Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#5401
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
@Mihai C1, nu forjez inutil si nici nu franez brusc, fara motiv Posted Image). Asta e valabil de cand conduc, nu e nevoie de inca un capsoman pe soselele patriei, slava Domnului ca sunt destui. Si la Opel la a doua revizie mi-au schimbat lichidul de frana, nu e un lucru rau. E foarte higroscopic si e un magnet irezistibil pentru apa. Se depreciaza el si in bidon pe raft, daramite in instalatie...
Doar ulei 0W16 am avut in ea, la ambele revizii, la Buzau nu se joaca nimeni cu alt ulei decat cel recomandat de producator.
Am curatat de 4 ori pana acum filtrul bateriei hibride, e no brainer. Dar, chair si asa, am observat ca a inceput sa se inchida la culoare. Ciudat... Asa ca am preferat sa solicit schimbarea lui.
@bobalex18, foarte posibil sa ai dreptate, Nimeni nu e scutit de efectul placebo. Destul de sigur ca am plecat de la reprezentanta cu confortul ca am ulei nou in motor Posted Image

Edited by Raz0rblade, 28 November 2022 - 17:00.


#5402
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
La Opel am schimbat lichidul de frana si discurile la peste 300 k km adica vro' 10 ani, in carte nu zicea mai nimic ...
Filtrul ala de la baterie e un burete banal, eu l-am schimbat la 60 k km
Ce incredere mare ai pa' aia de la BZ Posted Image Pana acum ai avut 0w20...
La Corolla sa fiti atenti ce placute de franare aveti daca aveti stilul de frana lunga , se uzeaza discurile.

Edited by mihaiC1, 28 November 2022 - 17:31.


#5403
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Nu am zis niciodata ca am avut 0W20 in Toyota, ci doar ca as pune, mi se pare ca e prea subtire 0W16. SI inca cred asta. Pentru 0,2% economie de combustibil, cat zice niponu' ca aduce 0W16 asta, as fi mai confortabil cu 0W20, in special vara.
Increderea, e cu dus si intors. S-au priceput si inca se pricep sa vanda masini la Buzau - la Hyundai si la Ford m-au tratat cu curu' -  sunt destul de ocupati cu clienti noi. La service, I keep an eye on them, au un ditamai geamul in zona de asteptare, de unde vezi tot atelierul. Si au in service si alte marci, nu doar Toyota. Mi s-a spus ca pot solicita sa stau in atelier, langa masina, daca doresc, pe durata operatiunii de revizie. Nu m-am dus sa stau ca ghimpele in coasta mecanicului, nici mie nu-mi place sa ma urmareasca unu' peste umar cand lucrez.

#5404
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016
Se pare ca sunt destule hibride in Bucuresti. Primaria ar vrea sa nu mai acorde vignieta de parcare pentru astfel de masini ca probabil au socotit si ies in pierdere.... Vor sa pastreze numai pentru electrice (deocamdata).....

Insa, ciudat, anu asta au acordat vignieta de parcare gratuita pentru hibride pe 5 ani. Ce vor face ? Le vor anula ?.....Sau cine a prins, a prins ?.....

Edited by MMike, 17 December 2022 - 13:04.


#5405
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Pai vezi in provincie ca nu sunt parcari gratuite nici la EV , noi cu Hyb suntem avantajati doar de impozit mai mic cu 90% !
La cat e de poluat Bucale cu harburi ma mir ca nu sa aprobat ce a vrut madam Firea ..

Edited by mihaiC1, 18 December 2022 - 17:38.


#5406
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Madam firea nu mai e de mult timp.  Acum e acest personaj grotesc,  Nicușor.

#5407
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
A existat vreun primar al Bucurestiului care sa nu fie o ciudatenie groteasca a naturii? Nu cred. Parcarea ar trebui sa fie cu plata pentru toata lumea, pe principiul ca masina este un lux si trebuie asumat ca atare, ori gratuita pentru toti, pe principiul ca toti primarii Bucurestiului au fost complet idioti si nu au reusit in atatea zeci de ani sa puna la punct o retea de transport public eficienta.

#5408
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Măcar oprescu,  după acea tragedie a adunat câinii de pe străzi.

#5409
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

View PostmihaiC1, on 18 decembrie 2022 - 17:31, said:

Pai vezi in provincie ca nu sunt parcari gratuite nici la EV , noi cu Hyb suntem avantajati doar de impozit mai mic cu 90% !
La cat e de poluat Bucale cu harburi ma mir ca nu sa aprobat ce a vrut madam Firea ..
mai mic cu 50% impozitul in Buzau. Nea Toma face ce vrea pastarnacul lui, si aplaudacii aplauda ... scuzati cacofonia...

#5410
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Parca in BZ se instaleaza tramvai ?
PS la mine in targ sa vrut instalare de troleibuze dar un hot de primar, care avea in proprietate transportul in comun... a blocat si distrus tot ! Oricum sunt putine HEV, PHEV si EV si nu prea conteaza cica !!

Edited by mihaiC1, 19 December 2022 - 10:15.


#5411
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Suna foarte cunoscut. TransBus Buzau e controlat de neamuri-nasi-finii lui Toma, sa ca, daca nu e sub controlul lor faza cu tramvaiul, niama sanse de implementare. Cat despre hibride, PhEV si EV nu sunt chiar putine, iar parcul se extinde. Chiar in parcare la mine la servici a aparut o Corolla MY22 alba, si la alt coleg de birou tocmai i-a sosit  KIA Sportage hibrid. Si avem chiar si un Niro EV extender range, baiatul are curajul sa plece cu ea la Iasi, de unde e de pamant. EU n-as avea curajul ala... Oricum a recunoscut ca face un top-up pe la Bacau, just in case Posted Image Posted Image Posted Image

#5412
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
E f. curajos sa ruleze 180 km in RO pe DN2 cu un EV Posted Image Cu Corolla hyb fac cu un plin ( 35 l ) cam 750 km cand merg pe E85, deci IS- BZ dus-intors fara stres si mai ramane benzina Posted Image sa ma duc la BC de la IS

#5413
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 17 decembrie 2022 - 13:03, said:

Se pare ca sunt destule hibride in Bucuresti. Primaria ar vrea sa nu mai acorde vignieta de parcare
Gratuitate pentru parcarea mașinilor electrice și hibrid; excepție fac cele utilizate pentru transport alternativ
https://www.greennew...port-alternativ

Edited by cata, 22 December 2022 - 08:40.


#5414
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016

View Postcata, on 22 decembrie 2022 - 08:39, said:


Gratuitate pentru parcarea mașinilor electrice și hibrid; excepție fac cele utilizate pentru transport alternativ
https://www.greennew...port-alternativ
E proiect deocamdata, ca si ala cu parcarea hibridelor. Apar proiecte la proiecte si pana la urma ar putea ramane totul la fel ca inainte :)

View PostmihaiC1, on 19 decembrie 2022 - 14:43, said:

E f. curajos sa ruleze 180 km in RO pe DN2 cu un EV Posted Image Cu Corolla hyb fac cu un plin ( 35 l ) cam 750 km cand merg pe E85, deci IS- BZ dus-intors fara stres si mai ramane benzina Posted Image sa ma duc la BC de la IS
Daca pleci din B si ajungi ceva mai departe de Bacau, adica vreo 350 km cu totu, nu se duce decat vreo 30% din rezervor. Te fatai putin prin zona si poti si reveni, cu acelasi plin. Daca te fatai mai mult, la intoarcere mai completezi putin. Oricum, pe "drumu moldovei" E85 e plin de localitati si....politie :) si daca circuli cu viteza legala sau putin peste, tot nu iesi din 4-4.5% media. Cand intri in orase, cu viteza redusa, legal, se merge doar pe electric.

Edited by MMike, 23 December 2022 - 17:58.


#5415
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 23 decembrie 2022 - 17:48, said:


E proiect deocamdata, ca si ala cu parcarea hibridelor. Apar proiecte la proiecte si pana la urma ar putea ramane totul la fel ca inainte :)

Ai dreptate, dar au mai schimbat proiectul.
Pentru hibride este valabil doar 2 ani, electricele fara limita.
https://www.google.c...636410.html/amp

Edited by cata, 23 December 2022 - 19:06.


#5416
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016

View Postcata, on 23 decembrie 2022 - 19:03, said:


Ai dreptate, dar au mai schimbat proiectul.
Pentru hibride este valabil doar 2 ani, electricele fara limita.
https://www.google.c...636410.html/amp
Si cu vignietele care deja le-au dat anu asta pe 5 ani cum ramane ????

Apropo de articol, selectez o chestie interesanta :

„La hibrid, să știți, lucrurile merg în forță. În perioada în care ați dat drumul la dezbaterile publice, grupul PSD a făcut adrese către mai toți furnizorii care astăzi monopolizează piața hibridelor și să știți că vânzările la momentul respectiv și vânzările pentru anul următor depășesc la nivelul Municipiului București 6.000. Deci, atenție mare! Mașinile cu volum mic și hibride vor fi pentru bucureșteni mană cerească”.

Deci, hibridu e pe val.

#5417
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 23 decembrie 2022 - 22:40, said:


Si cu vignietele care deja le-au dat anu asta pe 5 ani cum ramane ????

Deci, hibridu e pe val.
Se poate schimba orice hotărâre, asa ca ai răbdare.
Hibridul o să fie pe val din martie, vine Dacia cu el🤪

https://www.google.c...635467.html/amp

Edited by cata, 23 December 2022 - 22:53.


#5418
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016
Imi inchipui cum o sa fie Dacia hibrid, mai "buna" ca Renault hibrid care ce sa mai vorbim....
Pana una alta e Dacia hibrida cu GPL si benzina, putere mica si consum mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate