Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Retragere sume pilon 2 - O idee buna.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
in toata povestea asta problema mea este "ar trebui"
de cand pana cand face cineva ce trebuie in tara asta ?

#38
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Va dati seama ca ei au incercat sa ia banii de la pilonul 2, numai ca nu pot. Exista o decizie CCR care spune ca banii din aceste fonduri sunt ai oamenilor si nu pot fi nationalizati. Dar daca oameni  ii scot cu mana lor, saracul stat ce sa faca, se sacrifica si tin toti banii din CAS.

#39
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005

View Postmihaigerard, on 20 decembrie 2018 - 21:41, said:

Retragerea sumelor e cea mai proasta idee, nu o idee buna.

Da' cand a avut pesedeaua idei bune ?

#40
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Eu as fi de acord dar sa scot toti banii de pensie, si pe cei de la Pilonul 1. Ma uitam pe fluturas si cu banii aia imi asigur o pensie buna.

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postrelu_24, on 21 decembrie 2018 - 08:16, said:

Va dati seama ca ei au incercat sa ia banii de la pilonul 2, numai ca nu pot. Exista o decizie CCR care spune ca banii din aceste fonduri sunt ai oamenilor si nu pot fi nationalizati. Dar daca oameni  ii scot cu mana lor, saracul stat ce sa faca, se sacrifica si tin toti banii din CAS.

Daca ar fi dupa mine, m-as pensiona si maine, numai sa pot retrage tot si n-as recomanda nimanui sa mai munceasca dupa o varsta.

View Postcristiandrei, on 21 decembrie 2018 - 08:48, said:

Eu as fi de acord dar sa scot toti banii de pensie, si pe cei de la Pilonul 1. Ma uitam pe fluturas si cu banii aia imi asigur o pensie buna.

Pai, prietene, toata lumea ar scoate instant banii din pilonul 1 daca ar fi posibil... Si n-ar mai munci nici drku.
Pilonul 1 e facut sa te tina sclav o viata.

Edited by rosix, 21 December 2018 - 08:49.


#42
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Sa vedem ce va fi. Ca daca i-ar putea scoate numerar, o sa fie multi care o sa-i scoata, isi cumpara televizoare si sunt fericiti.
Dar parca zicea Dragnea ca o sa-i poata muta doar in pilonul I sau in titluri de stat. Adica sa ajunga la buget, ca sa acopere deficitul.
Nu-i liviu atat de prost sa dea bunatate de bani la populatie. Ii da el la cine trebuie.
Sper doar sa nu fie atat de marlan incat sa se mute automat banii la Pilonul I daca nu ceri tu altfel.

Edited by bai3tzash, 21 December 2018 - 09:00.


#43
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postrosix, on 21 decembrie 2018 - 08:49, said:

Daca ar fi dupa mine, m-as pensiona si maine, numai sa pot retrage tot si n-as recomanda nimanui sa mai munceasca dupa o varsta.



Pai, prietene, toata lumea ar scoate instant banii din pilonul 1 daca ar fi posibil... Si n-ar mai munci nici drku.
Pilonul 1 e facut sa te tina sclav o viata.
Te-ai pensiona tu maine dar pe ce suma? Zic a de la stat.

Am cunostinte si prieteni care au muncit 40 si ceva de ani la stat si mai vor sa ramana ca or sa primeasca pensie mica.
Asa ca statul te intreaba cu 5 ani inainte daca vrei sa te pensionezi, iti @ofera posibilitatea de a cumpara vechime sau a te pensiona cu penalizare.

Parerea mea ca ideea sa poti retrage sumele de la pilonul 2 este una buna, chiar ma gandeam cum drac sa aplice astia o masura asa de buna.

La noi sistemul de pensie este o magie, un mister, un unicorn roz, am prieteni care urmeaza sa iasa la pensie si pur si simplu fac dosarul de pensionare si asteapta asa ca un mister sa vada ce suma primesc si gata.

Inflatia 5% pe an, sa zicem ca iti dau astia o pensie de 1000 de lei, boss, ai muncit toata ziua sa ajungi asistat social. ASTA FIIND VARIANTA POPULARA.
Sau ai muncit toata viata stiind ca o sa ajungi batran si ca o sa trebuiasca sa ai grija de tine ca pensia de la stat este de rahat si investind si facand ceva cu sumele tale. ASTA FIIND VARIANTA POTRIVIT DE ATENTA.

#44
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Tot urmaresc discutii pe tema pilonului 2 si vad ca nimeni nu zice nimic apropos de modul de calcul al piloanelor si rezultatul lor.
Eu am facut o simulare de genul:
Salariu brut 10.000 RON
Varsta 25 de ani
Rezulta un salariu net de 5800 RON
Asigurari sociale 2500 din care 375 RON se duc la pilonul 2
Sanatate 1000
Impozit 650 RON
Varsta de pensionare: 65 de ani
Speranta de viata: 85 de ani
Am mers pe 10.000 RON salariu brut pentru referinta, presupunem salariu indexat cu 2% pe an.

La 65 de ani vei primi urmatoarele:
Pensie pilon 1 - 2548 la o contributie lunara de 2125 RON lunar timp de 480 de luni
Pensie pilon 2 - 2501 la o contributie lunara de 375 RON lunar timp de 480 de luni

Daca scoti pilonul 2 ramai cu praful de pe toba. Venituri la jumate la pensie. Si absolut modice.

#45
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Speranta de viata 85? Hheheheheheh.

#46
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

View Postadisz, on 20 decembrie 2018 - 21:46, said:

De ce,mihaigerard?
Pentru ca 90% din romani, daca nu mai bine, nu au educatie financiara.
De bine, de rau, acele sume din pilonul 2 sunt garantate. La cele din pilonul 1, stai cu speranta ca statul nu se apuca sa se joace la valoarea punctului de pensie tocmai cand iesi la pensie...

#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Din cate am inteles ultima modificare ar fi doar posibilitatea de a muta banii la pilonul I.
Ar fi renuntat la ideea de a putea fi mutati si la 3 ca desi nu ar mai plati ei cota banii tot nu ar fii accesibili.

Ideea defapt este desfiintarea Pilonului 2 - impingerea sa spre nerentabilitate - cand vor avea motive sa nationalizeze tot.
Asa cau au facut Ungurii si Polonezii. Apropo, se pare ca Polonezii reinfiinteaza pilonul 2.

Practic mutarea sumelor de bani ar fi un punct - va scadea suma de bani care poate fi investita/rulata. Al doilea de care nu prea zice nimeni ar fi scaderea comisioanlor din care castiga defapt fondurile pana la un nivel la care se pierde rentabilitatea - ca sa supravietuiasca vor lua bani din profit pana il vor elimina si vor intra pe pierdere. Atunc istatul va zice ca strainii nu sunt capabili sa ne pasterze banii si vor desfiinta fondurile, mutand banii ramasi in buget.

E cam ciudat sa vezi cum Dragnea & Co folosesc aceeasi strategie si aceeasi retorica folosita cu 1-2 ani mai inainte de Unguri sau Polonezi. Copie la indigo. E deja un Deja vu.

#48
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcaiuscorneliu, on 21 decembrie 2018 - 01:21, said:

Îi va cheltui pe diverse și se vor întoarce sub formă de taxe la bugetul pe care-l controlează escrocii. Plus că oamenii vor fi o perioadă mulțumiți și bine dispuși că au bani de cheltuiala. Și vor uita de ciuma roșie și ieșit în stradă.
Și mai e una - contribuția la pensie se va duce toată la stat. Aici e banul gros pe care-l vizează ei.

View Postrosix, on 21 decembrie 2018 - 08:49, said:

Daca ar fi dupa mine, m-as pensiona si maine, numai sa pot retrage tot si n-as recomanda nimanui sa mai munceasca dupa o varsta.

Pai, prietene, toata lumea ar scoate instant banii din pilonul 1 daca ar fi posibil... Si n-ar mai munci nici drku.
Pilonul 1 e facut sa te tina sclav o viata.
Tu nu ai niciun leu la pilonul 1. Nimeni nu are vreun leu acolo - toți cei care plătesc CAS plătesc în schimbul promisiunii că vor primi pensie la momentul adecvat. De fapt promisiunea e cam așa - plătiți voi acum pensiile în curs și eu, statul, îi voi forța pe cei din viitor să vă plătească vouă pensii. În schimbul aceleiași promisiuni, firește...

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Din nou, șoc și groază că dispare pilonul 2. Pentru toți susținătorii acestei porcării de variantă de pensionare, eu am o întrebare. Având în vedere că există doar 2 modalități de încasare a banilor în cazul pensionării (o singură dată sau eșalonat pe parcursul a 5 ani), ce se întmplă cu un pensionar ce trăiește mai mult de 5 ani? Din ce va trăi?
În contrapartidă, pensia din pilonul 1, indiferent dacă e mai mare sau mai mică (au fost și vor fi inechități în calculare) este garantată pe viață.

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pilonul 2 e un plus pe care il primesti la pensia normala. Aia sti ica ii ai - pe cei de la stat nu-i vezi.
Ptr unii - din nefericire foarte multi - e cam singurul mijloc de economie pe care il vor face in viata lor. De-asta a si cazut bursa cand s-a anuntat ca cine vrea isi poate lua banii inapoi - cred ca 30-40% din populatie s-ar fi napustit sa ceara banii si pe urma sa-i bea sau sa-i cheltuie ca prostii. Ca atata educatie financiara au. Traiesc ca sa bea sau sa cheltuie  tot ce castiga.

#51
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMembruAnonim, on 21 decembrie 2018 - 11:21, said:

Din nou, șoc și groază că dispare pilonul 2. Pentru toți susținătorii acestei porcării de variantă de pensionare, eu am o întrebare. Având în vedere că există doar 2 modalități de încasare a banilor în cazul pensionării (o singură dată sau eșalonat pe parcursul a 5 ani), ce se întmplă cu un pensionar ce trăiește mai mult de 5 ani? Din ce va trăi?
În contrapartidă, pensia din pilonul 1, indiferent dacă e mai mare sau mai mică (au fost și vor fi inechități în calculare) este garantată pe viață.

Nu cred ca obliga careva pensionarul sa cheltuiasca toti banii de la P2 in cinci ani. Pensionarul poate linistit sa traiasca din pensia de mizerie de la stat si sa suplimenteze, la nevoie, cu fonduri de la P2. Daca nea Costica isi cumpara TV de 5000 euro fix in ziua in care-i intra banutii de la P2, atunci isi merita soarta...

Daca eu mor maine, atunci toti banii pe care i-am cotizat la P1 se duc in neant, ca orice alta componenta a bugetului de stat. In contrapartida (ca tot iti place termenul), banii de la P2 si P3 raman mostenitorilor.

#52
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMembruAnonim, on 21 decembrie 2018 - 11:21, said:

Din nou, șoc și groază că dispare pilonul 2. Pentru toți susținătorii acestei porcării de variantă de pensionare, eu am o întrebare. Având în vedere că există doar 2 modalități de încasare a banilor în cazul pensionării (o singură dată sau eșalonat pe parcursul a 5 ani), ce se întmplă cu un pensionar ce trăiește mai mult de 5 ani? Din ce va trăi?
În contrapartidă, pensia din pilonul 1, indiferent dacă e mai mare sau mai mică (au fost și vor fi inechități în calculare) este garantată pe viață.
Parlamentul trebuia sa dea o lege cum se calculeaza pensia din pilonul 2, nu e vina fondurilor de pensie ca ei au distrugerea   rezolvarea justitiei ca si prioritate. In lipsa legii, astea sunt cele doua posibilitati.

Iar cu pilonul1 va ramane toata lumea, pilonul 2 este doar ca o completare a pensiei din pilonul 1. In acest moment din toata contributia de 25 % la pilonul 2 se duc 3.75%, cu o regula de 3 simpla pensia din pilonul 1 ar trebuii sa scada doar cu 15%, iar pensia din pilonul 2 dupa toate calculele depaseste 25% din valoarea pensiei de la pilonul 1.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Marea problemă vine din faptul că pensia din pilonul 1 va fi diminuată iar toți cei ce vor fi nevoiți să se rezume la ea vor trăi mai prost după cei 5 ani. Le va ține de foame ideea că au reușit să economisească împotriva voinței lor?
Dacă acum oamenii sunt atât de proști încât este bine să fie obligați să economisească, ce-i va deștepta astfel încât la încasarea pensiei din pilonul 2 să-i împartă pe toată durata vieții? Viață care uneori poate fi lungă.
relu_24, +25% pe 5 ani după care ai muuuuuuuuulți ani cu -15%. E echitabil? Fă calculele la un pensionar care a fost plătit cu minim pe economie să vezi cu ce pensie rămâne după cei 5 ani de recuperare a pilonului 2.

Edited by MembruAnonim, 21 December 2018 - 11:41.


#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Lasa ca e mai echitabil sa dai toti banii la stat ca sa-i fure si sa-ti dea si tie asa cu taraita din ei, cat au ei chef ca pomeni electorale.
Daca s-ar putea sa dau toti banii de pensii la fond privat as face-o imediat. Statul nu merita niciun ban, mai ales cu hotii de la  PSD la putere

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate