Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Diesel peste cativa ani.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
pand3mic

pand3mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 04.07.2015
Salut. Sunt nou aici si cam habarnist in domeniu. Sunt student, cu permis de un an. N-am masina, le mai conduc ocazional pe ale parintilor. Dupa facultate (peste 6 ani) as vrea sa-mi iau masina la care salivez de cand am vazut-o prima data. Imi place mult VW Eos, insa recent am vazut si si Astra H TwinTop. Ambele par mai avantajoase cu echiparile diesel. In plus, parca imi place mai mult sa conduc o masina diesel. Nu ma deranjeaza zgomotul sau trepidatiile.
Peste 6 ani ar mai fi posibil sa-mi cumpar o masina diesel si sa ma folosesc de ea fara a avea probleme? Am cautat sa ma informez pe diverse site-uri in domeniu, dar de aproape un an dau numai de stiri cu iz de can-can si atat.
Vreau parerile cuiva care e mai documentat decat mine si e la curent cu ceea ce se intampla exact. Multumesc anticipat! Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
tu strange banii, s-ar putea sa nu mai ai nevoie de masina peste 6 ani, daca psd va fi la putere vom merge cu metroul si elicoptere unde avem nevoie in tara

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pand3mic, on 30 noiembrie 2018 - 12:30, said:


Tu ne intrebi ce masina sa iti iei peste 6 ani? Fii serios.

Edited by MembruAnonim, 30 November 2018 - 12:40.


#4
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de ce vrei diesel? esti tanar, unde ti-e adrenalina?

ps: ia-ti moto!Posted Image  moto hibrida sau electrica sa nu ramai in urma..

Edited by 41ex, 30 November 2018 - 12:44.


#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Deja diesel-ul a fost interzis in unele orase, va fi pe urma interzis total, iar masinile pe benzina vor urma. Electricele sunt viitorul.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,499
  • Înscris: 30.08.2017
E incerta treaba cu diesel-urile. E posibil ca statele sa le taxeze suplimentar in ideea de a descuraja achizitia si chiar folosirea lor in orase.  Apoi, producatorii incep sa o lase mai moale cu aceste motoare din cauza problemelor cu manipularea emisiilor, motiv pentru care, peste 6 ani, e posibil ca oferta de masini noi sa fie mai limitata pe diesel. Printre cunoscutii care acum folosesc diesel, cei mai multi au spus ca urmatoarea masina nu va fi diesel.

#7
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Peste 6 ani au sa se mai risipeasca dorintele adolescentine, ceea ce nu e rau deloc. Altfel, cu diesel numai pe la tara cred ca se va mai circula in 6 ani (daca nu se darama sandramaua UE intre timp)

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007
peste 6 ani, daca mai astepti inca vreo 6 ani, poti sa-ti iei direct din germania ultimul model de beamveau de azi, la super-pret.

#9
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 PopaXXX, on 30 noiembrie 2018 - 12:44, said:

Deja diesel-ul a fost interzis in unele orase, va fi pe urma interzis total, iar masinile pe benzina vor urma. Electricele sunt viitorul.
gresit. Honda Clarity Fuel Cell. asta e viitorul.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Peste 6 ani dieselele vor fi de pomana ca o sa renunte aia la ele in vest si or sa le trimita aici sa scape de ele.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Diesel-ul pe mașini de uz casnic,s a zic asa, este mort. La noi vine la greu din lumea buna, pentru ca ăștia le dau sa scape de ele. Nu le va interzice nimeni, dar vor avea taxe asa mari, încât ne vom lipsi. Asta nu se va întâmpla peste noapte, dar este inevitabil.

 atupi, on 30 noiembrie 2018 - 13:19, said:

Peste 6 ani dieselele vor fi de pomana ca o sa renunte aia la ele in vest si or sa le trimita aici sa scape de ele.

De acum sunt cam moca, dar, cum ajung la noi, cum devin masini bune.

Edited by YOUR_GOD, 30 November 2018 - 13:25.


#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
ia-ti Tesla si trece-o pe gpl ;) lasa dieselul pemntru marii transportatori.

ah, vezi ca este un topic fluviu de vreo 600 si ceva de pagini in care se tot zice ca dieselul este pe moarte, iar moartea, a dracu, ii tot zice dieselului, dă dizel, dă, dă, dăăăăăăăăăăăăăăăă ...

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 xcit, on 30 noiembrie 2018 - 12:38, said:

tu strange banii, s-ar putea sa nu mai ai nevoie de masina peste 6 ani, daca psd va fi la putere vom merge cu metroul si elicoptere unde avem nevoie in tara

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Sa inteleg ca ai 12 ani acum, si in 6 ani adica la 18 ani cand dai de carnet te intereseaza daca se mai merita sa iti cumperi diesel. Si tu crezi ca forumul asta apartine de ceva cititori in glob sau mama omida sa iti spuna tie ce se intampla in 6 ani. In 6 ani se pot intampla multe, strange banii acolo si dupa 6 ani ne intrebi din nou.

#14
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cea mai proasta decizie e sa cumperi o masina. Peste 6 ani  masina valoarea masinii respective o sa scada la jumatate daca va fi super intretinuta. Cu banii aia te plimbi cu taxi, uber etc  ca si cand ai avea sofer personal si stai si fara stresul de a plati taxe, de a merge sa schimbi anvelope, ulei etc.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 laur_radu, on 30 noiembrie 2018 - 14:06, said:

Cea mai proasta decizie e sa cumperi o masina. Peste 6 ani  masina valoarea masinii respective o sa scada la jumatate daca va fi super intretinuta. Cu banii aia te plimbi cu taxi, uber etc  ca si cand ai avea sofer personal si stai si fara stresul de a plati taxe, de a merge sa schimbi anvelope, ulei etc.

ai si tu dreptate intr-o anumita masura.

Eu plec la munca 25km in Viena. Cu taxi-ul ma duce undeva la 50€. Sa fac distractia asta de 2 ori pe zi, pai salariul meu s-ar duce pe taxi-uri.

Alt exemplu, ma duc la cumparaturi, sun taximetristul, sa vina sa ma duca pe mine la cumparaturi, sa stea dupa mine si sa ma duca inapoi acasa, ok.

Alt exemplu, plec in concediu, 500km pana in Croatia, sun taxi-ul, du ma si pe mine in Croatia, ah ok.

Si fi atent o chestie tare, am avut in trecut contract de leasing pe 3 ani incl. service-urile la ei. Ce faceam, 3 ani de zile conduceam masina, plateam leasingul si asigurarea lunar si dupa 3 ani schimbam masina. Avantajul era ca aveam la 3 ani o masina noua, service-urile erau incluse, bine plateam 500-600 eur pe luna inclusiv asigurarea, dar nu imi poti spune ca iesi la acelasi pret daca ai merge doar cu taxi-ul. Poate in Romania, dar in Austria cand dai pe plecare 3,8 € si 1,2 € pe km nu prea cred.

Edited by business11, 30 November 2018 - 14:18.


#16
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

 laur_radu, on 30 noiembrie 2018 - 14:06, said:

Cea mai proasta decizie e sa cumperi o masina. Peste 6 ani  masina valoarea masinii respective o sa scada la jumatate daca va fi super intretinuta. Cu banii aia te plimbi cu taxi, uber etc  ca si cand ai avea sofer personal si stai si fara stresul de a plati taxe, de a merge sa schimbi anvelope, ulei etc.
N-o sa inteleg niciodata filosofia asta legata de taxi, uber. In PM, masina e facuta numai pentru oras? Vrea omul sa se deplaseze oriunde, oricand, in conditii maxime de confort.  Bine ca nu i-ai zis de trenuri, autobuze, maxi-taxi...
Dupa tine, masina personala e un mare moft.

L.E.: Adevarat, in orase ca bucuresti, mai bine taxi/uber decat masina personala. Scapi de stressuri legate de trafic, parcare, tamponari, etc. Dar in rest...

Edited by INVISSIS, 30 November 2018 - 14:23.


#17
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 pand3mic, on 30 noiembrie 2018 - 12:30, said:

Salut. Sunt nou aici si cam habarnist in domeniu. Sunt student, cu permis de un an. N-am masina, le mai conduc ocazional pe ale parintilor. Dupa facultate (peste 6 ani) as vrea sa-mi iau masina la care salivez de cand am vazut-o prima data. Imi place mult VW Eos, insa recent am vazut si si Astra H TwinTop. Ambele par mai avantajoase cu echiparile diesel. In plus, parca imi place mai mult sa conduc o masina diesel. Nu ma deranjeaza zgomotul sau trepidatiile.


Nu te supara pe mine dar trebuie sa recunosti ca ceea ce ne intrebi e o aberatie. Cine mama naibii stie ce va fi peste 6 ani !

Deocamdata se da o lupta muta si crancena intre magnatii petrolului si cei cu idei de electrice.

Posibil peste 6 ani sa mai circulam cu "dizal" in Ro dar probabil ne va ustura la buzunar ...adica cam cum este acum la noi cu impozitarea  motoarelor ce trec de 2000 cc. Nu stiu, habar n-am cat este la fiecare prag de cilindree de dupa 2000cc, dar stiu ca trece lejer de 800-1000 lei/an.

In plus, daca acum nu ai bani pt dieselul mult visat, de ce ai avea peste 6 ani ? Crezi ca termini facultatea, te vei angaja instant si ti-l vei permite mai usor atunci ? Da, ar fi ok daca pt tine situatia de acum ar ramane la fel dar nah, stiu tu, ....mai apar necazurile, parintii imbatranesc si ei ...cate unu' se mai duce ... mai da o indragosteala peste tine si te insori ...d-astea.

Eu zic sa misti acum ceva daca chiar vrei ...un H diesel a devenit destul de accesibil si chiar nu mi se pare o suma. Ok, stiu, banii nu pica din cer mai ales cand esti student dar decat sa stai sa visezi la peste 6 ani mai bine iti cauti o mica activitate din care sa strangi ceva.
Sti cum e - pic cu pic se face mult !

,,,si poate la vara intri pe aici disperat ca nu-ti mai functioneaza inchiderea si geamu pe usa spate stanga (boala de H) Posted Image

Edited by ncu, 30 November 2018 - 14:26.


#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ce facultate faci ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate