Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3090 replies to this topic

#1801
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009
Cred că nu s-a înțeles așa că repet:

"Doresc să reduc consumul de curent electric, mai ales în contextul actual de creștere nesimțită a prețului fără nicio justificare".

#1802
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
O solutie ar fi ca in lunile de tranzit, martie-aprilie si octombrie - noiembrie, cand uneori e mai placut sa stai afara decat in casa, poate ca un boiler mare bivalent este o solutie! Nefiind nevoie de un aport foarte mare, soarele existent poate ajuta! Tb facute doar calcule, cata apa tb incalzita si de cate tuburi!

#1803
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View PostAlxdava, on 29 decembrie 2021 - 08:55, said:

Cred că nu s-a înțeles așa că repet:

"Doresc să reduc consumul de curent electric, mai ales în contextul actual de creștere nesimțită a prețului fără nicio justificare".

Doua variante pentru iarna:
1. Stai in frig.
2. Pui pompa de caldura.

View Posttalica, on 29 decembrie 2021 - 09:08, said:

O solutie ar fi ca in lunile de tranzit, martie-aprilie si octombrie - noiembrie, cand uneori e mai placut sa stai afara decat in casa, poate ca un boiler mare bivalent este o solutie! Nefiind nevoie de un aport foarte mare, soarele existent poate ajuta! Tb facute doar calcule, cata apa tb incalzita si de cate tuburi!

Nu merge. Investitia e mare si vara trebuie sa dai surplusul undeva in piscina. Deci bani si mai multi.

Va spun din experienta ca aportul de incalzire la instalatii mici de sub 50 de tuburi la 100 mpu, este bun doar daca nu stai in casa respectiva si vrei sa mentii temperaturi de gen 10-15 grade indoor in perioadele de mai sus, adica sa preiei energia soarelui de atunci si sa o bagi in casa. Iarna vei avea nevoie de alta sursa de incalzire ca sa nu inghete prin casa, iar vara nu vei avea ce sa faci cu energia solara in surplus.

#1804
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Intrebare pentru moderatori:Pentru ce perioada are Florin_71skoda ban?

Edited by rinaldoparaipan, 31 December 2021 - 16:56.


#1805
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Parca Florin era moderator.. Si moderatorii primesc sanctiuni ?
Si chiar daca nu ar fi fost, nu e genul de coleg sa primeasca ceva avertismente radicale.

Edited by keta, 31 December 2021 - 17:55.


#1806
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View PostAlxdava, on 29 decembrie 2021 - 08:55, said:

Cred că nu s-a înțeles așa că repet:

"Doresc să reduc consumul de curent electric, mai ales în contextul actual de creștere nesimțită a prețului fără nicio justificare".

Atat panourile solare cat si cele fotovoltaice in lunile de iarna te vor ajuta extrem de putin... In schimb in lunile de toamna primavara aportul va fi consistent la ambele daca ai unghiurile adecvate perioadei la panouri....
Pompa de caldura este o solutie sa reduci consumul dar nu te ajuta deloc la investitia facuta pana acum....si e o investitie semnificativa...
De luat in seama o eoliana.... daca chiar e asa cum zici in plin vant in sezonul rece....
Eu zic ca merita studiat sistemul de incalzire in plinta.... Te ar ajuta sa reduci consumul de energie...
Cum astia marseaza puernic pe reducerea de carbon nici nu stim in ce directie sa o luam...
Pana mai ieri lemnul biomasa era regenerabila azi pare ca nu...

Edited by alin_ag2003, 31 December 2021 - 19:05.


#1807
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010
O solutie care poate fi combinata cu ambele tipuri de panouri solare  cu aport semnificativ in perioada de iarna este centrala verde sau biogazul.... Poti obtine atat apa calda cat si gaz folosit eventual la un generator pentru umplerea bateriilor in sezonul rece cand nu avem soare... Centrala verde sau compostorul este o solutie ieftina care se poate face la tara cu beneficii extrem de mari...este o solutie aproape fara costuri  care in sezonul rece  poate fi principala sursa de energie...

Edited by alin_ag2003, 31 December 2021 - 19:32.


#1808
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Centrala verde e o gluma buna....


Nu am vazut vreun proiect fezabil pe ideile  tale , sa impace si capra si varza....

Edited by keta, 31 December 2021 - 19:48.


#1809
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010
Biogazul este un combustibil alternativ este regenerabil si poate furniza atat caldura cat si gaze din care se pot produce chiar curent electric.... Este o alernativa ieftina aproape zero investitii doar folosind biomasa care la tara este din belsug fara sa polueze deloc.... Chiar nu este o gluma este o alernativa ieftina pentru cei cu venituri mici de la tara...
Poti face ivestitii majore asa cum am facut si eu atat in fotovoltaice cat si in panori solare si pe o vreme ca asta sa ai zero aport.energetic...
O instalatie de biogaz din biomasa poate oferi un aport constant semnificativ de gaz si apa calda in aceasta perioada... Care asigura independenta energetica....sau o parte semnificativa din ea...ceea ce nici cu cele mai performante panori fotovoltaice si solare nu o poti oferi in aceasta perioada...

Edited by alin_ag2003, 31 December 2021 - 20:44.


#1810
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postalin_ag2003, on 31 decembrie 2021 - 20:36, said:

Biogazul este un combustibil alternativ
Asa este. De pe vremea lui Ceausescu se vorbea despre asta....Au trecut multi ani si nici macar aia care au balegarul la picioare , avand ferme fe vaci, nu au considerat oportuna investitia. Problema lor....., Sau chestie de fezabilitate ?

#1811
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postketa, on 31 decembrie 2021 - 20:53, said:

Asa este. De pe vremea lui Ceausescu se vorbea despre asta....Au trecut multi ani si nici macar aia care au balegarul la picioare , avand ferme fe vaci, nu au considerat oportuna investitia. Problema lor....., Sau chestie de fezabilitate ?
Lipsa de interes pt promovare.... Este o alternativa viabila deoarece dioxidul de carbon este oarecum in circuit inchis...
In tarile vestice se foloseste si are un aport semnificativ... Balegarul dar si biomasa.... Vegetatie lemnoasa si ierboasa se gaseste din belsug la tara.... tocata... se poate folosi cu rezultate bune...
Un copac creste in zeci de ani... Biomasa ca tufisurile etc... Pot fi recoltate anual si folosite....
Aia care au cercetat si in Romania zic ca e fezabil... S a facut chiar si  o descoperire aici la noi... O imbunatatire a variantei clasice care duce la cresterea randamentului....
Sant adeptul tehnologiilor moderne dar uneori lucrurile simple pot fi si ieftine si bune.... Cred ca natura ne poate inspira in tot ce facem...

Edited by alin_ag2003, 31 December 2021 - 21:16.


#1812
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postrinaldoparaipan, on 31 decembrie 2021 - 16:48, said:

Intrebare pentru moderatori:Pentru ce perioada are Florin_71skoda ban?

Ban-ul cred ca e definitiv. Din ce am vazut, cred ca si-a facut alt cont (florin71-2_skoda), dar pare ca nu mai are mesaje cu contul nou. Probabil ca i s-a luat de SP. Pacat. Nu sunt multi ca el pe aici. Avea solutii la aproape orice problema.

#1813
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Pacat. Nu inteleg cat de grav a calcat pe bec de si-a luat ban definitiv.
Moderatorii ar trebui sa tina cont si de activitatea pe forum, nu doar de o injuratura sau ceva nasol spuse la nervi.
Si mie imi vine de multe ori, dar ma abtin...

#1814
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postalin_ag2003, on 31 decembrie 2021 - 20:36, said:

Biogazul este un combustibil alternativ este regenerabil si poate furniza atat caldura cat si gaze din care se pot produce chiar curent electric.... Este o alernativa ieftina aproape zero investitii doar folosind biomasa care la tara este din belsug fara sa polueze deloc.... Chiar nu este o gluma este o alernativa ieftina pentru cei cu venituri mici de la tara...
Poti face ivestitii majore asa cum am facut si eu atat in fotovoltaice cat si in panori solare si pe o vreme ca asta sa ai zero aport.energetic...
O instalatie de biogaz din biomasa poate oferi un aport constant semnificativ de gaz si apa calda in aceasta perioada... Care asigura independenta energetica....sau o parte semnificativa din ea...ceea ce nici cu cele mai performante panori fotovoltaice si solare nu o poti oferi in aceasta perioada...

Daca iti dau o lopata de balega, un aragaz, un ibric, niste apa si un ou crezi ca vei reusi sa fierbi oul pe aragaz cu investitie zero?
Esti un visator.

De producerea de energie electrica din biomasa de catre cei cu venituri mici nu mai zic nimic ca nu are rost. E o gluma.

#1815
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am inteles ca a avut ceva comentarii despre un subiect tabu zilele (anii) astia pe o arie pe care nu o frecventez. Puteau sa ii dea ban pe aria aia si nu se supara nimeni.

#1816
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De mentalitatea celor de la tara nu mai zic ca o stiu cu totii.
A povestit un coleg mai demult ce s-a intamplat cand s-a apucat de o mica afacere. Nu mai stiu ce cultiva. Parca ciuperci. La inceput lumea era multumita ca le curata locul de mizerie iar cand a inceput lumea sa vada ca face bani a inceput sa ii ceara pe balega cat nu scotea el din ciuperci si s-a lasat.

#1817
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postunderb, on 03 ianuarie 2022 - 11:57, said:

Daca iti dau o lopata de balega, un aragaz, un ibric, niste apa si un ou crezi ca vei reusi sa fierbi oul pe aragaz cu investitie zero?
Esti un visator.

De producerea de energie electrica din biomasa de catre cei cu venituri mici nu mai zic nimic ca nu are rost. E o gluma.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lTDebLVu_Ak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Domnul asta are alta parere... Si el e doar incepator...
Diferenta e ca el are 50-60 grade in calorifere din centrala lui iar eu cu fotovoltaice si 21 mp panouri solare am zero aport in aceasta perioada.... Cat despre investitie nu cred ca are rost sa comparam cat am investit eu si cat a investit el....

Edited by alin_ag2003, 03 January 2022 - 21:30.


#1818
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Eu unul cred ca scartie treaba cu incalzirea din compost, chiar si cu incalzire in pardoseala, exagereaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate