Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Pareri Emag.ro (2018+)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
7508 replies to this topic

#4843
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View PostAlexEn, on 27 noiembrie 2022 - 17:20, said:

Ihi, adica nu au nicio cocnurenta.
Sa imi fac cont la 10 comecianti, sa astept cate o comanda de la fiecare, sa platesc transport pentru fiecare... Nu, mersi.

Păi dacă suntem prințese, mno, plătim taxă de eMag.

Văd pe eMag preț pentru acumulator BOSCH 12V 6ah, 426 LEI.
Pe mastertools 270 lei cu transport inclus.
Dar hei... pe eMag ai un singur cont. Merită diferența, CLAR!

Edited by bv01, 27 November 2022 - 17:31.


#4844
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Cand vorbim despre concurenta nu vorbim doar despre alti furnizori ai produselor respective ci si despre serviciile pre vanzare, experienta cumpararii si serviciile post vanzare.

View Postbv01, on 27 noiembrie 2022 - 17:31, said:

Păi dacă suntem prințese, mno, plătim taxă de eMag.

Văd pe eMag preț pentru acumulator BOSCH 12V 6ah, 426 LEI.
Pe mastertools 270 lei cu transport inclus.
Dar hei... pe eMag ai un singur cont. Merită diferența, CLAR!

Te agati de niste exceptii si stii foarte bine asta.

Sunt clar produse care sunt mai scumpe pe eMag decat direct la producator, ceea ce mi se pare si logic dat fiind faptul ca respectivul comerciant plateste niste taxe pentru accesul la marketplace-ul emag.

#4845
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

View PostAlexEn, on 27 noiembrie 2022 - 17:32, said:

serviciile pre vanzare, experienta cumpararii si serviciile post vanzare.
Care? Ca tocmai astea dispar treptat, de aceea au zis colegii ca emag nu se mai distinge de concurenta.

#4846
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Fix alea de care se plange lumea ca ar disparea (sa inaspresc conditiile sau au inceput sa marcheze abuzatorii, o nu) si pe care ceilalti oricum nu le ofera deloc.
Vezi topicul cu colegul care se lauda ca returneaza cam tot ce cumpara online fiindca nu vrea decat sa isi ia cel mai tare laptop, sa le arate prietenilor ca are, si apoi gata. Nu e normal sa te ia la ochi pentru asa ceva? Mie mi se pare cat se poate de normal.

Ce magazin online are o gama atat de diversificata de produse ca eMag?

P.S: nu lucrez la ei, nu am actiuni la ei, sunt doar client care foloseste intensiv eMag-ul si care pricepe ca atunci cand folosesti niste servicii care nu sunt de stricat necesitate (apa, curent electric, gaze etc) le folosesti in termenii si conditiile comerciantului (si conform prevederilor legale) si nu te dai cu fundul de pamant ca nu ti se mai ofera livrare gratuita decat de la 30 de lei in sus.

#4847
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Mai sunt persoane interesate de consituirea unui grup in legatura cu reclamarea eMag la ANPC si, eventual, un proces comun in legatura cu depasirea termenului de 25.11 pentru livrarile din 11.11?
Eu sunt in situatia in care mi s-a spus ca imi vor fi livrate comenzile pana pe 5, dar eu de pe 28 si pana pe 6 nu voi mai fi la adresa respectiva...

#4848
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View PostAlexEn, on 27 noiembrie 2022 - 17:33, said:

Cand vorbim despre concurenta nu vorbim doar despre alti furnizori ai produselor respective ci si despre serviciile pre vanzare, experienta cumpararii si serviciile post vanzare.

Păi tocmai de-aia sunt client eMag de 13 ani, cu aproape 900 de comenzi la activ. Eu am zis că eMag începe să nu se mai diferențieze de alți jucători din piață.
Am ridicat în slăvi de multe ori experiența eMag, doar că suntem martorii unui declin. Am zis chiar mai înainte, intenționez să profit la maxim de abonament. Uite, până anul ăsta nici nu prea cumpăram din alte părți, preferam să plătesc taxa de client eMag. Anul ăsta însă... deja am cumpărat de la mult mai multe magazine.

#4849
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Mi-am comandat un mouse (50 RON) in seara asta, maine ajunge la easy box, livrare gratuita. Zi-mi unde pot sa comand tot asa, cu livrare gratuita.
P.S: dai tu exemplu, dau si eu :)

#4850
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Depinde

- Poate gasesti mausul la altii mai ieftin, si cu transportul ajunge tot cat la emag sau mai ieftin.
- Sau poate nu ti-l livreaza la timp, sau te trimite la alt easybox sa-l ridici.
- Si nu in ultimul rand, transportul nu este gratis, ai platit Genius. Nu stiu cu cat l-ai prins tu, dar daca l-ai cumparat de exemplu cu 100 de lei, atunci inseamna ca pentru primele zece comenzi ai platit transport la easybox.

#4851
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Totusi, da-mi exemplu concret de comerciant la care pot face asta, asa cum a dat si colegul exemplu de produs mai scump pe eMag. Ca e posibil sa... sau sa... nu neg, dar vreau sa vad si concret.
De cand am activat Genius-ul s-a acoperit de 100 de ori posibilul transport.

#4852
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Pune un printscreen cu comanda ta, ca sa vedem modelul de mouse comandat de tine si sa-l cautam la altii..... sa facem pe concret. Nu spun ca intotdeauna este cazul dar de obicei produsele de pe emag sunt putin mai scumpe decat la alte magazine.

#4853
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View PostAlexEn, on 27 noiembrie 2022 - 18:05, said:

Totusi, da-mi exemplu concret de comerciant la care pot face asta, asa cum a dat si colegul exemplu de produs mai scump pe eMag. Ca e posibil sa... sau sa... nu neg, dar vreau sa vad si concret.
De cand am activat Genius-ul s-a acoperit de 100 de ori posibilul transport.

Eu ți-am dat exemplu de o diferență de aproape 150 lei la produse identice. 426 LEI vs 270 LEI. Ambele cu transport inclus.
Eu consider că eMag NU merită diferența aia.
La un mouse de 50 lei, probabil să nu aibă sens să iau din altă parte.

Edited by bv01, 27 November 2022 - 18:14.


#4854
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Asta e, de asta nu-i intrece nimeni pe astia de la eMag, pentru ca au inteles ca omul de rand vrea totul sa fie simplu, usor, si fara efort. Cu easybox nu-ti bati capul, primesti de azi pe maine, transport gratuit, comanzi de pe telefon din aplicatie. Compara aplicatia eMag cu a altor magazine.. Si de fel, omul este atras mai mult de simplitate decat de pret.

Pe mine personal m-ar interesa o lista de magazine care accepta livrarea la box (easybox, fanbox, etc). Livrat la cutie oricumm e mai ieftin decat prin curier.

Edited by IncredibleWiring, 27 November 2022 - 18:53.


#4855
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

View PostAlexEn, on 27 noiembrie 2022 - 17:51, said:

Mi-am comandat un mouse (50 RON) in seara asta, maine ajunge la easy box, livrare gratuita. Zi-mi unde pot sa comand tot asa, cu livrare gratuita.
P.S: dai tu exemplu, dau si eu Posted Image

Stai sa ajunga asa cum zic ei, Am comanda plasata pe data de 23, cu termen de livrare la easybox 26.11 . Nici macar azi nu a ajuns.

Azi am comandat o camera supraveghere tp-link, tot asa am termen de livrare pe maine, te anunt daca ajunge la timp :))

Edited by AdiFCD, 27 November 2022 - 19:03.


#4856
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012

View Postbv01, on 27 noiembrie 2022 - 18:13, said:

Eu ți-am dat exemplu de o diferență de aproape 150 lei la produse identice. 426 LEI vs 270 LEI. Ambele cu transport inclus.

Ai dat un exemplu prost, acel produs este vândut de către ForIT cu 426 lei, un alt comerciant, NU eMag. Iar dacă te uitai și mai atent, vedeai că mai vând și alți comercianți acel produs cu prețuri de până la 707.48 lei.

https://www.emag.ro/...h/pd/DHG91NBBM/

Una peste alta, dacă ai răbdare în achiziția unui produs, poți găsi de cele mai multe ori mai ieftin la eMag. Preț mai mic, ori un voucher, ori ceva campanie, ori datorită transportului gratuit.

Cică am economisit 752 lei cu Genius în 1.5 ani, un abonament achiziționat cu 50 lei, celălalt cu 100 lei.

Să nu mai vorbim de politica de retur. Nici de rapiditatea livrării comenzilor acasă ori la Easybox, ori de numărul lor în creștere. Locuiesc la casă în Voluntari și am unul la 75m, altul la 150m.

Aștia care sunteți ofiticați de eMag, aveți multe alte magazine la dispoziție. Sunteți o mână de oameni și încercați să schimbați opinia generală fără argumente.

#4857
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

View Postaiulianctin, on 27 noiembrie 2022 - 19:16, said:

opinia generală
Tu esti "opinia generala"? Posted Image

#4858
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012

View Postaiulianctin, on 27 noiembrie 2022 - 19:16, said:

Locuiesc la casă în Voluntari și am unul la 75m, altul la 150m.
Si, dupa mintea ta, daca tu n-ai avut pana acum probleme, totul e bine pentru toata lumea?!
Au mai fost fanboys furiosi pe aici care ridicau in slavi emag, digi, si alte firme, apoi cand au aparut problemele erau primii la injurat...

#4859
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postaiulianctin, on 27 noiembrie 2022 - 19:16, said:



Ai dat un exemplu prost, acel produs este vândut de către ForIT cu 426 lei, un alt comerciant, NU eMag. Iar dacă te uitai și mai atent, vedeai că mai vând și alți comercianți acel produs cu prețuri de până la 707.48 lei.

https://www.emag.ro/...h/pd/DHG91NBBM/

Una peste alta, dacă ai răbdare în achiziția unui produs, poți găsi de cele mai multe ori mai ieftin la eMag. Preț mai mic, ori un voucher, ori ceva campanie, ori datorită transportului gratuit.

Cică am economisit 752 lei cu Genius în 1.5 ani, un abonament achiziționat cu 50 lei, celălalt cu 100 lei.

Să nu mai vorbim de politica de retur. Nici de rapiditatea livrării comenzilor acasă ori la Easybox, ori de numărul lor în creștere. Locuiesc la casă în Voluntari și am unul la 75m, altul la 150m.

Aștia care sunteți ofiticați de eMag, aveți multe alte magazine la dispoziție. Sunteți o mână de oameni și încercați să schimbați opinia generală fără argumente.

La mine scrie că am economisit 5000 lei. După cum vezi, am folosit la greu eMag. Eu am Genius din ziua când a fost lansat. Și eu cumpăram de pe eMag fix din aceleași motive pe care le-ai enumerat.
Problema este că a început un declin, care e chiar vizibil și de mai multe ori decât nu, nu mai este atât de avantajos să cumpăr de pe eMag.

#4860
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004

View Postblacksun77, on 27 noiembrie 2022 - 09:43, said:

.... E drept ca am returnat in ultima perioada destul de multe (5-6 retururi in 3 luni) ....

View PostM0D3, on 27 noiembrie 2022 - 11:24, said:

.... Acum vad ca apar tot felul de situatii, cum este si cea a lui blacksun77, ...
Tu daca ai fi patronul lui Emag, cam ce ai face?

View PostvRusu, on 27 noiembrie 2022 - 17:44, said:

Mai sunt persoane interesate de consituirea unui grup in legatura cu reclamarea eMag la ANPC si, eventual, un proces comun in legatura cu depasirea termenului de 25.11 pentru livrarile din 11.11?
Eu sunt in situatia in care mi s-a spus ca imi vor fi livrate comenzile pana pe 5, dar eu de pe 28 si pana pe 6 nu voi mai fi la adresa respectiva...
Da-i in judecata!
Bai, da' nerabdatori sunt unii... Ce oameni ..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate