Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Diesel peste cativa ani.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 pand3mic, on 01 decembrie 2018 - 00:16, said:

Medicina. Primul an.
:D
Am crezut ca inginer. Nu stiu daca ma explic. :lol:

Bafta cu scoala si sa ai parte de masinile pe care ti le doresti.

#38
pand3mic

pand3mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 04.07.2015

 Ploiesteanul2015, on 30 noiembrie 2018 - 16:42, said:


Ești mai vechi decĂąt mine :P

Ma refeream la zona de auto. Nu am fost activ mai deloc in partea asta de forum. (:

Multumesc pentru raspunsuri! Vad ca ne-a prins si ziua Unirii. La multi ani, dragi colegi!

#39
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 pand3mic, on 01 decembrie 2018 - 00:21, said:


Vad ca ne-a prins si ziua Unirii. La multi ani, dragi colegi!

La Multi Ani, Romania !

Edited by ncu, 01 December 2018 - 00:27.


#40
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 ncu, on 01 decembrie 2018 - 00:23, said:

La Multi Ani, Romania !
Ej gata beat. Merji la cuccare. :lol:

#41
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
sau la căcare Posted Image Posted Image

#42
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

 business11, on 30 noiembrie 2018 - 14:12, said:

ai si tu dreptate intr-o anumita masura.

Eu plec la munca 25km in Viena. Cu taxi-ul ma duce undeva la 50€. Sa fac distractia asta de 2 ori pe zi, pai salariul meu s-ar duce pe taxi-uri.

Alt exemplu, ma duc la cumparaturi, sun taximetristul, sa vina sa ma duca pe mine la cumparaturi, sa stea dupa mine si sa ma duca inapoi acasa, ok.

Alt exemplu, plec in concediu, 500km pana in Croatia, sun taxi-ul, du ma si pe mine in Croatia, ah ok.

Si fi atent o chestie tare, am avut in trecut contract de leasing pe 3 ani incl. service-urile la ei. Ce faceam, 3 ani de zile conduceam masina, plateam leasingul si asigurarea lunar si dupa 3 ani schimbam masina. Avantajul era ca aveam la 3 ani o masina noua, service-urile erau incluse, bine plateam 500-600 eur pe luna inclusiv asigurarea, dar nu imi poti spune ca iesi la acelasi pret daca ai merge doar cu taxi-ul. Poate in Romania, dar in Austria cand dai pe plecare 3,8 € si 1,2 € pe km nu prea cred.
De taceai... Intamplarea face sa ma fi plimbat un pic prin Viena ,sau alte orase similare. Acolo oamenii merg la munca tot cu mijlocul de transport in comun( tren , bus etc) .Acolo oamenii sunt mult mai relaxati decat noi. In timp ce merg spre serviciu citesc . In special in Germania am vazut asta.
Se pare ca nici nu stii ce inseamna uber. suni un uber-ist , te lasa la shopping, apoi la plecare suni alt uber-ist, care ajunge imediat chiar in locul precizat de tine.
Faza cu plecatul in concediu cu taxi ,sper ca ai fost ironic. Trenul ,sau masina de inchiriat in cazul in care nu ai alte alternative ...
Cred ca ar trebui sa stii mai bine ca mine ca in Austria transportul in comun e aproape perfect, si nu intru in detalii.

 INVISSIS, on 30 noiembrie 2018 - 14:19, said:

N-o sa inteleg niciodata filosofia asta legata de taxi, uber. In PM, masina e facuta numai pentru oras? Vrea omul sa se deplaseze oriunde, oricand, in conditii maxime de confort.  Bine ca nu i-ai zis de trenuri, autobuze, maxi-taxi...
Dupa tine, masina personala e un mare moft.

L.E.: Adevarat, in orase ca bucuresti, mai bine taxi/uber decat masina personala. Scapi de stressuri legate de trafic, parcare, tamponari, etc. Dar in rest...
Masina nu numai ca e un mare moft. Nici eu nu as fi crezut  in urma cu 15 ani ca masina personala va deveni o povara. Deocamdata putin simt asta, pt ca romanii inca sunt de principiul acesta ca fara masina nu esti ok. In orase unde nu ai transport in comun ok , uber etc e logic ca fara masina e greu. Dar acolo unde totul se misca bine , si poti beneficia de aceasta facilitate ... Bucurestiul din fericire chiar are un trasnport in comun ok , fata de restul oraselor. si mai exista si uber...

#43
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Si tu cu ce te deplasezi ?

Terminati odata cu hipstereala asta ecoshitista !

Urmatoarea masina sper sa fie una de macar 5 litri !
Ce atata bomboana de pe coliva, de parca ii pasa cuiva ca niste trasi prin cur de pantaloni rosii cu mocasini galbeni nebarbieriti de trei luni o ard la un croisant cu smart-ul electric.

Nu nene, doar castratii de europeni o ard aiurea, restul sunt tot cu v12- le lor si se mictioneaza pe downsizingul vietii si tratatele lu' peste de la Kyoto sau Paris (la asta chiar s-au mictionat oficial, nu alta ).

Face-ti o comparatie reala intre mijloacele de transport din Ro si alea de afara, comparati autobuzele fabricate acum 40 de ani cu alea electrice de afara, caci , ce sa vezi, inca circula pe strazi si rabe si autobuze de jumatate se veac si fel si fel de jeguri de transportat ...animalele, caci pentru altceva nu se incadreaza !

Edited by M0sGerila, 07 December 2018 - 23:09.


#44
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Dar totusi cine doreste sa detina astfel de masini trebuie sa contribuie si cel mai mult la taxe, sa incurajeze pe ceilalti sa mearga cu RAT. In sensul acesta ar putea ca din taxele acestea sa faca transportul in comun gratuit, sau mai ieftin. Deja exista tari in care se testeaza asta.

#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 atupi, on 30 noiembrie 2018 - 13:19, said:

Peste 6 ani dieselele vor fi de pomana ca o sa renunte aia la ele in vest si or sa le trimita aici sa scape de ele.

Sper sa le trimita direct la groapa, in fine. Ca polueaza, nu de altceva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fnJIUOyqMMQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YDT7xUeaJp4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe scurt, daca nu cumva vrei modelul ala (estetica etc), nu prea ai avantaje, decat daca circuli profesionist, peste 15000 km/an etc. Iar peste 6 ani, nici atat.

De ce nu iei pana atunci ceva accesibil, sa iti faci mana?

 r_murphy, on 30 noiembrie 2018 - 13:31, said:

ia-ti Tesla si trece-o pe gpl Posted Image lasa dieselul pemntru marii transportatori.

ah, vezi ca este un topic fluviu de vreo 600 si ceva de pagini in care se tot zice ca dieselul este pe moarte, iar moartea, a dracu, ii tot zice dieselului, dă dizel, dă, dă, dăăăăăăăăăăăăăăăă ...
Orice moarte in domeniul asta dureaza 20-30 de ani... Si pe anumite segmente. Probabil ca la autobuze si camioane, mai greu. Desi autobuze electrice exista si nu-s chiar rare. In tari fara apa calda, cum e Romania, mai trec 20 de ani dupa ce inchide neamtul linia de productie.

Edited by aaaa4567, 20 December 2018 - 20:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate