Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Retragere sume pilon 2 - O idee buna.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ii retragi, dar nu ii bagi in portofelul tau. Vor merge la Bugetul de stat.

#20
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postpasilla, on 20 decembrie 2018 - 23:10, said:

Ii retragi, dar nu ii bagi in portofelul tau. Vor merge la Bugetul de stat.

Adică cum, detaliaza ?

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tu credeai ca ii scoti si iti cumperi shaworma ?

#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postpasilla, on 20 decembrie 2018 - 23:12, said:

Tu credeai ca ii scoti si iti cumperi shaworma ?

Nu mai bine îi las acolo și peste 15 ani cumpăr biscuiți. Posted Image

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posteugeniusro, on 20 decembrie 2018 - 23:14, said:


Nu mai bine îi las acolo și peste 15 ani cumpăr biscuiți. Posted Image
Buni si aia, inseamna mai mult decat aer.

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Posteugeniusro, on 20 decembrie 2018 - 23:11, said:



Adică cum, detaliaza ?

   Cati 18 ani ai ? Pilonul 2 de pensii se desfiiteaza.
   De ce ? De ce crezi ? Nu mai sunt bani !
    Unde s-au dus banii ? S-au dupa aia de la FNI. Dormi linistit, banii tai sunt in siguranta.
      O sa primesti chitanta pentru ei.


Daca te intrebi unde au disparut banii trebuie sa ts rogi la Catedrala Mantuielii Neamului.

#25
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postpasilla, on 20 decembrie 2018 - 23:19, said:

Buni si aia, inseamna mai mult decat aer.
Nu m-ai lămurit deloc cum e treaba, probabil nici tu nu știi, acum e târziu și nu am chef dar în week-end o să caut pe site la NN să văd ceva detalii și eventual le trimit și un mail în care o să întreb cum pot să îmi retrag banii.

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Posteugeniusro, on 20 decembrie 2018 - 23:39, said:


Nu m-ai lămurit deloc cum e treaba, probabil nici tu nu știi, acum e târziu și nu am chef dar ĂŽn week-end o să caut pe site la NN să văd ceva detalii și eventual le trimit și un mail ĂŽn care o să ĂŽntreb cum pot să ĂŽmi retrag banii.

Zi-mi si mie, rogu-te. Nu de alta, dar cred ca o sa vad banii inapoi de la pilonul 1,2, 3,4 cupa si campionatu’, cand mi-oi vedea ceafa!

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vom afla detalii, maine noapte, dupa adoptarea OUG.

#28
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
La pacanele! Inainte! Ca pe vremea lui nea Nicu Vacaroiu!

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Infractorii din PSD și-au făcut un calcul. Banii din pilonul 2 erau inaccesibili pentru ei, sub nicio formă. Ca să nu bată chiar ca naiba la ochi nu și-au permis să-l elimine total și să-l verse în pilonul 1 așa că au dat "facilitatea" asta. Dacă omul continuă să-și țină banii în pilonul 2 bine. Dar o parte vor scoate banii, că omului nu prea îi pasă de vremurile viitoare, vrea cash acum. Și ce să facă cu ei? Îi va cheltui pe diverse și se vor întoarce sub formă de taxe la bugetul pe care-l controlează escrocii. Plus că oamenii vor fi o perioadă mulțumiți și bine dispuși că au bani de cheltuiala. Și vor uita de ciuma roșie și ieșit în stradă. Chiar dacă-și cheltuie proprii bani și vor avea de suferit mai târziu. O parte poate chiar vor opta să-i ducă în pilonul 1, mai știi? Ăia ar fi într-adevăr cei mai fraieri. Nici nu se vor bucura de ei și-i vor da și pe mâna tâlharilor. Aaa, și să nu uit. Au dat și o palmă corporațiilor și fondurilor de investiții străine la care-și tot încordează mușchii . Win-win pentru mustăcios și compania.

Edited by caiuscorneliu, 21 December 2018 - 01:26.


#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
Nu e ca in America.
Daca-mi retrag acum banii din pilonul II si o s-o fac la un moment dat, sunt penalizat cu vreo 40% dupa care platesc si impozit la ce mi se da
In Romania i-as retrage doar sa-i bag in valuta.
Pentru mine asta anunta decizia asta idioata, ca inflatia se va duce dracu

View Postcaiuscorneliu, on 21 decembrie 2018 - 01:21, said:

Infractorii din PSD și-au făcut un calcul. Banii din pilonul 2 erau inaccesibili pentru ei, sub nicio formă. Ca să nu bată chiar ca naiba la ochi nu și-au permis să-l elimine total și să-l verse în pilonul 1 așa că au dat "facilitatea" asta. Dacă omul continuă să-și țină banii în pilonul 2 bine. Dar o parte vor scoate banii, că omului nu prea îi pasă de vremurile viitoare, vrea cash acum. Și ce să facă cu ei? Îi va cheltui pe diverse și se vor întoarce sub formă de taxe la bugetul pe care-l controlează escrocii. Plus că oamenii vor fi o perioadă mulțumiți și bine dispuși că au bani de cheltuiala. Și vor uita de ciuma roșie și ieșit în stradă. Chiar dacă-și cheltuie proprii bani și vor avea de suferit mai târziu. O parte poate chiar vor opta să-i ducă în pilonul 1, mai știi? Ăia ar fi într-adevăr cei mai fraieri. Nici nu se vor bucura de ei și-i vor da și pe mâna tâlharilor. Aaa, și să nu uit. Au dat și o palmă corporațiilor și fondurilor de investiții străine la care-și tot încordează mușchii . Win-win pentru mustăcios și compania.

Mie imi e teama, paranoic fiind, de altceva
Imi e teama ca daca ordonanta de urgenta va fi aplicata PSD va renunta la putere. Pentru 4 ani, doar, dupa care urmeaza revenirea in forta si iesirea din Europa. Cred ca e mana lui Putin aici, desi e destept nu cred ca pe Dragnea il duce atata capul

#31
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Ma oameni buni, nu puteti retrage banii din pilonul II. Doar decat ca sa-i varsati in Pilonul I.
Daca mai era un dubiu vizavi de valoarea pensiei ce o vom incasa la batranete, acuma e clar : o shaorma. E drept ca e cu de toate.

#32
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View Postcaiuscorneliu, on 21 decembrie 2018 - 01:21, said:

Infractorii din PSD și-au făcut un calcul. Banii din pilonul 2 erau inaccesibili pentru ei, sub nicio formă. Ca să nu bată chiar ca naiba la ochi nu și-au permis să-l elimine total și să-l verse în pilonul 1 așa că au dat "facilitatea" asta. Dacă omul continuă să-și țină banii în pilonul 2 bine. Dar o parte vor scoate banii, că omului nu prea îi pasă de vremurile viitoare, vrea cash acum. Și ce să facă cu ei? Îi va cheltui pe diverse și se vor întoarce sub formă de taxe la bugetul pe care-l controlează escrocii. Plus că oamenii vor fi o perioadă mulțumiți și bine dispuși că au bani de cheltuiala. Și vor uita de ciuma roșie și ieșit în stradă. Chiar dacă-și cheltuie proprii bani și vor avea de suferit mai târziu. O parte poate chiar vor opta să-i ducă în pilonul 1, mai știi? Ăia ar fi într-adevăr cei mai fraieri. Nici nu se vor bucura de ei și-i vor da și pe mâna tâlharilor. Aaa, și să nu uit. Au dat și o palmă corporațiilor și fondurilor de investiții străine la care-și tot încordează mușchii . Win-win pentru mustăcios și compania.
Discutia ia o turnura nedorita motiv pt care in scurt timp: this topic is locked. 10....9....8....

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postoaspetele, on 21 decembrie 2018 - 05:47, said:

Ma oameni buni, nu puteti retrage banii din pilonul II. Doar decat ca sa-i varsati in Pilonul I.

Nope Teodorovici zice altfel, ca iti da banii -2% comision

Minutul 20:16
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HcbiFhrSRnM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa mine toata chestia asta e o refulare agresiva a lui Dragnea impotriva bancilor.
Cam asa facea si Ceausescu prin 84-85 cand s-au marit dobanzile.

#34
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Daca va fi permis, e evident ca foarte multi isi vor retrage banii.
Si peste 20-30 de ani vor plange ca au pensia mica. Daca vom mai exista ca fiinte, stat, popor.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postoaspetele, on 21 decembrie 2018 - 06:37, said:

Daca va fi permis, e evident ca foarte multi isi vor retrage banii.
Si peste 20-30 de ani vor plange ca au pensia mica. Daca vom mai exista ca fiinte, stat, popor.

Nu stii asta.
Daca vine o lege peste ei ca banii ii va lua statul si-ti va oferi pensie mai mare cand implinesti varsta?
Mai ai incredere?
In momentul asta in Romania, pana scapa de dictatura, as tina banii in valuta eventual in alta tara

Guvernul vrea banii aia, pentru ca majoritatea ii va scoate si cheltui.
TVA-ul merge la buget.

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Bey... Vasilica Dancila a zis cam asa: "Banii din pilonul doi, odata retrasi, nu ar trebui cheltuiti ci orientati catre piloanele 1 sau 2 (sic)"

M-am frecat de vreo 3 ori la ochi sa vad daca am citit bine. Deci fosta magazionera de la Videle ne recomanda, din nou, pilonul 2, pentru banii pe care i-am retras fix de acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate