Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Am 21 de ani , vreau sa-mi iau masina in rate / Sfat de viata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#37
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Rautaciosilor, omu vrea SA IA masina, nu sa o si foloseasca !
O tine in fata garsonierei de la periferie si o data pe luna o scoate sa o spele, ii ajung banii kklau !
Initiator, chiar , unde ai disparut, in fine, daca nu iti iei bembeu nu S E merita !

Edited by M0sGerila, 10 December 2018 - 15:49.


#38
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 waterman, on 10 decembrie 2018 - 15:46, said:


Alaltăieri nu știai ce fac becurile-n bord la Opel și acum oferi consultanță financiară ?
Ignora-l, face flame.

#39
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu sta pe ganduri, o masina buna iti poate schimba viata, la ce sunt buni banii castigati daca nu iti poti satisface macar un hobby atat de modest? Masinile elegante iti aduc prestigiu, iar prima masina este o amintire pe care nu o vei uita niciodata. Nu mai sta pe ganduri, timpul trece si te vei trezi un batran care si-a spulberat tineretea fara a se bucura de ea.

#40
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Cand o sa ai salariu de 4000 euro pe luna si o sa fi nevoit sa faci un leasing de 300€ pe luna, atunci o sa te doara undeva. Dar cand castigi 800€ si 60-70% ii dai afara pe o rata pentru o masina, ca sa traiesti cu 600-800 ron mi se pare nebunesc.

De banii aia vezi lumea si mai pui si deoparte.

#41
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 corinadaniela, on 10 decembrie 2018 - 15:46, said:



gresit. (si) din cauza unor astfel de specimene, bancile isi cresc dobanzile, taxele si comisioanele, indirect suferim noi ceilalti, care suntem corecti in relatia cu bancile.
Nu te lasa prinsa in plasa. Lasa-l sa comenteze aiurea. Ori face misto, ori face flame.

#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Magicwisewolf, on 10 decembrie 2018 - 15:51, said:

Nu te lasa prinsa in plasa. Lasa-l sa comenteze aiurea. Ori face misto, ori face flame.

eh, il "stiu" pe kalu, informatia era la modul general.

#43
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 Magicwisewolf, on 10 decembrie 2018 - 15:51, said:

Nu te lasa prinsa in plasa. Lasa-l sa comenteze aiurea. Ori face misto, ori face flame.

nu face, omu' e dus mintal. Uitate ce topicuri posteaza. Sta pe forum si isi incurajeaza prostia.

#44
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Eu in locul tau as face un exercitiu... Daca vrei sa dai 1500 Rata in fiecare luna as face in felul urmator

As face o simulare cum as trai daca as avea rata de 1500 RON si ar ma trebui sa cheltui minim 500 ron/luna cu combustibilul. Deci luna de luna pui la saltea 2000 ron timp de 6 luni sa vezi daca poti trai fara acei bani. Dar nici in ruptul capului nu te atingi de ei.

#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017

 rocketscientist, on 10 decembrie 2018 - 15:20, said:

Salutare

Vreau sa va cer un sfat , in special celor care ati avut credite de-a lungul vietii voastre si care stiti cum e sa platesti rate la banca ani la rand .
Trecand la subiect , sunt un viitor angajat pe salariu de 3500-4000 LEI si vreau sa-mi iau o masina la mana a doua pe la 16.000 EURO in rate de aproximativ 320 EURO ( 1500 LEI ) pe luna timp de 5 ani .
Voi locui singur , cu chirie de vreo 800 LEI / luna . Pot trai decent cu restul de bani ? E o decizie inteleapta sa traiesc 5 ani cu banii astia ramasi dupa plata ratelor ? Probabil ca nu e cea mai buna decizie dar masinile sunt placerea mea si as vrea sa-mi iau ceva frumos .

Astept parerile voastre , o zi buna va doresc !


La un salariu de 4000 lei cu chirie 800 e mult sa dai 1500 lei pe luna. Daca iei SH, ia una mai ieftina....gasesti compacte la jumatate de pret in stare foarte buna. Sau, daca vrei viteza, ia o Fiesta ST... e mica, dar la varsta asta merge.

#46
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 Magicwisewolf, on 10 decembrie 2018 - 15:48, said:

Pe bune ?
Lasa saraciile de Mercedes, Haudi sau BMW. Ia-ti o Tesla, Jaguar, Rover, un Panamera.
La 16000 gasesti unele cu volan pe dreapta de n-ai treaba !
O da, evolutie taica like a boss! :D

#47
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Magicwisewolf, on 10 decembrie 2018 - 15:48, said:


La 16000 gasesti unele cu volan pe dreapta de n-ai treaba !
Clar!Daca mergi toata viata in marsarier nici nu te opreste politia,ca esti pe partea corecta!

#48
rocketscientist

rocketscientist

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.12.2018

 invest20042001, on 10 decembrie 2018 - 15:26, said:

stai cuminte cu ratele!!!!

...mai ales pentru masina!!!!

  Si asta ti-o spune un prost care in 2006 a cumparat o masina in leasing, care a platit pana l-a usturat in cur in jur de 17500 euro si care acum, daca cere 1500 euro pe rabla, cere............dar nu ii mai si ia.

Ce parere ai despre criza care bate la usa? Ce zici,intre timp te mai si insori? Dar locul de munca, sigur o sa fie sigur?  Ce faci daca te inbolnavesti?


Stai cuminte, e un sfat!
Multumesc pentru opinia ta . Chiar nu ma gandisem la insurat , cu toate ca nu cred ca va fi mai devreme de 28-29 de ani .
Cred ca renunt la planul meu . Cu toate ca atunci cand am scris m-am gandit ca avand un salariu bunisor pentru Romania mi-as putea permite . Se pare ca nu .

#49
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
de ce are topicul asta 3 pagini de raspunsuri intr-o jumatate de ora?

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai bine îți iei un Logan și vorbești cu Karax și-ți montează el un motor warp hiperluminic pe ea de nu mai ai treabă vreodată cu benzina.

#51
postpost

postpost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2018
Cu salariul ala poate sa vada toata Europa cu autocarul.
Da, a vazut el ca aia de au BMW-uri au si gagici misto.


Ca sa te trezesc la realitate: aia sunt baieti de bani gata , ai caror parinti  care sunt patroni  le platesc ratele la masina. Si sunt parinti care au venituri de zeci de mii de lei lunar, iar baiatu' respectiv poate sa fie ceva manager sau asisstant manager cu salariu de la 6000 lei in sus.  
Iar gagicile siliconate si botoxate  la care atintezi  nu vin la ei doar pentru sa fie plimbate cu masina.
Alea mai au si alte costuri-extra:   cadouri, iesiri, platit consumatia, atentii, cumparaturi  etc.  Tu crezi ca alea te vor iubi din sinceritate vreodata?    

Cum ti-au zis si altii: la salariu de 4000 lei esti inca mic rau de tot!

Edited by postpost, 10 December 2018 - 15:57.


#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 un_dac, on 10 decembrie 2018 - 15:55, said:

de ce are topicul asta 3 pagini de raspunsuri intr-o jumatate de ora?
pentru ca fiecare scrie ce-si doreste de la mos craciun...

#53
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
In viata mai trebuie sa si risti, crezi ca Donald Trump asa a devenit magnat? Ia-ti o masina in care sa te simti ca Donald Trump si banii vor veni singuri la tine dupa aceea. Deja cand te vei prezenta la interviu la job cu o limuzina vor stii ce pretentii salariale ai si se vor stradui sa le acopere pentru a nu pierde un angajat valoros. Daca arati ca un magnat oamenii te vor trata ca atare, nu ca pe un parlit care vine cu Loganul la interviu.

#54
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 rocketscientist, on 10 decembrie 2018 - 15:55, said:

Cu toate ca atunci cand am scris m-am gandit ca avand un salariu bunisor pentru Romania mi-as putea permite . Se pare ca nu .

Lucrezi deja ? Unde și ce anume lucrezi.
Dă-ne mai multe detalii.

Vrem și noi acolo un 4.000 pe lună ... Euro sper.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate