Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 

Orange Money

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
4115 replies to this topic

#4051
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View Postthekat, on 05 aprilie 2024 - 14:14, said:

Așadar ai alimentat folosind carduri ce nu sunt pe numele tau

Toate sunt pe numele meu

#4052
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 13.03.2005
Atunci n-ar trebui sa ai probleme. Trimite-le poza cu cardurile si gata

#4053
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View Postthekat, on 05 aprilie 2024 - 14:41, said:

Atunci n-ar trebui sa ai probleme. Trimite-le poza cu cardurile si gata

Cred ca e din cauza ca tot alimentam zilnic si s-a declansat sistemul de verificare , probabil ii va verifica pe toti clientii daca cardurile de pe care alimenteaza le apartin.

Edited by andupustiu, 05 April 2024 - 16:55.


#4054
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007
Cred ca li s-a parut suspect ca ai alimentat cu 6 carduri diferite.

#4055
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,769
  • Înscris: 13.03.2005
Operatorii n-au nicio vina pentru blocare. Sistemul de monitorizare OM cu "inteligență artificială" a detectat un anumit tipar suspect și a blocat contul.

#4056
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 24.11.2019
Cred ca OM sunt depasiti de probleme.

In sensul ca au personal insuficient, insuficient pregatit si proceduri greoaie, nepuse la punt, in dinamica permanenta (dezvoltare?) si care nu le permit sa faca fata rapid (inca?), sigur si automat fluxului de instuctiuni.
Pe scurt, functioneaza dar functioneaza greoi. Probabil din acest motiv si blocheaza multe conturi care probabil nu au nicio problema. Cred ca e asa, mie nu mi s-a intamplat.

Cert este ca eu i-am blocat pe ei!
Dupa ce am observat intr-o perioada de test de o luna ca se misca precum ardelenii la prins melci am lichidat tot ce aveam in cont, am sters cardurile si am inchis contul. Dupa aproximativ alta luna mi-a venit si confirmarea ca s-a inchis. Luna necesara probabil pentru a se vedea daca nu ai plati nedecontate pe card. Ca la banci de altfel.

Pentru mine OM a fost o experienta dar nu foarte reusita. Asta in contextul in care la banci, fie ele fintechs ai plati si transferuri instant iar la OM ma rugam de ei si a doua zi sa efectueze un transfer initiat inca de dimineata anterioara, inainte de 08:00. Cat sunt eu de zgarcit, prefer sa dau cativa centi/zecimi sau sutimi de centi in plus in schimbul rapiditatii. Ca de fapt, principalul obiectiv cand am accesat OM a fost schimbul valutar LEI-EUR. Am ramas la alte variante daca nu neaparat mai favorabile financiar, mai rapide: CEC, Revolut, ING.

Dar poate fi si poate ramane o optiune pentru multi altii!

#4057
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,769
  • Înscris: 13.03.2005
A apărut Salt Bank, unde ai transfer instant în lei și schimb valutar în aplicație fără concurenta și fără limita în 17 valute.

Adică am schimbat franci elvețieni și diferența între vânzare și cumpărare era de aproximativ 0.002 lei.

Edited by wertyck, 06 April 2024 - 07:31.


#4058
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 24.11.2019
Si ce poate e interesant apropo de viteze, banii transferati din Revolut in Salt intra instant. Ma refer la lei transferati prin IBAN.

#4059
Radu3000

Radu3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 25.06.2013
Cântați la altă masă.

#4060
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 24.11.2019
Orange Money devine tot mai neatractiv cu fiecare masa care-ti apare in orizont. :)
Eu sunt in-cantat de celelalte! Si OK! Nu mai cant la OM. :(

#4061
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,769
  • Înscris: 13.03.2005
Rămâne cu singura funcție utila de la fintech-uri, retragerea gratuită la bancomat...

#4062
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 13.03.2005
Plus cardul de credit pe care poți împărți ratele cum vrei tu și faptul că obții mai ușor credit la ei.

#4063
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,084
  • Înscris: 10.04.2006
În ce sens e mai ușor la ei? Până și la cec poți lua card de credit online prin aplicație.

#4064
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Și nu în ultimul rând avantajele pentru abonații Orange... se pot obtine cel putin 360 EURO bonus din plățile cu cardul OM, în decurs de 24 de luni, pentru telefonul nou (la prelungire abonament)

#4065
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.02.2024
De cand l-am facut si pana in prezent cardul mi-a adus peste 1000 de euro numai din punctele TK , eu cred ca nu are rost orice discutie despre calitatea serviciilor la banii astia !
Desi in toti anii astia nu pot numara 5 situatii in care sa fi intampinat o problema !

@rz la 18 luni chiar vine telefonul nou 😉

#4066
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007
Pentru mine O are un singur avantaj: transferuri in USD catre IBKR fara niciun comision sau spete swift. La destinatie ajunge suma intreaga.
Singura mica problema este limita de maxim 1000 USD/transfer pentru care nu se percepe comision, dar se pot initia mai multe transferuri de cate 1000 USD pentru a evita acel comision.

PS: eu nici nu mi-am facut card la OM. Il folosesc exclusiv pentru transferuri in USD catre IBKR (prin ACH).

#4067
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 13.03.2005

 Nenea Zap, on 06 aprilie 2024 - 13:52, said:

În ce sens e mai ușor la ei? Până și la cec poți lua card de credit online prin aplicație.

In sensul de condiții de obținere a creditului. Acorda mai ușor creditul față de alte bănci la care e posibil sa fii respins.

#4068
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

Vizualizare mesajMo_su, pe 06 aprilie 2024 - 15:30, a scris:

De cand l-am facut si pana in prezent cardul mi-a adus peste 1000 de euro numai din punctele TK , eu cred ca nu are rost orice discutie despre calitatea serviciilor la banii astia !
@rz la 18 luni chiar vine telefonul nou ��

Stiu ca se poate lua telefonul si la 18 luni insa daca vrei mai multi Euro din puncte e indicat sa astepti 2 ani ori 2 ani si cateva luni... anul asta de ex. am luat la 18 luni si a trebuit sa achit aprox. 400 Lei pe un Xiaomi Note 13 Pro 5G spre deosebire de 2022 respectiv 2 ani de asteptare, cand am luat un Xiaomi 11T Pro 5G cu doar 35 de lei!.
Adevarul e ca nu mai au nici ei ofertele din trecut... iata ca acum am scos bani din buzunar pentru un mid-range la prelungire abonament ceea ce inainte nu se prea intampla (decat la flagship).

Il tin asadar pentru telefon la prelungire dar si pentru alimentari platforme cripto... e ok si faptul ca inca se poate alimenta contul in orice Orange Shop sau Partener din tara

Edited by rz, 06 April 2024 - 17:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate