Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Prima televiziune U.H.D. din România: Digi 4K.

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
3336 replies to this topic

#1063
dbx

dbx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 19.06.2005

View PostSidorin, on 26 martie 2019 - 09:49, said:

La mine se cunoaşte oricum o îmbunătăţire la DIGI 4K faţă de FHD. Să ai câteva meciuri lunar, F1, ceva documentare pentru 5 lei/lună (sumă ridicol de mică, practic „o bere”, părerea mea). Poate pe viitor or să apară mai multe, nu ştiu. Când s-a transmis cu HDR câţiva s-au plâns, om trăi şi om vedea...
Chiar nu intelege nimeni ca degeaba ai echipamente hard daca nu ai softul necesar!?! Exista vorbe ca vor achizitiona si softul pentru HDR (hei-rup-ul specific romanesc, de ce draq or mai fi tinut postul in teste ?), dureaza. Insa nimic despre dolby, atentie, is canale hd ce emit cu DD, cum mama ma-sii, sa ai canal 4k fara DD?!?
Va rog, incercati sa lasati aroganta deoparte, toata lumea de pe aici, spune clar ca nu problema celor 5 lei se pune, ci contentul sau calitatea digiaproape4k!!! tvr hd a avut insumat luni de zile pajisti frumoase filmate cu acea (singura) camera fhd cu un pixel mort , nu cred ca a deranjat multa lume, ERA fullhd, era ce scria pe sigla!

#1064
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
Ca sa fim rautaciosi pana la capat in privinta DD-ului, sunt si canale SD care au DD, evident, nu la noi, dar sunt "arogante" de genu'..

#1065
violatimi

violatimi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.12.2011
A venit si concurenta Travel Mixt 4K
Travel Mix 4K, în teste la INES https://www.hdsateli...a-ines.html?m=1

S


#1066
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
La Digi clar nu va fi canalul, dar poate baga varianta HD cu ocazia asta.Sunt curios daca se vor intelege cu Telekom pentru retransmisia canalului UHD, varianta HD cica ar intra din data de 31...

Edited by megafanro, 28 March 2019 - 15:42.


#1067
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
La Travel Mix 4k semnalul va fi cu HDR (asa au anuntat) si ar fi foarte interesant sa facem o comparatie d.p.d.v. calitativ intre imaginile celor doua posturi care emit 4k UHD.
Vor insista si la Travel Mix sa scoata emisia cu HDR cei care au dorit ca Digi4K sa nu fie transmis cu HDR?

Edited by testing1b, 29 March 2019 - 00:11.


#1068
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View Posttesting1b, on 29 martie 2019 - 00:03, said:

La Travel Mix 4k semnalul va fi cu HDR (asa au anuntat) si ar fi foarte interesant sa facem o comparatie d.p.d.v. calitativ intre imaginile celor doua posturi care emit 4k UHD.
Vor insista si la Travel Mix sa scoata emisia cu HDR cei care au dorit ca Digi4K sa nu fie transmis cu HDR?



...pana acum a tinut vrajeala cu hai la digi ca aici ai si 4k....baga si concurenta travel mix 4k cu hdr:)...de acu-n colo ori dezvolta continutul,ori pa:)...sa nu vb. de stagnarea hd-urilor...nu stiu,dar bate la volan,troancane rau,digi asta:)...

#1069
dbx

dbx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 19.06.2005
Uite, ca sa nu mai avem vorbe'n vint, antena, proul, au lasat oamenii sa vada tehnologia din "spatele ecranului" , sa zicem, prin p. obae (poate fi si alta sursa, preferabil independenta), asteptam sa ne prezinte digi tehnologia UHD prezenta'n panduri! Ca doar n'o fi nasa, sa fie secreta ... cred... pina atunci , cum spuneam, digiaproape4k !

#1070
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttesting1b, on 29 martie 2019 - 00:03, said:

La Travel Mix 4k semnalul va fi cu HDR (asa au anuntat) si ar fi foarte interesant sa facem o comparatie d.p.d.v. calitativ intre imaginile celor doua posturi care emit 4k UHD.
Vor insista si la Travel Mix sa scoata emisia cu HDR cei care au dorit ca Digi4K sa nu fie transmis cu HDR?
HDR te obliga sa tii televizorul cu luminozitatea la maxim, senzorul de lumina oprit...

mie imi place ca TVul sa se intunece singur seara... ador senzorul de lumina ambientala.

Cred ca HDR e pana la urma mai mult un gimmick

#1071
jon31

jon31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 12.12.2014

View Postunbrutus, on 30 martie 2019 - 11:46, said:

HDR te obliga sa tii televizorul cu luminozitatea la maxim, senzorul de lumina oprit...

mie imi place ca TVul sa se intunece singur seara... ador senzorul de lumina ambientala.

Cred ca HDR e pana la urma mai mult un gimmick
cine ti-a zis ca hdr te obliga la ceva? poate doat tv tau!

#1072
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Stiu ca exista in tv o optiune de dezactivare a functiei HDR.

#1073
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View Postunbrutus, on 30 martie 2019 - 11:46, said:

HDR te obliga sa tii televizorul cu luminozitatea la maxim, senzorul de lumina oprit...

mie imi place ca TVul sa se intunece singur seara... ador senzorul de lumina ambientala.

Cred ca HDR e pana la urma mai mult un gimmick


...se poate dezactiva...plus nu numai pentru,lumina si contrast e,ci si la claritatea si fluiditatea,miscarilor rapide,la dif. luminozitati,si multe altele...deci ridica calitatea rezolutiei 4k...CLAR!...

#1074
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posthariseldon01, on 30 martie 2019 - 21:52, said:

claritatea si fluiditatea,miscarilor rapide,la dif. luminozitati,si multe altele...deci ridica calitatea rezolutiei 4k...CLAR!...
claritatea si fluiditatea miscarilor rapide e data de refreshul panelului, care e setat din fabrica si asa moare.
Un panel de 60hz va avea judder si nu ai ce sa ii faci

E vorba de gestionarea negrului si cam atat, nu stiu ce inseamna "multe altele"

#1075
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View Postunbrutus, on 31 martie 2019 - 00:03, said:

claritatea si fluiditatea miscarilor rapide e data de refreshul panelului, care e setat din fabrica si asa moare.
Un panel de 60hz va avea judder si nu ai ce sa ii faci

E vorba de gestionarea negrului si cam atat, nu stiu ce inseamna "multe altele"


...e lung sa-ti scriu toate...dupa logica ta,nu are sens nici soft-urile de up sau downscaled,ca panelullui e asa din fabrica si punct....da asa e...SI DE ACEIA s-au inventat softurile astea,ca VIRTUAL,sa inbunatateasca imaginea,panelului,adica a hardului...asta face si hlg,true motion samd...la partea de sunet,dolby atmos,de ex.,desi ai tot aceiasi boxe,din fabrica....deci n-ai ce face cu ele....si totusi;)...

Edited by hariseldon01, 31 March 2019 - 01:48.


#1076
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posthariseldon01, on 31 martie 2019 - 01:44, said:

...e lung sa-ti scriu toate...
e suficient sa dai un link, nu trebuie sa le scrii

View Posthariseldon01, on 31 martie 2019 - 01:44, said:

dupa logica ta,nu are sens nici soft-urile de up sau downscaled,ca panelullui e asa din fabrica si punct....
da, asa e, nu are/au sens, panelurile LCD au o rezolutie nativa, de aia la laptop/monitor lcd nu poti schimba rezolutia, si daca o schimbi te avertizeaza ca nu e cea nativa
un tv 4k va avea o imagine mai neclara pe o sursa FullHD ca un tv cu rezolutia nativa FullHD

View Posthariseldon01, on 31 martie 2019 - 01:44, said:

asta face si hlg,true motion samd...la partea de sunet,dolby atmos,de ex.,desi ai tot aceiasi boxe,din fabrica....deci n-ai ce face cu ele....si totusi;)...
hlg nu stiu ce e, dar true motion clar e o porcarie, o mai tine cineva activata?
atmos necesita 7.1 boxe, deci...

#1077
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
Sunt multe lucruri care s-au invetat pentru toti ceilalti, numai pt noi romanii, nu ! Daca o anume functie ti se pare ca nu face nimic pe un canal tv romanesc, pune mana pe o antena de satelit si testeaza-ti acolo tv-ul ! Ai sa ramai uimit, pentru ca functile alea chiar lucreaza, unde e cazul.

Ca sa vi sa spui ca HDR iti tine tv-ul cu luminozitatea la maxim, iar imi aduce aminte de baietii cu intunecatul ecranului..
Poate va intruniti la un ceai si picati de acord ce va face HDR-ul asta la tv-urile voastre..

HLG: Hibrid Logo Gama e un fel de extensie a HDR-ului, care a fost creat tocmai pentru ca tehnologia nu merge (nu bate pasul) mana de mana cu televiziunile de la noi..
Nu stii ce e ala si cu ce se ocupa, dar va strica televizoarele unora cand se activeaza niste chestii..

PS: Digi, da-le oamenilor inapoi HDR-ul !!!

Urmatorul tv pe care o sa-l iau va fi testat intr-un magazin unde ofera acces la o antena de satelit !

#1078
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Se vede super bine formula 1 pe 4k

#1079
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
esti ironic? mi mi s-a parut ca s-a vazut foarte prost. mai slab ca un 1080p. in australia intr-adevar parca a fost ceva mai buna imaginea. o avea vreun impact si desfasurarea pe timp de noapte a cursei, dar oricum imaginea mi s-a parut foarte proasta (Samsung mu6400)

#1080
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
e posibil sa fi fost o problema de feed, deoarece nici la RTL UHD nu s-a vazut in 4K, doar grafica find la acest standard, transmisia fiind 1080p. (verificat de un prieten)

Edited by Fly_85, 31 March 2019 - 20:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate