Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Romanii si cititul

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

Poll: Chestionar cititori carti (beletristica) (135 member(s) have cast votes)

Cand ati citit ultima carte?

  1. Citesc constant (106 votes [78.52%])

    Percentage of vote: 78.52%

  2. Acum o luna (12 votes [8.89%])

    Percentage of vote: 8.89%

  3. Acum un an (4 votes [2.96%])

    Percentage of vote: 2.96%

  4. Am terminat scoala, am scapat! (10 votes [7.41%])

    Percentage of vote: 7.41%

  5. Nu am citit nicio carte (3 votes [2.22%])

    Percentage of vote: 2.22%

Vote Guests cannot vote

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Attached File  recorduri.jpg   91.32K   121 downloads

Suntem codaşi la lectură printre europeni! Aproape jumătate din populaţie nu a citit niciodată o carte şi mai puţin de 2% dintre români cumpără cărţi.

Candva, undeva, cineva a zis:

"Secretul pentru a continua sa citesti este sa iti placa ce citesti"

Cred ca asta e problema principala in Romania dpdv al cititului, nu doar aparitia telefoanelor, internetului, a multor distractii, a costurilor (adesea transportul costa mai mult decat cartea fizica) etc.

Pasiunea pentru citit se face de cand esti mic, dar se face indreptand micul om sa citeasca lecturi care lui ii plac, cu ale caror problematici si personaje el se identifica.

Programa romaneasca este inca inlemnita in anii 50, cu materie "traditionala", precum Basmele Romanesti (care nu contin roboti), Amintiri din Copilarie (sunt SF plictisitoare pt copiii actuali), Domnul Trandafir, Poezii romanesti(!!!)

In general, cautam sa moralizam/responsabilizam FORTAT copiii, iar ei raspund (normal) cu frustrari, care mai tarziu se transforma intr-o oroare cand e vorba de a citi ceva.

Abia de doi ani s-a introdus si optional niste literatura universala, dar cati au acces la aceste carti?
Adesea nici eu nu le mai gasesc pe stoc, iar in format electronic (romana) ele nu exista.

Voi cititi? Va indemnati copiii sa citeasca beletristica?

Attached Files



#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View PostAdm, on 19 noiembrie 2018 - 08:21, said:

Voi cititi? Va indemnati copiii sa citeasca beletristica?

Daca-i iau telefonul fiica-mii, se apuca de citit Posted Image

Efortul pe care-l depun este ca actiunea sa nu fie interpretata ca o pedeapsa.

Am reusit cu Tom Sawyer ... mai incercam.

Edited by argonaut, 19 November 2018 - 08:27.


#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
O scuza teribila este ca nu mai avem timp, dar e intotdeauna timp sa te mai uiti la un serial la TV sau la un meci.

Eu, daca nu visez ca dorm, citesc macar 30 de minute in fiecare zi. Ma ajuta enorm sa ma deconectez de la prostiile zilnice.
Ma ajuta sa visez la o lume mai buna.
Asa cum ai spus, secretul este sa iti placa ce citesti, adica pohta vine mancand.

Eu devorez SF-uri. Nu sunt cele mai deosebite opere de filozofie si moralitate, dar in general evoca un viitor posibil, cu nuante optimiste/pesimite/realiste.
Recunosc ca a trebuit sa trec pe Kindle pt ca ochii nu ma mai ajuta, iar literatura e in lb engleza (la inceput a fost greu).

La copiii vad in real-time cum apare pasiunea pentru citit.

Fiica (10 ani) devoreaza cartile cu Harry Potter (iar alea au 1000 de pagini una), si ma bate la cap de ce nu exista si cartea ultima decat sub forma de scenariu.
Fiul (8 ani), gaseste cel mai bun somnifer in carti, dar aseara, cand se lupta cu Curiosul caz al lui Origami Yoda, m-a rugat sa ii iau si continuarea (Darth Paper Strikes Back).
Din pacate continuarea nu e inca tradusa in romana, dar suntem pe drumul cel bun.

Aseara citea si mi-a pus doua intrebari:
Ce e un referat?
Ce e o teza?

View Postargonaut, on 19 noiembrie 2018 - 08:25, said:

Daca-i iau telefonul fiica-mii, se apuca de citit Posted Image

Am descoperit fct ScrenTime in IOS 12.
De la ora 20 adio acces la telefon.
Cu Tom Sawyer ne-am luptat si noi, iar dupa mr. Potter mi-a promis ca incearca si "Cei trei Muschetari"

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View PostCourage, on 19 noiembrie 2018 - 08:30, said:

Am descoperit fct ScrenTime in IOS 12.
De la ora 20 adio acces la telefon.
Cu Tom Sawyer ne-am luptat si noi, iar dupa mr. Potter mi-a promis ca incearca si "Cei trei Muschetari"

Eu am gasit alta solutie. I-am dat acces doar hot spot de pe telefonul meu sau de pe al maica-sii. Cat e in casa e undercontrol :)

#5
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Tocmai recitesc o carte dar sincer sa fiu parca nu mai am aceasi placere ca la 15 ani, cam tot ce mai citesc cu adevarat si aproape zilnic sint documente legate de munca mea.
Si au si desene 🤣🤣🤣.

#6
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Si asta poate fi o cauza .
1 Literatura obligatorie de la scoala invechita lipsita de farmec.
2 Pe de alta parte in era digitala numai trebuie sa mergi la biblioteca ca sa afli ceva dai un search pe google si gata.
3 Apoi in comunism populatia a fost alfabetizata masiv insa a ramas cu un gust amar ca trebuia sa citeasca fortat ( ca tv nu avea ) .
4 In mod normal clasa de mijloc ar fi cheia dar noi o  avem prea subtire.

5 Educatia sau lipsa ei in familie este la fel de important .

6 asa niste comparatii :
PAC Romania 2013 : 100 milioane euro
PAC Ungaria 2013 : 230 milioane dolari

* PAC - Piata anuala de carte

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAdm, on 19 noiembrie 2018 - 08:21, said:

Suntem codaşi la lectură printre europeni! Aproape jumătate din populaţie nu a citit niciodată o carte şi mai puţin de 2% dintre români cumpără cărţi.
Candva, undeva, cineva a zis:
"Secretul pentru a continua sa citesti este sa iti placa ce citesti"
Cu siguranta este adevarat iar unul din motive ar putea fi inclusiv calitatea lucrarilor plus lecturile obligatorii in scoala in special in sistemul trecut... care te face sa le respingi la un moment dat.

Edited by andreic, 19 November 2018 - 08:42.


#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
La mine sotia a venit cu biblioteca + obligatia burgheza de a citi macar o ora pe zi.
Erau alte timpuri, dar daca doreai sex, trebuia sa citesti, asa ca citeam.

Placerea a venit tiptil, iar doar o ora de citit nu a mai fost indeajuns. Acum, la pensie, gasesc ca Kindle este o inventie geniala.
Nepotii se minuneaza cat de mare am fontul, dar e perfect pentru mine. Le zic ca asa ma bucur si eu sa am multe pagini la carte.

Pacat ca literatura electronica in limba romana nu apare din cauza fricii de piraterie. E o frica valida, avand in vedere cum se pirateaza la noi.
Pe de alta parte, e aberant sa te coste cartea fizica mai putin decat transportul, dar nu poti evita costurile, iar costurile se aduna si limiteaza accesul celor saraci la educatie.

Sa nu mai zicem ca atunci cand vin nepotii cu liste de achizitii, nu gasesc toate cartile la aceea librarie online => platesc transport nesimtit de mult.

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Eu ma laud ca citesc. In ultumele 2-3 luni mai putin dar am o medie buna pe ultimii 4 ani. O carte pe saptamana. De cativa ani nu mai cumpar carti, am redescoperit biblioteca publica. Am imprumutat de la vreo 8-9 filiale ale Bibliotecii Municipale Bucuresti.

#10
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Hartoagele de la servici se pun ? carti citesc dar mai rar, dar la servici ma uit aproape zilnic pe hartoage Posted Image

Edited by diegodanny, 19 November 2018 - 08:48.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Totusi mi se pare exagerata statistica asta cum ca jumate din populatia Ro nu au citit nicio carte in viata lor.

#12
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postaltuser09, on 19 noiembrie 2018 - 08:47, said:

Eu ma laud ca citesc. In ultumele 2-3 luni mai putin dar am o medie buna pe ultimii 4 ani. O carte pe saptamana. De cativa ani nu mai cumpar carti, am redescoperit biblioteca publica. Am imprumutat de la vreo 8-9 filiale ale Bibliotecii Municipale Bucuresti.
Si eu tot de la biblioteca imprumut carti cand citesc Posted Image , in general imi plac cele despre razboi, ww1 si ww2 :)

#13
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postlil debul, on 19 noiembrie 2018 - 08:33, said:

Tocmai recitesc o carte dar sincer sa fiu parca nu mai am aceasi placere ca la 15 ani, ,

Pai primele secvente sexuale le-am citit in Rascoala si Ciresarii pe la 13-14 ani.Normal ca dupa aia nu mai au aceeasi savoare.Dupa 30 de ani n-am mai citit nici eu beletristica numai tehnice si reviste legate de hobby.Astea in germana si engleza ca in Romania e saracie la asa ceva.

#14
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postmaccip, on 19 noiembrie 2018 - 08:50, said:

Totusi mi se pare exagerata statistica asta cum ca jumate din populatia Ro nu au citit nicio carte in viata lor.
Este doar propaganda, este imposibil sa nu citesti ceva cand la filme trebuie sa citesti sa intelegi despre ce este vorba :)

#15
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Din pacate, nu mai citesc atat de mult pe cat citeam odata, ori pe cat mi-as dori.

Nu imi place sa citesc pe device-uri.

Cumpar carti, citesc pe sarite, pe apucate, uneori pe fuga, dupa chef si dispozitia de moment.
Uneori citesc zile in sir, alteori trec doua-trei luni si nu apuc sa deschid o carte.

Sistematic citesc doar in concediu, pentru relaxare, lecturi de vara, fara pretentii...

Ultima carte citita, pe care o recomand:

https://adevarul.ro/...75e5/index.html

Edited by sylvius, 19 November 2018 - 08:53.


#16
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Citesc zilnic cel putin o ora, uneori mai multe ore, mai ales cand am ceva mai greu de lucrat Posted Image . Oricum nu cred ca trece o zi fara sa pun mana pe o carte daca nu pe mai multe. Citesc in mare parte SF/Fantasy si pot citi cam orice in afara de politica. Nu se compara senzatia data de o carte pe care o tii in mana cu cititul pe tableta, parca si senzatia tinerii cartii in mana imbogateste actul cititului.

#17
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Programa scolara este o aberatie. La un moment dat, ca s-o incurajez pe fi-mea, am citit cu ea Ciulinii Baraganului, cerut la scoala. Ati citit Ciulinii Baraganului? Cred ca e cea mai proasta carte ever. De ce ai studia la scoala cea mai slaba carte din lume?

Edited by cumparator, 19 November 2018 - 08:55.


#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Era pe vremea Capitan Power + a lui Alexandru Mironov, are avea o emisiune SF la TVR in weekend.

Acolo el vorbea cca 5 minute si recomanda carti proaspat aparute la editura Nemira, colectia Nautilus.
Acolo am auzit pt prima data de Dune, apoi de Asimov.

A cumparat Dune (primele 2 carti) cu banii primiti de la bunicu. E fost ce mai buna investitie a sa.

Imi aduc aminte ca am cumparat Dune de la Targoviste, de la o taraba si l-am citit avid.
Eram clasa a 4-a si trebuia sa citeasc Domnul Trandafir + sa fac un comentariu.

Desigur, am comentat ce am inteles eu din Dune si am luat nota 4, singurul 4 din viata mea!
Asemenea acte deviante nu erau deloc vazute cu ochi buni de Tov Invatatoare, iar mama s-a dus la scoala cu parul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate