Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

Romanii si cititul

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

Poll: Chestionar cititori carti (beletristica) (135 member(s) have cast votes)

Cand ati citit ultima carte?

  1. Citesc constant (106 votes [78.52%])

    Percentage of vote: 78.52%

  2. Acum o luna (12 votes [8.89%])

    Percentage of vote: 8.89%

  3. Acum un an (4 votes [2.96%])

    Percentage of vote: 2.96%

  4. Am terminat scoala, am scapat! (10 votes [7.41%])

    Percentage of vote: 7.41%

  5. Nu am citit nicio carte (3 votes [2.22%])

    Percentage of vote: 2.22%

Vote Guests cannot vote

#91
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,507
  • Înscris: 22.12.2015
Doar luna trecuta...

Attached Files



#92
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Mda...asta-i ca muzica disco.....sau cea de astazi, pe care le uiti dupa cateva luni. Cum stai insa cu clasicii?
Cintind clasicii inveti o goaza despre cultura altor natiuni.
La rascruci de vanturi de exemplu, sau alte foiletoane englezesti, nu serialele televizate.

Quote

Eu sunt telectual, nu-mi plac decat cartile tehnice.
Whatever that means :-)

Edited by WestPoint, 19 November 2018 - 11:55.


#93
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostPaz, on 19 noiembrie 2018 - 11:26, said:

  Nu cred ca ai aflat ce este si cum functioneaza mafia din romanul ala. Posted Image  

Posted Image  Am confundat cartile la vazul de numele scriitorului Vintilă Corbul, din cartea Moarte Si Portocale La Palermo am aflat lucruri groaznice despre acei italieni ca nici portocale nu mai voiam sa mananc.
Mai uit si eu cateodata ceva, sint aproape 1 secol de cand am citit acele carti.

#94
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
o sa-mi iau un Kobo ca vad ca merge cu pdf

#95
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,400
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmaccip, on 19 noiembrie 2018 - 09:15, said:

Eu sunt telectual, nu-mi plac decat cartile tehnice.


Vreau sa ma apuc de filozofie, dar imi trebuie indrumare. Stiu ca si filozofii aia sunt plini de ego, greu de citit, dar macar spun ceva.

Ca şi mine. Posted Image Ultimele cărţi de beletristică au fost cele de lectură obligatorie, din liceu, care...ăhăăă, a fost tocmai în urmă cu 25 de ani.

Plăcerea cititului mi-a fost satisfăcută apoi prin cărţile de popularizare a ştiinţei, cele din anii 1950-1960, care sunt sublime încât, multe dintre ele mă făceau să zăbovesc o zi asupra unei pagini, nu pentru a o înţelege, ci pentru a visa realitatea celor spuse acolo, aşa de frumos sunt scrise !

Pe urmă, facultatea din nou mi-a dat "cărţi obligatorii", de data asta despre ştiinţă, tehnică, ba chiar şi filosofie. Aşa am descoperit eu filosofia.

Tocmai am terminat o "răsfoială" despre Herder, care avea o minte sclipitoare, cum de altfel era şi Hegel, unul dintre marii filosofi ai istoriei, adică dintre cei ce s-au ocupat de filosofia istoriei. Cea mai cunoscută şi atrăgătoare lucrare a sa e "Fenomenologia spiritului". Chiar numai şi rezumatul de pe Wikipedia e atrăgător.

Edited by lupini, 19 November 2018 - 12:12.


#96
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Am citit 2 carti in ultimii 2 ani ,din alea de 1 euro de la Tedi.

#97
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,412
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdoxan, on 19 noiembrie 2018 - 11:50, said:

Doar luna trecuta...
Eu ti-as recomanda sa nu mai citesti carti de popularizare a stiintei, am vazut ca ai o atractie catre stiinta.
Exista cursuri pe internet pentru oameni mai in varsta(deci nu din alea pentru studenti, full de matematica greoaie), care te pot face sa intelegi bine modelele de prin fizica.
Eu de pe youtub am invatat multe, in scoala nu am facut mare lucru. Fizica cuantica am inteles-o corect(la nivel de principiu, nu de fizician), abia dupa ce am urmarit un curs din asta, daca te intereseaza ti-l pot recomanda.

#98
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostWestPoint, on 19 noiembrie 2018 - 11:31, said:

Extraordinr cat de stabila era viata unui individ de prin 1960 pana prin 1979. Dupa 8 ore de munca, cei mai multi se delectau cu cititul, stresul vietii era ca si inexistent. Totul era inca controlabil si analaog.

@Paz    Ba da, a aflat pricipiul pe care functioneaza, un principiu simplu si usor de inteles. Cea ce a vrut sa spun este ca nici o carte in romaneste pana atunci nu a scris despre mafie.

Stres, nu era un cuvant inventat inca in acele zile.  Parintii lucrau cate 8 ore pe zi, nu se cerea mai multa munca dar acasa era destule de facut.   Noi ajutam cu munca de casa, eu gateam si faceam cumparaturi, sora mea spala si facea curatenie.  Mai mergeam si la un film cateodata sau la teatru, ne plimbam cand vremea era buna, ne vizitam cu rudele.  Tricoteam si croseteam de placere si necesitate sa nu platim pe altii sa ne faca de ce aveam nevoie.  Ne pregateam mai intens pentru sarbatorile religioase decat azi desi nu eram religiosi.  Mancam mai sanatos si eram sanatosi!

Am citit ambele carti, credeam ca am uitat sau am confundat cartile, sint ani multi de atunci si acele carti cu nume de orase straine in titlu nu-mi dadeau pace pana nu le-am citit, erau excelent scrise si radiau tot feluri de informatii care nu existau niciunde.  Au aparut cateva filme cu Mafia dar cartea este o documentare al erei, pana ce filmul era cateva clipe ca nu se putea arata orice crima.
Cert este ca nu cu toti vedem cu acelas ochi ce am citit.

#99
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postmaccip, on 19 noiembrie 2018 - 09:15, said:

Ee cu o autoare romanca (sau maldavanca) contemporana, m-a plictisit de moarte si am renuntat.

ai idee cum o cheama? urmaresc si eu vreo 2 scriitoare moldovence, Tatiana Tibuleac si Lilia Calancea. Lilia scrie prost si histrionic, dar Tatiana chiar scrie bine, am de gand sa-i cumpar cartile.  

View Postmaccip, on 19 noiembrie 2018 - 09:15, said:

Nici Cartarescu nu mi-a placut, prea mult absurd, prea mult ego, nu stiu cum a ajuns omul asta nominalizat la Oscar, mie mi se pare fara imaginatie, mi se pare un actor care-si joaca propriul rol dar care e incapabil sa joace un alt rol. Ca sa nu mai zic despre lipsa de logica sau despre intelegerea deformata a unor lucruri stiintifice.
Orbitor cu greu se poate citi. Solenoid e identic cu Orbitor, ai impresia ca citesti aceiasi carte.


Ai citit nuvelele de tinerete ale lui Cartarescu? Au aparut intr-un volum cu titlul "Nostalgia" si sunt extraordinare. Mult mai bune decat orice a scris dupa. E ciudat ca zici ca nu-ti place Cartarescu, cand te mai apuca pe tine amocul si scriai posturi lungi cu intamplari de pe teren, imi aduceai aminte de nuvelele astea, era acolo o nota comuna :).

E i-am citit si Orbitorul si Solenoidul, dar mi-a luat destul de mult sa intru in atmosfera. Ce-i drept, odata intrata in atmosfera lui, imi place acolo.

#100
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

View Postdoxan, on 19 noiembrie 2018 - 11:50, said:

Doar luna trecuta...
Un big like. Tu ești ca Făt-Frumos, citești într-o lună, cît alții într-un an Posted Image Trăiască Pinochio Posted Image
(eu citesc mult pe  Kindle Reader, ficțiune, sci-fi, în engleză, franceză, romînă; cărți pe hîrtie nu prea mai citesc de cel puțin un an, și doar cărți pe care nu le găsesc în format epub)

Edited by o_p_2005, 19 November 2018 - 12:17.


#101
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postlil debul, on 19 noiembrie 2018 - 11:11, said:

In 2-3 rinduri va rog, unde se gasesc Kindle in Bucuresti si cum le incarci ??? Prefer sa il iau direct din magazin, sint de moda straveche.
Gasesti foarte multe pe emag si se incarca la laptop sau la incarcatorul original. Eu in incarc la un incarcator de Huawei sau la un incarcator de Samsung.

Edited by Fjell, 19 November 2018 - 12:19.


#102
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Posto_p_2005, on 19 noiembrie 2018 - 12:15, said:

Un big like. Tu ești ca Făt-Frumos, citești într-o lună, cît alții într-un an Posted Image Trăiască Pinochio Posted Image
(eu citesc mult pe  Kindle Reader, ficțiune, sci-fi, în engleză, franceză, romînă; cărți pe hîrtie nu prea mai citesc de cel puțin un an, și doar cărți pe care nu le găsesc în format epub)
La volumul ala de carti m-as mira sa ramana si ceva salvat pe cerebel.
Imi aduce aminte de anii 1995 cand citeam cate 3-4 reviste de computere pe zi si dupa o saptamana mai cumparam din ele cateva, ca uitasem ca le-am citit o data.
Sau cum se mai spune pe aici pe la noi in Germania, "mai putin, este de multe ori, mai mult".

Edited by WestPoint, 19 November 2018 - 12:24.


#103
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,466
  • Înscris: 06.02.2008
Cu cititul e cu schepsis. Eu nu-s tâmpit, am făcut o facultate grea, îs pus la curent cu ce este nou, îmi place tehnologia și știința. Am și câteva documentare pe care le urmăresc cu interes. Și, totuși, încarc statistica celor care nu citesc. Îmi iau toate informațiile de pe net și de pe site-uri consacrate. Îmi ajunge. Cititul de beletristică și altele asemenea îți îmbogățește vocabularul, asta da. În rest, contează, zic eu, ce anume citești. Că poți fi în ăia 2% care citesc, să te dai deștept și să fii un cretin. Poți citi Alchimistul de Coelho că era la modă și alte lecturi la fel de modeste și să fii un prost. Contează calitatea lecturii, nu cantitatea. Am văzut și coafeze citind cărți cu coperți frumos colorate, de dragoste, polițiste sau de bucate. E ca și cum ai vedea un film sau asculta o manea. Aia e maculatură, în cel mai bun caz. Poți citi din alea la tonă și să nu-ți ridici deloc nivelul intelectual. Eu, necitind, bag din ăștia în buzunar la cultură generală, exprimare și informații de actualitate.

Edited by caiuscorneliu, 19 November 2018 - 12:30.


#104
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Mon cher, aici nu este concurs care o are mai lunga, si pur si simplu daca se mai citeste azi o carte cum se mai citea pe vremuri.

Quote

Eu, necitind, bag din ăștia în buzunar la cultură generală, exprimare și informații de actualitate.
La fel si eu, nu mananc nimic, dar am 90 de kile.

Edited by WestPoint, 19 November 2018 - 12:37.


#105
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,466
  • Înscris: 06.02.2008
Înseamă că nu ai înțeles nimic din ce am scris. Din ochi, făcând o estimare, 90% din ce este la târgurile de carte, în librarii sau tarabe și citesc ăia 2% din români care o mai fac este gunoi. Nu ajută cu nimic din punct de vedere intelectual cititorul. Așa că mai bine ai face sport sau mângâia animalul de companie, ieși mai câștigat.

Edited by caiuscorneliu, 19 November 2018 - 12:44.


#106
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,400
  • Înscris: 29.12.2006

View PostWestPoint, on 19 noiembrie 2018 - 12:35, said:

daca se mai citeste azi o carte cum se mai citea pe vremuri.

Nu.

Lumea e tot mai alertă, şi cititul cărţilor nu-şi mai poate face loc în viaţa cotidiană, pentru cei mai mulţi dintre noi. Realitatea e că, cel mai probabil, literatura se va adapta şi ea mersului lumii, în sensul că, omul nemaiavând vreme să citească 200-300 de pagini ale unei cărţi, ideile se vor concentra tot mai mult, astfel încât să se ajungă la cărţi de circa 20-30 de pagini.

Adevărul e că, ideile sunt cu atât mai simple, clare şi concise, cu cât emitentul lor are o inteligenţă mai ridicată.

#107
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004

View PostKean, on 19 noiembrie 2018 - 08:51, said:

Pai primele secvente sexuale le-am citit in Rascoala si Ciresarii pe la 13-14 ani.Normal ca dupa aia nu mai au aceeasi savoare.Dupa 30 de ani n-am mai citit nici eu beletristica numai tehnice si reviste legate de hobby. Astea in germana si engleza ca in Romania e saracie la asa ceva.

Ce secvenţe sexuale erau în "Cireşarii"?     Posted Image

View PostCourage, on 19 noiembrie 2018 - 09:02, said:

Era pe vremea Capitan Power + a lui Alexandru Mironov, are avea o emisiune SF la TVR in weekend.

Acolo el vorbea cca 5 minute si recomanda carti proaspat aparute la editura Nemira, colectia Nautilus.
Acolo am auzit pt prima data de Dune, apoi de Asimov.

A cumparat Dune (primele 2 carti) cu banii primiti de la bunicu. E fost ce mai buna investitie a sa.

Imi aduc aminte ca am cumparat Dune de la Targoviste, de la o taraba si l-am citit avid.
Eram clasa a 4-a si trebuia sa citeasc Domnul Trandafir + sa fac un comentariu.

Desigur, am comentat ce am inteles eu din Dune si am luat nota 4, singurul 4 din viata mea!
Asemenea acte deviante nu erau deloc vazute cu ochi buni de Tov Invatatoare, iar mama s-a dus la scoala cu parul.

Cu părul   Posted Image  sau cu parul?     Posted Image

Eu nu citesc beletristică (că nu cred că aici se vornbeşte despre cărţi istorice sau tehnice) pentru că rar găsesc vreo carte a cărui subiect să mă pasioneze. Nu prea cred că sunt cărţi pe subiectele dorite de mine sau cel puţin nu cred că se găsesc în România.
În generală a fost cum a fost cu literatura, poate şi prin clasele IX-X, dar printr-a XI-a deja descopeream mai multe şi nu mă mai pasionau subiectele. Mă secau cu Eminescu. Iar filmele şi radioul prezentau mai mult interes d.p.d.v. informativ, al petrecerii timpului liber. În anii '90, ba chiar şi prin 2000-2002 îţi mai puteai face ceva cultură muzicală/cinematografică de la radio şi tv.

Edited by djl, 19 November 2018 - 12:48.


#108
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu am citit cand am fost mic :).....dar in afara de lectura de la scoala si ce mi-am mai dorit eu sa citesc, ce era popular la vremea aia, nu prea am mai deschis nicio carte :|...acum cateva luni am citit ferma animalelor, interesanta carte :)...

In orice caz, e esential sa citesti cand esti mic, clasa a 4-a, a 5-a, atunci te formezi... din pacate, nu prea avem carti care sa atraga. Ciresarii nu mi-au placut in mod deosebit, asa ca, am citit jules verne ,harry potter, jack london :)...lecturi usor de digerat. Prin gimnaziu am trecut la fratii jderi, cel mai iubit dintre pamanteni, padurea spanzuratilor etc.. Arhaismele, regionalismele, modul lor de exprimare, nu a fost pe gustul meu :|. In liceu singurele carti pe care le-am deschis, au fost cele pentru scoala.

Singurul autor care ar fi putut intra in literatura universala, a fost Costache negruzzi cu Lapusneanu. Dar bine, aici pot sa fiu eu subiectiv :))...

Poate ca sunt de vina si profesorii, care ne indeamna sa cumparam culegeri si sa copiem comentariile... sau poate pentru ca nu invatam la scoala si alti autori, cei din literatura universala .

In orice caz, cititul, in ziua de azi, nu e o mare problema...am prieteni care n-au citit in viata lor o carte, dar, au fost premianti la scoala, bacul l-au luat cu note mari (peste 9)....nu e ceva esential ;)...Mama a citit sute de carti :)....a facut o facultate grea, chimia...si nu a dus-o prea grozav ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate