Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Prima televiziune U.H.D. din România: Digi 4K.

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
3335 replies to this topic

#1027
dresden

dresden

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.08.2018

View Postmarius664, on 19 martie 2019 - 13:11, said:

Pai acum o iau si eu pe urma ta; de ce sa dubleze postul? DOAR pentru UN MECI Posted Image

ca sa-si scoata costurile de productie pentru un astfel de post. Posted Image)) Ca la cati abonati au tv-uri 4k si din acestia cati s-au abonat la acest post...e clar ca audienta e infima. Prin urmare, pasul logic ar fi sa aduca si decodoare 4k, daca vor sa aiba program separat si sa si renteze sa tina un astfel de post...Cu decodoare 4k, aduna abonati noi la acest pachet plus chiria suplimentara la decodor. Simpla si logica treaba.

Edited by dresden, 19 March 2019 - 13:43.


#1028
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postsfantu.dracu, on 18 martie 2019 - 13:28, said:

Băi, la mine se vede doar negru.
Cu sonor.
Bre colegi, cum pot videa și io?
Că de auzit aud.
În afară de a-mi cumpăra un UHD, că-s zgârcit.

Citesc aici că se poate și fără TV UHD. Deci, care-i hacku'?
Am SmartCard.
:D

Din păcate nu mai am tub. :sadwalk:
Că am citit că pe ăla merge brici.


#1029
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Trebuie sa-ti cumperi decodor 4K. Vezi postarile anterioare.

#1030
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postsfantu.dracu, on 19 martie 2019 - 13:39, said:

Bre colegi, cum pot videa și io?
Că de auzit aud.
În afară de a-mi cumpăra un UHD, că-s zgârcit.

Citesc aici că se poate și fără TV UHD. Deci, care-i hacku'?
Am SmartCard.
Posted Image

Din păcate nu mai am tub. Posted Image
Că am citit că pe ăla merge brici.

Ori schimbi TV-ul, ori cumperi decodor.

Desi n-am verificat (nici nu intentionez sa dau bani pe el), la mine pe tv apare Digi 4K[_] HD (ca si cum televizorul ar recunoaste ca transmite HD). Buba e ca e singurul care imi arata asa, restul canalelor (HD sau nu) nu imi arata la EPG nimic. La Samsungul parintilor apar la EPG HD la canalele respective (bine, ei sunt pe UPC).

PS: cat a fost perioada de teste/gratuit n-am dat scanare (folosesc CI+) ca sa vad daca se poate receptiona sau nu (mi s-a spus ca un tv doar HD nu il poate rescala la HD).

#1031
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View Postronuquet, on 19 martie 2019 - 13:05, said:

CA SA POTI SA VEZI EXCLUSIVITATILE DE PE POSTUL ALA CHIAR DACA NU DETII UN TV 4K. Doamne zici ca vorbesc cu peretii.

nu vorbesti cu peretii, doar ca:
nimeni nu ar face investitia unor receptoare 4K pentru a pune la dispozitie un canal 4K !
vrei sa le vezi, iti iei tv (cand ti-o permite bugetul, la general vb). iar aia cu downscale la fullhd e penibila.. numai la noi se intampla dinastea..

#1032
pid

pid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.12.2005
personal nu stiu nici un decodor 4k cu "comon interface +" adica sa poti baga cardul +cam-ul de la digi, care sa fie usor de gasit  si la un pret accesibil, pe amiko a4/a5 nu merge deoarece nu are interfata ci+, deci singura solutie tv 4k

#1033
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
Nu. In orice tara normala, se dau si decodoare 4K. Aici e diferit.. s.a ales varianta ieftina cu cardul...

#1034
marius_pepsi

marius_pepsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.10.2011

View Postjohnnycrush, on 18 martie 2019 - 22:45, said:


Daca esti incuiat la minte, stai in banca ta!

Explică-te, deșteptule. Eu, unul am un TV UHD, am plătit abonamentul pentru DIGI 4K, și deci văd acest post, pe celelalte TV-uri HD nu văd DIGI 4K, deși am CI.

#1035
pid

pid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.12.2005

View Postmarius_pepsi, on 19 martie 2019 - 18:41, said:

Explică-te, deșteptule. Eu, unul am un TV UHD, am plătit abonamentul pentru DIGI 4K, și deci văd acest post, pe celelalte TV-uri HD nu văd DIGI 4K, deși am CI.
se pare ca cineva este obligat ca sa faca sa iti mearga tie digi 4k pe tv-urile hd care le ai, rcs-rds iti spune clar de ce ai nevoie ca sa receptionezi digi 4k, iti convine bine, nu iti convine nu te obliga sa platesti 5lei /luna  indiferent daca iti merge pe un tv sau 5 tv-uri

View Postjohnnycrush, on 18 martie 2019 - 22:45, said:

Daca esti incuiat la minte, stai in banca ta!
descuie-ne te rog si pe restul, cum poti vedea acum (cand e criptat si nu cand era la liber) digi 4k pe un televizor non uhd?

#1036
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postpid, on 19 martie 2019 - 19:02, said:



descuie-ne te rog si pe restul, cum poti vedea acum (cand e criptat si nu cand era la liber) digi 4k pe un televizor non uhd?
Pai si acum cum poti vedea Digi4K pe un televizor UHDPosted Image ???

#1037
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 26.12.2017

View Postmarius_pepsi, on 19 martie 2019 - 18:41, said:

Explică-te, deșteptule. Eu, unul am un TV UHD, am plătit abonamentul pentru DIGI 4K, și deci văd acest post, pe celelalte TV-uri HD nu văd DIGI 4K, deși am CI.

View Postpid, on 19 martie 2019 - 19:02, said:

descuie-ne te rog si pe restul, cum poti vedea acum (cand e criptat si nu cand era la liber) digi 4k pe un televizor non uhd?
Of, hai s-o luam ca la gradinita:
Daca cineva baga un cablu Tv de la Digi in tv, acel cineva va putea vedea canalele redate de "tunerul' televizorului. Daca acel tuner nu are suport pentru anumite codecuri, atunci canalele tv care folosesc acele codecuri nu vor putea fi redate. In cazul de fata, daca tv-ul "nu stie" codecul HEVC, atunci canalul Digi 4k, care foloseste acest codec, nu va putea fi redat.
Daca tot acel cineva are si un receptor conectat la tv, va putea vedea canalele din decodor.
In cel de-al doilea caz, canalele pot fi comutate cu telecomanda receptorului, si nu a tv-ului, pentru ca sunt redate de tuner-ul decodorului, si nu de al tv-ului. In acest al doilea caz, daca receptorul stie codecul HEVC, atunci canalul Digi 4k va fi redat. Problema este ca receptorul sa aiba si un slot CI+ in care sa fie bagat cam-ul Digi (pentru decriptarea canalului).
Un astfel de receptor aici:
https://www.satmulti...enigma2_139007/
sau
https://www.elstar.r...ero-4K-DVB-C-T2

View Postdresden, on 19 martie 2019 - 13:33, said:

..Cu decodoare 4k, aduna abonati noi la acest pachet plus chiria suplimentara la decodor. Simpla si logica treaba.
Operatorii care ofera receptoare 4k (cei din vest) fac asta, in principal, pentru a oferi continut VOD (binenteles in 4k).

Edited by johnnycrush, 19 March 2019 - 20:38.


#1038
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014
Idiot sa fii sa dai o caruta de bani pe un decodor UHD doar cu DVB-C, sa il conectezi la un tv non-4K ca sa te uiti la DIGI4K im format downscalat, cand mai pui putin si iti iei tv 4K si il vezi ca calitatea UHD.

#1039
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 26.12.2017

View PostiZet, on 19 martie 2019 - 20:58, said:

Idiot sa fii sa dai o caruta de bani pe un decodor UHD doar cu DVB-C, sa il conectezi la un tv non-4K ca sa te uiti la DIGI4K im format downscalat, cand mai pui putin si iti iei tv 4K si il vezi ca calitatea UHD.
Prietene, n-am spus ca-i rentabil sau ca eu as face asta. Am spus doar ca e posibil sa vezi un canal 4k pe un tv non-4k. Si, pentru unii, a trebuit sa explic cum de-i posibil.

Edited by johnnycrush, 19 March 2019 - 21:04.


#1040
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014
Normal ca e posibil. Cu sculele necesare orice e posibil. Doar ca tu ai zis-o "plastic", eu am zis-o mai din "topor".

Edited by iZet, 19 March 2019 - 21:38.


#1041
geo-videle

geo-videle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 12.09.2017
vorbiti de piraterie pe alte arii
aici e cel oficial pls

Edited by geo-videle, 20 March 2019 - 00:33.


#1042
pid

pid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.12.2005
nu se vorbeste de piraterie, e totul legal, accesul la program se face pe baza smartcamului care in loc sa il bagi in tv il bagi in receptor, cat despre receptoarele alea 2 nu vad pe nicaieri sa scrie ca ar suporta CI+, e amintit doar de CI.

#1043
geo-videle

geo-videle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 12.09.2017
las o ca macane..
ma iei pe mine de parca nu stiu ce poate un amiko..care vede tot..de la hbo..pana la super one.....fara cartela..etc
las o asa
vorbim in alta parte de pirat, nu as fi eu marele sef aici..dar intru sa citesc de hdr..una alta..am optiunea..dau 3 lei..nu doi..lunar..etc

Edited by geo-videle, 20 March 2019 - 06:17.


#1044
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Geo, ai inteles tu ceva, dar nu tot: pe scurt, daca nu ai un tv 4K, si vrei sa vizionezi postul asta, pe un tv full hd, hd ready sau crt, iti iei un smartcard de la Digi, adaugi optiunea Digi4K, si cauti un receptor 4K ce are tuner dvb-c si slot pentru CAM, nu doar card. Introduci CAM-ul in receptor, nu in televizor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate