Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Afaceri la cheie de vanzare

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
las fierbinti???

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008

 jimi91, on 28 decembrie 2018 - 20:24, said:

am si eu cateva idei de afaceri....o sa prezint doar doua, am mai multe,dar, nu vreau sa vand gasca care face oua de aur...dau doar ouale.

Prima idee....o firma de transport persoane, dar, e unica in Romania, posibil in toata lumea....Pai de ce? e foarte simplu....transport persoane pe jos....adica, imi dai un telefon si vin si te iau...
PS. doar daca stai in oras cu mine si fara bagaje (aici platesti extra si nu vreau plase de rafie, ceva cu roti sau o geanta daca esti femeie, da, se poate asa)

A doua idee... ma duc in Australia, ei sunt inainte cu 9 ore, adica ei sunt in viitor...ma uit la pariuri sportive in Romania, sa vad ce meciuri ies...ma intorc in tara si bag la pariuri ...boom...milionar
mereu am sustinut ca sarcasmul trebuie semnalat aici ptrin ceva
propun la forumu asta un semn,limbaj comun, de semnalat sarcasmul,caterinca mai finuta,ca e greu tare la unii

#39
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Nu vinde nimeni afacerea care face bani, ci aia care nu face sau va inceta sa mai faca din motive ce tie inca iti sunt necunoscute dar lui nu si deaceea incearca sa scape de ea si sa faca bani din asta.

#40
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 ceanu1980, on 28 decembrie 2018 - 22:15, said:

mereu am sustinut ca sarcasmul trebuie semnalat aici ptrin ceva
propun la forumu asta un semn,limbaj comun, de semnalat sarcasmul,caterinca mai finuta,ca e greu tare la unii

am observat si eu asta....dar nu cred ca pot sa fie atat de prosti...vad sarcasmul, dar vor altceva...bine ca nu sunt multi :))

#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Quantum, on 28 decembrie 2018 - 18:58, said:

Voi va pricepeti la afaceri, desi nu ati facut vreuna! Bravo!


Am facut si merge , nu am cumparat una gata facuta Posted Image
P.S. Nu vreau sa vand !

 realduc, on 28 decembrie 2018 - 19:12, said:

wrong answer  ! ...
prima regula a capitalismului este :"fa bani ! "
a 2-a fiind: "totul are pret pe lumea asta !" sau mai pe romaneste :"pestele mare il inghite pe cel mic !"
compania Alphabet a cumparat Google, Youtube, Oracle, etc ! ... "afaceri beton", adica !
Stai bland ca nu e vorba de giganti ! Vorbim de afaceri la scara mica pt un ROMAN !
Cine are o afacere din care sa traiasca nu ar vinde-o pe banii pe un an de profit doar daca e  prost !

Edited by Baxon, 29 December 2018 - 00:30.


#42
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

 realduc, on 28 decembrie 2018 - 19:12, said:

a 2-a fiind: "totul are pret pe lumea asta !" sau mai pe romaneste :"pestele mare il inghite pe cel mic !"
compania Alphabet a cumparat Google, Youtube, Oracle, etc ! ... "afaceri beton", adica !
Compania Alphabet e Google, nu a cumparat pe nimeni, e doar o restructurare a corporatiei Google prin divizarea ei su umbrela unui trust pentru a plati taxe mai mici.
Aproape toate marile companii americate au facut asta dupa ce au inghitit concurentii si s-au extins pe mai multe domenii.

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 petman, on 28 decembrie 2018 - 20:20, said:

Ai libertate pe naiba. Cand am inceput in 2013 vorbeam cu niste amici ca gata, pot sa-mi iau liber cand vreau si sa ma duc la pescuit sau etc. Stii de cate ori am fost la pescuit din 2013? 1 singura data. Radea un amic anul curent... .
Pai nu ai ales bine afacerea de aia ti-a mancat timpul liber sau n-ai vrut sa angajezi oameni ca sa iei tu tot profitu ca re se pare ca era mic daca nu ti-ai permis sa pui stop joc cand vrei Posted Image

Afacerile astea nu-s pentru oricine , pt majoritatea e mai ok sa fie doar angajat ca in functia de conducere iti trebuie si ceva materie cenusie prin sfecla nu numai brate tari muncitoresti ...

#44
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Daca nu ai timp inseamna ca nu ai afacere, ci doar o bisnita mica.
Afacere e cand muncesc altii si tu doar incasezi.
Eu cunosc oameni cu afaceri, adica muncesc altii si ei doar incaseaza.
Stii de cate ori se duc la pescuit? Aproape bilunar in Delta pe timpul frumos al anului. S-ar duce si mai des dar mai au si alte destinatii.

#45
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Baxon, on 29 decembrie 2018 - 00:39, said:

Afacerile astea nu-s pentru oricine , pt majoritatea e mai ok sa fie doar angajat ca in functia de conducere iti trebuie si ceva materie cenusie prin sfecla nu numai brate tari muncitoresti ...
Cu siguranta nu sunt pt. oricine. Iti trebuie vointa+actiune, un grad mare de 'nebunie' pentru a risca mult din ce ai si ce nu ai, putere de munca multa cel putin la inceput, si desigur stomac foarte rezistent (si nervii aferenti).

Problema e ca oamenii se impart (psihic) in:
-executanti (cei care invata foarte bine, sunt ordonati si ajung directori, executivi, manageri, sefuleti)
-antreprenori (cei pe care ii mananca pielea sa faca ceva, risca, vad oportunitati, nise, gasesc solutii pt. multe probleme)

 costl, on 29 decembrie 2018 - 01:02, said:

Afacere e cand muncesc altii si tu doar incasezi.
Afacere e cand faci afaceri. Daca incepi cu bani putini... e imposibil sa nu muncesti (pana aduci afacerea la un anumit nivel).
Ca sa stai si sa incasezi, trebuie sa ai suficienti bani sa poti angaja pe altii = esti investitor: tu pui banii, si altii iti conduc afacerea.

#46
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Ma scuzati ca nu reusesc sa ma ridic la nivelul vostru de afaceristi - aia care zic ca tre sa incasezi doar.
Ma scuzati ca am inceput cu bani imprumutati si nu am avut capital generos de la inceput sa pot sta doar.
Daca voi sunteti asa de succes mai spuneti si altora cum sa faci scale up pentru a putea iesi din afacere. Asa ca stiti voi pe unii care doar incaseaza si merg bilunar in delta... cati stiu si eu de astia si stiu cum au inceput si cum au continuat (si zic multumesc dar nu vreau asa).

Uite pe unu care are succes si ce zice
https://www.mirceaca...u-despre-succes

Edited by petman, 29 December 2018 - 07:54.


#47
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 costl, on 29 decembrie 2018 - 00:15, said:

Nu vinde nimeni afacerea care face bani, ci aia care nu face sau va inceta sa mai faca din motive ce tie inca iti sunt necunoscute dar lui nu si deaceea incearca sa scape de ea si sa faca bani din asta.
Sunt multe afaceri mici, profitabile care s-au vandut, vine cate un peste mai mare si ii inghite pe aia mici, pe vremuri de exemplu erau pline orasele de retele mici de cartier si furnizori locali de Internet, a venit RDS-ul si i-a cumparat pe toti, de ce si-au vandut oamenii aia afacerile ?

#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
micile retele de cartier au fost un caz aparte.
in primul rand, majoritatea nu aveau suport legal (acte, firma, acordul cuiva pentru cabluri etc).
in al doilea rand, retelele respective urmau sa fie scoase de pe piata odata cu venirea furnizorilor mari de servicii (RDS, UPC). e greu sa concurezi cu o firma care ofera orice (tv, internet, telefonie fixa si mobila) cand tu ai doar internet si 1 om care alearga toata ziua sa schimbe switch-urile arse.
in general firmele mari au inlocuit destul de repede infrastructura reletelor cumparate. au pastrat doar lista de clienti.

#49
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 _Smiley_, on 29 decembrie 2018 - 08:53, said:

micile retele de cartier au fost un caz aparte.
Nu e vorba numai de micile retele de cartier, insailate de amatori, au fost si furnizori de net care erau destul de mari la nivelul unui oras si aveau mii de abonati locali. Si totusi si-au vandut afacerile la RDS sau UPC.
La fel, in urma cu 15-20 de ani era plin de supermarket-uri, buticuri, chioscuri, patiserii, fast-food-uri, detinute de mici afaceristi, care pe urma si-au vandut afacerile la astia mari: la lanturile de magazine Profi sau Mega Image, la Fornetti, McDonald's, etc.

#50
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
pai hotaraste-te, sau sunt "mici retele de cartier" sau sunt "destul de mari la nivelul unui oras" :)
in ambele cazuri, motivul cumpararii de catre RDS/UPC este de natura psihologica: oamenii sunt comozi si n-au chef sa faca schimbari. din cauza asta transferul clientilor de la firmele de cartier la cele mari ar fi fost o treaba de durata, in ciuda avantajelor oferite de firmele mari. asa ca a fost mult mai simplu pentru RDS/UPC sa cumpere reteaua si sa "inghita" automat si clientii.

cat despre micile afaceri de comert local, sunt multe care inca rezista. iar cele enumerate de tine nu prea cumpara astfel de afaceri, ci le elimina prin concurenta directa (au tot ce le trebuie pentru asta).

#51
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 _Smiley_, on 29 decembrie 2018 - 16:23, said:

pai hotaraste-te, sau sunt "mici retele de cartier" sau sunt "destul de mari la nivelul unui oras" Posted Image
RDS cand s-a extins a cumparat si de-alea si din-alelalte, a cumparat tot.

#52
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

 _Smiley_, on 29 decembrie 2018 - 08:53, said:

micile retele de cartier au fost un caz aparte.
in primul rand, majoritatea nu aveau suport legal (acte, firma, acordul cuiva pentru cabluri etc).
Asa este, majoritatea firmelor luate de RDS erau complet ilegale si proprietarii retelelor stiau asta si le facusera special pentru exit si de obicei patronii erau unii acoperiti de conducerea locala ca sa nu fie eliminati din start din cauza ca erau ilegale constituite. Erau tot felul de rude si prieteni ai baronilor locali cei ce aveau retelele.

#53
sportgalaxxy

sportgalaxxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.10.2011

 Aldulescu, on 29 decembrie 2018 - 11:23, said:

Nu e vorba numai de micile retele de cartier, insailate de amatori, au fost si furnizori de net care erau destul de mari la nivelul unui oras si aveau mii de abonati locali. Si totusi si-au vandut afacerile la RDS sau UPC.
La fel, in urma cu 15-20 de ani era plin de supermarket-uri, buticuri, chioscuri, patiserii, fast-food-uri, detinute de mici afaceristi, care pe urma si-au vandut afacerile la astia mari: la lanturile de magazine Profi sau Mega Image, la Fornetti, McDonald's, etc.

Buticurile de acum 15-20 ani au falimentat, nu au fost cumparati. Ce sa faca Mega Image cu un chiosc de tabla. Unde ai vazut/auzit tu McDonald's, sa cumpere afaceri?

In ziua de azi, o firma cu experienta cumpara o afacere doar dupa un audit serios.

Cine vinde o afacere pe profit bun poate fi o teapa, individul poate detine o informatie, de exemplu urmeaza sa fie dat afara din spatiu, sau poate are informatii ca se da o lege, cresc unele taxe si afacerea va avea de suferit. Poate a functionat neautorizat sau nu a platit niste taxe, acize la vremea lor si care in urma unui control le vei plati retroactiv si cu dobanda.

Daca raporteaza profit nu inseamna ca afacerea e legala. Daca vrei sa cumperi ceva solicita un audit cu un control anaf :)), apoi vezi daca iti mai raspunde le telefon.

#54
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sunt o mulțime de afaceri la cheie, una din ele este crescatoria de melci. ti se ofera toata documentatia plus pui de melci si materiale totul tine de tine. trebuie sã vrei sã cresti melci si sa poți manca melci pe o perioada lunga de timp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate