Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Gospodarie la sat vs viata la oras

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

 geostorm, on 26 noiembrie 2018 - 09:21, said:

La sat nu stateam mereu cu grija oare indeplinesc dead lune-ul ? Oare vor mai fi contracte la firma ? Oare voi mai avea de munca ? Oare voi mai gasi de munca ? Oare voi avea cu ce trai peste o luna sau un an ?

Stai linistit ca sunt alegeri aproape in fiecare an iar in anii cand nu sunt alegeri sunt sigur diverse scandaluri si e nevoie de ce prestezi tu... asa ca nu-ti fa griji. :)

#20
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 scania_delfin, on 26 noiembrie 2018 - 09:32, said:

Geostorm,butoaiele de vin  nu se umple dela robinet.Documenteaza-te din ce se face vinul si cata grija este ,pana il vezi in butoaie.

Lasa ca stiu eu foarte bine ce inseamna munca la vie.

#21
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Fiecare are avantajele lui .
În oraș ii mai comod.  În schimb la sat tot timpu ai ceva de lucru ca sanatate oi mai ok satu.

#22
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 geostorm, on 26 noiembrie 2018 - 09:39, said:

Lasa ca stiu eu foarte bine ce inseamna munca la vie.
Da, ia și taie via, leag-o, stropește-o, culege strugurii, dă-i prin teasc, pune zeama în butoaie, nu merită efortul, serios. Mai bine cumpăr o sticlă de vin.

 Cornel_P, on 26 noiembrie 2018 - 09:41, said:

Fiecare are avantajele lui .
În oraș ii mai comod.  În schimb la sat tot timpu ai ceva de lucru ca sanatate oi mai ok satu.
Dacă știi să trăiești frumos, viața la țară e frumoasă și sănătoasă, dar mulți țărani beau/fumează ca proștii în loc să se bucure de aer curat, apă limpede.

#23
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

 Mr_nobody_, on 26 noiembrie 2018 - 09:46, said:

Da, ia și taie via, leag-o, stropește-o, culege strugurii, dă-i prin teasc, pune zeama în butoaie, nu merită efortul, serios.

Asta in anii cand se fac strugurii...

#24
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

 geostorm, on 26 noiembrie 2018 - 09:21, said:

Am trait destul si la sat si la oras si la sat cand eram mai mic. Eram mai fericit la sat.
La sat nu stateam mereu cu grija oare indeplinesc dead lune-ul ? Oare vor mai fi contracte la firma ? Oare voi mai avea de munca ? Oare voi mai gasi de munca ? Oare voi avea cu ce trai peste o luna sau un an ?

Ai trait la sat cand erai mic si nu duceai nici o grija.
Dupa parerea mea viata la tara nu e roza. Din exemplul tau pot sa iti spun ca o gaina oua o perioada iar in rest stagneaza si mananca. Daca nu stai la camp sa muncesti solul pentru grau, porum, o sa te duci in piata sa il cumperi si nu il iei tocmai ieftin. Porcul la fel, trebuie sa ii dai mancare bine 1 an sa ai ce taia de craciun, mancare pe care trebuie sa o cumperi luna de luna.... asa ca tot ai nevoie de bani, poate mai putini, poate mai multi, depinde ce vrei faci/cresti.

Edited by black1990, 26 November 2018 - 09:49.


#25
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 scania_delfin, on 26 noiembrie 2018 - 09:32, said:

Geostorm,butoaiele de vin  nu se umple dela robinet.Documenteaza-te din ce se face vinul si cata grija este ,pana il vezi in butoaie.
S-o crezi tu. Soacra-mea e din Panciu. Apa sa fie.

#26
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 geostorm, on 26 noiembrie 2018 - 09:39, said:



Lasa ca stiu eu foarte bine ce inseamna munca la vie.
La cum scrii pe aici nu s-ar zice 😂😂😂.
Eu nici vie nu mai am (aveam la cimp) desi ca probabil o sa fac cindva o aroganta si o sa reiau traditia cu via, numai ca la un nivel mai mic.

#27
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Vorbesti foarte lejer de munca la vie,probabil erai angajat cu ziua si nu stiai de grija viticultorului.

#28
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Mai ho fârtaților. Nu oriunde la tara creste via si nu oriunde la tara creste graul si malaiul. Pe la mine se spune ca scoatem cartofii cu dinamita... adica asa se spunea pe vremea lui ceasca, cand mai era dinamita la mina. Mina s-a inchis, terenurile nu sint fertile, nu e nici zona pomicola nu creste decat muschiul, ciupercile si fructele de padure. Anul asta a fost cel mai slab la ciuperci de cand stiu eu asa ca raman murele, zmeura si afinele din care nu poti trai. Viata la tara nu as schimba-o pe viata la oras dar cu conditia sa am un loc de munca unde sa am un salar din care sa pot trai cat de cat, restul completez eu de prin gospodarie insa in zona muntoasa nu prea poti trai doar din ce ai in curte.

#29
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
viata la tara e frumoasa daca toti satenii are avea o mentalitate occidentala
si eu am de gand sa imi cumpar o casa la tara, sau eventual sa imi fac una dupa placul meu daca totul merge bine insa singura mea fobie e sa nu am vecini care cresc porci sau alte animale pe care nu imi arde sa le miros in fiecare zi :P
sa nu mai vorbim ca multe sate / comune nu au canalizare , gaz , etc ... probabil ca undeva la 75% din cei care stau la tara, nu traiesc ci supravietuiesc la tara

#30
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Cind te muti la tara accepti conditiile de la tara, gen poluarea cu miros de porc, in oras iti asumi alte neajunsuri. In rest iti poti organiza gospodaria cum vrei tu, cu apa in casa, fosa septica, tot ce trebuie.

#31
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
sas1975,eu am fost luna trecuta si am cumparat vin de la Panciu. Erau persoane care au ramas cu viile neculese,fiindca nu aveau oameni.Deci.aproape toata investitia a fost pierduta.

#32
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 lil debul, on 26 noiembrie 2018 - 09:57, said:

Cind te muti la tara accepti conditiile de la tara, gen poluarea cu miros de porc, in oras iti asumi alte neajunsuri. In rest iti poti organiza gospodaria cum vrei tu, cu apa in casa, fosa septica, tot ce trebuie.
Posted Image Posted Image Posted Image De cand e mirosul de porc poluare? In batatura ti se pare poluant sa-i dai de mancare da in farfurie nu mai e atat de rau, nu?

#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
viata la tara... e nașpa.

toate le cumperi mai scump ca la oras si nu ai de unde alege

viata sociala naspa. 2 carciumi populate numai de bețivani si cocalari.., nu ca la oras nu ar fi,dar acolo ai de unde alege.

#34
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Pt mine e perfect la taranoaia, ii raspundeam colegului Andreysc7 care are fobii la nas .
Nu ma mai vad locuind in Bucuresti , a ajuns jale. 😭😭😭

#35
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
locuri de muncă ioc, si daca te duci sa muncești la oras mereu vei lua cu 400 mai puțin ca unu de la oras si vei petrece câteva ore in plus pe drum din cauza navetei

#36
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Magazinele la tara au produse aproape ca la MEGA IMAGE si nu sant mai scumpe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate