Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Am 21 de ani , vreau sa-mi iau masina in rate / Sfat de viata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#181
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
NU face prostia asta.
Cumperi cu cash cat iti permiti, si gata.
Sa dai banii pe un fier care-si pierde din valoare in fiecare secunda e o prostie

#182
pepino88

pepino88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2015
Așa începe totul și vei deveni sclavul ratelor toată viața.

#183
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Deci, ne dai un update, cum iti mai e viata ? Masina aia misto cum e ?

#184
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Apropiindu-ma de 40 de ani, pot zice un lucru cu siguranta. Lucrurile de care te folosesti o viata sau care nu pierd valoare e bine sa le iei cat mai devreme in viata ca sa te folosesti cat mai mult de ele. Lucrurile care se depreciaza e bine sa le iei cat mai rar si sa aiba valoare cat mai mica.
Resursele tale, desi nu par, sunt finite.
Mai bine iei o garsoniera si o masina de 4000 de euro (gasesti masina buna dpdv functional) decat sa platesti chirie si rate la masina de 16k.
In 10 ani vei avea fix NIMIC de pe urma banilor cheltuiti pe chirie si rata si asta inseamna aproape un sfert din viata ta activa. Dupa aia urmatoarea jumata din viata activa iti vei sustine copii iar in ultimul sfert din viata activa iti vei sustine parintii si cam aia e cu resursele tale. Nu iti bate joc de ele cand par ca sunt mai multe decat ai nevoie. Ia ceva de care ai nevoie si care nu isi pierde valoarea.


Ratele in sine nu sunt o problema. Problema e sa intelegi ceva de pe urma lor.

#185
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

 business11, on 10 decembrie 2018 - 15:25, said:

din cat imi dau eu seama, ori incerci sa ne aburesti pe aici, ori duci lipsa de orice cunostinta despre economie.

Ai 21 de ani, te bagi la credite de la varsta asta sa stai cu banana la fund ca daca te da afara ce te faci? Iti doresti sa lucrezi pe 3500-4000 si jumatate sa ii arunci pe geam pentru o masina?
Un credit de 16.000eur inseamna cu tot cu dobanda undeva la 18-19.000€. Adica 5 ani de zile arunci 300eur doar pe credit, pe langa asta vine asigurarea, reparatia, un cauciuc nou, benzina, etc. Nu dai 16.000 si gata masina nu mai are costuri toata viata.

Stai 4 ani de zile sa strangi un ban, sa ai vechime sa nu ai frica zilei de maine, pune 10.000€ deoparte si dupaia mai vorbim.
A vazut masina la altu si s-a gandit... Posted Image Eu ma iau cu mainile de cap si daca stau juma' de ora la banca si el vrea rate. Auzi, nu vrei sa-mi platesti si mie? Posted Image

Auzi, nu mai bine platesti banii astia ca sa n-ai nevoie de ea? Posted Image

Frate, la ce e in Bucuresti, si mai ales daca e prima masina, mai mult de 3-4-5-6 mii de euro, nu merita. O iei, o tii cativa ani, o dai cu 2-3-4000, cum ti-e norocul. Devalorizarea e mica pentru masinile vechiute, dar nu foarte vechi. Ia ceva sa fie vandabil, nu pe motorina etc etc.

Edited by aaaa4567, 20 January 2020 - 01:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate