Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Se scoate bancnota de 500 EURO !

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,047
  • Înscris: 03.07.2008
Un articol cu o vechime de 2 ani si jumatate care se contrazice de la un paragraf la altul:

Quote

Potrivit unui comunicat al băncii, cea mai mare bancnotă euro va putea fi folosită până în 2018, când va fi retrasă din circulaţie.

Quote

Însă chiar şi în conformitate cu planul aflat în discuţie, bancnotele de 500 de euro vor rămâne în circulaţie timp de mai mulţi ani, putând fi utilizate în continuare la plată şi de asemenea vor putea fi răscumpărate la ghişeele băncilor centrale după ce nu vor mai fi tipărite.


#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007
O singura data am avut in mana o bacnota de 500E, nu prea era raspandita in Romania.. Nu aveau la schimburile valutare bacnote de 500.

#21
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View PostBaxon, on 20 noiembrie 2018 - 15:47, said:

Pana la sfarsitul anului ( 2018 ) se retrage de pe piata bancnota de 500 de euro
Majoritatea habar n-au avut de existenta ei :lol:

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
O aberatie care arata ca lumea s-a adancit in sclavie in acesti ani... Castiga suficient de putin, ca bancnota de 500 de euro sa fie de prisos.

Pentru cei care nu stiu, Romania are in circulatie o bancnota de 500 lei cu Mihai Eminescu pe ea... la fel de inutilla in tranzactiile cash ca si cea de 500 de euro.

#23
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostImperathor, on 20 noiembrie 2018 - 16:46, said:

Un articol cu o vechime de 2 ani si jumatate care se contrazice de la un paragraf la altul:
Defapt vine asa:
In 2016 s-a scos de la tipar la sfarsit de 2018 se scoate din circulatie...
Deci maine sunt la banca urgent....

View Postrosix, on 20 noiembrie 2018 - 17:03, said:

Pentru cei care nu stiu, Romania are in circulatie o bancnota de 500 lei cu Mihai Eminescu pe ea... la fel de inutilla in tranzactiile cash ca si cea de 500 de euro.
Eu am o gramada si de 500 lei si nu le vad inutile, chiar am rugat cateva casierite pe la banzile pe unde am treaba sa mi le rezerve.

Edited by notrust, 20 November 2018 - 17:08.


#24
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Eu am inteles ca le scot din circulatie pana la sf anului  ca vezi domne(manevra)umbla traficantii cu ele.
Pentru siguranta le-am schimbat.

View Postrosix, on 20 noiembrie 2018 - 17:03, said:

O aberatie care arata ca lumea s-a adancit in sclavie in acesti ani... Castiga suficient de putin, ca bancnota de 500 de euro sa fie de prisos.

Pentru cei care nu stiu, Romania are in circulatie o bancnota de 500 lei cu Mihai Eminescu pe ea... la fel de inutilla in tranzactiile cash ca si cea de 500 de euro.
De  de sa fie inutile bacnotele de 500 lei respectiv 500 euro la tranzactiile cash?Din contra sunt mai utile ca le numeri mai usor .Ia numara tu cateva mii de euro in foi de 10 euro sau 10.000 lei in foi de 10 lei.cred ca faci  peri albi:)))

#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostUn-ZeU, on 20 noiembrie 2018 - 17:30, said:

Ia numara tu cateva mii de euro in foi de 10 euro sau 10.000 lei in foi de 10 lei.cred ca faci  peri albi:)))

Lasa ca-i numar eu nu-ti face probleme
Poti sa-mi dai si de 1 leu ca nu ma supar
Am deja una d'asta si daca e nevoie mai iau una
Ce sa fac - ma sacrific

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   45.13K   3 downloads


#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostUn-ZeU, on 20 noiembrie 2018 - 17:30, said:

Eu am inteles ca le scot din circulatie pana la sf anului  ca vezi domne(manevra)umbla traficantii cu ele.
Pentru siguranta le-am schimbat.


De  de sa fie inutile bacnotele de 500 lei respectiv 500 euro la tranzactiile cash?Din contra sunt mai utile ca le numeri mai usor .Ia numara tu cateva mii de euro in foi de 10 euro sau 10.000 lei in foi de 10 lei.cred ca faci  peri albi:)))

Pentru ca se considera ca sclavul cumpara doar manacare si lucruri marunte, nu are nevoie de bancnote de 500 EURO sa 500 RON... de asta spun ca s-a adancit sclavia, bancile centrale pur si simplu nu concep ca un om vrea sa-si tina banii la saltea in astfel de bancnote.

#27
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
De 200 LEI am mai vazut, de regula le primesc la retragere de numerar prin bancomat.
Dar de 500 LEI nu am mai pipait sau vazut de vreo 2-3 ani.
Cand am fost in Thasos in 2010 si am dat o bancnota de 100 E la un magazin, s-a uitat ciudat la mine, a trecut-o printr-un detector, s-a mai uitat o data si mi-a dat restul. Cumparasem de vreo 20-30 E.
Cupiurile mari cred ca sunt cautate de cei care detin sume mari la ciorap. Normal ca daca umpli un ciorap cu bani, intra o suma mai mare daca ai bancnote de 500  decat daca ai pune de 50.

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
e ca in bancurile cu Radio Erevan: e adevarat ca se scoate? da, e adevarat, doar ca se introduce nu se scoate Posted Image

stirea corecta e ca nu se vor mai tipari bancnote (noi) de 500 euro.  uite o varianta ceva mai "elevata": https://www.ecb.euro...r160504.ro.html

Quote

bancnota de 500 EUR își va păstra întotdeauna valoarea și va putea fi preschimbată la băncile centrale naționale din Eurosistem pe termen nelimitat.

Edited by _Smiley_, 20 November 2018 - 17:38.


#29
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Post_Smiley_, on 20 noiembrie 2018 - 17:38, said:

e ca in bancurile cu Radio Erevan: e adevarat ca se scoate? da, e adevarat, doar ca se introduce nu se scoate Posted Image

stirea corecta e ca nu se vor mai tipari bancnote (noi) de 500 euro.  uite o varianta ceva mai "elevata": https://www.ecb.euro...r160504.ro.html
Esti sigur? https://a1.ro/news/e...e-id820020.html

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostUn-ZeU, on 20 noiembrie 2018 - 17:50, said:

Ai citit mai mult decat titlul ?

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostUn-ZeU, on 20 noiembrie 2018 - 17:30, said:

Eu am inteles ca le scot din circulatie pana la sf anului  ca vezi domne(manevra)umbla traficantii cu ele.
Pentru siguranta le-am schimbat.


De  de sa fie inutile bacnotele de 500 lei respectiv 500 euro la tranzactiile cash?Din contra sunt mai utile ca le numeri mai usor .Ia numara tu cateva mii de euro in foi de 10 euro sau 10.000 lei in foi de 10 lei.cred ca faci  peri albi:)))

Pai tocmai ca bancile centrale si guvernele corupte nu accepta ca ai ce sa numeri.  E ca si cand ti-ar spune pe fata ca, practic, esti un sclav, rupt in cur, care are doar nevoie doar de bani de mancare.
Eu asa vad aceasta decizie. Nu are legatura cu terorismul.  Practic nu recunosti omului simplu posibilitatea de a tezauriza, de a tine la saltea, bani, in bancnota de 500 de euro, ceea ce este o aberatie si un abuz al mafiotilor care conduc banci centrale si guverne.

View Postaltuser09, on 20 noiembrie 2018 - 17:38, said:

Cand am fost in Thasos in 2010 si am dat o bancnota de 100 E la un magazin, s-a uitat ciudat la mine, a trecut-o printr-un detector, s-a mai uitat o data si mi-a dat restul.

Asta arata clar cat de indobitocita a ajuns lumea.. se uita lung la un cacat de bancnota e 100 de euro de parca ar fi 1.000.000 de dolari.  E clar ca introducerea cipului este aproape, ca sclavii sunt mental pregatiti.  Daca am ajuns sa ne uitam cu frica in stanga si in dreapta cand scoatem o bancnota de 100 de euro din buzunar, e clar ca ne-am dus pe lula..

Edited by rosix, 20 November 2018 - 18:12.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Fake news vechi de 2 ani.
Chiar nu citesti nika si pui stiri de 2 ani?
duminică, 08 mai 2016

#33
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

View Postrosix, on 20 noiembrie 2018 - 18:11, said:

Asta arata clar cat de indobitocita a ajuns lumea.. se uita lung la un cacat de bancnota e 100 de euro de parca ar fi 1.000.000 de dolari.  E clar ca introducerea cipului este aproape, ca sclavii sunt mental pregatiti.  Daca am ajuns sa ne uitam cu frica in stanga si in dreapta cand scoatem o bancnota de 100 de euro din buzunar, e clar ca ne-am dus pe lula..

Nu sclavia e problema, ci faptul că statistic, bancnotele mari sunt fraudate mai mult.
Și eu am vrut acum câțiva ani să plătesc la un supermarket prin Portugalia cu o bancnotă de 100€. A chemat vânzătoarea managerul de magazin să verifice tranzacția. Știi de ce? Pentru că dacă e vreo problemă, amărâta de vânzătoare trebuie să plătească din buzunarul ei paguba.

De vină sunt toți fomiștii și infractorii care fraudează, de aia se fac măsuri de securitate complexe pe bancnote și/sau se plătește cu cardul.

#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostUn-ZeU, on 20 noiembrie 2018 - 17:50, said:

da, sunt sigur. uite si anuntul "de la mama lui': https://www.ecb.euro...r160504.en.html

Quote

ECB has decided to discontinue production and issuance of €500 banknote
€500 banknote remains legal tender and will always retain its value
....................
The €500 banknote, like the other denominations of euro banknotes, will always retain its value and can be exchanged at the national central banks of the Eurosystem for an unlimited period of time.


#35
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu cred ca nu era pe la stiri chestia asta...

Posibil sa nu se mai emita,nici gand ca nu ti le mai primeste la banca. Adica....la dracu'...auzeai peste tot in media..

#36
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu mai conteaza maine le lichidez pe toate...
Eu am doar 6, maica-mea zice ar avea vreo 10 sau 12...

Sper sa nu fi bagat panica in ea...

Edited by notrust, 20 November 2018 - 19:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate