Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Diesel peste cativa ani.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
asta cu Diesel-ul oricum este o mare vrajeala. In Austria diesel-ul deja este mai scump ca benzina, ca vezi doamne ce rau ar produce.
Dar motoarele pe combustibil se vor dezvolta si in viitor foarte mult si diesel-ul incearca sa fie indepartat de Lobby-ul electro in rest nimic mai mult.

Si energia dintr-o masina electrica trebuie produsa si nu este deloc foarte "clean" acest proces. Asa ca nu mai ascultati ce spun astia prin ziare.

#20
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Acum 5 ani Dieselul era clean, eco si salvatoprul planetei de la incalzirea globala. Astazi este teroarea ascunsa care ucide nevazut. Peste 6 ani poate ca cercetatorii vor descoperi ca pulberile emise de diesel duc la cresterea potentei si prelungirea eractiei, atunci sa vezi preturi.

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Se pare ca viitorul suna electric sau hybrid
Deocamdata ne pregatim sa trecem la Euro 7 iar peste 6 ani este posibil sa ajungem la Euro 8

Asta va afecta nu doar diesel-ul dar si benzinarele.
Practic, pentru indeplinirea noilor standarde, producatorii vor avea costuri de productie mult mai mari pe care unii deja nu si le mai asuma.
Fiat Chrysler, Volvo si nu numai au anuntat deja ca renunta la motorizarile diesel
Am citit pe undeva cum ca si Volkswagen intentioneaza sa electrifice in masa toate modelele sale

Ce se va intampla in realitate ?  Nu stim exact dar, cum spuneam, viitorul suna electric

Edited by Naijax, 30 November 2018 - 15:10.


#22
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Nu stiu de ce am sentimentul ca totusi viitorul nu va fi electric ... Ori cam benzina dusa pe noi culmi ori altceva.

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cel mai probabil standard hybrid
Adica NON - PLUG - IN

Ramane de vazut

#24
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

View Postxcit, on 30 noiembrie 2018 - 12:38, said:

tu strange banii, s-ar putea sa nu mai ai nevoie de masina peste 6 ani, daca psd va fi la putere vom merge cu metroul si elicoptere unde avem nevoie in tara
asta a fost buna .. cat despre "pand3mic" sunt 6 ani omule ... Posted Image

#25
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostYOUR_GOD, on 30 noiembrie 2018 - 13:27, said:

Diesel-ul pe mașini de uz casnic,s a zic asa, este mort......
Si cum faci diferenta dintre " uz casnic si " industrial " ?
Voi inca visati ca daca se interzice dieselul sufera numai ala care este posesor ?

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Care "noi", boss? Copiii tai traiesc in alta lume? Sau tu nu vezi cum iese fumul ca din turnatorie din toate gudroanele diesel aruncate de straini la noi?
Raba este masina pentru uz industrial, tractorul de orice fel, mai vrei exemplu? Hai ca incepi sa le vezi si tu. MMotorul disesel este de fapt, o minune. Functioneaza, practic, cu orice cumbustibil, chestii care i-ar pica rau la stomac motorului pe benzina, dar...exista un pret pentru asta: emisii de noxe mult mai mari. Si acum, cand sunt deja ani de la aparitia motorului diesel, zeci chiar, au inceput sa se vada mai bine si efectele utilizarii acestuia pe scara larga: in orase, sunt adevarate bombe ecologice. Stai langa un diesel o ora si apoi langa ceva cu benzina si vei intelege despre ce este vorba. Nu este nimeni de aici contro disesel, asa, din oficiu. Cele noi, repsecta anumiti parametri. Cele mai vechi, sunt deja depasite, polueaza grav si de aceea, vor disparea. Sigur tu ai diesel. Eu, cand am luat masina, am fost precaut si am luat-o pe benzina. Poate peste 30 ani, si benzina va fi blacklist-ata. Pana atunci insa, mai este. Ca vrem/vreti sau nu, epoca diesel-ului a apus. Vezi VW, sau producatori nordici. Se vorbeste despre poluarea facut de masini, pana si in SUA si, cine stie cum stau lucrurile la ei, intelege ce inseamna asta</p>

#27
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postpand3mic, on 30 noiembrie 2018 - 12:30, said:

Salut. Sunt nou aici si cam habarnist in domeniu. Sunt student, cu permis de un an. N-am masina, le mai conduc ocazional pe ale parintilor. Dupa facultate (peste 6 ani) as vrea sa-mi iau masina la care salivez de cand am vazut-o prima data. Imi place mult VW Eos, insa recent am vazut si si Astra H TwinTop. Ambele par mai avantajoase cu echiparile diesel. In plus, parca imi place mai mult sa conduc o masina diesel. Nu ma deranjeaza zgomotul sau trepidatiile.
Peste 6 ani ar mai fi posibil sa-mi cumpar o masina diesel si sa ma folosesc de ea fara a avea probleme? Am cautat sa ma informez pe diverse site-uri in domeniu, dar de aproape un an dau numai de stiri cu iz de can-can si atat.
Vreau parerile cuiva care e mai documentat decat mine si e la curent cu ceea ce se intampla exact. Multumesc anticipat! Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia.
Eşti mai vechi decât mine :P

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
DIESEL peste cativa ani ? Uite DIESEL acum :


https://adevarul.ro/...c017/index.html

#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostYOUR_GOD, on 30 noiembrie 2018 - 16:27, said:

Care "noi", boss? Copiii tai traiesc in alta lume? ........
Hooooo violentule ! ma doare fix in dos de problema poluarii deoarece este una falsa . Dupa 2000 de ani de fu-tut planeta , n-am de gind sa ma sacrific eu pt binele nimanui , sa-mi f-ut eu viata .
Ati inghiti prea devreme pastila cu poluarea  diesel , si veti vedea consecintele , si cit va va costa . faptul ca tu ai benzinar , caca-maca , este tot o troaca poluanta , iar conform teoriei tale ar trebui aruncata la groapa . ...daca ai fi corect . Electrica ? O panarama poluanta si ea , numai ca are mutata poluarea la sursa , la obtinerea materiei prime , unde se fac dezastre ecologice , la fabricatie , la producerea curentului ....
Vrei sa fi eco ? Exista o singura solutie ! Streangul ! Aha ! Din pacate nu poate exista viata fara poluare , iar adoptarea unor solutii extreme , nu face decit jocul monopolurilor , in timp ce ne f-ut pe noi . Pe noi toti .
Dar se pare ca unora le placeeeeeeee .

#30
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
In fiecare oras mai mare mor cateva mii de persoane pe an din cauza diesel-ului.

#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
<p>

View Post86-APP, on 30 noiembrie 2018 - 16:47, said:

n-am de gind sa ma sacrific eu pt binele nimanui , sa-mi f-ut eu viata .
Din fericire, parerea ta proprie nu va conta, atunci cand se va da NU diesel-ului. Imi place cum gandesti...locuiesti pe propria-ti planeta?
Revin la ce spuneam: diesel=fum. Cele obosite, mai ales. Asta nu este ceva de negociat, ci un fapt. Nu vrei sa vezi, nu ma intereseaza.

#32
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Că și alții citești și nu înțelegi nimic, crezi că tu ești pe alta planetă și nu vei fi afectat de eliminarea dieselului...pt inceput !

#33
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View Post86&#045;APP, on 30 noiembrie 2018 - 16:47, said:


Hooooo violentule ! ma doare fix in dos de problema poluarii deoarece este una falsa . Dupa 2000 de ani de fu-tut planeta , n-am de gind sa ma sacrific eu pt binele nimanui , sa-mi f-ut eu viata .
Ati inghiti prea devreme pastila cu poluarea  diesel , si veti vedea consecintele , si cit va va costa . faptul ca tu ai benzinar , caca-maca , este tot o troaca poluanta , iar conform teoriei tale ar trebui aruncata la groapa . ...daca ai fi corect . Electrica ? O panarama poluanta si ea , numai ca are mutata poluarea la sursa , la obtinerea materiei prime , unde se fac dezastre ecologice , la fabricatie , la producerea curentului ....
Vrei sa fi eco ? Exista o singura solutie ! Streangul ! Aha ! Din pacate nu poate exista viata fara poluare , iar adoptarea unor solutii extreme , nu face decit jocul monopolurilor , in timp ce ne f-ut pe noi . Pe noi toti .
Dar se pare ca unora le placeeeeeeee .
Mașinile clasice cresc în pomi? Rafinăriile alea sunt pe luna? Sondele de extracție unde sunt?
Pentru inițiator, e posibil ca peste 6 ani sa vrei cu totul altceva de la o masina și ce îți place acum sa fie asa și asa atunci :)

#34
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018
Cumpara-ti scuter mai bine sau bicicleta.
Masinile pe baza de benzina se vor interzice.

Edited by detov, 30 November 2018 - 18:23.


#35
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018

View Post41ex, on 30 noiembrie 2018 - 12:43, said:

de ce vrei diesel? esti tanar, unde ti-e adrenalina?

ps: ia-ti moto!Posted Image  moto hibrida sau electrica sa nu ramai in urma..

Da, ia moto si daca urla adrenalina in tine vei fi un potential candidat pentru donarea de organe

#36
pand3mic

pand3mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 04.07.2015

View PostPaz, on 30 noiembrie 2018 - 14:23, said:

Ce facultate faci ?

Medicina. Primul an.

View PostMembruAnonim, on 30 noiembrie 2018 - 12:40, said:



Tu ne intrebi ce masina sa iti iei peste 6 ani? Fii serios.

Nu. Voiam sa stiu cam cat de viabila ar mai fi alegerea unei masini de genul. Stiu deja de mult ce model(e) imi doresc. Nu-mi permit sa-mi iau un lucru atat de scump atunci cand imi doresc, doar pentru ca asa mi s-a pus pata.

View Postbusiness11, on 30 noiembrie 2018 - 13:58, said:



Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Sa inteleg ca ai 12 ani acum, si in 6 ani adica la 18 ani cand dai de carnet te intereseaza daca se mai merita sa iti cumperi diesel. Si tu crezi ca forumul asta apartine de ceva cititori in glob sau mama omida sa iti spuna tie ce se intampla in 6 ani. In 6 ani se pot intampla multe, strange banii acolo si dupa 6 ani ne intrebi din nou.

Ai inteles asa ceva pentru ca ai citit gresit. Reciteste cu atentie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate