Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

energie din panza freatica

  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Naijax, on 22 decembrie 2018 - 11:34, said:

Omule
Lucrez exact in industria petroliera

Vai de noi. Eu sunt convins ca minti, daca lucrai in industria petroliera aveai habar de niste legi fizice, de eficienta energetica si viabilitatea proiectelor.

Altfel as putea sa spun ca Base ,: "scoala romaneasca scoate tampiti pe banda rulanta" .

#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 pacopaco1967, on 22 decembrie 2018 - 11:56, said:

Vai de noi. Eu sunt convins ca minti, daca lucrai in industria petroliera aveai habar de niste legi fizice, de eficienta energetica si viabilitatea proiectelor.

Altfel as putea sa spun ca Base ,: "scoala romaneasca scoate tampiti pe banda rulanta" .

In afara de FLAME absolut inutil si gratuit, esti in stare sa scrii si ceva util ?

Auzi la el - eficienta energetica
Aide' plm Posted Image

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 dan78rom, on 22 decembrie 2018 - 11:33, said:

@karax
temperatura la adincimea aia este cea pe care ti-am spus-o eu; apa care se evapora se duce unde?
ai uitat sa mentionezi debitul necesar, macar asa un minim;
Apa din fintina vine de obicei de la un izvor mititel, debitul este mic, si daca bagi o pompa o seci de nu se vede. D'aia se prefera puturile de adincime.

PS

Ideea ta nu e potrivita nicaieri, poate cel mult pe aria asta, creata special pentru aberatii pseudostiintifice.
temperatura in subsol creste cu aproximativ 30 de  grade pentru fiecare 50 metrii in subteran...
apa care se evapora probabil se infiltreaza in straturile de sus de pamant si isi creeaza drum cu presiunea creata.  plus ca putem construi niste puturi de evacuare a  apei evaporate ...
nu stiu exact debitul...stiu ca am vazut la tv  la un moment o turbine cu generator , nu mai mare de 1 m , care se zicea ca produce cat pentru 10 000 de oameni ...asa ceva nu ar fi greu de  invartit zic
cum sa vina  apa din fantana de la  izvoare cand ea se gaseste la toate fantanile in toate directiile?
d'aia iriga  lumea zilnic vara cu pompele bagate  in fantana .....

 Naijax, on 22 decembrie 2018 - 11:34, said:

Omule
Lucrez exact in industria petroliera
Asta se numeste in termini tehnici - total lifting cost sau production costs - si cel mai ieftin este in Arabia Saudita unde ca sa scoti in baril din pamant te costa doar vreo 7$ . Fa socoteala si vezi cat de fezabil este - al dracului de fezabil

La foraje apa cu debite mari si foarte mari, pretul pe metru liniar cu teava este undeva la 100 EUR. Daca forezi in sol tare (roca compacta, stanca, etc) pretul creste de te ia durerea de cap. DA - foratul dupa apa este mai scump decat ala dupa petrol

Tu vrei sa faci o camera sub panza freatica - la mintea ta 50-60 de metrii sub pamant

Iti dai seama cat costa asta ? Ce investitie visezi sa recuperzi ?

Mai termina cu tampeniile si lasa porcariile astea tehnice pentru oameni care intr-adevar se pricep
Nu e cazul tau
cu diferenta ca  petrolul trebuie si prelucrat in rafinarii...  ceea ce adauga cost semnificativ...si transportat
ideea mea este de genul what you see is what you  get....adica exact acolo pe loc se produce energia si nu mai trebuieste nici  o  alta operatiune in  plus

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
la captat fulgerul nu te bagi?

#23
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
http://www.forajepom...aldura/pamantul

 karax, on 22 decembrie 2018 - 12:14, said:

temperatura in subsol creste cu aproximativ 30 de  grade pentru fiecare 50 metrii in subteran...
apa care se evapora probabil se infiltreaza in straturile de sus de pamant si isi creeaza drum cu presiunea creata.  plus ca putem construi niste puturi de evacuare a  apei evaporate ...


Din link:

la adancime de 1 m temperatura pamantului variaza intre 5 0C in luna februarie si 15 0C in luna august
    la adancime de 1.5 m temperatura pamantului variaza intre 7 0C in luna februarie si 13 0C in luna august
    la adancime de 10 m temperatura pamantului variaza intre 9 0C in luna februarie si 11 0C in luna august
    la adancime de peste 18 m temperatura pamantului este relativ constanta avand aproximativ 10 0C
    peste adancimea de 18 m, temperatura pamantului creste cu 1 0C la fiecare 33 metrii adancime
    la adancimea de 100 m temperatura pamantului este de aproximativ 12 0C
    la adancimea de 200 m temperatura pamantului este de aproximativ 15 0C

Edited by dan78rom, 22 December 2018 - 12:22.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 ceanu1980, on 22 decembrie 2018 - 12:16, said:

la captat fulgerul nu te bagi?
s-ar face si asa ceva  cu fulgere insa e o problema...fulgerele sunt rare...atunci as  propune niste statii pe munti  cu niste concentratoare de energie solara , care sa ridice temperatura aerului si sa il  mixeze cu aer la temperatura normala, ceea ce ar produce fulgere mai des...asa incat poate ar putea fi construita o centrala in sensul asta...

Edited by karax, 22 December 2018 - 12:27.


#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Solutia propusa de tine, karax, chiar daca ar merge cumva are o hiba majora: apa ce cade pe turbina trebuie sa se scurga undeva, sub panza freatica. Altfel se umple, si la revedere.

Unde?

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 dan78rom, on 22 decembrie 2018 - 12:20, said:

in fine...si ce temperatura crezi ca e necesara pentru evaporare?

 Phobos, on 22 decembrie 2018 - 12:22, said:

Solutia propusa de tine, karax, chiar daca ar merge cumva are o hiba majora: apa ce cade pe turbina trebuie sa se scurga undeva, sub panza freatica. Altfel se umple, si la revedere.

Unde?
pai tocmai asta am  propus...prospectarea solului si gasirea unor zone cu pamant permeabil care sa absoarba apa....cu alte cuvinte bagam  apa la si mai mare adancime...
sau solutie ...facem chestia asta pe un deal si deversam prin o teava apa in un rau sau o albie care se varsa in dunare... dar ajungem la  ideea de saptamana trecuta ...aia cu sapatul dupa rauri artificiale...

Edited by karax, 22 December 2018 - 12:26.


#27
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

 karax, on 22 decembrie 2018 - 12:14, said:

temperatura in subsol creste cu aproximativ 30 de  grade pentru fiecare 50 metrii in subteran...
................

Victoras, de unde le scoți!? Posted Image
Daca ar fi așa ar avea toți țăranii apa calda cu o investiție minima!

#28
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 karax, on 22 decembrie 2018 - 12:24, said:

pai tocmai asta am  propus...prospectarea solului si gasirea unor zone cu pamant permeabil care sa absoarba apa....cu alte cuvinte bagam  apa la si mai mare adancime...

Nu stiu daca asa ceva exista in realitate, fara existenta unor galerii goale, care sa duca undeva. Permeabil - permeabil, dar cat de permeabil crezi ca e pamantul, nu vezi ca si cand ploua mai mult pe camp incep sa apara baltoace si apa nu mai merge in jos?

Edited by Phobos, 22 December 2018 - 12:26.


#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Phobos, on 22 decembrie 2018 - 12:26, said:

Nu stiu daca asa ceva exista in realitate, fara existenta unor galerii goale, care sa duca undeva. Permeabil - permeabil, dar cat de permeabil crezi ca e pamantul, nu vezi ca si cand ploua mai mult pe camp incep sa apara baltoace si apa nu mai merge in jos?
corect , numai ca atunci vom cauta in toata tara solurile cele mai potrivite....iar daca in Romania nu merge asa ceva sunt dispus sa vand ideea cuiva care are soluri mai nisipoase....

altfel uite alta  idee , simpla si de efect:
construim niste containere uriase, izolate termic pentru ca apa sa nu se evapore, le lasam deschise iarna sa se umple de zapada si sa se topeasca sa formeze apa, le lasam deschise si cand ploua de primavara pana toamna , si iarna dam drumul la apa sa curga sa invarta niste turbine cu generator , macar pentru 2 saptamani , cat sa acopere consumul de energie mare din iarna....
containerele ar avea undeva la 200 tone capacitate ... daca am reusi sa strangem apa cat pentru 1 luna- 1  luna jumate ne-am scoate de energie  pe timpul gerului aspru
apa am deversa-o undeva in dunare iar pe drumul ei am pune n turbine cu generator

Edited by karax, 22 December 2018 - 12:35.


#30
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
De ce sa schimbi traseele panzei freatice care se creaza natural?   Ar trebui sa captezi artificial o mare parte din traseele ei din zona respectiva pt a avea cantitatea de apa ca sa invarta turbina. Sunt o gramada de munti pe care curge apa, apa curge si deasupra.

Edited by ionutz_joe2009, 22 December 2018 - 12:39.


#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 karax, on 22 decembrie 2018 - 12:33, said:

corect , numai ca atunci vom cauta in toata tara solurile cele mai potrivite....iar daca in Romania nu merge asa ceva sunt dispus sa vand ideea cuiva care are soluri mai nisipoase....

altfel uite alta  idee , simpla si de efect:
construim niste containere uriase, izolate termic pentru ca apa sa nu se evapore, le lasam deschise iarna sa se umple de zapada si sa se topeasca sa formeze apa, le lasam deschise si cand ploua de primavara pana toamna , si iarna dam drumul la apa sa curga sa invarta niste turbine cu generator , macar pentru 2 saptamani , cat sa acopere consumul de energie mare din iarna....
containerele ar avea undeva la 200 tone capacitate ... daca am reusi sa strangem apa cat pentru 1 luna- 1  luna jumate ne-am scoate de energie  pe timpul gerului aspru
Nu merge nici asta. E prea putina apa. 200 mc mi se par extrem de putini ca sa genereze ceva semnificativ.

Eu la o chestie de genul asta m-am gandit eventual pentru irigatii. Pe vreme ploioasa, sa ai niste plase mari din prelata care sa se deschida si sa capteze apa de pe o suprafata mai mare, apoi plasa se retrage si containerul se inchide. Cand e nevoie de apa, se suplimenteaza de aici.

In locul containerului ar fi bun si un bazin in pamant. Problema probabil ca se reduce la costuri.

Edited by Phobos, 22 December 2018 - 12:37.


#32
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 arg, on 22 decembrie 2018 - 11:46, said:

da se poate, dar este vorba de alta poveste:
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/EGS_diagram.svg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am vazut la cineva in Polonia instalat un astfel de sistem. Chiar avea randament. Era destul de mare toata dracovenia, cam cat jumate de garaj dar si casa era pe masura.

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 ionutz_joe2009, on 22 decembrie 2018 - 12:35, said:

De ce sa schimbi traseele panzei freatice create natural dupa ar trebui sa captezi artificial o mare parte din traseele ei pt a avea cantitatea de apa ca sa invarta turbina aia cand sunt o gramada de munti pe care curge apa?
ar insemna amenajarea unor lacuri artificiale sau ceva care sa stranga apa de pe versanti.... ceea ce inseamna despaduriri...si ajungem asa la topicul care mi-a fost sters saptamana trecuta cand chair asta propuneam, crearea de rauri artificiale forand orizontal in munti ....

#34
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008

 Phobos, on 22 decembrie 2018 - 12:22, said:

Solutia propusa de tine, karax, chiar daca ar merge cumva are o hiba majora: apa ce cade pe turbina trebuie sa se scurga undeva, sub panza freatica. Altfel se umple, si la revedere.

Unde?
cum unde,in china,sub noi sunt galbenii

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Phobos, on 22 decembrie 2018 - 12:35, said:

Nu merge nici asta. E prea putina apa. 200 mc mi se par extrem de putini ca sa genereze ceva semnificativ.

Eu la o chestie de genul asta m-am gandit eventual pentru irigatii. Pe vreme ploioasa, sa ai niste plase mari din prelata care sa se deschida si sa capteze apa de pe o suprafata mai mare, apoi plasa se retrage si containerul se inchide. Cand e nevoie de apa, se suplimenteaza de aici.

In locul containerului ar fi bun si un bazin in pamant. Problema probabil ca se reduce la costuri.
depinde cate turbine cu generator pui pe traseul apei scurse din bazin....daca tragi o teava pana la dunare pai poti avea n microcentrale care pot alimenta zone mari....macar pentru o saptamana cat tine gerul cel mai mare ...

#36
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu stiam ca apa in panza freatica curge de la nord la sud.Sau invers, nu mai stiu, motiv pt care se face denisiparea puturilor nefolosite sau rar folosite,dar de ce sa faci asta cand curge si deasupra?Ce faci  cand trebuie sa captezi o cantitate mare de apa din panza?Traseelor create natural ce le faci?Le lasi fara apa?Intervii artificial si lasi regiuni fara apa?Le furam unora apa din pamant ca sa facem curent?

Edited by ionutz_joe2009, 22 December 2018 - 13:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate