Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Se scoate bancnota de 500 EURO !

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cei care aveti si nu scapati de ele , vi le cumpar eu .Nu conteaza cantitatea . Va dau 450 de euro in hartii de 50 pe o bucata de 500 . Oferta valabila pana in 10 februarie . Posted Image

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 15.05.2008
baaa jurasik,strici pretu,dar ti le dau pe toate tie  Posted Image
de la 1 ian,eu le rascumpar la jumate de pret
lu ”sclavu forumului” dau 30% din valoarea ei
se vor scoate din circulatie treptat,adica banca le incaseaza si nu le mai da drumu

#39
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,143
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Totuşi, bancnotele de 500 de euro vor rămâne în circulaţie timp de mai mulţi ani, putând fi utilizate în continuare la plată şi de asemenea vor putea fi răscumpărate la ghişeele băncilor centrale după ce nu vor mai fi tipărite


#40
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Am pus si eu o data mana pe o bancnota de asta de 500 de euro. A fost cu ghinion pentru ca am ajuns in fata judecatorului. Bancnota nu era a mea.

#41
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostImperathor, on 20 noiembrie 2018 - 21:58, said:

Ca-n Romania informatii contradictorii...
Deci pana la urma se scot sau nu ?

#42
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Am avut odată la mine în Paris o bancnotă din ăsta. N-ai ce face cu ea. La magazin nu ți-o ia, la bancă dacă nu ai cont, nu ți-o ia, în final am găsit ceva casă de schimb cu ceva chinezi care s-au îndurat de mine să-l schimbe în bancnote de 50.

#43
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Situatiile de afara le cunosc, pe mine ma intereseaza la noi in tara.

#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006

View Postnotrust, on 20 noiembrie 2018 - 22:58, said:

Ca-n Romania informatii contradictorii...
Deci pana la urma se scot sau nu ?
am mai dat o data linkul catre comunicatul oficial: https://www.ecb.euro...r160504.en.html
daca nu te descurci cu engleza, foloseste serviciul Translate de la google, e destul de bun.

#45
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Azi deja era isterie, iar bancile nu au mai vrut sa achizitioneze bancnotele de 500 de euro, doar daca erau schimbate in intregime.
Am scapat de toate...

Attached Files



#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Ai gafat tare.
Se vede adresa pe factura. Vei fi cautat.
Str Campului, 3
Arde repede banii ca vin aia de la ilicit.

#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostJurasikMan, on 20 noiembrie 2018 - 20:06, said:

Cei care aveti si nu scapati de ele , vi le cumpar eu .Nu conteaza cantitatea . Va dau 450 de euro in hartii de 50 pe o bucata de 500 . Oferta valabila pana in 10 februarie . Posted Image
Stai s-o trag la xerox in 2000 de exemplare si te sun !

#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postblotunga, on 20 noiembrie 2018 - 23:44, said:

Am avut odată la mine în Paris o bancnotă din ăsta. N-ai ce face cu ea. La magazin nu ți-o ia, la bancă dacă nu ai cont, nu ți-o ia, în final am găsit ceva casă de schimb cu ceva chinezi care s-au îndurat de mine să-l schimbe în bancnote de 50.

E un semn de sclavie - practic nu ti se recunoaste dreptul legal de a detine o astfel de bancnota desi ea a fost pusa in circulatie de o banca centrala si investita cu putere de plata si de cumparare.
Trebuia sa-ti dai foc in fata unei banci... pentru ca in schimbul muncii tale, ai procurat legal o banconta de 500 de euro cu care nu-ti poti indeplini functiile de consumator, in economie.

Din pacate, majoritatea oamenilor au ajuns niste sclavi si nu isi mai dau seama ce drepturi au.

View PostKLMN, on 20 noiembrie 2018 - 22:01, said:

Am pus si eu o data mana pe o bancnota de asta de 500 de euro. A fost cu ghinion pentru ca am ajuns in fata judecatorului. Bancnota nu era a mea.

Nu te-ai simtit ca un sclav?

#49
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
Vezi ca s-ar putea sa ii creasca valoarea
Uite unul care cere doar 999 euro pe una
https://m.ebay-klein...384057-256-4909

#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnotrust, on 21 noiembrie 2018 - 19:51, said:

Azi deja era isterie, iar bancile nu au mai vrut sa achizitioneze bancnotele de 500 de euro, doar daca erau schimbate in intregime.
Am scapat de toate...

Eu am depus in bancomat 3 buc (n-au putut sa ma refuze)... Cum spuneam e ilegal sa refuzi primirea unei astfel de bancnote cat timp ea se afla legal in circulatie.

In mod normal ANPC daca bancile nu dau rest la un schimb de 500 euro - pentru ca, clientul are dreptul sa schimbe si fractii la casa de schimb. Mai pe romaneste, daca mie, client, mi se scoala sa schimb 50 de euro din bancnota de 500 de euro nu ar trebui sa fiu impiedicat de banca sa fac acest lucru - am dreptul la rest 450 de euro, la casa de schimb.

Cum spuneam - despre sclavie este vorba in aceasta aventura cu bancnota de 500 euro.

#51
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,449
  • Înscris: 28.10.2018

View Postasda, on 20 noiembrie 2018 - 16:11, said:

O aberatie, o faci ca s-o retragi dupa atatia ani...

Nu este deloc aberatie. Se mutau sume monstruoase de cash in bancote de 500 de euro, bani negri din evaziune si coruptie.

Pentru zona Euro bancotele astea reprezentau un dezastru economic, este absolut normal si perfect previzibil ca urmau sa fie retrase.

Infractorii si spalatorii de bani or sa aiba o treaba mult mai complicata sa trasporte chesalaul in bancnote de 100 si de 50 de euro.

#52
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 02.11.2009

View Postabac, on 27 noiembrie 2018 - 11:06, said:


Nu este deloc aberatie. Se mutau sume monstruoase de cash in bancote de 500 de euro, bani negri din evaziune si coruptie.

Pentru zona Euro bancotele astea reprezentau un dezastru economic, este absolut normal si perfect previzibil ca urmau sa fie retrase.

Infractorii si spalatorii de bani or sa aiba o treaba mult mai complicata sa trasporte chesalaul in bancnote de 100 si de 50 de euro.


Povesti pescaresti, nu impiedici infractorii profesionisti sa-si desfasoarea mersurile doar punandu-i sa transporte lichiditatile in bancnote de 100, poate ca ii ambitionezi mai mult.

#53
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postdvn2007, on 27 noiembrie 2018 - 11:05, said:

Vezi ca s-ar putea sa ii creasca valoarea
Uite unul care cere doar 999 euro pe una
https://m.ebay-klein...384057-256-4909
Dap. Eu vad doi. Posted Image

#54
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Nu ma risc. Am schimbat azi dimineata la o casa de schimb o bancnota de 500 de euro in bancnote de 50 de euro vechi si noi :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate