Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Retragere sume pilon 2 - O idee buna.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Deci ma uitam astazi pe adresele online si observ ca aia de conduc tara(am zis aia ca deh, nu puteam sa zic Viorica) aveau o idee americana, gen in America poti retrage sumele contribuite la pensia privata, este alegerea ta daca bagi bani aia la pacanele sau ii folosesti sa faci vreo afacere sau ceva util cat timp traiesti si nu astepti pensia de la 65-70 de ani sau cat or mai vrea sa faca varsta de pensionare.

Si cand ma bucuram ca o idee buna ca ai acces la sumele astea observ https://economie.hot...ul-statului.htm
Pardon, ziceam ca observ ca vad pe la televizor ca se modifica optiunea asta, nu mai poti retrage sumele respective.

Edited by Argent, 20 December 2018 - 21:39.


#2
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Retragerea sumelor e cea mai proasta idee, nu o idee buna.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Argent, on 20 decembrie 2018 - 21:39, said:

Si cand ma bucuram ca o idee buna ca ai acces la sumele astea observ https://economie.hot...ul-statului.htm
Pardon, ziceam ca observ ca vad pe la televizor ca se modifica optiunea asta, nu mai poti retrage sumele respective.

E vorba de o manevra....

La pilonul 2, cat timp contribuie salariatul, are obligatia sa contribuie si statul cu o cota, defalcata din CAS_ul oficial (ala pe care il incaseaza Casa de pensii).
Odata transferate aceste sume in pilonul 1 sau 3, statul nu mai are obligatia sa contribuie.  Plus ca ei au nevoie de sumele astea - ori in pilonul 1 sau poata plati pensiile actuale cu acei bani, ori in titluri de stat, sa poata folosi banii.  Pilonul 3 e o asigurare facultativa, nu vad care ar fi intersul statului daca omul isi muta banul acolo, decat, cum spuneam - scapa de obligatia de a defalca niste sume din CAS.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
De ce,mihaigerard?

#5
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 adisz, on 20 decembrie 2018 - 21:46, said:

De ce,mihaigerard?

Pentru ca din momentul respectiv procentul cu care contribuiai la pilonul 2 se muta la pilonul 1, adica banii nu vor mai fi ai tai, intra la pensiile aflate acum in plata.

Edited by mihaigerard, 20 December 2018 - 21:54.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru ca asa au fost falimentate o serie de banci in Romania, cea mai cunoscuta fiind Bancorex. Retrageri masive, lipsa banilor lichizi, pentru ca banii aceia sunt investiti in ceva, nu stau "in banca", cei cu sume mici le pierd, statul da din umeri, "e treaba voastra, voi ati vrut-o",  ce ramane e acaparat de rechini  si gata.

Edited by myshyk, 20 December 2018 - 21:57.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Atata timp cat devalizarea conturilor de pensie este un sport universal,practicat de toate formele de societate,cu precadere cele capitaliste,controlul banilor ar trebui sa fie la indemana titularilor.Dar se intampla chiar invers:titularii nu au deloc acces la banii lor pana la o anumita varsta,inaintata de altfel.
Este vorba de un furt generalizat la scara planetara,practicat de toate statele lumii,indiferent de organizarea sociala,dar cu acelasi scop:sa-si acopere gaurile bugetare lasate de incompetentii de la conducerea acestor state.
Banii din fondul de pensie sunt ultima salvare a guvernelor corupte si/sau incapabile sa guverneze pentru popor si nu pentru interesel proprii.Chiar daca morbul devalizarii fondurilor de pensie n-a atins inca chiar toate statele lumii,cu timpul aici se va ajunge.Orice stat,care pe moment este in top,va ajunge pe marginea prapastiei datorita eternei tentatii umane:cei 40 de arginti.Este doar o chestiune de timp ca si statele "cinstite" sa ajunga in situatia de a-si devaliza fondurile propriilor cetateni.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Argent, on 20 decembrie 2018 - 21:39, said:

Deci ma uitam astazi pe adresele online si observ ca aia de conduc tara(am zis aia ca deh, nu puteam sa zic Viorica) aveau o idee americana, gen in America poti retrage sumele contribuite la pensia privata, este alegerea ta daca bagi bani aia la pacanele sau ii folosesti sa faci vreo afacere sau ceva util cat timp traiesti si nu astepti pensia de la 65-70 de ani sau cat or mai vrea sa faca varsta de pensionare.
Nu stii ce vorbesti. Informeaza-te !

#9
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 29.05.2006
Deci statul ne protejeaza de lacomia fondurilor de pensii obligandu-ne sa investim singuri banii respectivi. Badea Gheorghe cu buda in fundul curtii se va descurca de minune sa tranzactioneze actiuni si titluri de stat. Cu asemenea viziune politica vom da lectii Venezuelei cat de curand.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu sunt la curent:

Ce e pilonul 2 ? Cine contribuie ? Ce retrage ? Cine retrage ? De ce retrage ? Cate piloane sunt ? Ce e un pilon ? Am tot auzit termenul asta la tembelizor "pilonul nu stiu cat de pensii" , dar nu eram curios deoarece mai am zeci de ani pana ajung la pensie... (daca o mai prind).

#11
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 TruculMagic, on 20 decembrie 2018 - 21:59, said:

Nu sunt la curent:

Ce e pilonul 2 ? Cine contribuie ? Ce retrage ? Cine retrage ? De ce retrage ? Cate piloane sunt ? Ce e un pilon ? Am tot auzit termenul asta la tembelizor "pilonul nu stiu cat de pensii" , dar nu eram curios deoarece mai am zeci de ani pana ajung la pensie... (daca o mai prind).


Tu cred ca poti sa stai linistit. Daca nu stii ce e pilonul 2, sigur esti inscris doar la pilonul 1. Posted Image))
Orlando are grija de banii tai, no worries.

Edited by mihaigerard, 20 December 2018 - 22:00.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 TruculMagic, on 20 decembrie 2018 - 21:59, said:

Nu sunt la curent:

Ce e pilonul 2 ? Cine contribuie ? Ce retrage ? Cine retrage ? De ce retrage ? Cate piloane sunt ? Ce e un pilon ? Am tot auzit termenul asta la tembelizor "pilonul nu stiu cat de pensii" , dar nu eram curios deoarece mai am zeci de ani pana ajung la pensie... (daca o mai prind).
Nu esti angajat in Romania ?

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Statului roman (adica l'alde Dragnea - Valcov) nu le convine ca lunar, din CAS-ul pe care il plateste salariatul, o suma se varsa in Pilonul 2, conform legii fondurilor de pensii.
Aceasta suma merge la fondurile private, fara ca alde Dragnea - Valcov sa poata carpi bugetul de pensii cu ea..

Odata scosi banii din pilonul 2, alde Dragnea - Valcov, vor sa puna mana pe ea - ori sa ademeneasca omul spre Pilonul 1 (ala care va crapa cu totul in maxim 10 ani) ori sa-l oblige pe om sa crediteze statul (sa cumpere titluri de stat), ori sa puna omul sa isi depuna banii in pilonul 3 acolo unde statul nu mai are obligatii sa verse si el o suma.

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 mihaigerard, on 20 decembrie 2018 - 21:41, said:

Retragerea sumelor e cea mai proasta idee, nu o idee buna.

      Retragerea sumelor ar fi cea mai buna idee daca banii ar exista.
      Banii mai exista doar in scripte. Ei au fost investiti in active cu valoare ZERO. Adica au ajuns la baietii destepti.
       Ca atare Pilonu 2 de pensii se desfiinteaza. Cei care au contribuit primesc o acadea sa o s...
       Stati linistiti ca se infiinteaza alt pilon de pensii si veti fi primii in tabel.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cspot, on 20 decembrie 2018 - 22:33, said:

Ei au fost investiti in active cu valoare ZERO.
Cum ar fi obligatiuni de stat ?

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 TruculMagic, on 20 decembrie 2018 - 21:59, said:

Nu sunt la curent:

Ce e pilonul 2 ? Cine contribuie ? Ce retrage ? Cine retrage ? De ce retrage ? Cate piloane sunt ? Ce e un pilon ? Am tot auzit termenul asta la tembelizor "pilonul nu stiu cat de pensii" , dar nu eram curios deoarece mai am zeci de ani pana ajung la pensie... (daca o mai prind).

     Esti in urma rau. Pilonul 2 de pensii a fost inventat cu 10 ani in urma.
     Foloseste Google.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Deci.. daca pilonul 2 (NN Pensii, BCR Pensii sau care o mai fi) a avut bani investiti in actiuni Banca Transilvania, ieri a pierdut la bursa tot randamentul pe 2018.   E ca si cand acele sume s-ar fi depus in fond, dar au ramas neinvestite in nimic si au fost erodate practic de inflatia pe 2018

#18
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Pentru ăștia care am plecat din țară și oricum nu mai contribuim în continuare la piloanele alea cred că ar fi o idee bună retragerea, banii ăia nu se înmulțesc acolo ci se devalorizează iar la un moment dat vor dispărea cu totul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate