Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Afaceri la cheie de vanzare

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 sportgalaxxy, on 04 ianuarie 2019 - 05:22, said:

Buticurile de acum 15-20 ani au falimentat, nu au fost cumparati. Ce sa faca Mega Image cu un chiosc de tabla. Unde ai vazut/auzit tu McDonald's, sa cumpere afaceri?
Buticurile au falimentat, dar alea mai mari au fost cumparate, ma rog a fost cumparat sediul, era un supermarket in orasul natal, care fusese construit de la zero de un intreprinzator local, tipul incepuse imediat dupa revolutie cu un chiosc cu suc, pe urma a deschis un butic, o patiserie, plus diverse alte mici afaceri, iar apoi a construit cladirea asta mare cu supermarket, dar acum e un Carrefour market in loc de supermarket-ul original.
Iar McDonald's la fel a cumparat sedii in care erau covrigarii, cantine, pizzerii, care au fost scoase in felul acesta de pe piata.

#56
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Nu e chiar asa,
Multe din spatiile comerciale nu au apartinut celor ce aveau acolo un butic, ei erau doar chiriasi.
Apartineau unor firme mari care aveau spatiile in gestiune si pe vremea lui Ceausescu. Treptat acele firme au fost acaparate fie de niste baroni locali fie o combinatie intre baronii locali si cei nationali, iar unele din spatii s-au vandut catre chiriasii care erau acolo.
Ca exemplu baronul Dragnea ca e la moda el acum, a pus mana pe firma ce detinea toate spatiile comerciale din oras, si asa a ajuns el mare bogat, preluand o avere (hectare de mp de spatii comerciale cele mai bune, cele ce au fost construite de Ceausescu cu destinatie de spatii comerciale) la pret de punga de seminte.
McDonalds rar s-a bagat pe cladiri existente, doar daca nu aveau alternativa unde sa isi faca restaurantul tip casuta cu drive-through. Si spatiile alea pe care au construit restaurantele tip casuta au fost preluate de la baronii locali, care le-au trecut intai din spatii publice in proprietatea lor la preturi de nimic, apoi le-au vandut pe foarte multi bani catre McDonalds sau chiar inchiriat.

#57
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Uite aici un caz concret din orasul meu natal: celebrul supermarket Laura & Ionel, s-a transformat in Carrefour. Au fost cumparati pur si simplu.

[ https://i.ibb.co/c1Ty17d/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/5nQStHk/Clipboard02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Si esti tu atat de sigur ca au fot cumparati?
Ai verificat tu sa vezi daca Artima SA (firma prin care functioneaza Carrefour Market) a cumparat Laura&Ionel Star SRL?
Ai verificat tu ca spatiul de pe Str Albinelor din Navodari apartinea Laura&Ionel Star SRL?
Sau doar pentru ca ai vazut ca spatiul e renovat si extins cu sigla Carrefour ai presupus ca asta s-a intamplat?

#59
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 Aldulescu, on 04 ianuarie 2019 - 14:03, said:

Iar McDonald's la fel a cumparat sedii in care erau covrigarii, cantine, pizzerii, care au fost scoase in felul acesta de pe piata.

da-ne si noua un exemplu concret.

eu stiu doar 2 tipuri de McDonald's:
-cladiri construite special pentru asta (arata cam asa: https://www.google.c...!7i13312!8i6656 )
-spatii comerciale in locuri cu foarte mult trafic (ex: unirii, metrou, mall-uri) unde nu cred ca-si permitea cineva sa aiba o covrigarie sau ceva de genul.

#60
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010

 truthwarrior, on 28 decembrie 2018 - 18:16, said:

NIMENI  nu vinde o afacere PROFITABILA!

trust me Posted Image


Ba unii vand.
Trust me.

Ma tot mir cum de sunt pline forumurile de tot felul de experti in diferite domenii, unii chiar in toate domeniile, care dau "sfaturi gratis".
Da n-aveti altceva mai bun de facut decat sa incurcati lumea?
Ca sa nu mai zic de aia care se cred la vre-un stand up cu "glume" ieftine.
Intrii pe un topic si jumatate din postari sunt pe alaturi.

Edited by crisGC, 16 February 2019 - 21:18.


#61
andrei_nitu25

andrei_nitu25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.05.2012
Salut! Exista afaceri la cheie profitabile de vanzare? Cu siguranta, DA (eu am cumparat)! De ce vand oamenii afaceri profitabile? Eu am identificat cel mai des  la persoanele pe care le cunosc si au vandut afaceri profitabile (inclusiv eu) urmatoarele cauze: 1 Lipsa personalului (asta e cel mai frecvent motiv). Cine vrea sa se apuce de afaceri sa stie ca e principala problema cam in toate domeniile (acum sa nu vina careva sa zica ca trebuiesc marite salariile, ca nimeni nu e sclav sa munceasca pe 3 lei, etc. etc.ca astia nu au si nu or sa poata avea o afacere). 2 Probleme de sanatate. 3 Probleme in familie (certuri, divorturi) cauzate de stress, lipsa timpului etc... 4 Asocieri esuate (90% asocierea duce probleme in special in randul persoanelor fara sau cu putina experienta in business). 5 Trecerea la un business mai mare. Mai sunt si alte motive dar acestea sunt cele mai frecvente care duc la renuntarea la o afacere profitabila. In piata sunt afaceri profitabile de vanzare dar nu foarte multe deoarece in general ele se vand cunostintelor (eu am vandut un business unui angajat vechi). In schimb, exista destul de multe afaceri bune de vanzare. Acestea nu sunt foarte profitabile (desi au un concept bun) datorita proprietarilor care nu le pot da si acea tușa care sa le faca excelente. Sfatuiesc cu caldura persoanele fara experienta in afaceri (!!!dar neaparat experienta in domeniul pe care il vizeaza!!!) sa inceapa cu un business deja functional (vor intelege pe parcurs beneficiile), chiar daca nu foarte profitabil. Daca identifica corect partile mai putin bune atunci afacerea poate deveni una de succes. Ok, suficient!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate