Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

energie din panza freatica

  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Am vazut in Italia o microhidro in zona montana, erau captate 6 izvoare sus pe munte intrun bazin de acolo era o conducta pana jos la ferma, diferenta de nivel era mare peste 90m fata de microhidro la turbina erau 9,4 bari debitul era mic undeva la 0,4 litri secunda turbina producea 180w
si incarca niste acumulatori de 24v 200 Ah un invertor ridica tensiunea la 230v.

#38
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Unde de evaporă? E tot o incintă acolo.

#39
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postkarax, on 22 decembrie 2018 - 11:01, said:

propun un sistem eficient si simplu de obtinut energie electrica din  panza freatica...ceea ce inseamna ca este accesibil oriunde practic.
O sa fac  si un desen...deocamdata descrierea in   cuvinte. Avem o camera sapata in  pamant sub panza freatica. Tavanul acestei camere permite apei sa curga incet spre o turbina cu generator.  Apa , dupa ce invarte  turbina va cadea spre o alta camera mai larga , aflata sub  prima , pe podeaua formata din pamant din un strat permeabil , care va absorbi apa. Plus caldura specifica acestei zone va asigura o evaporare oarecare ,  in asa fel incat apa  niciodata sa ajunga sa umple camera ci sa se evacueze eficient. Camera de sub  prima camera va fi  mai larga si lata tocmai pentru ca apa respectiva sa aiba spatiu sa se infiltreze in stratul permeabil de pamant.  
Sistemul se va face  in afara satelor si oraselor ,  pe campie , in asa fel incat sa nu afecteze stratul de pamant aflat  in  imediata vecinatate a localitatilor , pentru ca stratul de sub locuinte sa nu fie afectat.
Iata si un desen :

evident trebuiesc studiate permeabilitatile , si se aleg  zonele cele mai permeabile

zonele aflate  in  preajma apelor au  de obicei un nisip foarte fin si care permite infiltrarea apei...
Dupa atatea topice deschise , eu am impresia , ca-ti bati joc de noi .

#40
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postkarax, on 22 decembrie 2018 - 11:01, said:

Avem o camera sapata in  pamant sub panza freatica. Tavanul acestei camere permite apei sa curga incet spre o turbina cu generator.
Ăștia nu-s în stare să folosească apele de suprafață, iar tu propui idioțenia de a săpa/construi/exploata sub pământ. Înțelegi acum de ce am zis pe alte subiecte ale tale că nu gândești îndeajuns? Când gândești ceva trebuie s-o faci ținând seama de unele criterii. O investiție trebuie să fie: probabilă și posibilă fizic, fezabilă financiar cu costuri cât mai mici (eventual comparabil cu alte investiții ce aduc aceleași rezultate) și maximum productivă.
Deci, autocenzura unde este?

Edited by ursamajor, 22 December 2018 - 15:16.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkarax, on 22 decembrie 2018 - 11:13, said:

nuuu...cine a sustinut asa ceva? ar fi cutremure zilnice....pamantul este doar impregnat cu apa, ceea ce este altceva ....
Chiar sunt cutremure zilnic... faptul că nu le simţim nu înseamnă că nu se produc.
Este şi normal să fie aşa.
Însă de câteva ori m-am întrebat cum ar fi fost să fi trăit pe o bucată solidă de rocă, fără vulcani, fără cutremure...

#42
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ce ai desenat tu acolo, initiator, se intampla in natura in miliarde de locuri la suprafata, se numesc izvoare asa ca mecanism general, dar de aici pana la producerea de energie este cale lunga si implica multe cunostinte solide tehnice, economice, etc....termenul care-mi vine in cap acum este semidoct, fara suparare

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postursamajor, on 22 decembrie 2018 - 15:15, said:

Ăștia nu-s în stare să folosească apele de suprafață, iar tu propui idioțenia de a săpa/construi/exploata sub pământ. Înțelegi acum de ce am zis pe alte subiecte ale tale că nu gândești îndeajuns? Când gândești ceva trebuie s-o faci ținând seama de unele criterii. O investiție trebuie să fie: probabilă și posibilă fizic, fezabilă financiar cu costuri cât mai mici (eventual comparabil cu alte investiții ce aduc aceleași rezultate) și maximum productivă.
Deci, autocenzura unde este?
bai nu stiu ce sa zic......eu am incercat...incerc pe cat posibil sa nu mai pun topice ...ca n-are rost ...oricum in materie de energie electrica tot la rusi o sa ajungem si tot sub sfera lor  de  influenta asa ca n-are rost...zic sa ne predam de acuma ca sa nu mai irosim atata timp cu chinuiala  ...asta e  parerea mea

#44
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Parerea mea Karax este ca trebuie sa te muti la rusi si sa le vinzi ideile tale.
    O sa-ti iei atatea picioare in fund incat o sa parcurgi 3000 de km fara efort.

     Later edit : tot cautai tu energie gratuita.

Edited by cspot, 22 December 2018 - 15:56.


#45
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai de ce le-as vinde lor ideile? sau poate da...o sa le vand lor ca si asa aici nimeni nu da doi bani pe ele

#46
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ma bucur ca ai prins ideea.

#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si eu

#48
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Băi karaxe, la muncă de ce nu te duci mă ?
Că pe aici faci pe deșteptul cu tot felul de idei. De ce nu te angajezi tu și să i spargi in două pe ăia dublându le profitul cu niste idei de ale tale ?

#49
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postirulan_corrino, on 24 decembrie 2018 - 02:07, said:

Băi karaxe, la muncă de ce nu te duci mă ?
Că pe aici faci pe deșteptul cu tot felul de idei. De ce nu te angajezi tu și să i spargi in două pe ăia dublându le profitul cu niste idei de ale tale ?

    Probabil are intre 9 si 12 ani.

#50
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Are vreo 30 și...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate