Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Se scoate bancnota de 500 EURO !

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007

 -koss-, on 06 decembrie 2018 - 11:44, said:

Nu ma risc. Am schimbat azi dimineata la o casa de schimb o bancnota de 500 de euro in bancnote de 50 de euro vechi si noi Posted Image
fara comision ?

#56
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Am dat 5 lei.. Schimbarea din bancnota de 500 euro in 10 bancnote de 50 de euro.

#57
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 02.11.2009

 -koss-, on 06 decembrie 2018 - 11:44, said:

Nu ma risc. Am schimbat azi dimineata la o casa de schimb o bancnota de 500 de euro in bancnote de 50 de euro vechi si noi Posted Image

Daca erai infractor profesionist le schimbai in bancote de 100€Posted Image

#58
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Si asa anu' asta prin Grecia cand dadeam cate o bancnota de 100 de euro pe la magazin.. se uitau grecii si grecoaicele urat la mine... Mi-am umplut buzunarele de metal de 1 euro.. 2 euro.. 50 de centi.. 20 de centi.. 10 centi... am venit in Romania cu atat metal.. incat mi-am umplut 2 pusculite numa' cu euro de metal.. Mi-era si naspa sa merg cu atata metal la mine ca era greu prin buzunare.. le lasam pe la hotel.. si asa am strans la ele..
Chiar si la 50 de euro se uitau urat grecii si ma intrebau daca am mai marunt.. Posted Image..

In Franta m-am dus la magazin cu bancnota de 200 de euro.. nu mi-a primit-o anul asta.. M-a intrebat daca am mai mica... Posted Image Rasa lor cu euro si cu banii lor. Acum tot pe card.. ca sa vada elita globala cati bani ai si pe unde ii invarti..

Bancnote de 200 euro.. mi le-au primit aia in Muntenegru si mi-au dat rest la ele.. :)) Smecheri muntenegrenii nu ras ca francezii.

Edited by -koss-, 08 December 2018 - 15:40.


#59
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil Vesticii "mai evoluaţi decât noi" ar face infarct dacă ar vedea că în România banii gheaţă (cash) sunt încă comuni şi unii nu au card. Li s-ar părea de nenconceput. Cum, ei, etalonul libertăţii sunt făcuţi de "necivilizaţii" ăia?   :naughty:

#60
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Intrebare serioasa: la anul mai pot fi folosite aceste bancnote? Mama mea taman ieri a vandut un teren. Iar din banii dati de cumparator, 2000 de euro sunt de 500. Adica 4 bancnote. Am sunat la BCR, cica inca primesc la schimb, dar doar in lei. Daca vreau sa schimb in bancnote de cate 100 de euro, cica sa ii vand mai intai la ei, si apoi sa cumpar tot de la ei bancnote de 100 de euro !!!!!!!!! Daca ii dau sa mi schimbe in mai mici, nu vor.
E vreun risc? Sa o trimit sa ii schimbe in lei, sau sa ii lase asa cum sunt?

#61
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Musai la BCR ?! E singura banca din orasul tau ?

#62
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Era tarziu si nu mai erau banci deschise. Nu am fost la BCR, am sunat la ei (serv. clienti). Chestia asta mi-a fost comunicata telefonic. O sa incerc maine sa merg la banci direct. Sunt mai multe banci in orasul meu. Oare accepta vreuna sa schimbe in bancnote mai mici?

#63
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Cauta o casa de schimb serioasa. Eu nu m-as risca sa raman cu ei. Se pot schimba si in 2019 dar doar la  banci centrale din tari din eurozona.. Romania nu e in eurozona ca avem lei nu avem euro. Oricum asta cu scoaterea bancnotei de 500 de euro mi se pare pur si simplu o stupiditate marca UE..
Dupa parerea mea cei mai frumosi bani care mi-ai trecut prin mana raman bancnotele de 500 euro.. Am avut cateva zeci de bancnote de 500 de euro dar tin minte ca ultima data le-am pus in cont si am pastrat doar una ca amintire.. :) Prea frumoasa bancnota de 500 de euro.

Edited by -koss-, 13 December 2018 - 18:23.


#64
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 -koss-, on 08 decembrie 2018 - 15:37, said:

Si asa anu' asta prin Grecia cand dadeam cate o bancnota de 100 de euro pe la magazin.. se uitau grecii si grecoaicele urat la mine... Mi-am umplut buzunarele de metal de 1 euro.. 2 euro.. 50 de centi.. 20 de centi.. 10 centi... am venit in Romania cu atat metal.. incat mi-am umplut 2 pusculite numa' cu euro de metal.. Mi-era si naspa sa merg cu atata metal la mine ca era greu prin buzunare.. le lasam pe la hotel.. si asa am strans la ele..
Chiar si la 50 de euro se uitau urat grecii si ma intrebau daca am mai marunt.. Posted Image..

In Franta m-am dus la magazin cu bancnota de 200 de euro.. nu mi-a primit-o anul asta.. M-a intrebat daca am mai mica... Posted Image Rasa lor cu euro si cu banii lor. Acum tot pe card.. ca sa vada elita globala cati bani ai si pe unde ii invarti..

Bancnote de 200 euro.. mi le-au primit aia in Muntenegru si mi-au dat rest la ele.. :)) Smecheri muntenegrenii nu ras ca francezii.

Stai liniștit, în Spania nu mi-au primit nici 50€.

#65
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
Bancnota de 500 € nu mai este tiparita deoarece era utilizata in tranzactii ilicite, pentru plati legale este in continuare acceptata. Este drept ca prin tarile cu evaziune mai mica si stat mai puternic( Europa de vest ) daca te duci cu aceasta bancnota nu prea e cunoscuta si devii suspicios.

#66
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
Deci? Se mai schimba bancnote de 500 la banci / case de schimb valutar?

#67
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
La case de schimb valutare.. da.. la banci din Romania nu prea..

Edited by -koss-, 11 January 2019 - 22:39.


#68
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

 -koss-, on 11 ianuarie 2019 - 22:38, said:

La case de schimb valutare.. da.. la banci din Romania nu prea..
Circula nestingherita!
Casele de schimb valutar(srl) si bancile schimba pe lei, am ridicat din banca doua zile la rand (zece si respectiv cincisprezece mii) si au spus ca au doar de 500 Euro.
La lipsa de euro pe piata, bancile nu-si permit sa remita catre BCE bancnotele de 500, fac plati in continuare catre clienti!

#69
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 c6t9, on 13 decembrie 2018 - 18:33, said:

Stai liniștit, în Spania nu mi-au primit nici 50€.

De ce?  :mellow:

#70
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
De măgari. Și e și ilegal.
Și vad că nu sare nimeni de cur pt asta, pe când dacă s ar fi întâmplat în România sa nu primească un magazin o bancnotă de 200 lei, aproximativ echivalentă valoarea, ar fi fost crimă și pedeapsă, jelanie maximă pe forum că suntem țară de mana a 15 etc.

#71
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Şi de ce nu i-ai reclamat la Protecţia Consumatorului de acolo?   :huh:

#72
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 djl, on 23 ianuarie 2019 - 12:17, said:



De ce?  :mellow:

Un răspuns stupid, dar ancorat în realitate este "pentru că au putut și n-am avut ce face". Presupun că sunt politici implementate la un anumit nivel, pe care nu le cunosc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate