Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Am 21 de ani , vreau sa-mi iau masina in rate / Sfat de viata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#1
rocketscientist

rocketscientist

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.12.2018
Salutare

Vreau sa va cer un sfat , in special celor care ati avut credite de-a lungul vietii voastre si care stiti cum e sa platesti rate la banca ani la rand .
Trecand la subiect , sunt un viitor angajat pe salariu de 3500-4000 LEI si vreau sa-mi iau o masina la mana a doua pe la 16.000 EURO in rate de aproximativ 320 EURO ( 1500 LEI ) pe luna timp de 5 ani .
Voi locui singur , cu chirie de vreo 800 LEI / luna . Pot trai decent cu restul de bani ? E o decizie inteleapta sa traiesc 5 ani cu banii astia ramasi dupa plata ratelor ? Probabil ca nu e cea mai buna decizie dar masinile sunt placerea mea si as vrea sa-mi iau ceva frumos .

Astept parerile voastre , o zi buna va doresc !

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sfaturi de prieten pe care n-o să le auzi de la nimeni:


1. Așteaptă să te vezi angajat.
2. Așteaptă să faci ceva vechime. N-o să obții credit fără ceva vechime.
3. Dacă e prima ta mașină nu te arunca la 16000 de euro. Ia-ți ceva mai ieftinel la început, mai o zgârieturică mai o bușiturică prin părcărică, mai un cuiuț pe portierică de la un vecinuț.
Nu te doare inimuța la 3-4 000 de euro ca la 16000.
4. Vezi că după ce dai x euro pe o mașină urmează distribuție, curele accesorii, ulei, filtre ulei și aer etc, plăcuțe de frână eventual, etc. Mai ai nevoie de ceva bani pentru pus la punct + acte.
5. vezi că cei 16000 de euro se transformă încet și dureros în 19.522 euro dați înapoi. După ăia 5 ani mai iei 8-9 mii dacă mai iei, iar tu tocmai ai dat 19 mii jumate.

Așa-i că-i un BMW ? E 93 ? Zic bine ?

Sfat de om bătrân:
Nu te băga la rate. Nu se merită.

Edited by waterman, 10 December 2018 - 15:28.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum e sa platesti rate ani la rand ?
Extra-mega-super-ultra rau

Cel mai bun credit este ala pe care nu il faci niciodata dar, daca totusi te pune ala negru, masina este exact ultimul lucru la care ar trebui sa te gandesti.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
din cat imi dau eu seama, ori incerci sa ne aburesti pe aici, ori duci lipsa de orice cunostinta despre economie.

Ai 21 de ani, te bagi la credite de la varsta asta sa stai cu banana la fund ca daca te da afara ce te faci? Iti doresti sa lucrezi pe 3500-4000 si jumatate sa ii arunci pe geam pentru o masina?
Un credit de 16.000eur inseamna cu tot cu dobanda undeva la 18-19.000€. Adica 5 ani de zile arunci 300eur doar pe credit, pe langa asta vine asigurarea, reparatia, un cauciuc nou, benzina, etc. Nu dai 16.000 si gata masina nu mai are costuri toata viata.

Stai 4 ani de zile sa strangi un ban, sa ai vechime sa nu ai frica zilei de maine, pune 10.000€ deoparte si dupaia mai vorbim.

#5
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
stai cuminte cu ratele!!!!

...mai ales pentru masina!!!!

  Si asta ti-o spune un prost care in 2006 a cumparat o masina in leasing, care a platit pana l-a usturat in cur in jur de 17500 euro si care acum, daca cere 1500 euro pe rabla, cere............dar nu ii mai si ia.

Ce parere ai despre criza care bate la usa? Ce zici,intre timp te mai si insori? Dar locul de munca, sigur o sa fie sigur?  Ce faci daca te inbolnavesti?


Stai cuminte, e un sfat!

#6
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Daca nu ai macar un an vechime nu prea cred sa primesti credit. Poate cu codebitor.
Eu am luat masina sh in rate(mai ieftina ce e drept) in urma cu vreo 2 ani. Nu stiu daca acum pot vinde masina cu destui bani cat sa sting creditul. A mancat destui bani pe partea de reparatii. As mai lua doar noua sau preluare leasing(vechime maxim 1 an) pe firma. Altfel, doar de cati bani am.

Edited by andbozo, 10 December 2018 - 15:28.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 rocketscientist, on 10 decembrie 2018 - 15:20, said:

...sunt un viitor angajat pe salariu de .....
cauti un joc job cu masina de servici si ratele le faci pentru casa.

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Cred ca glumesti!

Raspunsul e NU.

Pe langa chirie mai ai cel putin 400 Ron alte cheltuiele.... cat iti mai ramane de mancare, haine, benzina, chestii ce mai pica pe la masina.

#9
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
dpmdv nu e o decizie inteleapta.
nici chiria, nici masina.
decat sa platesti chirie mai bine platesti rate la o casa. vezi programul cu prima casa, poate te incadrezi.
masina mai bine iti ie un harb cu 2 salarii, macar pt 1-2 ani pana te obisnuiesti si mai strangi niste banuti.
dar la salariul ala nu stiu cum iti permiti o masina de 16k...
eu cu dublu ala nu imi permit sa dau mai mult de 2k pe o masina

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Am vrut si eu sa iau o masina noua cu 12.000 euro in rata si apoi am constatat ca trebuie sa mananc numai paine cu unt. De ce vrei tu sa dai 16.000 euro pe un SH, nu stiu, dar nu cred ca merita.
In fine, daca iti iei rata la banca, rata sa fie fixa. Chit ca dai mai mult, dar stii ca suma platita nu se modifica. Pe langa rata mai vine benzina, rovigneta, impozitul, si alte briz-briz-uri pe care o sa le pui in parbriz. Sa nu uitam de cauciucuri + jante, ca daca iti plac masinile si alea vor costa.
Amenzi, plata loc parcare si astea trebuie sa le ai in vedere.

#11
LivTED35

LivTED35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 24.11.2018
Adevaratul sfat prietenesc este asta:
Angajeazate si strange cat poti si ia-ti masina pe care ti-o permiti. Mai astepti 2-3 ani si te bucuri cu adevarat.
1500 ron pe luna nu pare mult, dar cand mai bagi chiria, mancare, iesitul in oras... Si mai pune ca in aia 5 ani pot aparea probleme de sanatate si altele si poate ajungi sa nu iti poti plati ratele si dupa aia baietii te alearga.
Pune todeauna raul inaintea binelui si incearca sa te feresti de banci. Ti-o spune unu care odata platea rate de 840 euro si avea doua locuri de munca printre straini. Sper sa gandesti limpede si sa nu iti amanetezi urmatorii 5 ani.

Edited by LivTED35, 10 December 2018 - 15:32.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia-ți un teren. Strânge din dinți și fă-ți casa ta. Fără credite și rate. Dă-o naiba de mașină. Iei și mașină după ce ai casă.

#13
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Un sfat de la mine pentru tine: Asteapta pana strangi suma de care ai nevoie si nu te complica inutil cu bancile din ziua de azi care sunt in stare sa ia si pielea de pe om.

Edited by EmyBoss7, 10 December 2018 - 15:33.


#14
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
1. Nici nu esti inca angajat si tu vrei masina SH (!) de 16000 eur (!)
2. Nu cred ca iti va acorda banca un asemenea credit tinand cont ca ai vechime in munca zero. Pe langa asta, bani de avans ai?
3. Ce vei face cu masina? De ce una de 16000 eur? De ce second hand la banii astia?

Recomandarea mea e ca la varsta ta sa incerci sa pui cat mai mult deoparte, pentru ca nu stii ce-ti rezerva viitorul. Daca masina e o pasiune, dar si o nevoie, cumpara-ti una ieftina SH si fa-ti treaba cu ea. In rest economiseste. Vei avea ocazia mai tarizu sa-ti cumperi si o masina mai buna/scumpa/performanta. Nu te incurca cu rate la banca si nu irosi aiurea banii. Foloseste-i pentru studii / o casa / calatoreste / investeste in tine. In orice caz, 4000 lei nu-ti ajung pentru rate + chirie + restul cheltuielilor de zi cu zi.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
La urma urmei el tot cum vrea o sa faca. Noi doar putem sa ne dam cu parerea si sa il sfatuim sa nu isi bage dracul in casa. Dar la sfarsit tot din greseli invatam asa ca ce sa mai vorbim.

#16
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Vei avea urmatoarele cheltuieli: rata+impozit+asigurare+rovinieta+combustibil = peste 2300 lei pe luna doar masina. Fara sa-ti pice nimic la ea, fara cauciucuri, revizii.

Mai mult de 500 lei rata nu merita sa te arunci ca-ti rupi gatul.

Le: E misto masina la inceput, apoi nu mai esti asa incantat. Si ratele curg in continuare.

Edited by paco rabanne, 10 December 2018 - 15:38.


#17
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
-Sa nu crezi ca daca ai masina esti un om realizat!
-Sa nu crezi ca banca te ajuta sa te dezvolti!
- Vei incepe sa te dezvolti abia atunci cand vei fi scapat de banca. Cat timp platesti rate, singura care se dezvolta e banca!!!!!!!!!!


  Bafta!

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
nu vei putea lua credit de la banca din simplul motiv ca nu ai vechime in munca.
apoi, sa-ti imaginezi ca vei avea un loc de munca si un salariu cel putin la acelasi nivel cu cel mentionat, e usor utopic, nici macar nu ai inceput sa lucrezi, ce te faci daca nu-ti place, nu te acomodezi, esti dat afara dupa perioada de proba, etc. ? te pot sustine financiar parintii ?
nu ai propriul acoperis deasupra capului, dar visezi la masina de 16000 euro, SH ?!?
ca sofer, ce vechime/experienta ai, cat ai condus pana acum ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate