Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Gospodarie la sat vs viata la oras

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
xeci ca o concluzie, daca nu esti pensionar sau bogat viata la tara e nașpa.

#38
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 silesax, on 26 noiembrie 2018 - 10:07, said:


viata sociala naspa. 2 carciumi populate numai de bețivani si cocalari.., nu ca la oras nu ar fi,dar acolo ai de unde alege.
Corect! Fiecare cu cocalarii lui, daca stau la oras am sansa de a-i alege pe aia care-mi plac.Posted Image

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
@geostorm, de cat timp locuiesti la tara? Ca adult care isi intretine gospodaria si care isi duce traiul acolo, nu ca nepotul lui bunicul care munceste el.

#40
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 arsmundis, on 26 noiembrie 2018 - 09:50, said:

Mai ho fârtaților. Nu oriunde la tara creste via si nu oriunde la tara creste graul si malaiul.
Mălai nu crește nicăieri. :rolleyes:

#41
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
silexas,ai dreptate.

#42
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 geostorm, on 26 noiembrie 2018 - 08:44, said:

Care credeti cae mai frumoasa, viata la sat sau la oras ?



Depinde foarte mult de:

- varsta celui intrebat - tinerii vor in oras, cei in varsta cauta linistea satului

- venituri - orasul costa mai mult, la tara mai improvizezi

- locul copilariei - cine a copilarit la tara va avea mereu acea nostalgie si o dorinta de "reintoarcere" . Va freca orasul probabil pana la varsta pensionarii apoi se va intoarce la tara sau undeva intr-o zona cat mai asemanatoare.

- personalitatea individului - sunt care prefera agitatia, stresul (pozitiv), socializarea, oportunitati ...si sunt altii mai linistiti, usor introvertiti care prefera linistea, natura sau chiar usoara izolare.



Cine e depresiv la oras, va fi depresiv si la tara.

#43
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Te uiti prin Bucuresti prin zonele aglomerate, prin metrou si vezi multu oameni stresati, grabiti,anxiosi ce vorbesc de munca chiar si atunci cand sunt in oras.
La sat vezi mai degraba oameni veseli, detasati,calmi

#44
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Dupa ce au fost la bufet?

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 geostorm, on 26 noiembrie 2018 - 10:38, said:

Te uiti prin Bucuresti prin zonele aglomerate, prin metrou si vezi multu oameni stresati, grabiti,anxiosi ce vorbesc de munca chiar si atunci cand sunt in oras.
La sat vezi mai degraba oameni veseli, detasati,calmi

Nu mi-ai raspuns la intrebare:

 AlexEn, on 26 noiembrie 2018 - 10:18, said:

@geostorm, de cat timp locuiesti la tara? Ca adult care isi intretine gospodaria si care isi duce traiul acolo, nu ca nepotul lui bunicul care munceste el.


#46
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 AlexEn, on 26 noiembrie 2018 - 10:58, said:



Nu mi-ai raspuns la intrebare:

Am lucrat ca nepot. Dar am lucrat pe bune, nu la misto, cu sapa pe deal la 40 grade. Asta insemna vacanta de vara de 3 luni.
Si la vie era munca cateva zilepe an.
La taiat o zi, 2, legat o zi, 2. O mai praseai si stropeai  de 2 ori si gata culesul.
Ba as putea spune ca la vie era mai usor decat la porump pe deal

Edited by geostorm, 26 November 2018 - 11:03.


#47
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
viata la tara e super faina ... ca hobby!
Adica sa ai bani la nivelul salariului de acum a deschizatorului de forum(asta daca si munceste pe unde este) si sa fii satul de betoane, blocaje in trafic si mancare cu gust de carton.
Iar la tara sa nu muncesti tu ci sa platesti saracii sa bage cu ziua pe mosia ta(asta pana 'iobag in fuga'). Exista un risc deaorece talharii nu s-au nascut la oras.

#48
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
topicul e foarte bun si m-am gandit si eu si am discutat cu altii.am ajuns la concluzia ca e mai bine la oras.daca ai apartamentul tau platit si zero rate.daca mai ai si blocul izolat e perfect.
sunt variabile aici multe: daca esti batran sau tanar, daca ai copii sau nu, ce varsta au copii, cati ai si toate cele.

avantaje si dezavantaje sat:
-iti poti creste puiu, gasca, zarzavaturi si toate cele.totusi, sa nu se minta cineva ca nu e de munca.
-viata linistita e cu dus si intors.inainte poate era, acum sunt tot felul de ciudati.ciudati sunt si la oras insa parca ma simt mai in siguranta la oras decat la sat.
-daca ai un serviciu naspa la oras, macar la sat esti mai putin stresat. desi apare anxietatea si aici, ca nu a plouat, ca s-au imbolnavit animalele, etc etc.oricum o dai in viata asta o sa ai parte de probleme.
-un dezavantaj ar fi ca e plictiseala.acum depinde si ce tip de om esti.
-alt dezavantaj ar fi incalzirea. una e sa stai la un bloc izolat cu vecini, alta e sa stai la o casuta daia neizolata si sa pierzi toata caldura.daca casa e facuta bine e ok, dar foarte putini romani au case izolate bine.
-infrastructura e iar o problema. noroi, magazine scumpe si dependenta de un mijloc de transport pentru a ajunge in oras.
-confortul la sat.depinde ce persoana esti.eu nu vreau wc in fundul curtii sau fose sau alte tampenii.

avantaje si dezavantaje oras:
-imi place ca pot sa cobor 2 etaje si sa ma duc in oras sa ma plimb.sa nu am parte de noroaie, desi cacatii de caine se inmultesc.
-platesc putin la intretinere.chiar daca inebuneste gazul tot o sa pot sa ma incalzesc relativ ieftin.
-desi e oras si totul se cumpara. poti trai si pe ieftineala daca vrei.sunt cantine sociale sau locuri cu mancare foarte ieftina.nu o sa fie bio de la tara dar cred ca o sa traiesti:)
-aici nu prea te plictisesti, fie ca esti batran sau tanar.la casa ce faci la 60 de ani? te chinui sa muncesti daca mai poti si stai iarna degeaba.aici mai iefi afara, mai joci un sah cu mosii, mai vorbesti cu unu cu altu.mai vezi daca e vreo reducere pe undeva.
-nu e asa mult de munca
-poti sa gasesti orice si cu preturi mult mai mici fata de sat.

Si imi mai scapa acum.Ceausescu a facut orase, pline de blocuri si cam aici e toata treaba.Mie cateodata imi place sa ma plimb prin oras.Sa vorbesc cu nevastamea si cu copilul, nu ma vad plimbandu-ma pe ulita.Acum sunt sate si sate, orase si orase, joburi de toate felurile.Eu am generalizat si am cam spus ce mi se potriveste mie.

Edited by bobitad, 26 November 2018 - 11:11.


#49
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Daca ai 2-3 butuci muncesti putin.

#50
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

 geostorm, on 26 noiembrie 2018 - 10:38, said:


La sat vezi mai degraba oameni veseli, detasati,calmi

In Scotia poate.

De multe ori vezi si saracia, alcolismul datoriile la barul satului, lumea pe ajutoare sociale si buruienile mai mari ca indicatoarele stradale.

 geostorm, on 26 noiembrie 2018 - 09:21, said:

Am trait destul si la sat si la oras si la sat cand eram mai mic. Eram mai fericit la sat.
La sat nu stateam mereu cu grija oare indeplinesc dead lune-ul ? Oare vor mai fi contracte la firma ? Oare voi mai avea de munca ? Oare voi mai gasi de munca ? Oare voi avea cu ce trai peste o luna sau un an ?

Da, la sat stai cu alte griji la fel de grele: seceta, grindina, inundatie, gripa porcina. Asta daca ai vreo mica(sau mai mare) activitate agricola sau traiesti din economie de subsistenta. Daca ai o pensie buna sau un venit lunar si cultivi doar asa de hobby o grandina de legume si cresti 10 gaini, da, te afecteaza mai putin.

#51
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 geostorm, on 26 noiembrie 2018 - 08:44, said:

Cei de la sat sunt independenti, nu depind de nimeni, pot trai chiar si fara bani. Si fix asta deranjeaza si se incearca sa se distruga viata la sat prin fel de fel de gripa porcina, ovina, aviara, etc
Cind faci afirmatii de genul asta, tine cont de un lucru: cel putin unele din bolile alea au simptome vizibile. Poate sunt provocate epidemiile, dar nu orice boala poate fi inventata. Deci mai usor cu conspiratiile.

#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 geostorm, on 26 noiembrie 2018 - 11:00, said:

Am lucrat ca nepot. Dar am lucrat pe bune, nu la misto, cu sapa pe deal la 40 grade. Asta insemna vacanta de vara de 3 luni.
Si la vie era munca cateva zilepe an.
La taiat o zi, 2, legat o zi, 2. O mai praseai si stropeai  de 2 ori si gata culesul.
Ba as putea spune ca la vie era mai usor decat la porump pe deal

Lasa mama ca te-ai dus si ai sapat via, viata la sat presupune mult mai mult de atat.
Inteleg ca iarasi ai deschis un subiect in care vorbesti despre experienta altora.

Si nu, cei de la sat nu sunt independenti.
Stii macar ce presupune sa pregatesti lemne pentru foc si sa le depozitezi pentru iarna? Stii ce presupune sa ai grija de gaini?

#53
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
gastele trebuiesc plimbate ca sa pasca ...eu asa stiu....n-am avut gaste, dar mereu le vedeam pe ulita, se plimbau...ca la oi :))

#54
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce dracu presupune? le arunci niste graunte si le pui apa..
dar sa vedem daca stie ce presupune sa faci in asa fel ca din viata la tara sa faci minim 2000 lei lunar sa ai sa traiesti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate