Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Credinta logica si credinta nebuna

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Dintotdeauna lipsa de logica a insemnat nebunie si in vecii vecilor tot nebunie va insemna. A extrage o concluzie sanatoasa si corecta dintr-un text, inseamna a o extrage dupa toate regulile logicii, evitand cu desavarsire orice greseala de logica. Dar, cu toate ca multi stiu aceasta, prea putini si aplica. Sau aplica dupa ureche, fara sa verifice daca nu au incalcat nici o regula. Evident ca, dintr-un ansamblu de propozitii, daca respecti rigulos regulile logicii, concluziile trase vor fi aceleasi pentru toata lumea. Nu acelasi lucru se intampla cand nu le respecti sau le respecti dupa ureche. Pentru ca, atunci, din zece persoane care vor analiza acelasi text, vor fi zece concluzii diferite, fiecare in concordanta cu ”pasarica” celui care a extras-o. Cum mai toata lumea face asa, certurile pe baza textelor scripturilor sunt nenumarate, neincetate si fara de sfarsit. Iar cu nebunii degeaba te certi, ca totdeauna va fi cum vor ei, cum ”simt” ei si niciodata cum zice logica.
       Mai rau este, insa, faptul ca unii chiar considera ca Scriptura nu trebuie inteleasa logic, ci ”dupa cum simti”, adica nebuneste! Dar eu va spun sa fiti foarte atenti, ca credinta fara logica duce la nebunie si doar credinta logica duce la dreapta credinta si la mantuire. Iar a te certa cu cei certati cu logica nu-ti foloseste, ci doar dauneaza. Amin
      Totusi, Scriptura zice ”raspunde nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu se creada intelept”. Doar ca eu inca n-am priceput cum sa fac aceasta. Dar poate ma ajuta careva sa pricep si sa stiu ce am de facut cand ma voi mai ciocni de ei. Multumesc anticipat!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7rr88Szc5q0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asadar tu presupui ca textele biblice nu sunt niste povesti traduse de N ori, in Z limbi si adaptate subiectiv si in functie de interes, ci niste invataturi codate intr-un mod logic, matematic.

Logica/Istoria ne spune ca biblia este o colectie de scrieri (evanghelii) din care au fost selectate doar cele care conveneau intereselor bisericii (canonice).
Nu e un secret pt cine vrea sa stie.


Mai are rost sa continuam pe o logica gresita de la t0 ?

https://en.wikipedia...uncil_of_Nicaea

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 00:16, said:

A extrage o concluzie sanatoasa si corecta dintr-un text, inseamna a o extrage dupa toate regulile logicii, evitand cu desavarsire orice greseala de logica.
Ca sa fie bine, sa nu fie rau.
Get a life.!

Edited by dan1980_25, 04 January 2019 - 00:42.


#4
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 00:16, said:

Dintotdeauna lipsa de logica a insemnat nebunie si in vecii vecilor tot nebunie va insemna. A extrage o concluzie sanatoasa si corecta dintr-un text, inseamna a o extrage dupa toate regulile logicii, evitand cu desavarsire orice greseala de logica. Dar, cu toate ca multi stiu aceasta, prea putini si aplica. Sau aplica dupa ureche, fara sa verifice daca nu au incalcat nici o regula. Evident ca, dintr-un ansamblu de propozitii, daca respecti rigulos regulile logicii, concluziile trase vor fi aceleasi pentru toata lumea. Nu acelasi lucru se intampla cand nu le respecti sau le respecti dupa ureche. Pentru ca, atunci, din zece persoane care vor analiza acelasi text, vor fi zece concluzii diferite, fiecare in concordanta cu ”pasarica” celui care a extras-o. Cum mai toata lumea face asa, certurile pe baza textelor scripturilor sunt nenumarate, neincetate si fara de sfarsit. Iar cu nebunii degeaba te certi, ca totdeauna va fi cum vor ei, cum ”simt” ei si niciodata cum zice logica.
       Mai rau este, insa, faptul ca unii chiar considera ca Scriptura nu trebuie inteleasa logic, ci ”dupa cum simti”, adica nebuneste! Dar eu va spun sa fiti foarte atenti, ca credinta fara logica duce la nebunie si doar credinta logica duce la dreapta credinta si la mantuire. Iar a te certa cu cei certati cu logica nu-ti foloseste, ci doar dauneaza. Amin
      Totusi, Scriptura zice ”raspunde nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu se creada intelept”. Doar ca eu inca n-am priceput cum sa fac aceasta. Dar poate ma ajuta careva sa pricep si sa stiu ce am de facut cand ma voi mai ciocni de ei. Multumesc anticipat!

Logica formală o poți aplica cu succes în lumea noastră senzorială, însă când vine vorba despre originea și natura tuturor lucrurilor, acolo logica se prăbușește întrun ocean de incertitudini! Fizica cuantică stă mărturie! :)

Și întro altă ordine de idei, în timpurile noastre moderne, cu atâta știință în spate, nu mai poți veni cu conceptul credinței, pentru că este depășit... astăzi suntem siguri că Divinitatea Creatoare există, este certitudine, și personal cred că tu ești puțin îndreptat întro direcție greșită! No offence! :)

Edited by heart_of_ice, 04 January 2019 - 01:00.


#5
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kVoCAauxHfo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. E amuzant sa auzi vorbind din inchipuiri despre tehnologie.
2. Tehnologia de fapt a popularizat singuratatea si trendul anti-social existent.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0dmp78pD_KM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bingoboys - No communication - 1994 (si atunci nu exista internet pt mase)

#7
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 00:16, said:

[...] A extrage o concluzie sanatoasa si corecta dintr-un text, inseamna a o extrage dupa toate regulile logicii, evitand cu desavarsire orice greseala de logica. [...]
Textele respective sunt povesti pentru copii, adaptate culturii mediului social in care au aparut, apoi traduse dupa cultura mediului social in care au fost traduse. Fata de Dumnezeu si tainele sale, oamenii sunt ca niste copii, fiindca numai asa se explica de ce Hristos, adica Dumnezeu Fiul, se arata cateodata surprins ori mirat, de parca n-ar fi stiut totul dintotdeauna. Iisus manipuleaza si joaca teatru la fel cum face un parinte priceput cu copiii mici. In consecinta, trebuie sa intelegem dincolo de ce spun literalmente acele texte.

#8
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
credinta nu are cum sa fie logica

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Corect. Este contradictie de termeni . Credinta este intr-un singur fel. Imbecila . Daca crezi intr-o divinitate care ( sustine unul care a umblat 30 de zile prin desert in capul gol si a facut insolatie ) , s-a aratat o singura data , sub forma unui tufis in flacari cu voce tunatoare ...nu poti fi decat ...ai inteles ideea !

#10
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
imbecil e altcineva
cine nu stie e mai bine sa nu se pronnute

#11
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostCourage, on 04 ianuarie 2019 - 01:20, said:

1. E amuzant sa auzi vorbind din inchipuiri despre tehnologie.

Başca faptul că vorbele se doresc a fi propagate prin intermediul unui canal Youtube. E ca şi cum ai fuma o ţigară şi ai spune celor din jur cât de nociv e fumatul.

#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostAdm, on 04 ianuarie 2019 - 00:28, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7rr88Szc5q0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asadar tu presupui ca textele biblice nu sunt niste povesti traduse de N ori, in Z limbi si adaptate subiectiv si in functie de interes, ci niste invataturi codate intr-un mod logic, matematic.

Logica/Istoria ne spune ca biblia este o colectie de scrieri (evanghelii) din care au fost selectate doar cele care conveneau intereselor bisericii (canonice).
Nu e un secret pt cine vrea sa stie.


Mai are rost sa continuam pe o logica gresita de la t0 ?

https://en.wikipedia...uncil_of_Nicaea

Nu doar presupun, ci chiar aceasta fac: consider orice propozitie din Scriptura o ipoteza si combin ipotezele pentru a extrage concluzii, dupa regulile logicii. La inceput, gandind la fel ca tine, m-am asteptat ca, in final, sa ajung la contradictii, adica din mai multe ipoteze luate separat sa obtin doua concluzii care sa se bata cap in cap. Cand am vazut ca nu reusesc si ca Scriptura are un fir logic de la care nu poti sa te abati, atunci mi-am zis ca sigur nu este scrisa de un om.

Edited by Dorel666, 04 January 2019 - 10:45.


#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Se vede că nu știți care-i treaba cu tudorel. Posted Image

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 10:45, said:

atunci mi-am zis ca sigur nu este scrisa de un om.
Ți s-a mai zis că e scrisă de mai mulți oameni, asta nu poți să negi.

#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 04 ianuarie 2019 - 00:54, said:

Logica formală o poți aplica cu succes în lumea noastră senzorială, însă când vine vorba despre originea și natura tuturor lucrurilor, acolo logica se prăbușește întrun ocean de incertitudini! Fizica cuantică stă mărturie! Posted Image

Și întro altă ordine de idei, în timpurile noastre moderne, cu atâta știință în spate, nu mai poți veni cu conceptul credinței, pentru că este depășit... astăzi suntem siguri că Divinitatea Creatoare există, este certitudine, și personal cred că tu ești puțin îndreptat întro direcție greșită! No offence! Posted Image

Eu vin dupa ani in care am aplicat logica formala la Scriptura si am picat, DE FIECARE DATA, in picioare cu concluziile trase, domnia ta vii cu o concluzie ”dupa ureche” care, tocmai de aceea este si ”intr-o ureche”. No offence!

View Postericmario, on 04 ianuarie 2019 - 10:48, said:

Se vede că nu știți care-i treaba cu tudorel. Posted Image


Ți s-a mai zis că e scrisă de mai mulți oameni, asta nu poți să negi.

Oamenii au fost doar niste recipiente ale caror ochi, maini si urechi au fost ghidate de Dumnezeu.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 10:50, said:


Oamenii au fost doar niste recipiente ale caror ochi, maini si urechi au fost ghidate de Dumnezeu.
Aha, dar ”oameni” au fost cei care au hotărât conținutul bibliei în final.
Un conciliu corupt, dezbinat, unde fiecare-și urmărea interesele.
Logic, nu?

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 04 ianuarie 2019 - 10:56, said:

Aha, dar ”oameni” au fost cei care au hotărât conținutul bibliei în final.
Un conciliu corupt, dezbinat, unde fiecare-și urmărea interesele.
Logic, nu?

Taman ce spuneam, mario, cand semeni nebunie, culegi nebunie! Pai, daca am zis, clar, mai inainte, ca Dumnezeu a fost ochii, urechile si mainile celor care au scris, oare cei care au hotarat continutul bibliei, la sinoade, nu s-au folosit tot de ochi, urechi si maini ca sa faca aceasta? Sau crezi ca au votat cu varful nasului...?
De aceea, repet: analizeaza toate propozitiile Bibliei respectand strict regulile logicii modale si abia apoi poti sa-ti dai cu parerea daca Biblia a fost scrisa de vreun om sau daca a intervenit vreun om in deciderea continutului ei, de la cea mai simpla afirmatie, pana la cele mai complicate.

Edited by Dorel666, 04 January 2019 - 11:18.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate că aţi văzut, prin social media - că la TV n-au curaj sau n-au voie să le difuzeze - interviuri luate prin satele României, în care oameni simpli de pe stradă - ceea ce numeam noi "înţelepciune populară" - sunt întrebaţi pe ce planetă locuiesc sau ce se sărbătoreşte de Crăciun sau de Paşti.
Pe lângă hohotele de râs, există - sau ar trebui să existe - o doză mare de îngrijorare privind acele răspunsuri.
Să nu ştii noţiunile obligatorii de cultură generală, să nu ştii ce se sărbătoreşte la marile sărbători creştine, dar să te dai mare creştin şi credincios... Posted Image
Cu orice credincios ai vorbi, la un moment dat vei ajunge la punctul în care logica îl părăseşte, asta dacă a avut-o.
În schimb, aceşti credincioşi au nenorocit România şi pe toţi cei care au ales să rămână aici, în decembrie 2016, cu un troc între o ştampilă de vot şi o sacoşă.

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostPSC, on 04 ianuarie 2019 - 11:35, said:

Poate că aţi văzut, prin social media - că la TV n-au curaj sau n-au voie să le difuzeze - interviuri luate prin satele României, în care oameni simpli de pe stradă - ceea ce numeam noi "înţelepciune populară" - sunt întrebaţi pe ce planetă locuiesc sau ce se sărbătoreşte de Crăciun sau de Paşti.
Pe lângă hohotele de râs, există - sau ar trebui să existe - o doză mare de îngrijorare privind acele răspunsuri.
Să nu ştii noţiunile obligatorii de cultură generală, să nu ştii ce se sărbătoreşte la marile sărbători creştine, dar să te dai mare creştin şi credincios... Posted Image
Cu orice credincios ai vorbi, la un moment dat vei ajunge la punctul în care logica îl părăseşte, asta dacă a avut-o.
În schimb, aceşti credincioşi au nenorocit România şi pe toţi cei care au ales să rămână aici, în decembrie 2016, cu un troc între o ştampilă de vot şi o sacoşă.

Aceasta pentru ca sunt unii, preoti chiar, care sustin ideea ca credinta nu are nevoie de logica si este doar emotie si nimic mai mult. Cu toate acestea, in cuvantari, cand le convine, se folosesc si de logica. Dar numai cand le convine si cand rezultatul este conform cu ce vor ei sa iasa. Daca nu, prefera sa treaca sub tacere sau, in cazul protestantilor, sa zica ca Biblia minte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate