Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gospodarie la sat vs viata la oras

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#217
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

 eugeniusro, on 30 decembrie 2018 - 13:52, said:

Știi că iluminatul LED are cam aceași eficiența cu cel pe sodiu, toată lumea compară iluminatul LED cu becurile cu filament, dacă este să faci calculul pentru un iluminat public ești mult mai câștigat cu sodiu decât cu LED, investiția inițială nu este așa mare iar LED-ul doar în reclame durează 50 000 ore, în plus iluminatul LED se pare că este dăunător vederii deoarece emisia luminoasă se face pe o bandă îngustă de frecvențe iar ochiul uman este "dimensionat" după lumina solară pe un spectru larg.
Si noaptea ochiul uman vede cel mai bine culoarea focului, adica sodiu. Mie LED-urile astea mi se pare ca lumineaza precum mercurul anilor '90 sau mai prost. Cu sodiul se facuse lumina in orase si acum cu LED s-a regresat spre anii '90.

Si tocmai ca sodiu nu prea am vazut la tara, foarte rar, sodiul e specific oraselor.

N-as crede ca sodiul consuma la fel ca LED-ul, altfel primariile de ce mai fac si au planuri de inlocuire a tuturor lampilor cu LED? Ma enerveaza asta la oras, ma enerveaza LED-urile ca mie mi-au placut mult lampile cu mercur si sodiu, LED-urile nu mai au nici un farmec, dar trebuie sa existe un motiv, consum mic, durata mai mare de viata (daca nu sunt chinezarii ordinare).

#218
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Neaceasca85, on 30 decembrie 2018 - 20:23, said:

N-as crede ca sodiul consuma la fel ca LED-ul, altfel primariile de ce mai fac si au planuri de inlocuire a tuturor lampilor cu LED?

Pentru că sunt proști și pun botul la reclame, acum 5 ani când încă mai lucram la o fabrică la o multinațională în țară, ma pus directorul să fac un studiu pentru schimbarea iluminatului în toată fabrica cu LED, am muncit o grămadă să inventariez inițial tot iluminatul din fabrică și apoi am pus tot pe un tabel și alături surse de iluminat LED echivalente în lumeni și când am socotit surpriză, eficiența aia de care se face și mare reclamă este reală doar dacă compari cu iluminat clasic cu filament, când schimbi pe tuburi cu neon deja este altă comparație iar la sodiu la fel se ajunge ca surplusul de durată de viață al LED-ului să nu acopere și surplusul de cost inițial plus curentul consumat în perioada de amortisment.
Lumina albă de la LED este  obținută din trei fluxuri simultane formate din culorile de bază iar lumina solară la care este adaptat ochiul uman este formată din un spectru larg pe toate frecvențele vizibile, din acest motiv în timp expunerea la acest fel de lumină cauzează probleme, presupun că din rațiuni de profit sunt ținute la distanța de opinia publică cercetările pe tema asta la fel ca si alea legate de folosirea telefoanelor mobile.

Vezi mai jos două surse găsite la repezeală pe net care emit ambele 55000 lumeni, iar sursa cu LED consumă 500 W pe când lampa cu sodiu consumă 400 W.
Ai și linkurile aici.

Lampă sodiu

Lampă LED

Nu ai ce pretenții să ai la specialiștii de prin primării, ăia sunt specialiști la lipit afișe :)

Edited by eugeniusro, 30 December 2018 - 21:06.


#219
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
La tara, pe langa lipsa de curent pe vreme rea, mai e si voltajul scazut in retea in perioadele cu consum mai mare.

https://forum.softpe...-intre-160-200/

Si un raport de la Crampoia, Olt:

Quote

Fuck CEZ! D-abia sta becul aprins... Asa se întâmplă mereu pe timp de iarna și în special in perioada sărbătorilor.

Fuck CEZ ai, acelasi CEZ care la Slatina a uitat sa mai opreasca curentul de 375 zile. Posted Image

Bineinteles ca nu a fost lumina la Crampoia ultima data cand a nins, ca si 4 ore la Spineni si 2 zile la Miesti, acest om din Crampoia nu a mai putut vedea celebul film Singur Acasa cand a nins. Posted Image

#220
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 aaddyy2005, on 26 noiembrie 2018 - 11:05, said:

viata la tara e super faina ... ca hobby!
Adica sa ai bani la nivelul salariului de acum a deschizatorului de forum(asta daca si munceste pe unde este) si sa fii satul de betoane, blocaje in trafic si mancare cu gust de carton.
Iar la tara sa nu muncesti tu ci sa platesti saracii sa bage cu ziua pe mosia ta(asta pana 'iobag in fuga'). Exista un risc deaorece talharii nu s-au nascut la oras.
Mâncarea din Romania inca e mai buna că în alte țări.Cunosc persoane care au fost în Stare și au spus că mâncarea americanilor e slabă,nu prea are gust.

#221
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
In State,typo.

#222
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Vlad_22, on 03 ianuarie 2019 - 16:39, said:

Mâncarea din Romania inca e mai buna că în alte țări.Cunosc persoane care au fost în Stare și au spus că mâncarea americanilor e slabă,nu prea are gust.
Păi la ăia nu prea contează gustul sau aroma; că ei n-au timp să le perceapă, îngurgitează haleala cât ai clipi; ei nu mănâncă, ci bagă în ei! De-aia carnea este fără oase la ei, să nu cumva să se înnece cu os că se ajunge la proces. Vezi un sandwich de-ăla înalt de 15-20 cm, din care doar un hipopotam poate mușca, care dispare din măna lor în timp record. La majoritatea dintre ei stomacul are capacitate peste 2 litri.

#223
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Si eu mananc o shaorma mare cam in 10-15 minute pentru ca vreau sa savurez aromele. Nu vreau sa o mananc grabit sau sub stres, mai bine nu mai iau, doar in weekend imi cumpar.

Americanii mananca si numai burgeri cu vita cu hormoni de crestere, de aici au 200-400 kg de nu se mai pot da jos din pat. Mai adauga pizza si bere la asta si rezulta ce rezulta.

Din ruralul american s-au nascut muzica country, cantatul la banjo, palariile de cowboy si accentul acela specific.

Edited by Neaceasca85, 06 January 2019 - 20:31.


#224
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 jobist, on 05 ianuarie 2019 - 14:06, said:


Păi la ăia nu prea contează gustul sau aroma; că ei n-au timp să le perceapă, Ă®ngurgitează haleala cât ai clipi; ei nu mănâncă, ci bagă Ă®n ei! De-aia carnea este fără oase la ei, să nu cumva să se Ă®nnece cu os că se ajunge la proces. Vezi un sandwich de-ăla Ă®nalt de 15-20 cm, din care doar un hipopotam poate mușca, care dispare din măna lor Ă®n timp record. La majoritatea dintre ei stomacul are capacitate peste 2 litri.
Cum era expresia aia:"Mănânci că să trăiești,nu trăiești că să mănânci".

#225
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
nea ceașcă încearcă din răsputeri să ne convingă că-i nașpa-n oltenia...
știm, nene, știm!!!

dar nea iancu ne-mbărbătează că-n moldova se trăiește superior olteniei - SUBSCRIU!!!

în continuare priviți extremele:

Attached Files



#226
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Fiul vecinului meu de la Spineni, stabilit in Bucuresti, vrea sa revina la tara cand iese la pensie, si a demolat casa batraneasca, construind in curte 3 casute mici noi, cu iz de oras, felinare decorative, boiler electric, centrala pe lemne, bai si fosa septica, incalzire in pardoseala, gard nou impunator. Contrasteaza puternic cu restul comunei.

Mai e o vila uriasa a unuia de 150 kg, dar este etern neterminata, netencuita, facuta de prin 1991, omul fiind mai intai dat afara de la serviciu, apoi parasit de nevasta si copiii stabiliti la Bucuresti. Sta cu maica-sa in 2 camere din acel palat. WC tot in fundul curtii. Eu ii zic americanul din Spineni, ca e gras ca cei din SUA. Maica-mea imi zice ca sa nu-l ajung vreodata la greutate. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 09 January 2019 - 03:33.


#227
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,981
  • Înscris: 18.12.2007

 Neaceasca85, on 06 ianuarie 2019 - 20:30, said:

Si eu mananc o shaorma mare cam in 10-15 minute pentru ca vreau sa savurez aromele. Nu vreau sa o mananc grabit sau sub stres, mai bine nu mai iau, doar in weekend imi cumpar.

Pentru tine mancat o shaorma mare in 10 min nu inseamna grabit?

#228
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
și așa am ajuns în punctul în care nu se mai vb la subiect: ce drakku are timpul de halit un sandwich cu comparația oraș/sat??? :o

#229
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 eugeniusro, on 30 decembrie 2018 - 20:51, said:

Pentru că sunt proști și pun botul la reclame, acum 5 ani când încă mai lucram la o fabrică la o multinațională în țară, ma pus directorul să fac un studiu pentru schimbarea iluminatului în toată fabrica cu LED, am muncit o grămadă să inventariez inițial tot iluminatul din fabrică și apoi am pus tot pe un tabel și alături surse de iluminat LED echivalente în lumeni și când am socotit surpriză, eficiența aia de care se face și mare reclamă este reală doar dacă compari cu iluminat clasic cu filament, când schimbi pe tuburi cu neon deja este altă comparație iar la sodiu la fel se ajunge ca surplusul de durată de viață al LED-ului să nu acopere și surplusul de cost inițial plus curentul consumat în perioada de amortisment.
Lumina albă de la LED este  obținută din trei fluxuri simultane formate din culorile de bază iar lumina solară la care este adaptat ochiul uman este formată din un spectru larg pe toate frecvențele vizibile, din acest motiv în timp expunerea la acest fel de lumină cauzează probleme, presupun că din rațiuni de profit sunt ținute la distanța de opinia publică cercetările pe tema asta la fel ca si alea legate de folosirea telefoanelor mobile.

Vezi mai jos două surse găsite la repezeală pe net care emit ambele 55000 lumeni, iar sursa cu LED consumă 500 W pe când lampa cu sodiu consumă 400 W.
Ai și linkurile aici.

Lampă sodiu

Lampă LED

Nu ai ce pretenții să ai la specialiștii de prin primării, ăia sunt specialiști la lipit afișe Posted Image
Pai lampa cu sodiu emite un singur flux: lumina galbena, ca altceva sodiul nu prea emite. Acum nu sunt sigur ca lampile cu sodiu nu au si ceva mercur in ele...

Edited by Dihorul Razboinic, 09 January 2019 - 09:32.


#230
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
... și ce legătură are asta cu topicul???

#231
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Neaceasca85, on 30 decembrie 2018 - 20:23, said:

Si noaptea ochiul uman vede cel mai bine culoarea focului, adica sodiu. Mie LED-urile astea mi se pare ca lumineaza precum mercurul anilor '90 sau mai prost. Cu sodiul se facuse lumina in orase si acum cu LED s-a regresat spre anii '90.
Sa-mi spui cind reusesti sa vezi o pisica violet la lumina unei lampi de sodiu...

#232
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Dihorul Razboinic, on 09 ianuarie 2019 - 09:32, said:

Pai lampa cu sodiu emite un singur flux: lumina galbena, ca altceva sodiul nu prea emite. Acum nu sunt sigur ca lampile cu sodiu nu au si ceva mercur in ele...

Adevărat sunt monocromatice dar cred că are legătură cu sensibilitatea ochiului uman pe diferite frecvențe deoarece este clar o vizibilitate mai bună comparativ cu alea cu mercur. Ledurile par mai chioare pentru că sunt mai chioare, atunci când înlocuiesc iluminatul cu sodiu ca să demonstreze că se consumă mai puțin cu LED se pun lămpi LED cu iluminare mai mică, după care vine nenea primarul și se bate cu pumnul în piept că ce investiție tare a făcut.

 gushpi, on 09 ianuarie 2019 - 09:33, said:

... și ce legătură are asta cu topicul???

Inițiatorul a observat că iluminatul public pe la sate în general nu a fost făcut cu lămpi cu sodiu ci cu lămpi cu mercur, mai departe sa dezvoltat.

Edited by eugeniusro, 09 January 2019 - 19:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate