Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

A operat cineva vreodată vreun teleimprimator (telex)?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
V-ați jucat vreodată cu asemenea mașinărie?
Cică se mai pot opera și azi   Posted Image   , dar la modul util, nu mai are rost (sau poate are rost în foarte puțin cazuri)    Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p4bQRHQNSVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 21 November 2018 - 00:18.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
E ca o masina de scris electrica... nu e nimic special in a opera un telex.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Asta aşa e, dar la noi nu au fost prea multe maşinării din astea, deci faptul că erau rare nu le făcea aşa de uşor accesibile. Plus că pe vreme comunismului era paranoia cu astea şi alte chestii potenţial duşmănoase pentru regim.

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Daca mai gasesti vreo tanti care a butonat asa ceva in vreo institutie de stat pe vremea lui Cescuta, sigur are abonament la Formula As, il adora pe Gadea si a votat pentru familia traditionala, ca asa a zis popa la biserica. Deci slabe sanse sa dai de vreuna pe forum :P

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
In armata, dar era pe banda, nu coala, putin de tot ca operare, era in statia radioreleu.
Cred ca T51, DDR era pe coala, avrau oficiile postale, asa se transmiteau telegramele.
Intreprinderile mari iara, la fel, am intretinut sistemul de curenti purtatori pentru canalele telegrafice, paralel cu celelalte sisteme.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
"Prostioarele" astea mai existau şi pe la instituţii non-P.T.T.R, deci poate le-a operat şi un nenea   Posted Image

@ Ion_Bumbu : un "R.F.T." T51 am văzut la Muzeul U.P.B. (Politehnicii). Bucureşti, Politehnica veche de la Polizu, zona Gării de Nord (Târgoviştii în perioada 1872-1888). Avea şi coală, şi bandă.
Dar în Armată, la alea cu radio, cum decodaţi mesajul ăla "scris" în Cod Baudot?   :huh:

Edited by djl, 21 November 2018 - 01:16.


#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Pai erau la marile intreprinderi.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Erau. Ăla de la muzeu cred că a fost în rectorat.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 djl, on 21 noiembrie 2018 - 01:14, said:

"Prostioarele" astea mai existau şi pe la instituţii non-P.T.T.R, deci poate le-a operat şi un nenea   Posted Image

@ Ion_Bumbu : un "R.F.T." T51 am văzut la Muzeul U.P.B. (Politehnicii). Bucureşti, Politehnica veche de la Polizu, zona Gării de Nord (Târgoviştii în perioada 1872-1888). Avea şi coală, şi bandă.
Dar în Armată, la alea cu radio, cum decodaţi mesajul ăla "scris" în Cod Baudot?   Posted Image

Scria pe banda.
Taiai banda si o lipeai pe telegrama.
Si la alea PTTR a fost tot asa inainte de T51.

Era si perforator de banda in cod Baudot si transmitator, perfora banda si apoi ii dadeai drumul la banda sa merga rapid.
Eu vorbeam de faptul ca alea scriau pe banda, nu mai era nevoie de car, erau mult mai simple.
Dupa T51 a aparut T100, ala cu "nuca" l`am vazut tangential.

Edited by Ion_Bumbu, 21 November 2018 - 01:30.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie cele vechi imi plac.
La Muzeul CFR, se afla expuse niste "teleimprimatoare", cred ca-s "bunicii telexului".

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce ai văzut la Muzeul C.F.R. cred că era un telegraf cu bandă. Ăla tipărea în Cod Morse. A folosit C.F.R.-ul aşa ceva cred că şi în perioada comunistă (cel puţin ştiu că au avut telegraf şi pe atunci).
Da, era mai eficient să perforezi mesajul pe bandă şi apoi să-l trimiţi. Ţineai mai puţin timp ocupată linia trimiţând direct de pe bandă. La mesaje de 2-3 rânduri cred că puteai trimite direct. Corecturi se puteau face - adică să tai banda unde ai greşit şi să faci lipitură cu corectura - asta în cazul în care era 100% analogic. Că au existat şi cele care aveau ceva digital şi puteai scrie mesajul ca pe un computer, făcând corecturi (vezi ce am postat mai sus). Unul avansat a fost prezentat la T.I.B. '92: https://forum.softpe...st__p__13817990

Au existat şi modele mai vechi de "R.F.T." T51. Au fost şi "Siemens" T36 sau T37. Nu mai găsesc acum în format digital Lista abonaţilor din 1950, că era o poză cu aşa ceva pe acolo. Dar am aflat că unul are mai multe cărţi vechi de telefon decât credeam, însă are nişte preţuri  Posted Image
Credeam că s-au importat şi teleimprimatoare capitaliste în perioada comunistă, dar se pare că nu.
În Bucureşti Ghid (1962) am găsit că exista şi un serviciu de telegrafiere imagini. Are cineva habar de aşa ceva?   Posted Image

2 cărţi pe tema asta (se găsesc la Bibloteca Academiei Române = B.A.R.):
1) "Teleimprimatorul electric", Ed. Tehnică a transporturilor, Bucureşti (1953). Are 241 pg. + 1 planşă. Cota: II 242.746. Cred că era despre teleimprimatoarele C.F.R.;
2) "Teleimprimatorul mecanic T-51 cu imprimare pe bandă sau pe coală" (carte pt. uz intern), 115 pg. + erata, Ed. Transporturilor şi telecomunicaţiilor (1960).

Pe prima o am şi eu, dar nu mai ştiu pe unde am pus-o. Mai aveam una groasă, în care erau menţionate şi alea de transmiteau imagini (cartea era de prin 1967), dar nici pe aia nu mai ştiu pe unde am pus-o.

Edited by djl, 21 November 2018 - 02:53.


#12
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
E varianta straveche a chat-ului: tu tastai un mesaj ce aparea pe hartie si era trimis prin linia telefonica la alta masinarie ce il imprima, persoana de dincolo, tasta si ea un mesaj pe care apoi il primeai, si tot asa.

#13
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Eu am butonat pe asa ceva. In metoda oarba ajunsesem sa tastez undeva la peste 2500 de caractere pe ora. Textul se imprima pe coala sau pe o panglica perforata. Panglica o introduceai intr-un alt telex si o decodifica, imprimand textul pe coala.
In scoala militara aveai 2 variante: telex sau morse. Cum morse nu mi-a placut, am ales telex. Posted Image

Attached Files



#14
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
O mica precizare : toate bancile au avut echipamente telex; norme BNR inca in vigoare fac referire la comunicatii telex si chei telex (listele se tineau incuiate bine in fisete ignifuge).
Cu alte cuvinte, e posibil ca persoane care lucreaza acum in departamente SWIFT sa fi avut de-a face cu astfel de masini.

Edited by sdrc, 21 November 2018 - 09:38.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Băncile cred că folosesc faxul acuma.
@ misu78 : de ce nu-ţi plăcea cel Morse?   :rolleyes:

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Receptia cu urechea transmiterea cu "ciocanitoarea", bug-ul electronic sau R010 in armie.

#17
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009

 djl, on 21 noiembrie 2018 - 10:32, said:

@ misu78 : de ce nu-ţi plăcea cel Morse?   Posted Image
Initial toata lumea facea morse. Cine avea ureche muzicala si prindea, ramanea. Cine nu, mergea la telex. Chiar nu mi-a placut sa stau 6 ore pe zi cu castile pe urechi, concentrarea era foarte mare si era extrem de obositor. Aveam colegi care noaptea in somn ii auzeai: ta, ta ,ti, ti, ta. Posted Image  Delirau saracii.
La telex era mult mai lejer. Avans, retur car! Posted Image
Acum imi dau seama, au trecut exact 20 de ani de atunci! Posted Image

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mai aveaţi în armată telex în 1998?  :w00t:
Am să scot cărţile de telefoane din 1992 şi 1998 să văd dacă se face referire la acest serviciu.
O doamnă care a lucrat cu aşa ceva povesteşte: http://stiri.botosan...ntate-foto.html
Ji "R.F.T." T51 în acţiune

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3gtY4sZAHd8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iInx-Hq28o8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2uYVrm-wgGE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


T-100 cred că era F-1100. "Nuca" aia era cumva o chestie cu caractere care se rotea?   :huh:
"RFT" a produs şi unul digital: http://www.teleprinter.net/english/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TC_jUlT0W4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


T100 era "Siemens". Iete bre, mergea şi cu coală A3

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lCZmVXGyVQQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate