dar ambele categorii, daca nu-l cunosc pe Dumnezeu, degeaba se inchina! Pentru ca, a te inchina lui Dumnezeu, inseamna a-l cunoaste pe Dumnezeu si a te inchina, astfel, la ceea ce cunosti. Pentru ca de aceea este scris:

Ioan 4:22 Voi v închinai la ce nu cunoatei, noi ne închinm la ce cunoatem, cci mântuirea vine de la iudei.

Si numai atunci cand ajungi sa-l cunosti pe Dumnezeu, 100% logic, abia atunci duhul tau se inchina lui Dumnezeu si adevarul tau se inchina adevarului lui Dumnezeu si atunci implinesti Scriptura care zice:

23 Dar vine ceasul, i acum a i venit, când închintorii adevrai se vor închina Tatlui în duh* i** în adevr, fiindc astfel de închintori dorete i Tatl.
24 Dumnezeu* este Duh; i cine se închin Lui trebuie s I se închine în duh i în adevr.” (Ioan, 4)


n primul, al doilea, al treilea și nu n ultimul rnd, NU ai cum s-L cunoști pe Dumnezeu 100%!
ntr-o alt ordine de idei, dac ești bun, milos, altruist, caritabil, empativ, blnd, iubitor, sritor, etc, poți s afirmi c-L cunoști pe Dumnezeu, ntr-un mod parțial e adevrat, dar l cunoști, pentru c practici virtuțile Lui!
Nu balivernele tale cu fariseii și crturarii!

#81
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 24 martie 2019 - 13:32, said:

În primul, al doilea, al treilea și nu în ultimul rând, NU ai cum să-L cunoști pe Dumnezeu 100%!
Într-o altă ordine de idei, dacă ești bun, milos, altruist, caritabil, empativ, blând, iubitor, săritor, etc, poți să afirmi că-L cunoști pe Dumnezeu, într-un mod parțial e adevărat, dar Îl cunoști, pentru că practici virtuțile Lui!
Nu balivernele tale cu fariseii și cărturarii!

Nu exista oameni ”buni, milosi, altruisti, caritabili, empativi, blanzi, iubitori, saritori, etc”! Ai intalnit dumneata vreunul?! Oamenii fac toate faptele, prin care par astfel, numai si numai din interes! Ca pana si lui Iov, tot i-a sarit mustarul pana la urma si, daca nu ar fi stiut ca exista Dumnezeu si nu s-ar fi temut de Dumnezeu, fii sigur ca-i sarea mustarul din prima si se lua la tranta si cu amicii lui si cu diavolul in persoana!
Asa ca nu te mai amagi! O duci bine, mai faci si tu faci bine, o duci rau, te intorci cu k-rul la toti!

Plus ca eu nu vorbesc de mine, ci de ce spune Scriptura! Pe care unii o interpreteaza dupa cum le suna in ureche lor, nu dupa principiile logicii stiintifice.

Edited by Dorel666, 24 March 2019 - 13:38.


#82
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 24 martie 2019 - 13:37, said:

Nu exista oameni ”buni, milosi, altruisti, caritabili, empativi, blanzi, iubitori, saritori, etc”! Ai intalnit dumneata vreunul?! Oamenii fac toate faptele, prin care par astfel, numai si numai din interes! Ca pana si lui Iov, tot i-a sarit mustarul pana la urma si, daca nu ar fi stiut ca exista Dumnezeu si nu s-ar fi temut de Dumnezeu, fii sigur ca-i sarea mustarul din prima si se lua la tranta si cu amicii lui si cu diavolul in persoana!
Asa ca nu te mai amagi! O duci bine, mai faci si tu faci bine, o duci rau, te intorci cu k-rul la toti!

Plus ca eu nu vorbesc de mine, ci de ce spune Scriptura! Pe care unii o interpreteaza dupa cum le suna in ureche lor, nu dupa principiile logicii stiintifice.

Ba da exist! Ei sunt cei care se nchin Tatlui n duh și adevr!
Aaa, c nu-ți convine ție, e alt mncare de pește!
Eu personal cunosc astfel de oameni, e adevrat c sunt putini n lume, dar sunt, dac n-ar fi ei, Tatl Ceresc ar șterge creația din existenț, dar datorit lor, existam și noi!
Ai uitat episodul cu Avraam și YHWH, n care Avraam negocia pentru Sodoma și Gomora?!

Edited by heart_of_ice, 24 March 2019 - 13:44.


#83
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 24 martie 2019 - 13:43, said:

Ba da există! Eu sunt cei care se închină Tatălui în duh și adevăr!
Aaa, că nu-ți convine ție, e altă mâncare de pește!
Eu personal cunosc astfel de oameni, e adevărat că sunt putini în lume, dar sunt, dacă n-ar fi ei, Tatăl Ceresc ar șterge creația din existență, dar datorită lor, existam și noi!
Ai uitat episodul cu Avraam și YHWH, în care Avraam negocia pentru Sodoma și Gomora?!

Daca Avraam ar fi avut dragoste de sodomiti, se ducea sa locuiasca el insusi in mijlocul lor, ca sa nu-i arda Dumnezeu cu foc! Domnia ta chiar nu stii ce inseamna sa iubesti pe cineva!!!

Edited by Dorel666, 24 March 2019 - 13:45.


#84
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 24 martie 2019 - 13:45, said:

Daca Avraam ar fi avut dragoste de sodomiti, se ducea sa locuiasca el insusi in mijlocul lor, ca sa nu-i arda Dumnezeu cu foc! Domnia ta chiar nu stii ce inseamna sa iubesti pe cineva!!!

Nu de dragul Sodomiților a negociat Avraam cu Yahwe, ci de dragul celor drepți din mijlocul lor! Ai uitat?

Am impresia c n capul dumitale e un talmeș-balmeș de nedescris, altfel nu-mi pot explica cum de o iei pe artur cu atta senintate!

Citește/recitește Geneza 18:16-33! :)

Edited by heart_of_ice, 24 March 2019 - 14:28.


#85
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 24 martie 2019 - 14:27, said:

Nu de dragul Sodomiților a negociat Avraam cu Yahwe, ci de dragul celor drepți din mijlocul lor! Ai uitat?

Am impresia că în capul dumitale e un talmeș-balmeș de nedescris, altfel nu-mi pot explica cum de o iei pe arătură cu atâta seninătate!

Citește/recitește Geneza 18:16-33! Posted Image

Aceasta spuneam si eu, ca Avraam nu i-a iubit pe sodomiti!

#86
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 24 martie 2019 - 14:38, said:

Aceasta spuneam si eu, ca Avraam nu i-a iubit pe sodomiti!

Ahha, deci așa cum nu existau drepți n Sodoma, sau erau mai puțin de masa critic (10 oameni drepți), tot astfel nu exist nici n prezent oameni drepți, sau dac exist, ei sunt sub masa critic de 10 oameni drepți!
Asta ai vrut s spui?! :)

#87
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 24 martie 2019 - 14:46, said:

Ahha, deci așa cum nu existau drepți în Sodoma, sau erau mai puțin de masa critică (10 oameni drepți), tot astfel nu există nici în prezent oameni drepți, sau dacă există, ei sunt sub masa critică de 10 oameni drepți!
Asta ai vrut să spui?! Posted Image

”Drepti” exista, dar ”buni” nu exista. Pentru ca doar Dumnezeu este bun! (Asa zice Scriptura, nu eu, dar eu o cred!)
Deci, un om este ”bun” doar in masura in care il are si il tine pe Dumnezeu in el si face voia lui Dumnezeu. Si, cand un om face ceva bun, nu face omul, ci Dumnezeu care locuieste in acel om!

#88
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAyami, on 04 ianuarie 2019 - 08:39, said:

credinta nu are cum sa fie logica

Asta cam aşa e. Credinţa e o speranţă în lucruri nevăzute, şi evident, nesimţite. Nesimţite cu sens de...lucruri ce nu se pot discerne prin stimuli fizici. Posted Image


Logica nu poate exista în afara lumii noastre materiale şi senzoriale. Fiinţele umane percep lumea înconjurătoare prin intermediul a cinci senzori: văz, gust, miros, auz, tactilitate. Combinaţia celor cinci simţuri ale lumii exterioare dau un total de 120 de posibilităţi. Toată civilizaţia umană, toate ideile şi toate convingerile se bazează pe combinaţia celor cinci simţuri, adică a celor 120 de posibilităţi. Acestor 120 de posibile combinaţii ale celor cinci simţuri, oamenii le-au dat nume: logică sau raţiune.

De exemplu, motivul pentru care lumea cuantică e..."ilogică", decurge din neputinţa omului de a simţi acea lume prin intermediul senzorilor.



Însă iniţiatorul topicului se gândeşte la altceva. De exemplu, dacă cineva crede în Dumnezeu şi-i face voia, şi crede ceea ce e scris în Biblie că: "nu există mai mare dragoste decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenul său", atunci asta e o credinţă logică.

Dacă însă cineva crede că făcând semnul crucii de 14 ori...zilnic, va câştiga Steaua campionatul, asta e o credinţă ilogică. Asta face parte din domeniul superstiţiei.

Edited by lupini, 24 March 2019 - 16:32.


#89
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlupini, on 24 martie 2019 - 16:20, said:

Asta cam aşa e. Credinţa e o speranţă în lucruri nevăzute, şi evident, nesimţite. Nesimţite cu sens de...lucruri ce nu se pot discerne prin stimuli fizici. Posted Image


Logica nu poate exista în afara lumii noastre materiale şi senzoriale. Fiinţele umane percep lumea înconjurătoare prin intermediul a cinci senzori: văz, gust, miros, auz, tactilitate. Combinaţia celor cinci simţuri ale lumii exterioare dau un total de 120 de posibilităţi. Toată civilizaţia umană, toate ideile şi toate convingerile se bazează pe combinaţia celor cinci simţuri, adică a celor 120 de posibilităţi. Acestor 120 de posibile combinaţii ale celor cinci simţuri, oamenii le-au dat nume: logică sau raţiune.

De exemplu, motivul pentru care lumea cuantică e..."ilogică", decurge din neputinţa omului de a simţi acea lume prin intermediul senzorilor.



Însă iniţiatorul topicului se gândeşte la altceva. De exemplu, dacă cineva crede în Dumnezeu şi-i face voia, şi crede ceea ce e scris în Biblie că: "nu există mai mare dragoste decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenul său", atunci asta e o credinţă logică.

Dacă însă cineva crede că făcând semnul crucii de 14 ori...zilnic, va câştiga Steaua campionatul, asta e o credinţă ilogică. Asta face parte din domeniul superstiţiei.

Credinta tine de creier, iar functionarea creierului tine de legile logicii. Cine extrage o concluzie ce nu tine seama de legile logicii, acela isi scurtcircuiteaza propriul creier, iar aceasta scurtcircuitare duce, in final, la nebunie si moarte.

Edited by Dorel666, 24 March 2019 - 18:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate