Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

backup Rom Android

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011
Buna ziua ,
am achizitionat si eu un tel Samsung A8 si as vrea sa fac un Backup ROM la Android .Nu prea stiu nimic de acest pas de aceea apelez la voi sa pot intelege mai bine.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
1. De ce vrei sa faci backup la ROM
2. Din cite situ eu, nu se poate face fara root.
Din cite stiu eu, root = anulare garantie.
3. Daca vrei neaparat, cauta pe XDA forum
Cica se poate face si fara root: https://9to5google.c...android-basics/

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 30.08.2017
Daca ai root si custom recovery instalat folosesti Nandroid.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgabri80el, on 25 noiembrie 2018 - 16:27, said:

Buna ziua ,
am achizitionat si eu un tel Samsung A8 si as vrea sa fac un Backup ROM la Android .Nu prea stiu nimic de acest pas de aceea apelez la voi sa pot intelege mai bine.
Daca nu stii nimic de acest pas, de ce vrei sa-l faci? Ti-a spus cineva ca e necesar?

#5
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

View PostHider141, on 25 noiembrie 2018 - 17:23, said:

Daca nu stii nimic de acest pas, de ce vrei sa-l faci? Ti-a spus cineva ca e necesar?
nu neaparat dar pentru orice eventualitate ar fi bine sa fie facut , asa am auzit , de aceea doream si mai multe informatii cu orivire la acesta

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
CE eventualitate ?!
Ai auzit... CE si UNDE ?!
Ai garantie 2 ani, daca se buleste de la vreun update... garantie scrie pe el.

#7
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

View Postbuyonevideo, on 25 noiembrie 2018 - 18:28, said:

CE eventualitate ?!
Ai auzit... CE si UNDE ?!
Ai garantie 2 ani, daca se buleste de la vreun update... garantie scrie pe el.

si daca se fac actualizari si ele nu-mi plac , nu as putea sa revin la cele vechi ?

#8
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
daca nu te pricepi, lasa-l asa cum e. poti sa il brick-uiesti. nu merita.
in caz de probleme faci resetare din butoane, si e suficient.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postgabri80el, on 25 noiembrie 2018 - 18:40, said:


si daca se fac actualizari si ele nu-mi plac , nu as putea sa revin la cele vechi ?
Ba da, ai putea reveni, dar pierzi restul de actualizari care-ti plac.
Si nu cred ca o sa le mai primesti tot pe rind, ci doar pe ultimul, care el contine si pe celelalte.... habar am.
Oricum, nu te mai stresa, nici cu backup, nici cu actualizarile, foloseste telefonuyl pentru ce l-ai luat si aia e.

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,887
  • Înscris: 03.02.2005
Ca o parere personala, daca telefonul e in garantie, nu-i modifica firmware-ul pentru a-i putea face back-up printr-un recovery menu.
Plus ca nu merita, de la un update la altul tot trebuie sa faci backup-uri si ce castigi?
Pozele le poti lasa sa ti se salveze in Google Photo.
Contactele si evenimentele si ele se pot salva in contul Google.
Google Play-ul iti tine lista aplicatiilor instalate si uneori e mai bine sa le instalezi pe curat decat sa le dai restore.
Oricum, sa nu tii nimic pe telefon dupa care sa-ti para rau daca telefonul crapa sau ti-e furat.
Daca totusi sfaturile noastre nu te-au descurajat, atunci trebuie sa citesti multe articole si sa petreci multe ore sa intelegi pasii ce trebuie sa-i faci.
Eu m-am jucat astfel cu primul meu telefon cu Android si mi-am pierdut interesul dupa 2 ani.
Am ajuns la concluzia ca nu merita sa-ti bati capul cu asa ceva cand sistemul deja iti ofera posibilitatea de a-ti face backup la chestiile personale, iar avantajul acestu backup e ca te ajuta atunci cand treci la alt telefon.

Edited by Ciubex, 25 November 2018 - 20:01.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postbuyonevideo, on 25 noiembrie 2018 - 18:28, said:

CE eventualitate ?!
Ai auzit... CE si UNDE ?!
Ai garantie 2 ani, daca se buleste de la vreun update... garantie scrie pe el.
Ce anume sa se buleasca de la update?
In afara de Apple, care dezactiva piesele "neoriginale" dupa diverse actualizari (adica pana si un banal touchscreen sau ansambu touchscreen+display original luat de pe alt iPhone) si cateva cazuri cand unele Samsunguri s-au stricat datorita memoriei eMMC, nu am auzit ca vreo actualizare sa fi stricat un telefon brand. Doar chinezariile marca Allview&co patesc asta.

View Postgabri80el, on 25 noiembrie 2018 - 18:18, said:

nu neaparat dar pentru orice eventualitate ar fi bine sa fie facut , asa am auzit , de aceea doream si mai multe informatii cu orivire la acesta
Nu-i adevarat, nu trebuie facut.
Tot ce se face printr-un backup se poate obtine si cu un firmware curat descarcat direct de la Samsung si scris cu Odin, in caz ca se buleste ceva.
Backup se face doar cand vrei sa rescrii firmware-ul, sa dai un factory reset sau sa incerci un Custom ROM.

Edited by Hider141, 25 November 2018 - 21:06.


#12
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 07.02.2011

View Postgabri80el, on 25 noiembrie 2018 - 16:27, said:

Buna ziua ,
am achizitionat si eu un tel Samsung A8 ....
A venit cu android 8.0?

#13
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

View Postcosteld69, on 25 noiembrie 2018 - 22:10, said:

A venit cu android 8.0?
da . a venit cu 8 .Trebuia cu altceva ?
singura dezamagire ar fi bateria care am impresia ca se consuma prea repede .nici nu l-am setat bine la prima utilizare si deja dupa 10 min se dusese3%. vreo 10 min pe radio ,  o emisiune online de 1 ora si  cateva filmulete pe youtube intr-o ora in rest umblat putin prin tel  , un total de 5 ore s-a dus bateria la 53 %. intreb . este normal sau ar trebui sa ma ingrijorez?

View PostCiubex, on 25 noiembrie 2018 - 19:43, said:

Ca o parere personala, daca telefonul e in garantie, nu-i modifica firmware-ul pentru a-i putea face back-up printr-un recovery menu.
Plus ca nu merita, de la un update la altul tot trebuie sa faci backup-uri si ce castigi?
Pozele le poti lasa sa ti se salveze in Google Photo.
Contactele si evenimentele si ele se pot salva in contul Google.
Google Play-ul iti tine lista aplicatiilor instalate si uneori e mai bine sa le instalezi pe curat decat sa le dai restore.
Oricum, sa nu tii nimic pe telefon dupa care sa-ti para rau daca telefonul crapa sau ti-e furat.
Daca totusi sfaturile noastre nu te-au descurajat, atunci trebuie sa citesti multe articole si sa petreci multe ore sa intelegi pasii ce trebuie sa-i faci.
Eu m-am jucat astfel cu primul meu telefon cu Android si mi-am pierdut interesul dupa 2 ani.
Am ajuns la concluzia ca nu merita sa-ti bati capul cu asa ceva cand sistemul deja iti ofera posibilitatea de a-ti face backup la chestiile personale, iar avantajul acestu backup e ca te ajuta atunci cand treci la alt telefon.
multumesc mult ! este exact ceea ce voiam sa aud.  :) aveti dreptate

#14
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pune PackageDisablerPro si dezactiveaza serviciile de update, eu am pe S8 os-ul original cu care a venit telefonul din Octombrie 2017, nu ma streseaza ca vrea update, sta potolit in banca lui ! Poti dezactiva si alte procese daca te documentezi....

Edited by M0sGerila, 26 November 2018 - 07:08.


#15
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

View PostM0sGerila, on 26 noiembrie 2018 - 07:07, said:

Pune PackageDisablerPro si dezactiveaza serviciile de update, eu am pe S8 os-ul original cu care a venit telefonul din Octombrie 2017, nu ma streseaza ca vrea update, sta potolit in banca lui ! Poti dezactiva si alte procese daca te documentezi....
dar poate acea actualizare poate fi utila pt telefon
de aceea doream un backup , in caz ca nu ma ajuta acea actualizare sa revin .Spre exemplu oreo nu mi se pare asa stralucit si as dori sa revin la nougat.acelasi lucru am patit cu o tableta care mergea mult prea greu cu noua actualizare

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Inainte de downgrade asigura-te din mai multe surse ca poti face asta, si nu te trezesti cu un soft-brick sau, si mai rau, hard-brick. In caz de asa ceva e 100% vina ta si nu ti se repara pe garantie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate